"Mam dosyć tych łgarstw". Giertych chce od prokuratora przeprosin i zadośćuczynienia

Próbuje wmówić się, że pełnomocnicy Geralda Birgfellnera w jakiś sposób działają niezgodnie z zasadami profesjonalizmu i wprowadza się w ten sposób w błąd opinię publiczną. Powiedziałem "dość", nie będzie więcej pan Święczkowski łgał na mój temat - powiedział jeden z pełnomocników Austriaka mecenas Roman Giertych. Odniósł się w ten sposób do czwartkowej wypowiedzi prokuratora krajowego w Sejmie.

11 uszkodzonych aut SOP, w tym prezydenta i premiera. Znamy koszty napraw

Od grudnia ubiegłego roku 11 razy doszło do uszkodzeń samochodów Służby Ochrony Państwa należących między innymi do ochrony prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i ministra sprawiedliwości - ustaliła redakcja tvn24.pl w źródłach w SOP. Koszt naprawy aut wyniósł ponad 133 tysiące złotych. - Nie wszystko wyszło na jaw. Drobnych uszkodzeń się już nawet nie zgłasza - mówi nasz informator. SOP odmawia komentarza, zasłaniając się tajemnicą.

"Zawieranie paktu z osobami, które zamierzają wyjechać do Brukseli, nie ma sensu"

Czas na pakt społeczny był przed wprowadzaniem zmian w oświacie. To był ten moment, kiedy powinno się rozmawiać i dyskutować ze stroną społeczną - oceniła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Dorota Łoboda z fundacji "Rodzice mają głos". Skomentowała propozycję "nowego paktu społecznego dla oświaty", który związkowcom przedstawiła wicepremier Beata Szydło. - To dziwny pomysł - uważa Olgierd Porębski z koalicji "Nie dla chaosu w szkole".

Dwaj lekarze zwolnieni po śmierci pacjenta

Dwaj lekarze pełniący 19 marca dyżur w szpitalu w Rydułtowach (Śląskie), gdzie 35-letni mężczyzna spędził - według jego bliskich - 10 godzin w izbie przyjęć, a wkrótce potem zmarł, zostali w czwartek dyscyplinarnie zwolnieni z pracy - poinformowała placówka.

Były sędzia z dyscyplinarkami, przedstawiciel Ziobry przed TSUE. Odznaczony za zasługi

Prokurator Tomasz Szafrański, który reprezentował prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę w rozprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Jak podawały media, Szafrański był wcześniej wielokrotnie karany dyscyplinarnie, ale po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość dwykrotnie awansował. Uroczystość odznaczenia prokuratora odbyła się w czwartek w Belwederze.

Egzaminy prawie miliona uczniów pod znakiem zapytania. Rozmowy ostatniej szansy

W piątek o godzinie 8 ruszają rozmowy ostatniej szansy pomiędzy rządem a nauczycielskimi związkami. Wicepremier Beata Szydło ma przedstawić nowe propozycje, ale nauczyciele zamiast kolejnego pakietu oczekują podwyżek. Jeśli rząd nie dogada się z nauczycielami, strajk rozpocznie się w poniedziałek. Widmo zagrożonych egzaminów prawie miliona uczniów wciąż istnieje. Minister edukacji twierdzi, że wszystko ma pod kontrolą. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Scheuring-Wielgus o "Emeryturze plus": jestem rozczarowana Platformą i posłami Nowoczesnej

Nie chcę brać udziału w kampanii Prawa i Sprawiedliwości, na którą nie ma pieniędzy - powiedziała w "Kropce nad i" posłanka partii Teraz! (będzie startowała do europarlamentu z list Wiosny) Joanna Scheuring-Wielgus. Zagłosowała przeciwko uchwalonej przez Sejm ustawie o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. - To nie jest głosowanie za czymś, co się dzisiaj pojawiło ze strony PiS, bo takie propozycje z naszej strony padały - tłumaczyła z kolei posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha, która poparła ustawę.

Tuleya: Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił

Wszystko zmierza w coraz gorszą stronę. W żadnym demokratycznym państwie sędziowie nie są ścigani za rozstrzygnięcia, które wydają - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya, mówiąc o postępowaniach dyscyplinarnych wobec sędziów. - Ta sytuacja trwa już cztery lata. Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił. Sędziowie, którzy zostali i uczciwie wykonują swoje zadania, nie ulegną presji - zaznaczył.

"Gdyby to była trzynasta emerytura, to byłoby to wpisane na stałe"

- Państwo daliście coś, co ma być wypłacone przed wyborami tylko i wyłącznie po to, żeby pokazać, że nagle interesujecie się seniorami (...). W dodatku ściągając pomysł Platformy Obywatelskiej - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Borys Budka (PO), odnosząc się uchwalonej w czwartek ustawy o wypłacie tzw. trzynastki dla emerytów i rencistów. - To nie jest jednorazowa akcja - przekonywał Łukasz Schreiber (PiS).

Poseł PO pokazał zdjęcie, prokurator Święczkowski się tłumaczył

Pan jest ostatnim, który mógłby powiedzieć o niezależnej prokuraturze - ocenił, zwracając się do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego w Sejmie, poseł Cezary Tomczyk. Pokazał zdjęcie Święczkowskiego, które miało zostać wykonane przed siedzibą PiS w lutym, w trakcie przesłuchań dotyczących tak zwanych taśm Kaczyńskiego. - Prokurator krajowy też musi się spotykać z najważniejszymi politykami w kraju - odpowiedział Święczkowski. Mówił też, że austriacki biznesmen przesłuchiwany w tej sprawie "postąpił niezgodnie z ustawą o języku polskim", dostarczając dokumenty w innych językach.

"Da się wyrwać kraj z objęć populistów i starych, leniwych partii"

- Nasze hasło, z którym idziemy do Parlamentu Europejskiego to "Europa dla ciebie" - oświadczył w czwartek lider Wiosny Robert Biedroń. Wśród postulatów tej partii na eurowybory wymienił europejskie standardy ochrony zdrowia, skuteczną walkę z rakiem, "Europę wolną od węgla i smogu", stawiającą na odnawialne źródła energii oraz wspólny europejski paszport.