Najnowsze

Najnowsze

"Nie przepadam za Gersdorf, ale w konstytucji jest zapis o sześcioletniej kadencji"

Wątpię, żeby PiS znalazł jakikolwiek argument, by wykazać, że odwołanie Gersdrof jest zgodne z prawem - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" Paweł Kukiz, lider Kukiz'15. Dodał też, że środowe spotkanie pierwszej prezes Sądu Najwyższego z premierem Mateuszem Morawieckim to "próba wyjścia z twarzą z niezbyt fortunnej decyzji o objęciu Gersdorf wiekiem emerytalnym".

Schetyna spotka się z Merkel. "Nie będziemy stali, gdy partnerzy siedzą"

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna spotka się w poniedziałek w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - poinformował szef klubu PO Sławomir Neumann. Schetyna pisał na Twitterze, że z kanclerz Niemiec będzie rozmawiał na temat miejsca Polski w Europie i przyszłości Unii Europejskiej.

Walki w pobliżu ogniska epidemii wirusa. Zginęło 18 osób

W sobotę w pobliżu ogniska epidemii wirusa Ebola doszło do starć zbrojnych między żołnierzami kongijskiej armii i bojownikami z ugandyjskich islamskich bojówek działających na północnym wschodzie - podało w niedzielę dowództwo armii Demokratycznej Republiki Konga. Zginęło 18 osób. Wśród ofiar jest 14 cywilów i 4 żołnierzy.

Loża prasowa 23.09.2018

W Loży prasowej gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Marek Ostrowski "Polityka", Maciej Stasiński "Gazeta Wyborcza", Michał Szułdrzyński "Rzeczpospolita", Andrzej Stankiewicz z Onet.pl. Program zaczął się od tematu rozmowy Premiera Mateusza Morawieckiego z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzatą Gersdorf. Z kolei na konwencji regionalnej PiS w Olsztynie Jarosław Kaczyński powiedział, że część sędziów choruje na "niechęć do własnej ojczyzny". Wcześniej czworo sędziów musiało tłumaczyć się przed rzecznikiem dyscyplinarnym w sprawie wypowiedzi medialnych o zmianach w sądownictwie. Zaproszeni do Loży Prasowej publicyści komentowali też wizytę Andrzeja Dudy w Białym Domu i efekty rozmów z Donaldem Trumpem.

Uratowane psy pokonały rywali. Wybraliście najciekawsze wideo tygodnia w tvn24.pl

Nagranie przedstawiające akcję ratowania dziesięciu psów rasy beagle oraz czterech pitbulli zwyciężyło w plebiscycie na najciekawsze wideo tygodnia w tvn24.pl, zdobywając 31 procent waszych głosów. Na drugim miejscu znalazł się zagubiony but pierwszej damy z 29 procentami głosów. Trzecie miejsce zajęła suczka o imieniu Pumpkin z dziesięcioma procentami głosów.

"Nie przepadam za Gersdorf, ale w konstytucji jest zapis o sześcioletniej kadencji"

Wątpię, żeby PiS znalazł jakikolwiek argument, by wykazać, że odwołanie Gersdrof jest zgodne z prawem - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" Paweł Kukiz, lider Kukiz'15. Dodał też, że środowe spotkanie pierwszej prezes Sądu Najwyższego z premierem Mateuszem Morawieckim to "próba wyjścia z twarzą z niezbyt fortunnej decyzji o objęciu Gersdorf wiekiem emerytalnym".

Porażki gubernatorów partii Putina. "Mutacja" satelitów

Urzędujący gubernatorzy przegrali wybory regionalne w obwodzie włodzimierskim oraz w Kraju Chabarowskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie - wynika z danych Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) po przeliczeniu wszystkich głosów. Gubernatorzy reprezentowali rządzącą partię Jedna Rosja.

Najpierw oddalony, teraz wraca do sądu. Dzisiaj rozpatrzą pozew PO w sprawie słów premiera

W poniedziałek o godzinie 11 odbędzie się rozprawa, podczas której Sąd Okręgowy w Warszawie rozpozna wniosek Platformy Obywatelskiej złożony w trybie wyborczym przeciwko Mateuszowi Morawieckiemu. Sprawa ma związek z wypowiedzią premiera ze spotkania z mieszkańcami Świebodzina, które odbyło się w zeszłą sobotę. Morawiecki mówił wtedy, że w czasach rządów PO-PSL "nie było ani dróg, ani mostów".

