Pompeo: Rosja ma wielkie plany zdominowania Europy

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo złożył w środę wizytę w Bemowie Piskim, gdzie spotkał się z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO. - Wojna na ziemi europejskiej, to, co się dzieje na Ukrainie, otworzyło nam oczy na to, że Rosjanie mogą próbować otworzyć drugi front właśnie tutaj - powiedział Pompeo.

"Dość ze srebrną kastą". Platforma wnioskuje o przesłuchanie Kaczyńskiego

Platforma Obywatelska wnioskuje o przesłuchanie w prokuraturze Jarosława Kaczyńskiego w związku z tak zwanymi taśmami Kaczyńskiego, na których prezes PiS rozmawia z austriackim biznesmenem o budowie wieżowca w centrum Warszawy. - Warto przesłuchać osobę, która całym tym przedsięwzięciem zarządzała - stwierdził poseł PO Marcin Kierwiński.

"Nie powiedziałem nic o rzeczach, które mogłyby być przeciwko mnie wykorzystane"

Nikt nie został tutaj oszukany, a jeżeli kogokolwiek próbowano oszukać, to nie austriackiego biznesmena - stwierdził Jarosław Kaczyński. W wywiadzie opublikowanym w środę komentował nagrania, na których rozmawia z Geraldem Birgfellnerem o budowie wieżowca w centrum Warszawy. Prezes PiS dodał, że Austriak "żądał pieniędzy za prace, które były nieudokumentowane w żaden sposób".

"Być może sąd uzna racje pana Birgfellnera"

Nie widzę żadnego powodu, dla którego Jarosław Kaczyński miałby się z tej sprawy tłumaczyć - powiedział w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, odnosząc się do tak zwanych taśm Kaczyńskiego. Jego zdaniem, zwołanie konferencji prasowej przez prezesa PiS nadałoby sprawie "rangi nieprzystającej do jej rzeczywistego wymiaru".

Rusza konferencja w Warszawie. "Jak najmniej ostrych elementów antyirańskich"

Powinniśmy zrobić wszystko, żeby końcowe oświadczenia na konferencji bliskowschodniej w Warszawie zawierały jak najmniej ostrych elementów antyirańskich - ostrzega w TVN24 Jan Wojciech Piekarski, były ambasador Polski w Izraelu. Rozpoczynające się w środę spotkanie wywołuje spore kontrowersje, a szczególne zaniepokojenie wyraził Iran.

"To będzie czas bezpardonowej młócki"

Ważne jest to, żeby po pierwsze bezwzględnie odtajnić akta komunistycznych służb bezpieczeństwa, a po drugie wyciągać wnioski, czyli to, co stało się wczoraj - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Odniósł się w ten sposób do wtorkowej dymisji Kazimierza Kujdy z funkcji szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gowin powiedział też, że nagromadzenie afer związanych z obozem władzy świadczy o tym, że "zaczął się sezon polowań" przed nadchodzącymi wyborami.

"Kwestia wyłącznie woli ustawodawcy". Sąd o małżeństwach jednopłciowych

Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, że ustawodawca może stworzyć rozwiązania, które pozwolą na uzyskanie takich samych praw, jak w przypadku par heteroseksualnych, przez pary jednopłciowe - wynika z uzasadnienia do wyroku w sprawie dwóch Polaków, którzy chcieli zalegalizować w kraju małżeństwo zawarte w Portugalii. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Nastolatek, który zabłądził w Beskidach, nie żyje

Nie żyje 19-latek z Bielska-Białej, który w poniedziałek zabłądził w masywie Błatniej w Beskidzie Śląskim. Ciało poszukiwanego odnaleźli we wtorek w rejonie Wielkiej Polany w Jaworzu ratownicy GOPR – podała wieczorem śląska policja.

Nowacka: Kaczyński w bezwzględny sposób zdobywa pieniądze nadużywając wpływów

Prezes PiS "robi to po, żeby PiS jak najwięcej miał pieniędzy, jak najdłużej trzymał władzę" - mówiła w "Kropce nad i" liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka, nawiązując do taśm Kaczyńskiego. Odniosła się także do rezygnacji Kazimierza Kujdy z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak mówiła, "jeżeli jest to zaufany człowiek pana Kaczyńskiego, to nic mu się złego nie stanie".

Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

Problemy związane ze Srebrną czy z lustracją pana Kazimierza Kujdy są ważne, bo dotyczą samego jądra dużej organizacji. Nie ma możliwości, żeby dało się zahamować tego skutki. I to będzie źródłem bardzo ciekawych zmian w Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal. Zdaniem Aleksandra Smolara, Jarosław Kaczyński stracił kontrolę. - Te fakty, które są teraz ujawniane są dla mnie elementami pewnego procesu rozkładu - ocenił.

"Prezydent Trump jest wdzięczny za to, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań"

Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz we wtorek po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Dziękował też za służbę amerykańskich żołnierzy w Polsce. Szef amerykańskiej dyplomacji określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie, wyróżniając w szczególności "wspaniałe" stosunki z Warszawą w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa.

Przyznał się do podpalenia biura Beaty Kempy. Sebastian K. opuści szpital

Wrocławski sąd zwolnił ze szpitala psychiatrycznego Sebastiana K., który przyznał się do podpalenia drzwi wejściowych do biura poselskiego Beaty Kempy. Jak mówił rzecznik sądu, przy wydawaniu decyzji pod uwagę wzięte zostały informacje ze szpitala i opinie biegłych. Na mężczyznę nałożony został również obowiązek dalszego leczenia się.

Czas na Devil Brigade. Kolejna zmiana żołnierzy z USA rozpoczęła dyżur

W Żaganiu odbyła się we wtorek ceremonia przekazania dowodzenia czwartej zmianie Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) Armii USA, stacjonującej na wschodniej flance NATO. Dyżur objęła 1. ABCT, tworzona przez żołnierzy Devil Brigade z 1. Dywizji Piechoty stacjonującej w Fort Riley w stanie Kansas. - To dla naszych żołnierzy nowe doświadczenie, możemy doskonalić współdziałanie z żołnierzami z Polski i innych krajów tej części Europy - powiedział dowódca obejmującej dyżur 1. ABCT pułkownik Charles Armstrong.

Departament Stanu USA o "podwalinach demokracji" i "silnych więziach" z Polską

W dniu przylotu do Polski Mike'a Pompeo Departament Stanu USA opublikował dokument związany z polsko-amerykańskimi relacjami. Waszyngtońska administracja podkreśla "silne więzi handlowe i biznesowe z Polską" i zaznacza, że Warszawa zasługuje na "szczególne wyróżnienie" za współpracę w ramach NATO. "Wolne media, niezależne sądownictwo i silne społeczeństwo obywatelskie to trzy główne podwaliny zdrowej demokracji" - czytamy również w dokumencie.