Tak telewizja państwowa przedstawiała Pawła Adamowicza

Oszust majątkowy, sugestie, że promował nazizm i komunizm, współautor afery Amber Gold - to tylko niektóre niczym niepoparte zarzuty telewizji państwowej wobec prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Tak wynika z analizy portali Onet i OKO.press, które przyjrzały się kilkunastu wydaniom programów informacyjnych TVP. Telewizja nie zgadza się z krytyką.

"Jeżeli to miała być zagrywka PR-owa premiera, to naprawdę szybko to wyjdzie"

To było pierwsze spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Ale co się musiało wydarzyć? Musiał zginąć człowiek, żebyśmy przynajmniej podjęli próbę normalnej dyskusji - zauważył w "Faktach po Faktach" Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL komentował spotkanie szefa rządu, ministrów i posłów z klubów i kół parlamentarnych. - Jeżeli to miała być jednokrotna zagrywka PR-owa premiera, to naprawdę szybko to wyjdzie - dodał.

"Widać wyraźnie jakiś rozdźwięk między premierem a ministrem sprawiedliwości"

Minister Ziobro nie jest zbyt chętny do tego, żeby te postępowania wznawiać - powiedział w piątek Sławomir Neumann, wracając do sprawy postępowań na wniosek osób pokrzywdzonych w wyniku incydentów związanych z mową nienawiści. Jak dodał, "widać wyraźnie jakiś rozdźwięk między premierem a ministrem sprawiedliwości". Szef klubu PO-KO komentował spotkanie przedstawicieli klubów i kół z premierem i ministrami. Podkreślił, że nie zakończyło się przełomem.

"Uznaliśmy, że najpierw o tym muszą rozmawiać eksperci, a później politycy"

Jeżeli istotnie jest chęć rozmowy i partia rządząca chce tę sprawę załatwić ponad podziałami, to zaproponowaliśmy grupę naszych ekspertów - mówił w "Tak jest" poseł PSL Piotr Zgorzelski po spotkaniu z premierem dotyczącym propozycji zmian legislacyjnych po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Wiceszef partii Porozumienie Zbigniew Gryglas dodał, że "jest wola z strony opozycji, by współpracować nad wypracowaniem dobrego rozwiązania".

"Udało nam się w wielu aspektach porozumieć". Premier po spotkaniu w Sejmie

Mam nadzieję, że po tym spotkaniu wypracujemy razem z opozycją wspólną wersję odpowiednich regulacji prawnych, które będą miały zapobiegać w przyszłości takim sytuacjom, jak ta w Gdańsku, a więc doprowadzą do podniesienia bezpieczeństwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Udało nam się w wielu aspektach porozumieć, a w niektórych pozostaliśmy przy swoich zdaniach - dodał. O propozycjach zmian legislacyjnych po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza premier rozmawiał w Sejmie z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych.

Kibolskie porachunki w barze w centrum miasta. Nagranie z monitoringu

Dwóch uzbrojonych napastników napadło na bar w podkrakowskich Myślenicach. Mieli maczetę oraz prawdopodobnie nóż i gaz. Na nagraniu, do którego dotarł portal tvn24.pl, widać, jak atakują gości lokalu. To kolejna odsłona porachunków między kibolami krakowskich klubów piłkarskich. Jednym z napastników był tak zwany mały świadek koronny, który wyszedł na wolność w zamian za obciążenie swoich kolegów. W piątek został zatrzymany.

Przyjechał po śmieci do aresztu, został zatrzymany

Pracownik firmy zajmującej się wywozem odpadów, który przyjechał do białostockiego aresztu śledczego po odbiór śmieci, trafił tam jako osadzony. Okazało się, że powinien był wcześniej stawić się do odbycia kary za kradzież - poinformował w piątek Areszt Śledczy w Białymstoku.

Nieoficjalnie: prokuratura rozważa postępowanie w sprawie działania służb wobec Stefana W.

Prokuratura rozważa wszczęcie odrębnego postępowania w sprawie reakcji służb na niepokojące doniesienia o zachowaniu Stefana W., zanim ten opuścił więzienie - wynika z nieoficjalnych informacji, do jakich dotarł reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz. - Na chwilę bieżącą te dane są gromadzone w ramach prowadzonego postępowania - powiedziała Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Sopot ma oddać państwu ponad 800 tysięcy za świadczenia dla niepełnosprawnych

Miasto Sopot ma zwrócić do budżetu państwa ponad 846 tysięcy złotych po kontroli przeprowadzonej przez Urząd Wojewódzki w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Urzędnicy wypłacali świadczenia pielęgnacyjne opiekunom dorosłych niepełnosprawnych zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, ale niezgodnie z obowiązującą ustawą. - Będziemy dalej wypłacać świadczenie zgodnie z prawem, czyli przestrzegając wyroku Trybunału - zapowiada Andrzej Czekaj, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

"Usłyszałem krzyk, by ratować dziecko. Czołgałem się w gęstym dymie"

Nic nie widział. Usłyszał tylko głos mężczyzny, który krzyczał, żeby ratować dziecko. Dym był tak gęsty, że musiał się czołgać. - Wziąłem dziecko na ręce. Mężczyzna był podtruty dymem, miał trudności z utrzymaniem równowagi. Pomogłem mu się wydostać - opowiada st. sierż. Sebastian Szulc z policji w Białogardzie.

"To wygląda na przemilczenie bardzo niewygodnych dla rządu faktów"

Konieczna jest "pełna transparentność, zamiast ciągle mnożących się przecieków w tej sprawie" - mówiła w piątek w Sejmie o śledztwie w sprawie zamordowania Pawła Adamowicza Kamila Gasiuk-Pihowicz z klubu PO-KO. - To wygląda na przemilczenie bardzo niewygodnych dla rządu faktów i świadczy o stosunku do śledztwa - stwierdziła, apelując o ujawnienie korespondencji między policją a Służbą Więzienną w sprawie Stefana W.