Miękkie lądowanie zwolnionego szefa niemieckiego kontrwywiadu

Dotychczasowy szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Maassen zostanie specjalnym doradcą w resorcie spraw wewnętrznych, w randze szefa wydziału. Jego wynagrodzenie pozostaje bez zmian - poinformował w niedzielę szef bawarskiej CSU, minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer.

Armator ujawnił narodowość porwanych

Agencja morska Nigerii podała narodowość 12 członków załogi szwajcarskiego statku handlowego, uprowadzonych na wodach nigeryjskich przez piratów. Uprowadzeni to siedmiu Filipińczyków oraz Słoweniec, Ukrainiec, Rumun, Chorwat oraz obywatel Bośni i Hercegowiny.

Morawiecki: nie damy się zastraszyć

- My i nasza polityka służy przede wszystkim ludziom i narodowi, a w Polsce nie ma niepotrzebnych ludzi, to jest podstawowe motto naszego działania. Niektórzy próbują zakrzyczeć nasze reformy, próbują nas zastraszyć, ale nie damy się zastraszyć - mówił Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Lubartowie.

Patriarcha Bartłomiej "nie boi się gróźb" Rosji

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej dał do zrozumienia, że nie zmieni stanowiska, jeśli chodzi o poparcie autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Podkreślił, że Patriarchat Konstantynopolitański ani nie będzie niczym groził, ani odpowiadał na groźby.

"Polacy kochają to, co uważają za swoją historię"

Mamy do czynienia z narracją historyczną, a narracja to nie jest opis rzeczywistości, tylko program operacyjny do budowania świadomości pozahistorycznej, w tym wypadku do budowania wspólnoty polskiej - mówił w czasie debaty w ramach "Areny Idei" reżyser, pisarz i publicysta Andrzej Saramonowicz. Dodał, że dlatego właśnie "buduje się poszczególne fragmenty, które nie pasują do rzeczywistości z tamtych czasów, a pasują do rzeczywistości dzisiejszej".

Arena Idei. "Czy Polacy lubią swoją historię?"

Mamy do czynienia z narracją historyczną, a narracja to nie jest opis rzeczywistości, tylko program operacyjny do budowania świadomości pozahistorycznej, w tym wypadku do budowania wspólnoty polskiej - mówił w czasie debaty w ramach "Areny Idei" reżyser, pisarz i publicysta Andrzej Saramonowicz. Dodał, że dlatego właśnie "buduje się poszczególne fragmenty, które nie pasują do rzeczywistości z tamtych czasów, a pasują do rzeczywistości dzisiejszej".

Szwajcarski kanton zakazuje noszenia burek

Mieszkańcy szwajcarskiego kantonu St. Gallen w niedzielnym referendum opowiedzieli się za wprowadzeniem zakazu noszenia burek. Takie rozwiązanie poparło dwie trzecie głosujących. To już drugi region Szwajcarii, który zakazuje zakrywania twarzy w miejscach publicznych.

Rihanna została ambasadorem Barbadosu

Robyn Rihanna Fenty, znana szerszej publiczności jako Rihanna, została mianowana nadzwyczajnym ambasadorem Barbadosu. Piosenkarka od teraz ma dbać o promocję edukacji, turystyki i inwestycji na wyspie. - Nie mogę być bardziej dumna z tak prestiżowego tytułu w moim kraju - powiedziała artystka. W swoim przemówieniu po przydzieleniu nowych obowiązków zaznaczyła, że "jest gotowa, aby brać udział w kreowaniu nowego Barbadosu".

"Mamy do czynienia z precedensem, relatywnie wzrasta bezpieczeństwo Polski"

Spór o znaczenie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i Białym Domu zdominował dyskusję polityków w "Kawie na ławę" w TVN24. - Gdyby ta baza powstała w Polsce to mamy do czynienia z precedensem, który przełamuje ten układ pozimnowojenny i relatywnie wzrasta bezpieczeństwo Polski - ocenił poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. - Ta wizyta pokazuje, że ostracyzm się skończył, a wynikał on z kompromitacji Patryka Jakiego i ustawy o IPN - dodawał Adam Szłapka z Nowoczesnej.