Najnowsze

Najnowsze

"Mam nadzieję, że nie będziemy pośmiewiskiem"

Dobrze, że w poniedziałek dojdzie do spotkania prezydenta z premierem. Mam nadzieję, że nie będziemy pośmiewiskiem - w taki sposób wicemarszałek Jarosław Kalinowski z PSL skomentował spór o miejsce, gdzie należałoby podpisać umowę o tarczy antyrakietowej.

Białoruś bliżej Zachodu?

Białoruś znalazła się na rozdrożu. Dotąd oddany Moskwie, białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko ma coraz więcej obaw przed rosnącą asertywnością Rosji.

Policja gubi odciski palców

Centralne Biuro Śledcze mogło mieć mocny dowód w sprawie przestępcy podejrzewanego o morderstwo sprzed 13 lat. Ale... zgubiło jego odciski palców - pisze "Gazeta Wyborcza".

Kto pierwszy na czubku palmy

Uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem, defilady, przemówienia - tak w większości krajów wyglądają obchody Dnia Niepodległości. Ale nie w Indonezji! Tam narodowe święto uczczono w tym roku... wspinaniem się na palmy.

Polański kończy 75 lat

- Aktorzy marzą o tym, by u niego zagrać, dla wielu filmowców jest on absolutnym mistrzem, autorytetem. Ale są też środowiska, w których jest odbierany tylko w kontekście seksskandalu - mówi "Gazecie Wyborczej" Marina Zenovich, autorka dokumentu o kończącym w poniedziałek 75 lat Romanie Polańskim.

Great Game

Wielki pojedynek o dominację w Azji  Środkowej rozegrał się w 19 stuleciu między dwoma Imperiami – Brytyjskim i Rosyjskim. Dzisiaj Great Game powraca w formie starcia osłabionego, ale szybko leczącego rany Imperium Rosyjskiego, z szeroko rozumianym Zachodem, a zwłaszcza Stanami Zjednoczonymi.

"Polską rządzi Rosja"

Polską od ostatnich wyborów rządzi Rosja, zaplecze PO to silne prorosyjskie lobby, a dziennikarze to "cyngle Ubekistanu" - pisze w swoim blogu Jerzy Targalski, wiceprezes Polskiego Radia.

Złoto na pożyczonej łódce

Bardzo nietypowy finał miały olimpijskie zawody żeglarzy w klasie 49er. Faworyzowani Duńczycy Jonas Warrer i Martin Ibsen tuż przed startem pechowo złamali maszt w swojej łódce. Od czego jednak inwencja i prawdziwa wola walki? Duńczycy zdążyli powrócić do bazy, pożyczyć łódkę od Chorwatów, wrócić na tor i... zdobyć złoto.

Tropikalny sztorm zabił 60 osób

Tropikalny sztorm Fay uderzył w wybrzeże Kuby i szykuje się do ataku na Florydę. Od ubiegłego piątku zabił co najmniej 11 osób. Był też przyczyną wypadku autobusu na Haiti, w którym zginęło 50 osób. Kubańskie władze podjęły decyzję o ewakuacji 15 tysięcy mieszkańców z zagrożonych miejscowości na wybrzeżu.

Zjednoczeni przeciw totalnej prywatyzacji

PiS przeciwstawia się liberalnemu projektowi PO dotyczącemu komercjalizacji służby zdrowia. Jak ustalił "Dziennik", partia Jarosława Kaczyńskiego przygotowuje wspólnie z lewicą poprawkę do ustawy minister Ewy Kopacz.

CBŚ gubi odciski z El Chico

Skandal w policji - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Centralne Biuro Śledcze mogło mieć mocny dowód w sprawie "Saszy" podejrzewanego o morderstwo sprzed 13 lat. Ale zgubiło jego odciski palców.

Cieszymy się z tarczy i wojsk USA

Blisko 60 procent Polaków popiera instalację tarczy antyrakietowej - wynika z najnowszego sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Ponad połowa ankietowanych zgadza się także na stacjonowanie w naszym kraju amerykańskich wojsk.

Tusk popiera urlopy tacierzyńskie

Możliwe jest wprowadzenie urlopów tacierzyńskich, jako części płatnego urlopu macierzyńskiego przypisanej tylko ojcom - pisze Gazeta Wyborcza, powołując się na zapewnienia z kancelarii premiera.

Brzeziński: Rosja ryzykuje ostracyzm

"Potężni rosyjscy oligarchowie trzymają setki miliardów dolarów na rachunkach w zachodnich bankach. Na pewno straciliby dużo w razie zimnowojennej konfrontacji, która mogłaby doprowadzić do zamrożenia tych aktywów" - przewiduje w najnowszym wydaniu tygodnika "Time" Zbigniew Brzeziński.

