Najnowsze

Najnowsze

"Ktoś musi odpowiedzieć za wojnę hybrydową przeciw wymiarowi sprawiedliwości"

- To jest krok w dobrym kierunku. Ale to nie jest tak, że jest krok w dobrym kierunku i nic się nie stało. Stało się bardzo dużo. Ktoś musi odpowiedzieć za wojnę hybrydową przeciw wymiarowi sprawiedliwości - ocenił prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Komentował w ten sposób złożone w czwartek projekty PiS w sprawie zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym, oraz projekt dotyczący orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

"Pudrowanie rzeczywistości". Chmaj o zapowiedzi publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Trzy wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które teraz mają zostać opublikowane, nie wywołują już teraz żadnych skutków prawnych. Rząd Beaty Szydło odmawiając publikacji wyroku, odmawiał jednocześnie wprowadzenia do obrotu prawnego skutku tego wyroku - powiedział w TVN24 konstytucjonalista Marek Chmaj. - Publikacja wyroków ma znaczenie bardziej porządkujące i jest taką bardzo mocno spóźnioną próbą wskazania, że jednak wyroki zostały opublikowane - dodał.

Antyterroryści wpadli do domu i skuli niewinnych. Prokuratura zatwierdziła akcję

Prokuratura oceniła, że policjanci mieli uzasadnione podstawy do podjęcia interwencji w Sitnie pod Szczecinkiem (woj. zachodniopomorskie) i zatwierdziła tę akcję. 8 marca antyterroryści weszli do domu, w którym miały znajdować się przedmioty pochodzące z kradzieży. Skuli dwóch mężczyzn, przeszukali posesję i odjechali. Niczego nie znaleźli. Po akcji przeprosili domowników.

"Notatka ze wskazaniem mordercy"

Tadeusz Grzesik to jeden z najbardziej bezwzględnych morderców w historii polskiej kryminalistyki. Kierowana przez niego grupa specjalizowała się w brutalnych napadach na właścicieli kantorów. Grzesik odsiaduje dożywocie, ale za kraty mógł trafić już w latach 90., gdyby nie to, że śledczy zignorowali wtedy ważną policyjną notatkę. Co znajdowało się w dokumencie i czy mógł on zapobiec kilkunastu kolejnym zabójstwom? O tym w reportażu Macieja Kuciela - "Notatka ze wskazaniem mordercy" - w sobotę w "Superwizjerze", o godzinie 20 w TVN24.

"Rzecz niesamowita. Sejm uznaje, że kontroluje Trybunał Konstytucyjny"

Nie ma większego znaczenia, jaką nowomową określimy to, co teraz się dzieje. Fakty, jeżeli chodzi o stronę prawną, są takie same, czyli to, że mamy Trybunał Konstytucyjny funkcjonujący niezgodnie z konstytucją - ocenił w "Kropce nad i" doktor Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując złożone w czwartek w Sejmie projekty PiS dotyczące ustaw o sądach i Trybunale Konstytucyjnym. Jak dodał, "to jest rzecz niesamowita", że "ustawodawca - czyli Sejm - uznaje, że kontroluje Trybunał".

13 ofiar pożaru wieżowca. Ludzie skakali z okien

Co najmniej 13 osób zginęło, a 28 zostało rannych w piątek w pożarze, który wybuchł w bloku mieszkalnym w mieście Ho Chi Minh na południu Wietnamu. Ponad tysiąc mieszkańców uciekło przed ogniem. Służby uratowały co najmniej 100 osób.

Kreml: Rosja zmniejszy wydatki na wojsko

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że budżet wojskowy Rosji zostanie zmniejszony. Rosja - jak oświadczył - planuje ograniczyć wydatki na obronę do poniżej 3 procent PKB w ciągu pięciu lat.

Szef MSZ o projektach PiS: wyjście naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej

Rząd poszukuje i chce kompromisu z Komisją Europejską, nie jesteśmy zamknięci na argumenty - oświadczył w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem projekty PiS dotyczące zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym oraz Trybunale Konstytucyjnym są wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej.

Proboszcz na "podwójnym gazie". Kuria skierowała go na odwyk

Chcieli go tylko wylegitymować, skończyło się na badaniu alkomatem. Szybko okazało się, że kierowca hondy jest pod wpływem alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Okazało się, że to proboszcz jednej z wielkopolskich parafii. Decyzją prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka, został przeniesiony w stan spoczynku. Ma także podjąć terapię odwykową.

"Nie namawiam nikogo do niezależności"

Sytuację w Katalonii należy rozwiązać demokratycznie, na drodze negocjacji - podkreślał w czwartek w Helsinkach Carles Puigdemont. Były szef katalońskiego rządu został zaproszony przez fińską grupę parlamentarną sympatyzującą z Katalonią.

Ogromny tyranozaur stanął w ogniu

Wadliwa instalacja elektryczna - to przyczyna, przez którą gigantyczny tyranozaur z parku jurajskiego Cañon City, w amerykańskim stanie Kolorado, stanął w odgnu. Żaden ze zwiedzających park nie ucierpiał. Mechaniczny tyranozaur był atrakcją trasy wycieczkowej, na której rozstawiono w sumie szesnaście dinozaurów. Nowy T-rex pojawi się na szlaku jeszcze tego lata.

Prawniczka o projektach PiS: wprowadzana jest pseudoochrona dla praworządności

Argumentacja, że jest to pewien gest w kierunku Brukseli, wyjście naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, dialog z sądami, jest niedopuszczalnym uzasadnieniem - argumentowała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej. Komentowała w ten sposób złożone w czwartek projekty PiS w sprawie zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz projekt dotyczący orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

"Wychodzimy z hasłem o zatrzymanie fanatyzmu"

Prawo i Sprawiedliwość wraca do sprawy aborcji, bo ma olbrzymie długi w stosunku do Kościoła katolickiego. Nie można dopuścić do tego, żeby Polska udawała, że jest państwem świeckim - podkreślała we "Wstajesz i wiesz" Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). - Ostrzegamy PiS, dlatego że mamy świadomość, jak wielkie będą konsekwencje wprowadzenia tak drastycznej ustawy, w szczególności dla osób najuboższych - dodała, odnosząc się do piątkowych protestów przeciwko zaostrzaniu przepisów aborcyjnych.

Jakub i Dawid walczą o rejestrację własnego ślubu

Jakub Kwieciński i Dawid Mycek formalnie są małżeństwem od ponad ośmiu miesięcy. Związek zawarli w Portugalii. Ale dopiero teraz postanowili zarejestrować go również w Polsce. Nie wykluczają, że w razie odmowy złożą sprawę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Brytyjski sędzia: nowiczok mógł naruszyć sprawność umysłową Skripala

Środek chemiczny wykorzystany podczas ataku na Siergieja Skripala i jego córkę Julię mógł naruszyć ich sprawność umysłową, nie wiadomo, czy ofiary powrócą do zdrowia - oświadczył w czwartek brytyjski sędzia David Williams. Sierżant Nick Bailey, który pierwszy miał kontakt z otrutym byłym rosyjskim szpiegiem, wyszedł w czwartek ze szpitala po ponad dwóch tygodniach.