Co ze współpasażerami zakażonego Polaka?

Pacjent jest w dobrym stanie, czuje się coraz lepiej - przekazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski, który mówił o pierwszym zakażonym nowym koronawirusem w Polsce pacjencie. W programie pytany był też o osoby, z którymi 66-latek podróżował.

"Człowieka mogą wyrzucić z pracy"

- Specustawa była procedowana o miesiąc za późno. Jeszcze nie działa i dzisiaj mamy taką sytuację, że minister mówi o kwarantannie, a człowieka mogą wyrzucić z pracy - mówiła w programie "Tak Jest" posłanka Platformy Obywatelskiej, Izabela Leszczyna. - Przyznam, że nie wiem, czy ta ustawa będzie działać retroaktywnie. Natomiast mamy też coś takiego jak działanie w stanie wyższej konieczności i niewątpliwie ochrona interesu publicznego - przekonywał poseł klubu Prawo i Sprawiedliwość oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Kamil Bortniczuk.

Dworczyk: Premier wydał konkretne zalecenia. Trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność

Dzisiaj nie ma jeszcze takiej potrzeby, żeby były dodatkowe izby przyjęć przy szpitalach, ale trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność - przekazał w środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Mówiąc o sytuacji związanej z koronawirusem i potwierdzeniu jego pierwszego przypadku w Polsce wskazywał, że premier wydał "konkretne zalecenia resortom, z których ministerstwa zostaną rozliczone w najbliższy piątek".

Prezydent: w zależności od sytuacji być może trzeba będzie zrezygnować ze zgromadzeń

Będziemy działali odpowiedzialnie - tak, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć zdrowie Polaków - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do pierwszego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce i sytuacji z tym związanej. Dodał, że jeśli koronawirus będzie się rozprzestrzeniał, "być może będzie konieczność zrezygnowania ze zgromadzeń".

"Krzyczałem, żeby się zatrzymała. Miałem wrażenie, że przyspiesza, zwalnia, przyspiesza". Zginął instruktor

- Pani oskarżona rozpoczęła jazdę po łuku. Powolutku jechała do przodu i na końcu, zamiast się zatrzymać, wjechała w pachołek. I jechała dalej. Krzyczałem, żeby się zatrzymała. Nie zatrzymała się. Samochód zaczął skręcać. Miałem wrażenie, że przyspiesza, zwalnia, przyspiesza. Po chwili zobaczyłem, do czego doszło - zeznawał w sądzie świadek, który przeprowadzał egzamin z Barbarą K., podczas którego kursantka potrąciła śmiertelnie innego egzaminatora. Ruszył proces.

Przyjechał autobusem, jest zarażony koronawirusem. "Wszyscy pasażerowie zostaną poddani kwarantannie"

Pacjent, u którego zdiagnozowano koronawirusa, do Polski przyjechał autobusem. Lista pasażerów znana jest już służbom. - Wszyscy zostaną poddani kwarantannie - zapowiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 15 powiatowych sanepidów do tych wszystkich ludzi dociera. Kierowca już objęty jest kwarantanną. Przewoźnik poinformował, że autokar zabierał pasażerów z niemieckich miast: Bonn, Duesseldorf, Essen, Hamm, Bielefeld na trasie do miast północnej Polski.

Przyłębska: nie ma procedury, w ramach której jakiś sąd mógłby oceniać powołanie innych sędziów

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez nową Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją. - Nie sposób wyobrazić sobie żadnej procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej w ramach której jakiś sąd, konkretny skład sędziowski, mógłby oceniać prawidłowość powołania innych sędziów - stwierdziła jego prezes, Julia Przyłębska.

"Procedury były przygotowywane dokładnie na taką sytuację"

Pierwszy pacjent, u którego potwierdzono koronawirusa, jest w izolatce w szpitalu. Wszystkie osoby, które miały z nim kontakt są pod opieką służb sanitarnych. Zalecam spokój i zdrowy rozsądek - uspokajał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił, że w tym przypadku zadziałały wszystkie przygotowane w ostatnich tygodniach procedury. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd "stara się ograniczać wszelkie ścieżki dopływu koronawirusa do Polski".

"Mamy w tej chwili w Polsce dwa problemy"

Są minimalne szanse, żeby osoba sprawna immunologicznie miała jednocześnie grypę i koronawirus - mówił w rozmowie z TVN24 wirusolog Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. Wskazywał też na podstawowe różnice między grypą a koronawirusem SARS-CoV-2.

Koronawirusa nie ma, ale kwarantanna trwa. Uczniowie pozostaną zamknięci w internatach. "Takie są przepisy"

- Dobra informacja, w Policach wszystkie próbki pobrane, wszystkie testy są ujemne - przekazał w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak przekazał jednak sanepid w Policach, ponad 200 osób objętych kwarantanną będzie musiało zostać w internacie do niedzieli. Nastolatkowie i wychowawcy zostali zamknięci w poniedziałek wieczorem po tym, jak dwie uczennice trafiły do szpitala z podejrzeniem koronawirusa.

"Jeżeli koronawirus się już pojawił, to z nami zostanie"

- Pytanie, czy będzie stwarzał zagrożenie, czy nie - powiedział w TVN24 epidemiolog profesor Robert Flisiak, komentując pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Mówił też o napięciu i strachu w oczekiwaniu na potwierdzenie przypadku zakażenia w Polsce. Jego zdaniem "strach wśród administracji szpitali będzie bardzo dobrym materiałem dla socjologów".

"Skala instrumentów wykorzystanych przeciwko LGBT jest zatrważająca"

Sprawa stref wolnych od LGBT wyszła poza granice Polski. Zainteresował się nią między innymi dziennikarz BBC. Ekipa jest w Polsce, sprawdza co się u nas dzieje, a spraw do pokazania nie mało. Od tęczowego herbu Jordanowa i kłopotów 16-latka po samorządy, które sprzeciwiają się zapisom karty LGBT. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kolejne spięcie instytucji Banasia i Ziobry. "To wszystko przypomina walki gangów"

Nie będzie śledztwa w sprawie programu praca dla więźniów - poznańska prokuratura w przeciwieństwie do Najwyższej Izby Kontroli nie widzi uchybień. NIK oszacował straty na poziomie 150 milionów złotych. Opozycja nie ma wątpliwości, że to kolejna odsłona walki na szczytach PiS-u: Mariana Banasia ze Zbigniewem Ziobro. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Sędzia Pszczółkowski kontra poseł PiS

Sędzia Piotr Pszczółkowski, który trafił do Trybunału Konstytucyjnego z poparciem PiS, pytał posła tej partii Przemysława Czarnka podczas rozprawy przed TK, czy marszałek Sejmu zasięgała opinii "w sytuacji wątpliwości co do ilości złożonych podpisów" pod listami poparcia do nowej KRS. Pytał też, "w jakim terminie Sejm byłby skłonny" przekazać całość dokumentacji, "w tym w części nieujawnionej dotąd". Poseł odmówił odpowiedzi, tłumacząc, że przed TK nie reprezentuje marszałek Elżbiety Witek.