Utknął remont parku Herberta. Dzielnica szuka nowego wykonawcy

Park Herberta czeka na nowego wykonawcę
Urząd dzielnicy wybierze nowego wykonawcę
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Skatepark ogrodzony blaszanym płotem. W miejscu, gdzie miały stać nowe latarnie, tylko kable. Większość atrakcji podziwiać można tylko na wizualizacjach, choć miały być gotowe półtora roku temu. Czemu prace w parku Herberta utknęły w martwym punkcie?

Urząd dzielnicy Bielany musi szukać nowego wykonawcy modernizacji parku Herberta. Teren między Duracza i Perzyńskiego miał być - według zapowiedzi ratusza - w pełni dostępny dla mieszkańców jeszcze pod koniec sierpnia... 2018 roku. Ale do dzisiaj jego część jest ogrodzona, a elementy drogi rowerowej czy wybiegu dla psów, które zdążył postawić wykonawca, niszczeją.

Park Herberta czeka na nowego wykonawcę
Park Herberta czeka na nowego wykonawcę
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Na miejscu był reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. - Prace są niedokończone. Z ziemi wystają kable, prawdopodobnie pod nowe latarnie. Część terenu jest wygrodzona blaszanym ogrodzeniem - opisuje.

Metamorfoza parku za prawie cztery miliony złotych

Projektem modernizacji parku jeszcze w 2017 roku chwalił się ówczesny burmistrz Bielan Tomasz Mencina. Plan wyglądał imponująco: mały amfiteatr, skatepark z prawdziwego zdarzenia i bezpieczny przejazd rowerowy. "Metamorfozę przejdzie park Herberta, na który przeznaczymy w 2017 r. dodatkowe 500 tys. zł, a całkowity koszt tej inwestycji to aż 3,8 mln zł" - zapowiadał burmistrz na oficjalnej stronie urzędu dzielnicy w maju 2017.

Wykonawca został wybrany, prace ruszyły. Ale wkrótce okazało się, że nie idą zgodnie z harmonogramem. W grudniu 2018 roku urząd dzielnicy zadecydował o zerwaniu umowy z firmą. Dlaczego?

"Prace niezgodne z założeniami projektowymi"

- Wykonawca modernizacji parku Herberta niektóre prace zrealizował niezgodnie z założeniami projektowymi, co potwierdziła opinia techniczna opracowana przez niezależnego rzeczoznawcę. Z tego tytułu wykonawcy zostały naliczone kary umowne w wysokości blisko miliona złotych - tłumaczy Bartłomiej Frymus z wydziału kultury i promocji urzędu dzielnicy.

- Po usunięciu firmy z placu budowy dzielnica zleciła miedzy innymi inwentaryzację wykonanych robót, dodatkowe badania techniczne i opracowanie projektów zamiennych. Dopiero po wykonaniu tych zadań było możliwe rozpisanie przetargu, który wyłoni nowego wykonawcę modernizacji parku. Otwarcie ofert zaplanowano 18 lutego - dodaje.

Park Herberta czeka na nowego wykonawcę
Park Herberta czeka na nowego wykonawcę
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Skarżyli się na "hałas i uciążliwości zapachowe"

Jedyna ukończona przez wykonawcę inwestycja na terenie parku to wybieg dla psów. Po jego otwarciu, w sierpniu 2018 roku, mieszkańcy od razu zaczęli jednak narzekać na jakość wykonania. "Z 4 zabawek na torze 3 są wykonane źle (…) Jedynie slalom, czyli wbite w ziemie paliki były ok. Poza tym ogrodzenie już uszkodzone - nie wiem czy to wina wandali, czy jednak materiały użyte do ogrodzenia są tak złej jakości, że już zdążyły się wypaczyć" - napisała jedna z mieszkanek na facebookowej stronie parku.

Szybko pojawiły się wątpliwości co do lokalizacji wybiegu przy ulicy Perzyńskiego. Zapadła decyzja o zmianie miejsca. - Ze względu na bliską lokalizację z budynkiem wielorodzinnym, do urzędu wpływały skargi mieszkańców na hałas i uciążliwości zapachowe. Uwzględniając zgłoszenia, podjęto decyzję o jego przeniesieniu. Wybieg zaprojektowano w nowym miejscu od ulicy Romaszewskiego. Niestety urządzenia zamontowane tam przez poprzedniego wykonawcę zostały bardzo szybko zniszczone – tłumaczy Frymus.

Pawilon dla matek, ogród kwiatowy, huśtawki

Urząd wyjaśnia też, że skatepark został ogrodzony ze względów bezpieczeństwa. - Naprawa wybiegu dla psów i dokończenie skateparku nastąpi po wyłonieniu nowego wykonawcy - zapowiada Frymus.

Będą też inne atrakcje. Jak wylicza rzeczniczka urzędu dzielnicy Magdalena Borek, w parku pojawią się między innymi: pawilon dla matek z dziećmi, siatki do wspinania, ogród kwiatowy, huśtawki typu "opona", "ptasie gniazdo" czy "bobas", a także hamak, panel edukacyjny i piaskownica.

Czytaj także: