Najnowsze

Najnowsze

Karnowski: Szkoła nie jest z gumy. Ostrzegaliśmy, nikt nie myślał o uczniach

Reformę edukacji trzeba było robić w większym konsensusie i w dłuższym okresie, a nie eksperymentować na młodych ludziach - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Jego zdaniem utrudniona rekrutacja tak zwanego podwójnego rocznika do szkół średnich "skończy się obniżeniem poziomu nauczania". - Trzy lata temu mówiliśmy, że ta reforma nie wyjdzie. Ostrzegaliśmy, ale nie chciano z nami rozmawiać - dodał Karnowski.

Irańczycy chcieli zatrzymać brytyjski tankowiec. Na pomoc ruszył okręt wojenny

Trzy uzbrojone irańskie kutry próbowały w środę zatrzymać przepływający przez cieśninę Ormuz tankowiec British Heritage - poinformował rząd w Londynie. Łodzie wycofały się natychmiast, gdy znajdujący się w pobliżu brytyjski okręt wojenny nadał przez radio ostrzeżenie i wpłynął pomiędzy jednostki Teheranu i statek.

Przyszły wyższe faktury za prąd. Samorządy tną inwestycje

Samorządy obciążone kosztami reformy edukacji dostają też nowe faktury za prąd. W niektórych przypadkach opłaty są wyższe nawet o połowę. Wzrost wydatków na tych polach powoduje, że wiele inwestycji i remontów zostanie lub już zostało wstrzymanych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Historyczny poziom na Wall Street przebity

W trakcie sesji na nowojorskich giełdach indeks S&P 500 po raz pierwszy w historii przekroczył 3000 punktów, ale zakończył słabiej. Po wystąpieniu szefa Fed inwestorzy upewnili się, że pod koniec lipca dojdzie do obniżki stóp procentowych.

Po ponad miesiącu wojskowi przywrócili internet w kraju

Po decyzji Tymczasowej Rady Wojskowej (TMC), rządzącej Sudanem od obalenia w kwietniu byłego dyktatora Omara el-Baszira, przywrócono w środę w tym afrykańskim kraju dostęp do internetu. Odłączono go 3 czerwca po krwawo stłumionych protestach cywili.

Projekt raportu MSWiA: Polsce potrzebne ręce do pracy, ale słowo "imigrant" niemal nie pada

Z dokumentu przygotowywanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że nie poradzimy sobie bez imigrantów. Polska musi się wesprzeć pracownikami z zagranicy. Profesor Witold Klaus z Polskiej Akademii Nauk zauważa, że w raporcie "jest mowa o sile roboczej i rękach do pracy". – Tam słowo "imigrant" pojawia się niezwykle rzadko – dodaje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Atak na szefa obwodu donieckiego. Zginął żołnierz, drugi ranny

Jeden ukraiński żołnierz zginął a jeden został ranny w wyniku ostrzału kolumny samochodów, w której podróżował w środę szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Urzędnik nie ucierpiał – poinformowało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Wysłannik ONZ: blisko porozumienia z Syrią

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Geir Pedersen oświadczył w środę, że organizacja jest blisko porozumienia z Syrią w sprawie powołania długo wyczekiwanej komisji konstytucyjnej w tym kraju. Z kolei amerykański magazyn "Foreign Policy" informuje, że Wielka Brytania i Francja zgodziły się wysłać do Syrii dodatkowych żołnierzy. Niewielkie oddziały "prawie na pewno wyśle" też kilka państw bałkańskich i bałtyckich.

Raport MSWiA: nie poradzimy sobie bez imigrantów

Z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że nie poradzimy sobie bez imigrantów. Polska musi się wesprzeć pracownikami z zagranicy. O imigrantach i potrzebie ich sprowadzenia do kraju mówił wcześniej wiceminister inwestycji i rozwoju. Paweł Chorąży za swoją szczerość stracił wówczas stanowisko.

