Najnowsze

Najnowsze

Szukają śladów kolegiaty, znaleźli warkocz sprzed kilku wieków

Archeolodzy, którzy szukają śladów dawnej poznańskiej kolegiaty, dokopali się do... warkocza. Znalezione włosy mają rudawy kolor. Mimo upływu setek lat, splot zachował się niemal nienaruszony. - Na razie nie wiadomo, czy włosy należały do mężczyzny, czy do kobiety - mówi Marcin Ignaczak.

TOPR ostrzega. "Prosimy o rezygnację z wyjść w góry!"

W środę przez Polskę przeszły burze i ulewy. Najsilniejsze były na południu kraju. Warunki w górach są bardzo niebezpieczne, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydało ostrzeżenie. "Prosimy o rezygnację z wyjść w góry!" - zaapelowało do turystów. O niebezpiecznej sytuacji alarmował też Tatrzański Park Narodowy. "W wyniku intensywnych opadów deszczu wiele górskich potoków zamieniło się w rwące rzeki" - podał w komunikacie.

Zamknięty w nocy, obawiano się, że runie. Most na zakopiance przetrwał ulewę

Most w Białym Dunajcu przetrwał nocne nawałnice, nad ranem ponownie wpuszczono na niego auta osobowe - informuje z Białego Dunajca reporter TVN24 Marcin Kwaśny. Most w nocy został zamknięty z powodu napierających mas wody i niesionych nurtem konarów. Obawiano się, że może zostać zerwany. Nad ranem poziom wody w rzece jednak obniżył się, a inżynierowie stwierdzili, że konstrukcja mostu nie uległa uszkodzeniu. Deszcz na Podhalu słabnie, jednak bilans nocnych ulew jest poważny - tylko w Małopolsce doszło do blisko 500 interwencji strażaków.

"Prawie dom w dom w piwnicach mamy pełno wody"

- Próbujemy opanować sytuację z drogami i potokami. Jak to się uspokoi, będziemy wypompowywać wodę z piwnic, bo na odcinku 300 metrów prawie dom w dom w piwnicach mamy pełno wody - relacjonuje Stanisław Andrzej Łukaszczyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej. Po gwałtownych ulewach, jakie przeszły w środę i w nocy ze środy na czwartek w całej gminie ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Pogotowie ogłoszono również w gminach Biały Dunajec, Trzciana i w całym powiecie limanowskim.

Przestał obowiązywać stan wyjątkowy w Turcji

W Turcji o północy przestał obowiązywać stan wyjątkowy, który został wprowadzony dwa lata temu po stłumieniu zamachu stanu, którego celem było obalenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podczas zajść w nocy z 14 na 15 lipca 2016 roku śmierć poniosło 250 osób.

Będziemy płacić za wjazd do centrum. Nowe prawo wchodzi w życie

Płatny wjazd do centrum wchodzi w życie. Prezydent podpisał ustawę, która zezwala miastom na pobieranie opłat od kierowców, którzy chcą wjechać do śródmieścia samochodem spalinowym i z silnikiem diesla. Tak zwaną strefę czystego transportu szykuje już Kraków. Na czym będzie polegać i co na to inne miasta? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Gwałtowne ulewy. "Potoki niesamowicie wezbrały, zagrożenie zniszczenia budynków"

Na terenie całego powiatu limanowskiego od środy wieczorem obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Podtopionych jest wiele budynków i dróg. Ewakuowano cztery osoby z domów zagrożonych podtopieniami. W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce wojewoda Piotr Ćwik zwołał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W Białym Dunajcu zamknięto tymczasowy most na Zakopiance. Podtopione zostały wsie na Podhalu.

"Próba ograniczenia szkód". MSZ Niemiec o tłumaczeniach Trumpa

Trudne jest uprawianie polityki, w której półokres rozpadu informacji lub faktów wynosi 24 godziny - ocenił minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Odniósł się w ten sposób do zachowania prezydenta USA Donalda Trumpa, który w ogniu światowej krytyki wycofał się ze słów, które padły na jego spotkaniu z Władimirem Putinem, prezydentem Rosji w Helsinkach. - To próba ograniczenia szkód - podkreślił.

