Najnowsze

Najnowsze

Mario Vargas Llosa: ułaskawienie Fujimoriego to hańba

Laureat literackiej Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa oraz 238 innych peruwiańskich pisarzy podpisało list potępiający ułaskawienie byłego prezydenta Peru Alberto Fujimoriego. Decyzję obecnego prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego nazwano w nim hańbą.

Co najmniej 81 dziennikarzy zabitych w 2017 roku

Co najmniej 81 dziennikarzy zostało zabitych w 2017 roku podczas wykonywania pracy - podała w sobotę w swoim corocznym raporcie Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ). Według organizacji rośnie problem prześladowania i przemocy wobec pracowników mediów.

Będzie "mocne i ważne wystąpienie" prezydenta

11 stycznia prezydent Andrzej Duda wygłosi ważne programowe wystąpienie dotyczące polityki zagranicznej – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Doradca prezydencki prof. Andrzej Zybertowicz powiedział, że "prezydent jasno pokaże, że uruchomienie przez Unię Europejską procedury praworządności wiąże się z nieprawdziwą wizją tego, co się dzieje w Polsce".

Prawniczka skazana za protest przeciwko oddaniu wysp

Sąd w Aleksandrii skazał działaczkę praw człowieka Mahienur el-Masri na dwa lata więzienia za nielegalny protest przeciw decyzji egipskiego rządu o przekazaniu Arabii Saudyjskiej dwóch wysp na Morzu Czerwonym - podały w sobotę źródła w sądownictwie.

"Spór o Muzeum II Wojny Światowej to bardzo dobra ilustracja zderzenia różnych wizji polskości"

Spór o Muzeum II Wojny Światowej jest bardzo dobrą ilustracją zderzenia różnych wizji polskości, patriotyzmu czy też rozumienia naszej narodowej historii - mówił w programie "Horyzont", profesor Paweł Machcewicz, pomysłodawca i jeden z twórców Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Historyk został usunięty ze stanowiska dyrektora placówki przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Erdogan jedzie do Francji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę, że piątego stycznia uda się do Francji, by z tamtejszymi władzami omówić relacje dwustronne. Będzie to pierwsza wizyta tureckiego przywódcy nad Sekwaną od udaremnionego puczu w lipcu 2016 roku.

Schaeuble krytykuje pomysł Stanów Zjednoczonych Europy

Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble skrytykował w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Tagesspiegel" wysunięty na początku grudnia przez szefa SPD Martina Schulza pomysł przekształcenia Unii Europejskiej do 2025 r. w Stany Zjednoczone Europy.

Znalazł granaty i schował je do garnka

Dwa granaty z czasów II wojny światowej wykopał przed świętami Bożego Narodzenia mieszkaniec gminy Końskowola (Lubelskie). Schował je w garnku, a policję zawiadomił dopiero po świętach, ponieważ – jak tłumaczył – nie chciał robić służbom kłopotu w świątecznym czasie.

Psy wśród szczątków martwych zwierząt, obok klatki głowa krowy. "Właściciel tylko się śmiał"

Stały po dwie minuty przy miskach i piły aż im się woda nie skończyła - opowiada pani Anna z fundacji Mondo Cane, która przeprowadziła interwencję na jednym z gospodarstw w Wielkopolsce. Niektóre ze znalezionych tam psów siedziały zamknięte w klatkach dla królików, inne brodziły w błocie. Wolontariuszy najbardziej przeraziły walające się po terenie szczątki martwych zwierząt, w tym krowi łeb.

"Zabiję każdego, kto zabił mego brata!"

Trwające od trzech dni antyrządowe protesty objęły swym zasięgiem w sobotę stolicę kraju, Teheran, gdzie doszło do starć z policją, największych od 2009 r., gdy na ulice wyszli przeciwnicy reelekcji prezydenta Mahmuda Ahmadinedżada - pisze agencja Reutera. Pojawiają się też informacje o pierwszych ofiarach śmiertelnych.

"Komu w drogę, temu pies". Te zwierzaki dostały pomoc, teraz mają wesprzeć inne

Spokojny Jazz, kawaler Blue, kanapowiec Jogi, uparty Lex i energetyczny Carlos - to byli i obecni podopieczni Fundacji Dwa Plus Cztery, którzy trafili na karty kalendarza "Komu w drogę, temu pies". 11 psich modeli i jeden koci ma pomóc w zbiórce środków na działalność organizacji. Wszystko po to, by ta mogła dalej opiekować się potrzebującymi zwierzakami.

Trump: dobry naród irański chce zmian

W serii tweetów opublikowanych w sobotę prezydent Donald Trump wyraził solidarność z uczestnikami antyrządowych demonstracji w Iranie. "Opresyjne reżimy nie mogą trwać wiecznie. Przyjdzie dzień, gdy przed narodem irańskim stanie możliwość wyboru" - napisał.

Mount Everest. Koniec samotnych wycieczek

Władze Nepalu zabroniły samotnych wspinaczek na himalajskie szczyty, włączając na listę między innymi Mount Everest. Decyzję uzasadniono względami bezpieczeństwa. Rozporządzenie rządowe wyklucza także możliwość udziału w górskich wyprawach osobom z podwójną amputacją i niewidomym.

Katalonia straciła prawie 100 tysięcy turystów

O blisko 97 tysięcy spadła liczba turystów, którzy w w październiku i listopadzie odwiedzili Katalonię, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku. Powszechnie ocenia się, że powodem jest kryzys polityczny związany z referendum niepodległościowym.

Zemke: pieniądze wydano, a zdolność bojowa wojska wyraźnie nie wzrosła

Antoni Macierewicz powiedział, że zakończy w tym roku procedury przetargowe dotyczące obrony powietrznej kraju, śmigłowców szturmowych i okrętów podwodnych. Mamy coś? Nic nie mamy - powiedział Janusz Zemke, eurodeputowany SLD, w "Faktach po Faktach". W pierwszej części programu, gośćmi byli wiceprzewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej, Marian Piłka oraz Adrian Zandberg, członek zarządu i współtwórca partii Razem.

Prezydent Duda: Brawa i gratulacje. Wow! Dziękujemy!!!

Brawo Biało-Czerwoni, trzymamy kciuki za kolejne starty w Turnieju Czterech Skoczni – tak Kancelaria Prezydenta skomentowała na Twitterze sobotnie zwycięstwo Kamila Stocha w Oberstdorfie. Gratulacje zamieścił też sam Andrzej Duda. "Piękny polski początek Turnieju 4 Skoczni" - napisał.

Martyna Bunda o wielkiej historii i silnych kobietach

Umiejętność życia polega na połączeniu zdolności niepoddawania się opiniom innych ludzi i zachowaniu empatii, czułości do innych ludzi - przyznała Martyna Bunda, gość programu "Xięgarnia", pisarka, dziennikarka i "niezrealizowana gitarzystka".

Domniemany zamachowiec z Petersburga zatrzymany

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w sobotę o zatrzymaniu mężczyzny podejrzanego o zorganizowanie i przeprowadzenie zamachu bombowego na supermarket w Petersburgu. Według wstępnych danych, wcześniej leczył się on w przychodni psychoneurologicznej.

Siła kobiet i demokracja dekoracyjna, czyli "rok niesamowitych zaskoczeń w polityce"

- Rok dla Polski był bardzo trudny - mówiła w programie "Babilon" TVN24 BiS Małgorzata Niezabitowska, była rzeczniczka rządu. - Czas rewolucji PiS-u, zamknięcie pewnego okresu. Plusem był wieli opór społeczny - dodała. Z kolei dla Agaty Szczęśniak, dziennikarki Oko.press, mijający rok był "krokiem, który zrobiliśmy w stronę demokracji dekoracyjnej". - Czyli coraz większa ilość instytucji demokratycznych i mediów, które powinny bronić obywateli, staje się wydmuszkami - powiedziała. Jak zaznaczyła, dużą rolę odegrały także "więzi społeczne, nowe formy protestu, nowi liderzy i nowe liderki". Profesor Janina Stępińska oceniła miniony czas jako "rok, w którym zmienił się język, w którym się porozumiewamy". - Okazało się, że nie ma miejsca na dyskusję. W tym sensie, to był smutny rok - podkreśliła. Powiedziała też, że pozytywnym akcentem była "niewątpliwie siła kobiet". Dla doktor Ludwiki Włodek najważniejsze były "wszystkie nurty, gdzie działania PiS-u mogły nie podobać się części społeczeństwa", jak na przykład czarny protest. - To był rok niesamowitych zaskoczeń w polityce - przyznała Eliza Olczyk z "Wprost".