Kultura i styl

Kultura i styl

Chociaż Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes nie odbył się w tym roku w tradycyjnej formie, dyrektor artystyczny francuskiego święta kina ogłosił listę oficjalnej selekcji festiwalu. Wybrano 56 spośród rekordowej liczby 2067 zgłoszonych fabuł. Jedyną polską produkcją w tym gronie jest "Sweat" - drugi pełnometrażowy film szwedzkiego reżysera Magnusa von Horna, absolwenta i wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi.

Najpopularniejsi muzycy i wokaliści, największe wytwórnie płytowe oraz media, w tym 19 amerykańskich kanałów grupy Discovery, włączyły się w akcję #BlackoutTuesday, związaną ze śmiercią Afroamerykanina George'a Floyda w wyniku interwencji policji. Według deklaracji uczestników, wtorkowy protest nie kończy działań branży muzycznej i medialnej przeciwko "dyskryminacji i niesprawiedliwości społecznej".

"Portret Profesora Karola Gilewskiego" pędzla Jana Matejki to jedno z 93 dzieł polskiej sztuki, które zostały zlicytowane podczas wtorkowej aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym Polswiss Art. Dzieło krakowskiego artysty osiągnęło kwotę 5,9 mln złotych i trafi w ręce polskiego kolekcjonera, który do ceny musi doliczyć 18 procent opłaty aukcyjnej, co ostatecznie daje 6,96 mln zł.

Artysta bułgarskiego pochodzenia Christo Jawaszew - który światową sławę zdobył jako Christo - zmarł w niedzielę wieczorem w wieku 84 lat. Wraz z żoną Jeanne-Claude zapisali się w historii sztuki jako autorzy spektakularnych realizacji opakowywania słynnych budynków i zasłaniania krajobrazów.

100 filmów wybranych przez przedstawicieli 21 najważniejszych międzynarodowych festiwali takich jak Cannes, Berlin, Wenecja oraz spotkania i dyskusje z twórcami - m.in. z Francisem Fordem Coppolą, Stevenem Soderberghiem, czy Bong Joon-ho, to atrakcje dziesięciodniowego internetowego festiwalu "We Are One: A Global Film". Wydarzenie dostępne będzie na You Tube w dn. 29 maja - 7 czerwca.

Jak ogłosił w mediach społecznościowych producent "Avatara" Jon Landau, po ponad dwumiesięcznej przerwie twórcy jego kontynuacji wracają na plan w Nowej Zelandii. "Avatar 2" będzie pierwszym dużym filmem, który wznowił produkcję od czasu zamknięcia planów zdjęciowych z powodu koronawirusa.

Zdecydowana większość Polaków lubi słuchać muzyki disco polo. Judyta Sierakowska, autorka książki "Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo" wyjaśnia, że ten gatunek muzyczny doceniany jest za swoją rytmiczność czy prosty tekst. Muzycy zaś dostosowują się do potrzeb swoich sympatyków. - Piszą takie teksty, jakie się sprzedadzą i za to disco polo jest lubiane - mówiła reporterka, która była gościem Xięgarni.