Najnowsze

Najnowsze

"Tusk naruszył ducha traktatu unijnego, jest nieformalnym liderem opozycji"

Zgłaszam gotowość do startu w wyborach prezydenckich, gdyby Donald Tusk startował i miałbym poparcie, które by dawało mi szansę na wygraną - podkreślał w "Piaskiem po oczach" w TVN24 eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski. - Gdyby szerokie spektrum odmienne od opozycji potrzebowało kandydata, a Tusk startował, to wtedy też jestem gotowy - dodał.

Bodnar: protesty to wyraz desperacji obywateli

- Metody prawne rozwiązywania problemów zastępujemy metodami protestu politycznego, na ulicy czy protestu poprzez odezwy, petycje - komentował Rzecznik Praw Obywatelskich w "Faktach po Faktach". Adam Bodnar ocenił skalę sprzeciwu wobec forsowanych w Sejmie zmianom w sądownictwie i ordynacji wyborczej jako podobną do lipcowej, kiedy domagano się prezydenckiego weta do ustaw PiS. W piątek wieczorem w całym kraju zorganizowano manifestacje za wycofaniem z Sejmu ustaw dotyczących KRS i Sądu Najwyższego.

"Wieszamy nie tylko kukły". Zwłoki i napis z tytułem kontrowersyjnego filmu

W piątek w stanie Radżastan w Indiach przy Forcie Nahargarh (zwanym również Fortem Tygrysim) znaleziono wiszące ciało mężczyzny. Na kamiennych tablicach przy zwłokach umieszczono wiadomość, nawiązującą do kontrowersyjnego filmu "Padmavati", który w ostatnim czasie wywołał burzę w kraju i liczne protesty konserwatywnej części hinduskiego społeczeństwa.

"Łamanie konstytucji to łamanie człowieka". Protesty w obronie sądów

Brońmy niezłomnie tych wspólnych wartości wokół których się zgromadziliśmy, brońmy sądów i brońmy nas samych - przemawiał przed Pałacem Prezydenckim konstytucjonalista Marcin Matczak. - Nie dajmy złamać konstytucji i nie dajmy złamać siebie - zwracał się manifestantów domagających się wycofania z Sejmu prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Protesty odbywały się także w wielu innych miastach, nie tylko w Polsce.

"Strzelali do ludzi, kiedy wychodzili z meczetu". Najkrwawszy zamach w historii Egiptu

Co najmniej 305 osób zginęło w piątkowym zamachu na meczet na północy półwyspu Synaj w Egipcie - poinformowała prokuratura. Wcześniejszy oficjalny bilans, podawany przez prokuraturę generalną i media państwowe, mówił o 235 ofiarach śmiertelnych i 109 rannych. Zamachowcy zdetonowali ładunki wybuchowe, gdy wierni opuszczali świątynię po piątkowej modlitwie. Później zaczęli strzelać.

"Barbarzyński atak na niewinnych cywilów". Świat potępia, prezydent zapowiada odwet

W piątkowym zamachu na meczet na Półwyspie Synaj zginęło niemal 300 osób. Akt terroru potępiło wielu światowych przywódców, a wyrazy solidarności i kondolencje napłynęły między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji, Włoch, Turcji czy Polski. Sam prezydent Egiptu, Abd el-Fatah es-Sisi, zapowiedział, że rząd odpowie na zamach z "brutalną siłą"

Handel w niedziele do wygaszenia

Handel w niedziele będzie etapowo wygaszany od marca 2018 roku - zdecydował Sejm. Już w 2020 roku ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. W ustawie przewidziano wyłączenia - oznacza to, że m.in. piekarnie, stacje paliw czy sklepy z prasą będą mogły normalnie funkcjonować przez cały tydzień. O tym kto zyska, a kto straci na tych zmianach dyskutowali Alfred Bujara z "Solidarności" i Adam Szłapka - poseł Nowoczesnej.

"Trujące" smugi, szpiedzy i urzędnicy-poeci. Zastrzeżenia ministrów do ustawy Kamińskiego

Antoni Macierewicz obawia się szpiegów żądających informacji publicznej. Konstanty Radziwiłł wolałby nie tracić czasu na wyjaśnianie obywatelom legend miejskich, a resort Jana Szyszki upomina się o prawa urzędników będących poetami. Takie wątpliwości zgłaszają ministrowie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oceniając projekt ustawy o jawności życia publicznego, przygotowany przez ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

"Potrzebna jest refleksja ze strony Ukrainy". Szydło po szczycie Partnerstwa Wschodniego

Polska oczekuje, że będzie zrewidowane stanowisko Ukrainy, że wreszcie pewne rzeczy zostaną wyjaśnione - oświadczyła w piątek w Brukseli premier Beata Szydło, odnosząc się do relacji polsko-ukraińskich. - Dobrze byłoby, żeby ze strony Ukrainy pojawiły się gesty pokazujące, że jest refleksja, która prowadzi do wyjaśnienia różnic i zaszłości historycznych. Wtedy możemy otwierać nowy etap - dodała.

