Najnowsze

Najnowsze

W 2010 roku sparaliżowali loty nad Hiszpanią. Ruszył proces 133 kontrolerów

W Madrycie rozpoczął się proces 133 kontrolerów lotów, których protest w grudniu 2010 roku doprowadził do dwudniowego paraliżu ruchu lotniczego nad Hiszpanią. Oskarżeni są między innymi o doprowadzenie do ryzyka wystąpienia wypadków w ruchu lotniczym. Siedem oskarżonych osób nie przyznało się do złamania prawa.

Wiceminister zaprosił delegację Komisji Weneckiej do muzeum

Jesteśmy zmuszeni uznać wizytę przedstawicieli Komisji Weneckiej jako nieoficjalną i nieformalną, a wszelkie ustalenia i opinie za niemające charakteru oficjalnych - napisał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zaprosił przedstawicieli Komisji do odwiedzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, w którym "można zobaczyć ślady okrucieństwa komunistycznego wymiaru sprawiedliwości i skutki braku rozliczenia sędziów z tego okresu".

"Ostateczną decyzję podejmuje człowiek, musi wcisnąć guzik. Ktoś zareagował nerwowo"

W każdym systemie, który może zabić człowieka, ktoś musi wcisnąć guzik. Możliwe, że ktoś źle zinterpretował ten samolot i jego manewry i zareagował nerwowo - mówił w TVN24 Juliusz Sabak z portalu Defence24 o katastrofie ukraińskiego boeinga w Teheranie. Odnosił się do doniesień o tym, że samolot został zestrzelony przez irańską rakietę. - Kluczową informację mamy w czarnych skrzynkach, ale niestety nie dotarł do nich żaden niezależny ekspert - dodał.

Uderzenie na nagraniu. "Samolot leciał dalej przez kilka minut"

W czwartek w internecie pojawiło się wideo mające pokazywać zestrzelenie ukraińskiego boeinga niedaleko lotniska w Teheranie. "New York Times", po zbadaniu autentyczności nagrania, stwierdza, że wydaje się ono rzeczywiście przedstawiać moment, gdy w samolot trafiła irańska rakieta.

"Informacje z wielu źródeł". Premier Kanady: dowody wskazują, że boeing został zestrzelony

Premier Kanady Justin Trudeau oznajmił w czwartek, że jego rząd ma informacje z wielu źródeł wskazujące na to, że samolot ukraińskich linii lotniczych, który rozbił się w środę w Teheranie, mógł być zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. Taką wersję wydarzeń podały wcześniej źródła w amerykańskiej administracji, cytowane przez stację CNN i agencję Reutera. Według nich zestrzelenie było omyłkowe.

Biedroń: Rząd stchórzył. Gdyby nie miał nic do ukrycia, usiadłby do stołu z Komisją Wenecką

Polski rząd nie spotykając się z delegacją Komisji Weneckiej wysyła sygnał, że coś złego dzieje się w naszym kraju - ocenił w "Kropce nad i" Robert Biedroń, europoseł, który ma być kandydatem Lewicy na prezydenta. - Całe szczęście, że jest marszałek Senatu, który zabiega o to, żebyśmy w tej walce o praworządność nie byli osamotnieni i żeby takie ciała jak Komisja Wenecka miały wgląd w to, co się dzieje w Polsce - dodał.

Minister spraw zagranicznych: autorytet Komisji Weneckiej nie jest wysoki

To nie jest ciało, które zostało zaproszone przez państwo polskie - tak w "Faktach po Faktach" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wyjaśniał, dlaczego żaden przedstawiciel rządu nie spotkał się w czwartek z przebywającą w Warszawie delegacją Komisji Weneckiej, która ma wydać opinię o tak zwanej ustawie represyjnej. Szef dyplomacji ocenił, że "autorytet Komisji Weneckiej nie jest wysoki".

"Kontakt z irańską opozycją może okazać się przeciwskuteczny z punktu widzenia celów USA"

Bezpośrednie zaangażowanie rządu USA w kontakt z irańską opozycją może okazać się przeciwskuteczne z punktu widzenia celu amerykańskiej polityki, czyli szukania kompleksowego porozumienia z władzami w Teheranie - miał napisać sekretarz stanu USA Mike Pompeo w depeszy dyplomatycznej, którą w czwartek cytują amerykańskie media. Według mediów, Pompeo wezwał amerykańskich dyplomatów do ograniczenia kontaktów z irańskimi grupami opozycyjnymi.

Sędzia TSUE: jeżeli ustawa represyjna zostanie przyjęta, de facto znajdziemy się poza Unią

Tak naprawdę chodzi o to, żeby uniemożliwić realizację wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - stwierdził w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, sędzia TSUE, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, komentując przyjętą przez Sejm nowelizację ustaw dotyczącą dyscyplinowania sędziów. Dodał, że konsekwencje wynikające z jej ewentualnego przyjęcia będą "odczuwalne przez każdego obywatela".

Koniec OFE za opłatą. "PiS naprawdę zabiera wasze pieniądze"

Sejm skierował do dalszych prac rządowy projekt w sprawie likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wcześniej sejmowa większość nie zgodziła się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Zastrzeżenia posłów opozycji dotyczyły między innymi opłaty przekształceniowej związanej z przeniesieniem środków z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne.