Kiedy trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Jakie są jego stawki? Do kiedy trzeba złożyć deklarację i uiścić daninę? Wyjaśniamy.
Podatek od czynności cywilnoprawnych - co to jest?
PCC obowiązuje, gdy za przedmiot opodatkowania nie trzeba płacić VAT-u. W takich sytuacjach ważne jest, by podatnicy złożyli deklarację według ustalonego wzoru, obliczyli należną daninę i wpłacili ją w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (oprócz przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika).
Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych
W przypadku umów sprzedaży obowiązują dwie stawki PCC: 2 i 1 proc.
2 proc. - dotyczy nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego i do lokalu w małym domu mieszkalnym;
1 proc. - innych praw majątkowych.
Umowa zamiany, dożywocia, o dział spadku, o zniesienie współwłasności oraz darowizny również ma dwie stawki:
2 proc. - dotyczy przeniesienia własności: nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego etc.
1 proc. - przeniesienia własności innych praw majątkowych.
Jeśli chodzi o umowę ustanowienia odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności to stawka podatku wynosi 1 proc., a umowa pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego - 0,5 proc.
Z kolei ustanowienie hipoteki objęte jest stawkami podatku 0,1 proc. od kwoty zabezpieczonej wierzytelności (na zabezpieczenie wierzytelności istniejących) oraz 19 zł - na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej.
W przypadku nieprawidłowości, które zostaną wykryte podczas kontroli podatkowej, stawka PCC może podskoczyć do 20 proc. Ma to miejsce w dwóch przypadkach: gdy podatnik zawarł umowę pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a podatek nie został zapłacony, oraz gdy biorący pożyczkę nie otrzymał pieniędzy.
Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych
Podatku ze sprzedaży rzeczy ruchomych nie trzeba uiszczać, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł.
Sprzedaż i kupno samochodu
Jednym z najczęstszych przypadków opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych jest kupno auta od osoby, która nie prowadzi firmy. Wtedy stawka to 2 proc. wartości rynkowej auta, a na opłatę daniny mamy 14 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży. W ciągu 14 dni trzeba też złożyć druk PCC-3 - by zadeklarować podstawę naliczenia podatku. Co ważne, to na nabywca pojazdu sporządza deklarację i opłaca podatek.
Jeśli kupujemy samochód od firmy, to nie opłacamy wtedy PCC. W takim przypadku płaci sprzedawca, ale podatek VAT. Jeśli umowę zawierają dwoje przedsiębiorców to również nie trzeba składać PCC-3, ani opłacać daniny - co więcej można odliczyć VAT zawarty w cenie kupowanego pojazdu.
Zarówno w przypadku samochodu, jak innych rzeczy czy nieruchomości, może się zdarzyć, że fiskus uzna, że cena sprzedaży odbiega realiów rynkowych. W takiej sytuacji urząd podatkowy wezwie do jej podwyższenia lub obniżenia - ma na to 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock