Najnowsze

Najnowsze

Ziobro i Karczewski pojawili się w siedzibie PiS

We wtorek po południu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości pojawił się minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Wcześniej w budynku przy ulicy Nowogrodzkiej przebywał marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Każde z tych spotkań trwało po kilkadziesiąt minut. Nie wydano komunikatu, czego mogły dotyczyć rozmowy.

Protestował w stroju brokuła, został zatrzymany

Aktywiści z organizacji Extinction Rebellion (XR) zapowiedzieli we wtorek, że będą kontynuować protesty klimatyczne w Londynie, mimo wydanego przez policję nakazu ich zakończenia. Trwające od ponad tygodnia demonstracje mają na celu zwrócenie uwagi na pilną konieczność walki ze zmianami klimatycznymi. Od początku protestów zatrzymano już prawie 1,5 tysiąca aktywistów, którzy często, dla przyciągnięcia uwagi, posuwają się do szalonych pomysłów: wspinają się na budynki, czy przyklejają klejem do chodników. Podczas niedzielnej demonstracji zatrzymano m.in. mężczyznę przebranego za brokuła.

Nitras: rezygnacja Banasia leży na biurku marszałek Sejmu. Witek zaprzecza

Weszliśmy w posiadanie informacji, że na biurko marszałek Sejmu Elżbiety Witek trafiła rezygnacja pana prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia - powiedzieli posłowie Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej. Jednak marszałek Witek podczas obrad Sejmu oświadczyła, że "żadne pismo o rezygnacji pana Mariana Banasia nie wpłynęło".

Protesty coraz bardziej radykalne. Władze: ustępstw nie będzie

Demonstracje w Hongkongu nie ustają od czterech miesięcy, a oprócz pokojowych marszów coraz częściej dochodzi do brutalnych zamieszek. Szefowa hongkońskich władz Carrie Lam wykluczyła we wtorek jakiekolwiek ustępstwa wobec protestujących. - Wielokrotnie mówiłam, że przemoc nie jest rozwiązaniem - podkreśliła.

Krystyna Pawłowicz żegna się z Sejmem. "No, taki emeryt"

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz twierdzi, że kończy z polityką. Pytana we wtorek przez reporterkę TVN24, czy będzie tęskniła za Sejmem, odparła, że nadal, jako "taki emeryt" będzie miała prawo przychodzić na Wiejską. Dopytywana, czy z tego prawa skorzysta, oświadczyła, że "wszystko zależy od tego, jak się sytuacja rozwinie".

Papież ma nowego "anioła stróża"

Po dymisji dotychczasowego komendanta żandarmerii watykańskiej Domenico Gianiego na stanowisko to papież Franciszek mianował we wtorek dotychczasowego wicedowódcę Gianlucę Gauzziego Broccolettiego.

Po ewakuacji mieszkańców saperzy wywieźli z Kolna dwa niewybuchy

Saperzy z Orzysza po prawie godzinnej akcji wywieźli z Kolna dwa niewybuchy. Wcześniej burmistrz miasteczka na Podlasiu zarządził ewakuację w promieniu 500 metrów od miejsca ujawnienia dwóch skorodowanych pocisków artyleryjskich prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Ewakuacja objęła ponad dwa tysiące mieszkańców, w tym uczniów trzech szkół i urzędów. Na czas wydobywania pocisków zamknięto drogę krajową i wojewódzką.

SN umorzył sprawę pytania o nowych sędziów. "Rozpoznanie stało się bezprzedmiotowe"

Siedmioro sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego umorzyło we wtorek sprawę pytania o "wątpliwości co do poprawności" powołania w zeszłym roku nowych sędziów SN i ich uprawnień do orzekania. Powodem umorzenia był fakt, że w tej izbie nie ma obecnie żadnego sędziego, którego by to dotyczyło. Wojciech Sych został w kwietniu wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego i zrzekł się urzędu sędziego SN.

Prezydenci wybrali Senat i wygrali. W ich miastach będą kolejne wybory

Nowa Sól jednocześnie cieszy się i płacze. Po 17 latach odchodzi prezydent. Z urzędem żegna się też prezydent Gliwic. Zygmunt Frankiewicz był najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce - rządził Gliwicami od 1993 roku, czyli ponad 26 lat. Obaj wystartowali teraz w wyborach do Senatu i wygrali.

Sowite odprawy dla odchodzących posłów

Stanisław Piotrowicz, Bernadeta Krynicka, Zbigniew Gryglas czy Roman Kosecki. To tylko niektórzy posłowie, których zabraknie w nowej kadencji. Każdy z parlamentarzystów, któremu nie udało się ponownie zdobyć mandatu, otrzyma jednak po 24 tysięcy złotych brutto odprawy. Na tej liście jest również Edyta Kubik, która w ławach poselskich będzie zasiadała zaledwie dwa dni.

"Brat zastrzelił brata". Zabójstwo w rodzinnym domu

W Charbielinie na Opolszczyźnie doszło do tragedii rodzinnej. Jak informuje prokuratura, Arkadiusz S. zastrzelił swojego brata, byłego policjanta. Między mężczyznami od jakiegoś czasu miał trwać konflikt. Do zabójstwa doszło w ich domu rodzinnym.

To będzie jej dziewiąta kadencja. Jedyna taka posłanka

Iwona Śledzińska-Katarasińska po raz pierwszy zdobyła poselski mandat w 1991 roku. Od tego czasu nieprzerwanie zasiada w sejmowych ławach. Jako jedyna. To będzie już jej dziewiąta kadencja Sejmu. - Do 2005 roku przy Wiejskiej się rozmawiało. Potem jakby piorun strzelił w tę sejmową kopułę. Zaczęła się wojna wszystkich ze wszystkimi - wspomina.

Złożyła ślubowanie, objęła mandat. W poselskich ławach spędzi dwa dni

Edyta Kubik, która w 2015 roku bez powodzenia startowała do Sejmu z listy Kukiz'15, we wtorek złożyła ślubowanie poselskie i objęła mandat po zmarłym marszałku seniorze Kornelu Morawieckim w Sejmie kończącej się kadencji. W sejmowych zasiądzie prawdopodobnie tylko na dwa dni, ponieważ ostatnie posiedzenie Sejmu ma zakończyć się w środę.

OSCE: media bias and intolerant rhetoric marred Polish otherwise correct elections

The Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) published a preliminary statement regarding Polish parliamentary elections held on Sunday, October 13. International observers monitoring the vote expressed their concerns regarding shortfalls in certain areas. "The campaign environment was highly polarized and became increasingly negative, while campaign messages containing nationalist and homophobic rhetoric gave rise to a sense of threat," OSCE wrote in a press release on its website on Tuesday.

Debiutant z Prawa i Sprawiedliwości z najlepszym wynikiem w bastionie Platformy

Choć Koalicja Obywatelska wygrała na Pomorzu, to indywidualnie najlepszy wynik miał debiutant - Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości, który zdobył 89 384 głosów. Na drugim miejscu była Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej z wynikiem 88 833 głosów. W województwie pomorskim KO wprowadziła do Sejmu jedenastu swoich kandydatów, a PiS dziewięciu.

Została posłanką, ale ma zakaz wejścia do Sejmu

Mam nadzieję, że już jako poseł z mandatem będę mogła wejść do Sejmu - powiedziała w rozmowie z TVN24 Iwona Hartwich, jedna z liderek protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie w 2018 roku. Została wybrana na posłankę Sejmu nowej kadencji, jednak obowiązuje ją zakaz wejścia na teren parlamentu do 27 maja 2020 roku. Hartwich przekazała, że będzie oficjalnie występowała do władz Sejmu z prośbą o uchylenie zakazu. To jednak może okazać się niepotrzebne. Szef Centrum Informacyjnego Sejmu przekazał, że po wyborze Hartwich na posła, zakaz staje się nieaktualny.