Najnowsze

Najnowsze

Bezdzietność z wyboru

Z pokolenia na pokolenie rośnie liczba kobiet, które nie chcą zostać matkami. Co je do tego skłania i jakie jest nastawienie opinii społecznej do tej kwestii. Na te i inne pytania w Tak Jest próbowali odpowiedzieć Edyta Broda i Przemysław Saleta.

Komisja śledcza ws. Falenty i afery taśmowej?

Afera podsłuchowa - wraca do bieżącej polityki - wraz z powrotem do kraju Marka Falenty. Biznesmen, który domaga się od prezydenta ułaskawienia - grozi ujawnieniem kolejnych nagrań i wszystkich zleceniodawców. Platforma Obywatelska chce komisji śledczej. Choć kiedy afera wybuchła - była na nie. Teraz na nie jest PiS. O tym czy w sprawie potrzebna jest komisja śledcza mówili w Tak Jest Michał Cieślak z klubu PiS i Marcin Kierwiński z PO.

Rządowy plan w sprawie "zerowego PIT". Jest projekt

Dochody podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tysiąca złotych będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych - przewiduje projekt autorstwa Ministerstwa Finansów. Wcześniej resort proponował, by próg dochodowy dla tak zwanego zerowego PIT znajdował się na poziomie 42,8 tysiąca złotych.

Jechali nad morze, spłonęli w samochodach. Wciąż więcej pytań niż odpowiedzi

Może rozmiary tej tragedii byłyby mniejsze, gdyby auta, w które wjechał rozpędzony tir, momentalnie nie stanęły w płomieniach - ocenia biegły z zakresu pożarnictwa. Ale się zapaliły. Bo był upał, bo silniki rozgrzane były do czerwoności. Wystarczyła kropla benzyny, by wzniecić ogień, a potem ta płonąca benzyna jeszcze rozlewała się po jezdni. Co wiemy na pewno dwa dni po tragedii na A6? Że zginęło sześć osób, w tym troje dzieci. I że kierowca ciężarówki przyznał się do wjechania w osobowe auta, ale nieumyślnie. I że grozi mu 12 lat więzienia.

Błaszczak: to będzie wydarzenie na miarę wejścia Polski do NATO

W środę prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych ogłoszą opinii publicznej ustalenia, które zapadły w sprawie obecności wojsk amerykańskich w Polsce - przekazał we wtorek w rozmowie z dziennikarzami minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przebywa w Waszyngtonie. Szef MON ocenił, że będzie to wydarzenie "na miarę wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Przywódca wojskowej junty został premierem Tajlandii

Po formalnej aprobacie króla Tajlandii Ramy X przywódca wojskowej junty generał Prayuth Chan-ocha został we wtorek zaprzysiężony na premiera tego kraju. Generał przez pięć lat kierował rządem wojskowym, teraz powierzono mu zadanie utworzenia gabinetu cywilnego.

USA niepokoi status Hongkongu. Chiny: to nasza sprawa

Sprawy Hongkongu to wewnętrzne sprawy Chin, a USA powinny przestać się w nie wtrącać – oświadczył we wtorek rzecznik MSZ Chin Geng Shuang w reakcji na obawy władz Stanów Zjednoczonych, związane z planem umożliwienia transferu podejrzanych z Hongkongu do Chin kontynentalnych.

"Istnieją granice cierpliwości Korei Północnej"

"Stany Zjednoczone powinny zerwać z wrogą polityką wobec Korei Północnej, inaczej deklaracja podpisana rok temu na szczycie przywódców obu krajów może się stać pustą kartką papieru" - ostrzegła północnokoreańska agencja prasowa KCNA we wtorek, w pierwszą rocznicę szczytu.

"Krakowiak" wyszedł na wolność. Za kratami spędził ponad 20 lat

Janusz T., pseudonim "Krakowiak", we wtorek wyszedł na wolność po ponad 20 latach spędzonych za kratami. Katowicki sąd okręgowy na wniosek skazanego połączył wszystkie 14 wyroków skazujących w jeden i wymierzył łączną karę 15 lat pozbawienia wolności. Sąd wydał jednocześnie nakaz natychmiastowego zwolnienia Janusza T.

