Najnowsze

Najnowsze

Boris Johnson napisał list w sprawie Szkocji. "Nie mogę się zgodzić"

Rząd Wielkiej Brytanii formalnie odrzucił we wtorek wniosek szefowej autonomicznego rządu Szkocji Nicoli Sturgeon o zgodę na przeprowadzenie w tym roku drugiego referendum niepodległościowego. "Kolejne referendum niepodległościowe prowadziłoby do przedłużania politycznej stagnacji, w której Szkocja jest od dekady" - napisał Johnson w liście do Sturgeon.

Samorządowcy uczcili pamięć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Rok po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza przedstawiciele miast Unii Metropolii Polskich spotkali się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, aby uczcić pamięć samorządowca. Podczas konferencji po zakończeniu spotkania oświadczenie złożył między innymi Piotr Adamowicz, brat zamordowanego. - W ostatnich dniach wielokrotnie pytano mnie, czy jego śmierć zmieniła coś w życiu publicznym. Nic nie zmieniła - powiedział.

Dżihadyści przyznali się do ataku na bazę wojskową w Nigrze

Dżihadyści z Zachodnioafrykańskiej Prowincji tak zwanego Państwa Islamskiego (ISWAP) w oświadczeniu zamieszczonym w internecie przyznali się do przeprowadzenia czwartkowego ataku na bazę wojskową w Nigrze. Stwierdzili, że zabili stu żołnierzy, oficjalne dane mówią o co najmniej 89 ofiarach śmiertelnych.

"Komisja Europejska wystąpiła w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej"

Politycy komentują wtorkową decyzję Komisji Europejskiej, która wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zdaniem rzecznika rządu Piotra Muellera, KE "nie ma podstawy prawnej", aby podważać przepisy dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec uważa natomiast, że Komisja "wystąpiła w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej".

W środę głosowanie, które ma być formalnością

Kontrolowana przez Partię Demokratyczną Izba Reprezentantów USA w środę zagłosuje w sprawie przesłania do Senatu artykułów impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Zgodnie z amerykańskim prawem po przesłaniu artykułów impeachmentu do Senatu izba wyższa zadecyduje o usunięciu bądź uniewinnieniu prezydenta USA.

Miliardy z Brukseli na ratowanie klimatu

Komisja Europejska przyjęła we wtorek propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i mechanizmu wspierania regionów, gdzie realizacja polityki klimatycznej będzie najbardziej bolesna. Pieniądze mają być dostępne dla wszystkich państw Unii Europejskiej, a nie tylko tych z regionami węglowymi.

Sędzia miała "nadużyć prawa wyrażania opinii". Sąd umorzył postępowanie dyscyplinarne

Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu umorzył postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek. Ocenił, że rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych i jego zastępcy nie są uprawnieni do wszczynania takich postępowań. Rzecznicy zarzucali sędzi, że w internetowych wpisach "pomówiła" między innymi ministra sprawiedliwości. - To bardzo ważne orzeczenie - oceniła sędzia w rozmowie z TVN24.

Kara śmierci za zbrodnie wojenne z 1971 roku. Sąd utrzymał wyrok

Sąd Najwyższy Bangladeszu utrzymał w mocy najwyższy wymiar kary dla Syeda Mohammada Qaisera za zbrodnie przeciwko ludzkości. Podczas wojny w 1971 roku, w której brały udział wojska Indii i Pakistanu, Qaiser dowodził bojówką, która mordowała ludność cywilną i sprzeciwiała się powstaniu państwa Bangladesz.

Ugodził nożem kolegę, bo ten miał chrapać. Grozi mu dożywocie

Do tragedii doszło na terenie jednego z ogrodów działkowych w Olsztynie. Z ustaleń śledczych wynika, że 37-latek ugodził nożem swojego 40-letniego kolegę. Schował narzędzie zbrodni w szklarni, po czym uciekł za miasto. Olsztyńscy policjanci zatrzymali podejrzanego, a sąd aresztował go na trzy miesiące.

Ojciec miał promil, mama miała dwa. Wozili dzieci po mieście

Mężczyzna wiozący ośmioletniego syna został zatrzymany w poniedziałek rano, w ramach policyjnej akcji "trzeźwość". - Miał w organizmie promil alkoholu. To kolejny, podobny przypadek w ostatnich dniach - mówią policjanci. I opowiadają o 34-latce zatrzymanej w centrum Łodzi. W aucie miała dwuletniego synka, a w organizmie - dwa promile.

Iran odpowiada na ruch Europejczyków. "Gotowi wesprzeć każdy akt dobrej woli"

Francja, Wielka Brytania i Niemcy potwierdziły we wtorek uruchomienie mechanizmu rozstrzygania sporów w związku z ostatnimi posunięciami Iranu w sprawie umowy nuklearnej. Jak zwróciła uwagę agencja Reutera, jest to najdalej idący krok poczyniony przez sygnatariuszy porozumienia w celu wymuszenia na Teheranie powrotu do przestrzegania jego wszystkich zobowiązań. Iran odpowiedział Europejczykom.

"Poprosiłem kardynała, by imię i wizerunek Benedykta XVI zostały usunięte z obwoluty książki"

Osobisty sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gaenswein, poinformował, że na polecenie byłego papieża poprosił kardynała Roberta Saraha - podpisującego się jako współautor książki "Z głębi naszych serc", o kontakt z wydawcami i wykreślenie nazwiska papieża emeryta jako współautora książki o celibacie kapłańskim. W weekend ukazały się fragmenty książki, które wzbudziły wiele emocji.

CBA zatrzymało byłego senatora PiS Stanisława Koguta i jego syna

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego senatora Prawa i Sprawiedliwości Stanisława Koguta, jego syna i dyrektora małopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zatrzymania są związane ze śledztwem dotyczącym wielomilionowych łapówek, prowadzonym przez agentów z krakowskiej delegatury CBA.

Jechał z rodziną do kina. Pędził o ponad 100 kilometrów za szybko

Na trasie między Lublinem a Opolem Lubelskim policjanci zatrzymali kierowcę, który rażąco przekroczył prędkość. W elektrycznej tesli z mężczyzną jechała jego rodzina. W miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 kilometrów na godzinę, auto pędziło ponad 170 kilometrów na godzinę. Kierowca tłumaczył, że spieszył się na seans do kina.

Johnson: układ Obamy z Iranem zastąpmy umową Trumpa

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał prezydenta USA Donalda Trumpa do przedstawienia własnego planu, który zapewni, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni nuklearnej. - Jakoś musimy powstrzymać Iran przed zdobyciem broni jądrowej - powiedział Johnson.

Bank ma zapłacić ponad 20 milionów złotych kary

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec Banku Millennium. Urząd nałożył na spółkę ponad 20 milionów złotych kary za wprowadzanie w błąd frankowiczów w sprawie klauzul niedozwolonych. Wyrok SOKiK nie jest prawomocny, bank zapowiedział wniesienie apelacji.