Trump rozmawiał z Erdoganem o "bałaganie, który odziedziczył na Bliskim Wschodzie"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że odbył w piątek rozmowę telefoniczną z prezydentem Donaldem Trumpem. Dotyczyła ona stosunków dwustronnych, sytuacji w Syrii oraz innych kwestii dotyczących Bliskiego Wschodu. Prezydent USA zapewnił wcześniej na Twitterze, że "załatwi" wszystkie problemy, które "odziedziczył" w tym regionie.

"Starałem się zaalarmować moich rodaków"

- Musimy być bardzo ostrożni, czujni i szczerzy, by chronić samych siebie i pomagać partnerom z Partnerstwa Wschodniego. Dlatego musimy wiedzieć, jakie są zagrożenia w samej Unii i dlatego starałem się zaalarmować moich rodaków - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, odpowiadając na konferencji w Brukseli na pytania o jego szeroko komentowany wpis w internecie, dotyczący między innymi "strategii PiS".

Wielka sieć oplatająca glob. Słyszy zagładę okrętów z tysięcy kilometrów

Dźwięki rozchodzą się w wodzie znacznie lepiej niż w powietrzu. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu niewielki wybuch można zarejestrować nawet z odległości tysięcy kilometrów. W czasie zimnej wojny Amerykanie stworzyli ściśle tajną sieć stacji nasłuchowych umieszczonych na dnie oceanów, dzięki którym mogli śledzić radzieckie okręty podwodne. Teraz podobny, cywilny system, pozwolił stwierdzić, co prawdopodobnie stało się z argentyńskim okrętem ARA San Juan.

Wniosek opozycji o wotum nieufności. Terlecki: ordynarne kłamstwa, pusta gadanina

Przyzwalanie na mowę nienawiści oraz niszczenie niezawisłości sądów i Trybunału Konstytucyjnego - to zarzuty, na podstawie których PO domaga się ustąpienia rządu. Jak zapowiedział Grzegorz Schetyna, jego partia jeszcze w piątek złoży w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec rządu. - Nie ma żadnej propozycji dla Polaków, jest tylko pusta gadanina - odniósł się do zapowiedzi lidera PO szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Zabił swoją byłą dziewczynę, zadając jej ponad 100 ciosów nożem

Był wyjątkowo brutalny, a jednocześnie niewiarygodnie opanowany. Kamil M. zadał swojej byłej dziewczynie ponad 100 ciosów nożem. Uderzał tak mocno, że ostrze się wygięło i połamało. Potem sam poszedł na policję. Właśnie ruszył jego proces. Odczytywane na sali sądowej zeznania 20-latka mrożą krew w żyłach.

Z piwem na wieżę katedry. Weszli prawie na sam szczyt

Dwóch mężczyzn w nocy z czwartku na piątek weszło na rusztowanie przy gorzowskiej katedrze. Wspięli się aż pod zegar i stamtąd napawali widokiem na miasto z wysokości kilkudziesięciu metrów. Gdy na miejscu zjawiła się policja, zeszli na dół. Nocna wędrówka na wysokościach z piwem w ręku skończyła się dla nich wysokim mandatem.

Przepadł wniosek opozycji. Propozycje zmian w Kodeksie wyborczym do dalszych prac

To głosowanie dotyczące losów naszych małych ojczyzn - przekonywał w piątek w Sejmie Piotr Zgorzelski (PSL), komentując projekt PiS wprowadzający zmiany w Kodeksie wyborczym. Wtórował mu Władysław Kosiniak-Kamysz, który mówił, że to "skrojenie ordynacji wyborczej pod siebie". - Dość tej obłudy - apelował lider ludowców. Oba projekty dotyczące zmian w ordynacji wyborczej - autorstwa PiS i Kukiz'15 - zostały skierowane do dalszych prac komisji.

"Została zgwałcona przez strażnika". "Superwizjer" o wrocławskim więzieniu

Czy we wrocławskim więzieniu dla kobiet przy Kleczkowskiej dochodziło do wielokrotnych gwałtów? Jeden ze strażników usłyszał zarzut doprowadzania do tak zwanych innych czynności seksualnych. Miał też przyprowadzać mężczyzn do celi jednej ze skazanych. O nadużyciach strażników w tym więzieniu dziennikarze "Superwizjera" informowali już kilka miesięcy temu. Teraz rozmawiali z matką jednej z osadzonych. Jej córka miała być wykorzystywana seksualnie i zastraszana. Reportaż Kamili Wielogórskiej i Marcina Rybaka z "Gazety Wrocławskiej" w sobotę w "Superwizjerze", o godzinie 20 w TVN24.

Uciekli przed przemocą. ONZ: nie mogą wrócić bezpiecznie

W stanie Rakhine na zachodzie Birmy "jeszcze nie ma warunków, by umożliwić bezpieczne i trwałe powroty" ponad 620 tysięcy przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej Rohindża - podało UNHCR. Uciekli oni z kraju przed przemocą do sąsiedniego Bangladeszu.