"Ten strajk może trwać i będzie kłopotliwy, ale jest tym, na co sobie władza zasłużyła"

Były wiceminister edukacji i stołeczny kurator oświaty Włodzimierz Paszyński ocenił na antenie TVN24, że strajk będzie dla rządu Prawa i Sprawiedliwości bardzo kłopotliwy, ale "jest tym, na co sobie władza zasłużyła". - W oświacie bardzo łatwo jest coś zburzyć, ale znacznie trudniej w to miejsce coś zbudować. To jest stara zasada, że gruz nie stanowi dobrego fundamentu. Budować trzeba na skale - powiedział.

Kuria broni proboszczów z gorzowskiej katedry

Prokuratura twierdzi, że za pożar gorzowskiej katedry odpowiada obecny i były proboszcz. Kuria stanowczo się temu sprzeciwia. W oświadczeniu jej rzecznik przekonuje, że duchowni "gorliwie posługiwali w parafii". - Nie można im zarzucić umyślnego działania na szkodę parafii. (...) Stawiane zarzuty jawią się jako chybione - pisze Andrzej Sapieha.

Doradca wojewody jeździł bez prawa jazdy. Prześwietlą go w Lwówku Śląskim

Czarne chmury zbierają się nad doradcą wojewody opolskiego Arkadiuszem Szymańskim. Przeszłość polityka prześwietli Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim. Szymański został przyłapany za kierownicą, choć stracił prawo jazdy dwanaście lat temu. Miał też m.in. pobierać zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych. Powołany został również do komisji, aby egzaminować kandydatów na... instruktorów nauki jazdy.

"Panie Przemku, gwarantuję, że Cimoszewicz z Unii nas nie wyprowadzi"

Panie Przemku, ostatecznym zwycięstwem nad komunizmem jest wpływowe polskie członkostwo w Unii Europejskiej. Ja panu gwarantuję, że (Włodzimierz) Cimoszewicz, który nas do Unii wprowadzał, z Unii nas nie wyprowadzi - mówił były szef MSZ i były marszałek Sejmu Radosław Sikorski na konwencji Koalicji Europejskiej w Warszawie. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, jakie padło podczas jednego z jego spotkań wyborczych.

"Zjednoczyliśmy opozycję, zjednoczymy Polskę, wygramy"

Te wybory będą między PiS-em a zjednoczoną opozycją, zjednoczoną Polską, zjednoczonymi Polkami i Polakami - mówił prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Warszawie. - Wygramy, bo ta wygrana od nas się Polakom po prostu należy - przekonywała przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Kaczyński: musimy zlikwidować dyskryminację polskich rolników w Unii

Polskie rolnictwo to ogromny potencjał. Ważne jest to, aby go wykorzystać - mówił w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jak wskazał, wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne, bo w Unii "trzeba walczyć w sposób zdecydowany i umiejętny o interesy Polski, w tym interesy polskiej wsi".

Auto "zawinęło się" na drzewie. Kierowca zginął na miejscu

Na prostym odcinku drogi wojewódzkiej nr 367 kierowca mercedesa stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo. Siła uderzenia była tak duża, że samochód dosłownie owinął się wokół drzewa. Kierowca nie miał szans na przeżycie. - Tutaj było dość dużo wypadków śmiertelnych - przyznaje interweniujący na miejscu strażak.

Policja o ekstradycji Falenty do Polski

Zakończenie procedur i wystawienie odpowiednich dokumentów dotyczących przekazania stronie polskiej Marka Falenty to kwestia nawet kilkunastu dni - powiedział w sobotę rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak.

"Nie potrzebujemy robotów, potrzebujemy nauczania erudycji"

Strajk nie zawsze dotyczy dokładnie tej sprawy, która jest na stole w negocjacjach - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 profesor Jan Fazlagić z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, odnosząc się do planowanego protestu nauczycieli. Jego zdaniem, to nie jest wyłącznie kwestia finansów, ale generalnego niezadowolenia z tego, co się dzieje w oświacie.

Na sygnale przez miasto, 11 kilometrów w kwadrans. Tak Macierewicz jeździ do Sejmu

O 9.44 wyrusza z domu, o 9.59 już chodzi po sejmowym korytarzu. Antoni Macierewicz 11 kilometrów przez zakorkowaną Warszawę przejechał w niecały kwadrans. Byli szefowie służb mówią o "nadużyciu" lub "skandalu, który nie powinien mieć miejsca". Sam Macierewicz twierdzi, że to "naturalne". - Widocznie kierowca i ochrona uznały, że jest w danym momencie niezbędne użycie sygnału - przekonuje.

"Niech sobie Koalicja idzie swoją droga, Wiosna ma swoich wyborców"

Mamy wspólny cel i to jest chyba najważniejsze - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Grabiec (PO), odnosząc się do nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dodał, że Koalicja Europejska, do której należy PO, będzie przekonywać partię Wiosna "do tego, że warto iść razem". Krzysztof Śmiszek z Wiosny ocenił, że "nie idzie się razem z tymi, którzy zawiedli".

Kwaśniewski: teraz Polska jest podzielona bardziej niż 1989 roku

Podział w 1989 roku był mocny, ale jednak pozwalał nam siąść przy Okrągłym Stole. W tej chwili uważam, że on jest głębszy. Może dlatego, że jest w jednej rodzinie, główny podział przecina rodzinę "Solidarności" - mówił w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski. - Być może dlatego ten spór jest tak głęboki, tak dramatyczny - mówił. Jednak, jak dodał, nie można używać "Okrągłego Stołu często jako instrumentu, jako metody politycznej". - Okrągły Stół jest jednorazowym meblem, on jest po to, żeby powstał uczciwy, demokratyczny parlament - ocenił.

Przejęzyczenie Mazurek, zdziwienie Rafalskiej

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek chciała w piątek obronić minister Annę Zalewską przed "hejtem". Pomyliła się jednak i w konsekwencji przytuliła i przeprosiła minister Elżbietę Rafalską.

MEN publikuje komunikat: strajk nie może być przyczyną zamknięcia placówek

Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub szkole. Nie może też stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort wymienił także to, o czym powinni poinformować rodziców dyrektorzy placówek oświatowych w związku z planowanym strajkiem nauczycieli.

Związkowcy: strajk w szkołach rozpocznie się 8 kwietnia

"Dotychczasowe propozycje rządu nie dają podstaw do odwołania strajku w ramach legalnie toczącego się sporu zbiorowego. Strajk rozpocznie się od 8 kwietnia 2019 roku" - czytamy w komunikacie oświatowych związkowców, wydanym po kolejnych, nieudanych rozmowach z rządem. Wicepremier Beata Szydło zaproponowała nauczycielom nowy kontrakt społeczny, ale jak ci podkreślili w dokumencie, "mimo wielokrotnych próśb" jego zasady nie zostały im przekazane na piśmie.