Profesorowie dyskutowali o Polsce i świecie

Concilium Civitas zaprosiło do dyskusji kilkudziesięciu polskich profesorów pracujących na zagranicznych uniwersytetach. Spotkali się w Warszawie i razem z publicznością przez dwa dni rozmawiali o najważniejszych problemach Polski i świata.

Szydło nie została szefową komisji w Parlamencie Europejskim

Była premier Beata Szydło została odrzucona w głosowaniu na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że to kolejny akt politycznej zemsty za utrącenie Fransa Timmermansa kandydującego do roli przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Posłowie PO przed podkomisją smoleńską

Dwaj posłowie Platformy Obywatelskiej, Cezary Tomczyk i Paweł Suski stawili się na wezwanie sejmowej podkomisji, która bada katastrofę prezydenckiego Tupolewa. To pierwszy przejaw jej działalności od roku, bo ostatni wpis na oficjalnej stronie jest z września 2018 roku.

Nowy gatunek kleszcza w Polsce

W Polsce pojawił się nowy gatunek kleszcza. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego ustalili, że przywędrował z zagranicy i ma to związek z ocieplaniem się klimatu.

Strach pacjentów i bezradność farmaceutów

W aptekach brakuje leków na popularne schorzenia. Nie ma ich także w hurtowniach. Kłopoty z kontynuowaniem terapii mają chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, alergicy i astmatycy. Zaczyna brakować także leków onkologicznych i neurologicznych. Brakuje także pomysłu, jak poradzić sobie z taką sytuacją.

Samorządy płacą więcej za prąd

Samorządy obciążone kosztami reformy edukacji, mimo obietnic rządu, dostają nowe faktury za prąd. W niektórych przypadkach opłaty są wyższe nawet o połowę. Wzrost wydatków za prąd spowoduje, że wiele inwestycji i remontów zostanie wstrzymanych.

"Martwię się o poziom i przyszłość chrześcijaństwa w Polsce"

- Jesteśmy jako wierni bardzo podzieleni, także polityka nas dzieli, to prowadzi do upolitycznienia wewnątrz Kościoła - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 ksiądz profesor Alfred Wierzbicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dodał, że martwi się "o poziom i przyszłość chrześcijaństwa w Polsce". Redaktor naczelny "Liberte!" Leszek Jażdżewski ocenił, że "Kościół nie wyróżnia się, niestety, świętością spośród innych instytucji".

Najlepiej zarabiające gwiazdy na świecie według Forbesa

Znamy najlepiej zarabiających celebrytów na świecie. Listę 100 najbogatszych ludzi świata rozrywki opublikował magazyn "Forbes". Zestawienie zostało opracowane w oparciu o ich zarobki od czerwca 2018 roku do czerwca roku bieżącego. Na pierwszym miejscu uplasowała się Tylor Swift, tuż za nią znaleźli się Kylie Jenner i Kanye West.

Deputy education minister: there were no guarantees everyone would go to high school

Local governments had three years to prepare for this. I'm sure that a vast majority are happy to see more students in high schools - deputy education minister Marzena Machałek said in TVN24's "Fakty po Faktach". She referred to the ongoing high school recruitment process for a double age group. She stressed that "there were never any guarantees" that all applying students would get admitted to high or secondary technical schools, and not to vocational schools.

Czy wszyscy chętni dostaną się do liceów? Wiceminister: nigdy nie było gwarancji

Samorządy miały trzy lata, żeby się na to przygotować. Jestem przekonana, że zdecydowana większość jest wręcz zadowolona z tego, że ma więcej uczniów w liceach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister edukacji Marzena Machałek. Odniosła się do trwającej rekrutacji podwójnego rocznika do szkół średnich. Zaznaczyła, że "nigdy nie było gwarancji", że wszyscy chętni uczniowie dostaną się do liceów lub techników, a nie szkół zawodowych.