Najnowsze

Najnowsze

Blokowali marsz narodowców w Hajnówce, teraz stanęli przed sądem

W Sądzie Rejonowym w Hajnówce (województwo podlaskie) w poniedziałek ruszył jeden z trzech procesów 26 osób obwinionych o blokowanie 23 lutego IV Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marsz w tym miasteczku zorganizowali narodowcy. Przed sądem staną głównie działacze Obywateli RP i KOD-u, którzy z białymi różami w rękach siadali na trasie marszu.

Jest data beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego

Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 roku - poinformował w poniedziałek metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Ceremonia odbędzie się w Warszawie na placu Piłsudskiego. Beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych kardynał Giovanni Angelo Becciu.

Wyższe mandaty za parkowanie bez biletu w Poznaniu. "Były za małe"

Już nie 50, a 200 złotych - tyle w Poznaniu wynoszą od wtorku kary za pozostawienie samochodu w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) bez ważnego biletu. - Chcemy, by te kary były bardziej bolesne. By ludzie korzystali z tej strefy tak, jak powinno się z niej korzystać - tłumaczył decyzję prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Johnson chce głosowania nad porozumieniem brexitowym. Zdecyduje John Bercow

Boris Johnson w poniedziałek spróbuje poddać raz jeszcze pod głosowanie w Izbie Gmin porozumienie z Unią Europejską o warunkach brexitu. Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem rządu w związku z przyjęciem przez deputowanych poprawki zobowiązującej premiera do skierowania do Brukseli prośby o przesunięcie terminu wyjścia. Mimo braku podpisu Johnsona pod prośbą, Wspólnota rozpoczęła proces ratyfikacji umowy - przekazała w poniedziałek rzecznika Komisji Europejskiej.

"Najbrudniejsza" kampania i sondażowy remis. Kanadyjczycy wybierają parlament

Po trudnej dla obydwu głównych sił politycznych kampanii wyborczej, w poniedziałek Kanadyjczycy zdecydują, czy premier Justin Trudeau, który w 2015 roku jako charyzmatyczny i postępowy lider obejmował urząd, pozostanie u władzy na kolejną kadencję. Głównym rywalem jego Partii Liberalnej jest Konserwatywna Partia Kanady Andrew Scheer.

500 złotych miesięcznie za dwie nieruchomości. "Rzeczpospolita" o umowie Banasia z kombatantem AK

Szczegóły umowy dożywocia, na mocy której prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś otrzymał od byłego AK-owca Henryka Stachowskiego między innymi kamienicę w Krakowie, w której potem działał hotel na godziny, opisała "Rzeczpospolita". Nieruchomość wycenioną w 2001 roku na 130 tysięcy złotych Banaś sprzedał niedawno za 4,5 miliona złotych - czytamy w poniedziałkowym wydaniu gazety.

Tomczyk: mieszkamy w republice banasiowej

Panie prezesie, czas stanąć przed Polakami i wyjaśnić, jaka była natura pana kontaktów z gangsterem i skąd pochodzi pana majątek. Bez tego nie ma pan moralnego prawa pełnić urzędu - mówił rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec, apelując do prezesa NIK. Grabiec wraz z Cezarym Tomczykiem (PO-KO) zapowiedział złożenie wniosku do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o wszczęcie śledztwa w sprawie Mariana Banasia. Jak powiedział Tomczyk, w tej sprawie mamy do czynienia z "republiką banasiową".

Najpierw zawalił się hotel, teraz wysadzili dźwigi

Konstrukcje żurawi niebezpiecznie wisiały nad ruinami częściowo zawalonego hotelu, stwarzając zagrożenie dla ludzi. Podłożone ładunki miały całkowicie zawalić ich konstrukcję. Po eksplozji, gdy opadł pył, okazało się, że runął tylko jeden żuraw. Drugi osunął się i teraz stwarza jeszcze większe zagrożenie.

#Pamięć Absolutna 20.10.2019

Po krótkiej wyborczej przerwie Tomasz Sianecki i Marek Przybylik wracają do odkurzania najciekawszych newsów sprzed dokładnie 10 lat. Tym razem przypominają między innymi warunki atmosferyczne panujące w Polsce czyli atak zimy w drugiej połowie października 2009 roku.

Od listopada wyższy zasiłek pielęgnacyjny

Od 1 listopada wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny. Sprawdziliśmy, ile dokładnie wyniesie podwyżka. Wyjaśniamy także, kto może skorzystać ze świadczenia oraz jak się o nie ubiegać.

"Wypowiedź prezydenta stanowi większe wyzwanie dla obozu rządzącego niż dla Banasia"

Jeżeli taką presję i deklarację zgłasza prezydent, to - aby nie była gołosłowna - muszą za nią iść jakieś czyny, a tutaj żadnych czynów w zasięgu nie ma - ocenił w TVN24 profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk. Odniósł się w ten sposób do słów Andrzeja Dudy, który, komentując sprawę szefa NIK, powiedział, że "jeśli którykolwiek zarzut z przedstawianych w mediach okaże się prawdziwy, to Marian Banaś musi odejść".

Strażnik miejski przyznał się do zabicia żony. Była pracownicą socjalną, w szóstym miesiącu ciąży

Izabela Sz. była poszukiwana od piątku. Jej zaginięcie zgłosił mąż. - Policjanci od razu wyczuli, że coś jest nie w porządku z okolicznościami, które podawał mężczyzna, że może on mieć związek z jej zaginięciem - mówi Roman Szybiak, rzecznik policji w Bielsku-Białej. W sobotę znaleziono ciało kobiety, w niedzielę mąż usłyszał zarzut zabójstwa. Był strażnikiem miejskim, ona - pracownicą socjalną. Była w szóstym miesiącu ciąży.

Nie będzie zmian w składkach na ZUS? "Prezydent jest bardzo nieprzychylny"

Prezydent Andrzej Duda jest bardzo nieprzychylny likwidacji 30-krotności składek na ZUS i ma nadzieję, że rozwiązanie takie nie trafi na jego biurko - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Tego samego dnia wicepremier Jarosław Gowin stwierdził, że ustawa budżetowa na 2020 rok wymaga nowelizacji, gdyż jego partia nie zagłosuje za kontrowersyjnymi zmianami.

"Zepchnął niepełnosprawnego sportowca do rowu". Kierowca oskarżony

Kierowca z Dolnego Śląska jest oskarżony o atak na niepełnosprawnego kolarza i zniszczenie wartego 70 tysięcy złotych roweru. Przygotowujący się do paraolimpiady sportowiec został - jak dowodzą śledczy - zepchnięty z drogi. Oskarżony nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Reuters: Amerykanie wycofują się z Syrii do Iraku

Agencja Reutera, powołując się na świadków i źródła w służbach bezpieczeństwa irackiego Kurdystanu, przekazała, że amerykańscy żołnierze opuszczają Syrię i przemieszczają do Iraku. Wcześniej o takich planach informował szef Pentagonu Mark Esper.

Policja oblała meczet farbą. Szefowa administracji przeprasza

Na nagraniach publikowanych w mediach społecznościowych widać nieliczną grupkę ludzi, w tym dziennikarzy. Nagle jadąca ulicą armatka wodna kieruje w ich stronę działko i polewa mocnym strumieniem. Tym razem jednak hongkońska policja źle dobrała cel - wodą z niebieskim barwnikiem oblano przy okazji najważniejszy meczet w regionie. Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam przeprosiła przywódców społeczności muzułmańskiej.

Australijskie media protestują. Gazety "ocenzurowane"

Australijskie media protestują przeciwko przepisom, które ich zdaniem ograniczają wolność. Z tej okazji dzienniki w swoich poniedziałkowych wydaniach zaciemniły tekst na pierwszej stronie, opatrując go czerwoną pieczęcią z napisem "tajne", a wiele stacji telewizyjnych emituje spoty z pytaniem "Gdy rząd ukrywa przed wami prawdę, to co tak naprawdę tuszuje?".

Rok obfitujący w wydarzenia. Szwajcarscy populiści z mniejszym poparciem

Uzyskała co prawda wynik o blisko 4 punkty procentowe gorszy niż w 2015 roku, ale to rządząca populistyczno-prawicowa SVP wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Szwajcarii. Dobre rezultaty osiągnęły partie proekologiczne - Zielona Partia Szwajcarii (GPS) będzie czwartą siłą w parlamencie.