Rząd siada do rozmów z nauczycielami

W poniedziałek rozpoczyna się kolejna tura negocjacji przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego z rządem. Od przebiegu rozmów zależy, czy nauczyciele rozpoczną nowy rok szkolny referendum strajkowym.

Pałac Kultury w leasing

Warszawski ratusz rozpaczliwie szuka środków na nowe inwestycje. Pieniądze chce znaleźć oddając w leasing miejskie nieruchomości. Właśnie trwa sporządzanie listy obiektów. W grę wchodzi także Pałac Kultury - pisze "Życie Warszawy".

Dość szaleństwa

Konflikt gruzińsko-rosyjski wyciszy się, ale tak nabrzmiał, że szanse jego rozwiązania maleją - zauważa w "Trybunie" Zygmunt Słomkowski.

Warszawa w leasing

Stołeczny ratusz chce zarobić nawet miliard złotych na leasingu miejskich nieruchomości. Tego nie próbowało jeszcze żadne miasto. Urzędnicy już przygotowują listę budynków. W przyszłości nie wykluczają wpisania na nią Pałacu Kultury - pisze "Życie Warszawy".

Żerań zarabia krocie

Blisko 160 mln zł zarobiła żerańska FSO. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że nie tak dawno ledwo uniknęła bankructwa - pisze "Puls Biznesu".

Ślepa droga polskich władz

Władze polskie poddają się presji nacjonalistów ukraińskich, nie stosując terminu "ludobójstwo" na określenie mordów na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej - pisze "Nasz Dziennik".

Przetarg z jedną opcją?

Wart 300 mln zł przetarg na system dozoru elektronicznego (SDE), który pozwala na odbywanie wymierzonej przez sąd kary poza więzieniem, ogłosiło Ministerstwo Sprawiedliwości. Warunki przetargu są takie, że może go wygrać tylko jedna firma - ustaliła "Rzeczpospolita".

Moskwa przeszarżowała

Im więcej czasu mija od rozpoczęcia kryzysu na Kaukazie, tym więcej punktów traci Moskwa w dyplomatycznej grze. Przedłużanie okupacji Gruzji przez Rosjan, niejasne deklaracje ministra Siergieja Ławrowa, coraz wyraźniejsze represje wobec gruzińskiej ludności cywilnej, a wreszcie groźby nuklearne wobec Polski - wszystko to wyjaskrawia perfidię i złą wolę Kremla -pisze w "Rzeczpospolitej" Piotr Semka.

Tarcza jest potrzebna - wskazuje sondaż

Blisko 60 proc. Polaków uważa decyzję o zainstalowaniu u nas tarczy antyrakietowej za dobrą i bardzo dobrą. Tylko 37 proc. badanych ocenia tę decyzję źle i bardzo źle -wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Egipskie siedmioraczki

Czterech chłopców i trzy dziewczynki urodziła w niedzielę Ghazala Ibrahim, 27-letnia mieszkanka Egiptu. Dzieci przyszły na świat drogą cesarskiego cięcia. Mama siedmioraczków była w ciąży z dziewięciorgiem dzieci, jednak tuż przed porodem dwoje z nich zmarło.

Patologia przy dzieleniu unijnych dotacji

Przy dzieleniu unijnych dotacji w Małopolsce może dojść do ogromnych nadużyć. A wszystko dlatego, że na listach ekspertów, którzy będą oceniać wnioski o dofinansowanie, jest wiele osób zawodowo zajmujących się pisaniem tych wniosków - ostrzega "Dziennik Polski".

Wielki Kanion: ewakuowano kilkaset osób

Ulewne deszcze przerwały tamę na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Woda podtopiła miasto przylegające do Wielkiego Kanionu. Setki osób, w tym zagraniczni turyści, zostało ewakuowanych z dotkniętego żywiołem obszaru.

Belweder czy pałacyk?

Prezydent i rząd spierają się o... miejsce ceremonii podpisania umowy o instalacji elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Podpisanie umowy z Amerykanami nastąpi w środę w Warszawie w obecności Condoleezzy Rice. Gdzie? Prezydent woli Belweder, premier wybiera pałacyk na Foksal - pisze "Dziennik".

Skumał te kocie ruchy

Z czym kojarzy się wam Jamajka? Bob Marley i reggae? Całkiem słusznie. Rum i inne specyfiki poprawiające humor? Ok, skoro premier może... Od igrzysk w Pekinie możecie dopisać jeszcze jedną pozycję do listy skojarzeń: 9,69 sekundy.