"Grupa wykorzystująca podsłuchy do obalenia rządu"? Prokuratura zbada wniosek Giertycha

Kiedy wpłynie zapowiadany przez Romana Giertycha wniosek o wszczęcie śledztwa "w sprawie istnienia zorganizowanej grupy przestępczej wykorzystującej nielegalne podsłuchy do obalenia rządu", wtedy prokuratorzy zdecydują, czy są podstawy do wszczęcia postępowania - przekazał we wtorek w rozmowie z TVN24 rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga Marcin Saduś. Giertych złożył wniosek w związku z ujawnioną treścią listu, skierowanego przez Marka Falentę do prezydenta Andrzeja Dudy.

Na torowisku tramwajowym wygięła się szyna. Od gorąca

Na torowisku tramwajowym w Bydgoszczy wygięła się szyna. - W mieście jest bardzo gorąco, temperatura sięga ponad 30 stopni, przy jezdni ponad 40, a na torowisku jeszcze więcej - tłumaczy Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płaca minimalna mocno w górę. Jest propozycja rządu

Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku wynosiło 2450 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa 16 złotych brutto – poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 złotych, a minimalna stawka 14,70 złotych.

Szkolne boiska, brzegi rzek. Raport o 323 miejscach egzekucji

Południowokoreańska organizacja obrońców praw człowieka Transitional Justice Working Group (TJWG) z siedzibą w Seulu poinformowała o zidentyfikowaniu, na podstawie zeznań świadków, setek miejsc w Korei Płn., w których dokonywane są publiczne i pozasądowe egzekucje.

"Woda lała się zewsząd". Szkoła zniszczona przez awarię kranu

Zniszczone sufity, podłogi, ściany i meble - taki jest bilans strat po awarii starego kranu w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Gorzowie Wielkopolskim. Nie ma możliwości przeprowadzenie zajęć w tym budynku, dlatego ostatni tydzień przed wakacjami uczniowie spędzą w innej placówce. - Konieczny jest generalny remont siedmiu pomieszczeń - mówi dyrektor ośrodka.

Wrocławskie MPK ułatwia pracę w upale. Kierowcy mogą jeździć w szortach

Fala upałów przechodząca nad Polską doskwiera nie tylko pasażerom miejskiej komunikacji. Zmęczeni temperaturą są też kierowcy i motorniczowie, którzy za kółkiem spędzają wiele godzin. Wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne nie pozostało głuche na prośby swoich pracowników i zgodziło się, aby w najbardziej upalne dni mogli zakładać szorty.

"Hongkong staje się laboratorium doświadczalnym przyszłości"

Niemiecka prasa zgodnie zauważa we wtorek, że wydarzenia w Hongkongu są ostrzeżeniem dla reszty świata i akcentuje, że protesty przeciwko zmianie prawa ekstradycyjnego to walka demokracji z dyktaturą partyjną. "Nie jest to rewolta na krańcu świata, tylko zmagania o człowieka i władzę w epicentrum rewolucji cyfrowej" - pisze dziennik "Die Welt".

Areszt dla podejrzanego o gwałt i usiłowanie zabójstwa

31-latek z Chełmży (województwo kujawsko-pomorskie) usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa kobiety, zgwałcenia jej i pozbawienia wolności - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Toruniu. We wtorek Sąd Rejonowy w Toruniu postanowił o trzymiesięcznym areszcie dla mężczyzny.

Wydobyto wrak z dna Dunaju. W nim kolejne cztery ciała

Ekipy ratownicze zakończyły we wtorek po południu operację podnoszenia z Dunaju wraku statku wycieczkowego Hableany, który pod koniec maja zatonął w Budapeszcie po zderzeniu z dużo większą jednostką. W trakcie prac przy wraku nurkowie wydobyli cztery kolejne ciała.