Pacjent dusił ratownika medycznego, "krzyczał, że skręci mu kark"

Pijany 55-latek spadł z drabiny. Był w drodze do szpitala, kiedy nagle w karetce zaczął dusić ratownika medycznego. - Krzyczał do kierowcy, który chciał pomóc koledze, że jeśli tylko podejdzie ten skręci podduszanemu ratownikowi kark - opowiada Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Ratownicy sami przyznają, że ataki na nich to już "niechlubny chleb powszechny".

Okradły "na koc" starszą kobietę. Są już w rękach policji

Pod pretekstem sprzedaży koców weszły do domu starszej pani. Gdy jedna zajęła się "prezentacją produktu", druga weszła do sąsiedniego pomieszczenia i ukradła biżuterię oraz pieniądze. - Dwie mieszkanki Pleszewa, w wieku 53 lata i 70 lat zgłosiły się na policję i przyznały, że pod pretekstem sprzedaży koców okradły 80-letnią staruszkę – poinformowała rzecznik prasowy kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz.

"Chyba żartujesz, Richard". Morawiecki w CNN

- Mogę ci powiedzieć jedno. Naszym kolegom z zachodniej Europy brakuje zrozumienia tego, co się dzieje w Europie Środkowej - stwierdził w rozmowie z dziennikarzem CNN przeprowadzonej w Davos Mateusz Morawiecki. Polski premier wdał się z prowadzącym ją Richardem Questem w bardzo bezpośrednią wymianę zdań.

MSZ: Polska apeluje o poszanowanie podstawowych swobód obywatelskich

Polskie MSZ zaapelowało o "poszanowanie podstawowych swobód obywatelskich, w tym wolności do zgromadzeń" w Wenezueli. Według MSZ w obliczu ostatnich wydarzeń w tym kraju "właściwym krokiem jest zwołanie powszechnych wyborów prezydenckich, z poszanowaniem demokratycznych standardów".

Sąd złagodził mu wyrok za "odrażające morderstwo", by nie siedział do śmierci. Zmarł po trzech tygodniach

Helmut K. został znaleziony w walizce wyłowionej z rzeki. Skrajnie wychudzony, związany, z workiem na głowie. Jego zabójca został skazany na 25 lat więzienia, ale po apelacji wyrok złagodzono do lat 16. - W odbiorze społecznym było to zabójstwo odrażające, ale w świetle prawa nie nadzwyczajne i wyższa kara byłaby dla sprawcy eliminacyjna - wyjaśnia sędzia. Skazany zmarł po trzech tygodniach od wyroku.

"Musimy mieć się wszyscy na baczności". PiS kolejny raz zmienia Kodeks wyborczy

Zniknie niezgodność z ustawą o samorządzie, która zakazuje sprawowania urzędu osobom prawomocnie skazanym, ale też podział na dwie obwodowe komisje wyborcze, które powołano do życia raptem w lipcu ubiegłego roku. To założenia nowego Kodeksu wyborczego. Prawo i Sprawiedliwość przygotowało zmiany, opozycja przestrzega. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Spotkanie u premiera "ma zasugerować, że przyczyną mordu w Gdańsku były braki w dwóch ustawach"

Nie wydaje mi się, żeby obecność na spotkaniu z premierem była właściwa. Nie wiemy, czego ma ono dokładnie dotyczyć. Celem tej propozycji jest odwrócenie uwagi od głównego problemu - ocenił w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru, lider partii Teraz!. Jego zdaniem zabójstwo Pawła Adamowicza było "mordem politycznym", a nie "mordem w wyniku zbyt krótkich kar", a to jego zdaniem ma sugerować piątkowa rozmowa z Mateuszem Morawieckim.

Zybertowicz: robi się świętych z ludzi, których zachowanie pozostawia wiele do życzenia

- Mamy do czynienia z mistyfikacją, w której z osób, których zachowanie zawiera wiele wątpliwych ogniw, robi się niby anioły - ocenił w czwartek w "Kropce nad i" w TVN24 doradca prezydenta, profesor Andrzej Zybertowicz. Odniósł się w ten sposób do tego, jak, jego zdaniem, w przestrzeni publicznej postrzegani są Lech Wałęsa, Jerzy Owsiak czy zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

"To nie jest czyn nieświadomego konsekwencji zdarzeń wariata"

Myślę, że było wystarczająco dużo uregulowań prawnych, żeby takiej osoby nie tracić z pola widzenia, żeby podjąć działania - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 sędzia, była minister sprawiedliwości i prokurator generalna Barbara Piwnik, komentując działania służb w sprawie Stefana W. Portal tvn24.pl ujawnił, że Służba Więzienna przesłała policji notatkę ujawniającą poglądy zabójcy Pawła Adamowicza. - To jest przypadek terroryzmu politycznego czy światopoglądowego, a nie czyn nieświadomego konsekwencji zdarzeń wariata - ocenił ekspert do spraw bezpieczeństwa Piotr Niemczyk.

"Czemu nie chcieliście przyjąć, że był wzorem samorządowca?". Spór o uchwałę o Adamowiczu

W czwartek senatorowie przyjęli uchwałę upamiętniającą zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wcześniej odrębne projekty zgłosili senatorowie PiS i PO. - Dlaczego nie chcieliście napisać, że to był okrutny mord (...) czemu nie chcieliście przyjąć sformułowania, że Adamowicz był wzorem samorządowca? - kierował w stronę senatorów PiS pytania Bogdan Borusewicz (PO).