"Jeszcze nie jest za późno, by uratować brexit"

Były brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson skrytykował w środę rządową strategię negocjacji w sprawie brexitu, mówiąc, że "cień zwątpienia w siebie" osłabił plany Londynu. - Jeszcze nie jest za późno, by uratować brexit - zastrzegł.

Ekstradycja zamachowca ze Słowacji do Rosji

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa powiadomiła w środę o ekstradycji ze Słowacji Asłana Jandijewa, którego Rosja oskarża o współudział w aktach terrorystycznych we Władykaukazie w 2006 roku. Według FSB Jandijew należał do grupy zbrojnej Szamila Basajewa.

Wicepremier Włoch: ani jeden migrant więcej

Minister spraw wewnętrznych Włoch, wicepremier Matteo Salvini zapowiedział w środę, że zrobi wszystko, aby w jego kraju nie przebywał "ani jeden migrant więcej" niż jest ich obecnie. Tak odniósł się do tak zwanych wtórnych ruchów migracyjnych między państwami Unii Europejskiej.

Reakcja NATO: Rosja nie ma prawa decydować

Rosja nie ma prawa, by decydować w imieniu swoich sąsiadów. Gruzini są niezależnym narodem i mają prawo decydować o sobie, w tym w kwestii obronności - oświadczył w środę na konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg, odnosząc się do sprzeciwu Moskwy wobec planów dotyczących członkostwa Gruzji w Sojuszu. Jak dodał, "sytuacja, w której sąsiad mówi sąsiadowi, co może, a czego nie może, jest całkowicie nieakceptowalna".

"Pan realizuje misję polityczną". Piotrowicz przerywa Bodnarowi i kończy obrady

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka wysłuchiwała w środę informacji Rzecznika Praw Obywatelskich o jego działalności oraz stanie przestrzegania wolności i praw człowieka. Rzecznik mówił między innymi, że "nie można liczyć na niezależność Trybunału Konstytucyjnego". Tę wypowiedź przerwał przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz. - To jest potwierdzenie tego, że pańskie wystąpienie było i jest manifestem politycznym - powiedział. I zakończył posiedzenie komisji, mimo protestów posłów opozycji.

Mieli zabawić godzinę, utknęli na 17 dni. "Szczęśliwa trzynastka" Wojciecha Bojanowskiego

Wszystko zaczęło się od deszczu i 13 rowerów znalezionych przy jednej z najdłuższych jaskini w Tajlandii. Wycieczka młodych piłkarzy i trenera kompleksem podziemnych korytarzy miała trwać godzinę, ale ostatni z uwięzionych opuścił jaskinię dopiero po 17 dniach. Jak przebiegała akcja ratunkowa? Reportaż "Szczęśliwa trzynastka" reportera "Faktów" TVN Wojciecha Bojanowskiego.

Spóźniony Putin naruszył estońską granicę

Rosyjski samolot prezydencki Ił-96 wleciał na kilka kilometrów w estońską przestrzeń powietrzną w poniedziałek rano - poinformowały władze w Tallinie. Władimir Putin leciał tym samolotem do Helsinek na spotkanie z Donaldem Trumpem. I tak spóźnił się na nie 40 minut.

Rozpad lodowców

Ocieplenie klimatu i ilustracja z Kanady. Tamtejsze lodowce znikają. Może nie w oczach, ale na zdjęciach rok po roku widać zmiany. Lodowce maleją, temperatura rośnie. Co do tego naukowcy nie mają wątpliwości. Pytania są o powody. Czy to tylko, przez złą robotę człowieka?

Wjeżdża ekostrefa

Wjedziesz - zapłacisz. Płatny wjazd do centrum miast coraz bliżej. Ustawa podpisana, wchodzi w życie. I tak pierwszym miastem, gdzie życie kierowców się zmieni, może być Kraków. Ekostrefa pod Wawelem w planach jeszcze w tym roku. Co dokładnie oznacza i ile kosztuje?

Szokujące odkrycie

Pieniądze z Unii są, ale rewitalizacji parku Witosa w Bydgoszczy nie ma. Bo jest znalezisko sprzed lat - ewangelicki cmentarz. Na jego ślad wpadli archeolodzy. Powiedzieć "ślad" to mało. Skala odkryć jest ogromna i przez to parkowe plany ogromnie się skomplikowały.

Manifestacja organizacji Obywatele RP przed Sejmem

Do Sejmu wstęp wzbroniony. Straż nie wpuszcza i nie słucha posłów opozycji, którzy do środka chcą zaprosić swoich gości. W środku kolejna ustawa o Sądzie Najwyższym. Stąd protesty przez parlamentem. Ale stąd także zakaz wydany przez marszałka. Znów były więc przepychanki i nieporozumienia.

PKW pisze do prezydenta

Kłopotliwe referendum i kalendarz wyborczy. PKW apeluje, by inicjatywy prezydenta i pytań o konstytucję nie łączyć z wyborami samorządowymi. Bo zdaniem szefa komisji Wojciecha Hermelińskiego będzie tylko zamieszanie. Jeden lokal, dwie komisje i różne zasady głosowania. I to tylko niektóre problemy do rozwiązania.

Profesor Gersdorf przerwała urlop i wróciła do pracy

Pierwsza prezes znów w pracy. - Walczę o państwo, praworządność i normy konstytucyjne - tak profesor Małgorzata Gersdorf mówiła dziennikarzom przed wejściem do gabinetu. Łatwa ta walka nie będzie. Dla PiS-u profesor nie jest prezesem - jest emerytem. Dla prezydenta tematu więc nie ma. W Sejmie jest kolejna nowelizacja, czyli sposób ma ekspresową zmianę w Sądzie Najwyższym.

Mobilizujące przemowy Deschampsa i Pogby. Nagranie z szatni Francuzów

Od niedzieli jak świat długi i szeroki wiadomo, że zwycięzcą mundialu jest Francja. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania przedstawiające to, co działo się w szatni Trójkolorowych przed wielkim finałem z Chorwacją i w jego przerwie, kiedy złoto mieli już w zasięgu wzroku.

"Nigdy o żadnym parasolu nie słyszałem"

Jeżeli Marcin P. był słupem, a wszystko było zorganizowane przez jakieś mądrzejsze od niego osoby, to na pewno, gdyby miał kłopoty z urzędami skarbowymi, by mu pomogły - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Rostowski, który w środę przez dziewięć godzin zeznawał przed komisją śledczą do sprawy Amber Gold. Zapewnił też, że "nigdy nie słyszał" o "parasolu politycznym", który miałby być roztoczony nad szefami spółki. Gośćmi drugiej części byli Paweł Kowal i Jerzy Marek Nowakowski.

"Nigdy o żadnym parasolu nie słyszałem"

Jeżeli Marcin P. był słupem, a wszystko było zorganizowane przez jakieś mądrzejsze od niego osoby, to na pewno, gdyby miał kłopoty z urzędami skarbowymi, by mu pomogły - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Rostowski, który w środę przez dziewięć godzin zeznawał przed komisją śledczą do sprawy Amber Gold. Zapewnił też, że "nigdy nie słyszał" o "parasolu politycznym", który miałby być roztoczony nad szefami spółki.

"Nigdy żaden prezydent nie był tak twardy wobec Rosji jak ja"

Donald Trump oświadczył, że żaden z jego poprzedników nie był "tak twardy" wobec Rosji jak on. Prezydent USA jest od poniedziałku szeroko krytykowany za swoje zachowanie na spotkaniu z Władimirem Putinem w Helsinkach. W powszechnej ocenie był bowiem zbyt uległy wobec Rosjanina.