Najnowsze

Najnowsze

"Kraj stanął w obliczu wojny". Ponad tysiąc pracowników medycznych zakażonych COVID-19

Ukraińskie media piszą o "powtórce scenariusza z 2014 roku, kiedy walczącą z prorosyjskimi separatystami w Donbasie armię wspierali wolontariusze". "Podobnie jest dziś: wolontariusze wspierają medyków w walce z COVID-19" - podają. Na Ukrainie liczba zarejestrowanych przypadków zakażenia koronawirusem sięgnęła 5,7 tysiąca. Ponad tysiąc zainfekowanych to pracownicy medyczni.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda: luzowanie obostrzeń ma sens, jeśli będzie więcej testów

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda uważają, że luzowanie ograniczeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 będzie miało sens w przypadku, gdyby dziennie w USA były wykonywane 152 testy na 100 tysięcy mieszkańców. Oznacza to, że w USA powinno się ich przeprowadzać trzy razy więcej, niż do tej pory. W Polsce oznaczałoby to prawie 58 tysięcy testów dziennie - ponad pięć razy więcej niż robimy.

Co z testami dla medyków? W Krakowie sponsoruje je prywatne laboratorium

W walce z koronawirusem SARS-CoV-2 najbardziej zagrożeni są medycy. Również kiedy sami zostaną zakażeni, mogą najbardziej zagrażać innym. Senat miał propozycję badania pracowników systemu ochrony zdrowia, ale Sejm ją odrzucił. Na Wiejskiej nie znaleziono w tej sprawie porozumienia. Bezpłatne testy dla medyków ruszyły w Krakowie. Sponsoruje je prywatne laboratorium.

"Tej śmierci można było uniknąć". Wstrząsająca relacja kolegów zmarłego fizjoterapeuty

Robert był silnym facetem. Ale wirus pokonał go zdumiewająco szybko. Po kilku dniach nie miał już nawet siły rozmawiać ani wysyłać wiadomości. Liczyliśmy na cud, ale cud się nie zdarzył - mówią koledzy z pracy Roberta, zmarłego w czwartek fizjoterapeuty z radomskiego szpitala. I dodają, że temu, co się stało, można było zapobiec. - Męczy nas taka myśl, że nikt za to nie odpowie - mówią w rozmowie z tvn24.pl.

Komentarz ambasador Mosbacher po oświadczeniu "Faktów" TVN

"Fakty TVN jest częścią rodziny Discovery (...), której priorytetem jest przejrzystość, wolność słowa oraz niezależne i odpowiedzialne dziennikarstwo" - oświadczyła w poniedziałek na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Rzecznik PKW o wyborach: jak to będzie wyglądało, trudno powiedzieć

Na chwilę obecną jesteśmy na takim etapie, jeżeli chodzi o przygotowania do wyborów prezydenckich, że przyjmowaliśmy zgłoszenia chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych - powiedział w poniedziałek rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski. Zauważył przy tym, że "są nowe propozycje rozwiązań prawnych, zgodnie z którymi komisje wyborcze będą miały zupełnie inny kształt". - Jak to będzie wyglądało, trudno mi powiedzieć - ocenił.

Ekonomista o luzowaniu ograniczeń: tak naprawdę nie mamy wielkiego wyboru

Im więcej firm będzie w stanie rozpocząć pracę następnego dnia, kiedy restrykcje zostaną zniesione, tym szybsze będzie odbicie - powiedział we "Wstajesz i weekend" w TVN24 profesor Wojciech Kopczuk, ekonomista z Columbia University w Nowym Jorku. Jego zdaniem, "istotne są przede mniejsze firmy". Podkreślił jednocześnie, że to nie jest czas na całkowite otwieranie gospodarki.

Ekonomista o luzowaniu ograniczeń: tak naprawdę nie mamy wielkiego wyboru

Im więcej firm będzie w stanie rozpocząć pracę następnego dnia, kiedy restrykcje zostaną zniesione, tym szybsze będzie odbicie - powiedział we "Wstajesz i weekend" w TVN24 profesor Wojciech Kopczuk, ekonomista z Columbia University w Nowym Jorku. Jego zdaniem "istotne są przede mniejsze firmy". Kopczuk podkreślił jednocześnie, że to nie jest czas na całkowite otwieranie gospodarki.

"Wybory łatwe do podważenia"? Sprawdzamy

Przy takiej skali naruszeń prawa łatwo będzie podważyć wybory prezydenckie, jeśli odbędą się na podstawie ostatnich zmian Kodeksu wyborczego - uważają niektórzy prawnicy i politycy. Czy rzeczywiście? Protest wyborczy musi wykazać, że naruszenia miały wpływ na wynik wyborów. A potem Sąd Najwyższy musi się z tym zgodzić.