Najnowsze

Najnowsze

- Zarzut o naszej antyinteligenckości, jeśli rozumieć inteligencję tak, jak my ją rozumiemy, jest całkowicie bezzasadny. My jesteśmy antykorporacyjni, ale nie antyinteligenccy - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jarosław Kaczyński.

Niebawem ruszy remont ponad stuletniego krzyża na Giewoncie, zapowiada "Dziennik Polski". Jego stalowa konstrukcja może być nadwerężona nie tylko przez pioruny, ale także z powodu zamontowanych tam kilka lat temu witraży o tematyce religijnej.

W Górach Stołowych powstanie część zdjęć do ekranizacji drugiego tomu powieściowego cyklu C.S. Lewisa, informuje "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska". Pierwsza - "Opowieści z Narnii" - stała się kasowym sukcesem.

Dr Andrzej K. z Rybnika jest podejrzewany o to, że w ciągu ostatnich pięciu lat dokonał kilkudziesięciu nielegalnych aborcji. Materiały, jakie do tej pory zebrała rybnicka prokuratura, są porażające, pisze "Dziennik Zachodni".

Piątek, 11 maja, 21:00 Profesor Andrzej Zybertowicz zastanawiał się, czy prezes Jerzy Stępień głosząc uzasadnienie do wyroku Trybunału nie wszedł poza rolę sędziego wcielając się w rolę kapłana lub etyka. W magazynie "24 Godziny" socjolog postawił pytanie w jaki sposób sędzia Trybunału chce rozróżnić ujawnienie prawdy od zemsty. Profesor Zybertowicz zwrócił uwagę również, że jest bardzo dużo interpretacji sytuacji gdzie ujawnia się prawdę o kimś.

W piątek o 11 umarł Orazio Petrosillo, jeden z najwybitniejszych watykanistów świata, cudowny człowiek. Przez lata pisywał do Il Messaggero. Był wybitnym teologiem i miał pamięć absolutną do Biblii i wszystkiego, co z historią Kościoła i papieży było związane.

Prezydent Gdańska w poniedziałek ogłosi międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt Europejskiego Centrum Solidarności. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz apeluje, aby do ESC włączyć też związaną z wydarzeniami Sierpnia '80 stoczniową stołówkę - pisze "Gazeta Wyborcza".

Rząd chce przyspieszyć budowę najważniejszych polskich dróg aż o cztery lata. "Dziennik" dotarł do przygotowanego przez Ministerstwo Transportu dokumentu, który dostosowuje program inwestycyjny na lata 2007-2015 do rozpoczęcia piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Poprawki już w najbliższych dniach trafią do uzgodnień międzyresortowych - pisze gazeta.

Nie wiadomo, kto sprawdzi prace maturalne z polskiego na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Zbuntowali się weryfikatorzy merytoryczni, którzy sprawdzają prace po egzaminatorze - pisze "Gazeta Wyborcza".

Stalowy inwestor zamierza sypnąć groszem na organizację piłkarskich mistrzostw. Stać go na to - pisze "Puls Biznesu".

Do zeznań śląskiej "Alexis", która opisuje prokuratorom, w jaki sposób skorumpowała byłą poseł i minister Barbarę Blidę dotarł "Dziennik". To właśnie zeznania Barbary Kmiecik były główną podstawą do zatrzymania Blidy. Nie doszło do tego, bo była minister strzeliła sobie w serce, gdy agenci ABW przyszli do jej domu.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, występując z upoważnienia marszałka Sejmu, dostał z IPN oświadczenia lustracyjne sędziów Trybunału Konstytucyjnego w ciągu niecałej doby. "Życie Warszawy" na takie materiały musi poczekać co najmniej miesiąc - pisze dziennik.

Grupa maturzystów z Zakopanego prawdopodobnie jeszcze raz będzie musiała napisać maturę z języka angielskiego. Wszystko przez złe nagłośnienie sali, w której zdawali egzamin - pisze "Dziennik Polski".

Wielkie postaci ze Śląska – senator i reżyser filmowy Kazimierz Kutz, były rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Tadeusz Sławek oraz legendarny działacz Solidarności Tadeusz Jedynak znaleźli się na liście regionalnych inicjatorów Ruchu na rzecz Demokracji, stowarzyszenia popieranego m.in. przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Andrzeja Olechowskiego i Lecha Wałęsę - informuje "Dziennik Zachodni".

Nie, nie będzie o Trybunale, o lustracji ani kłótniach w koalicji. Będzie o psach, a ściśle - o jednym psie i to suczce.Marszałek Ludwik Dorn wprawił wszystkich w Sejmie w osłupienie, gdy przybył do parlamentu prowadząc na smyczy Sabę - swoją suczkę sznaucerkę. Żelazny marszałek pokazał ludzkie oblicze, oszczędzając Sabie całodziennego oczekiwania na pana urozmaicanego serenadami skowytu.

Tureckie Wielkie Zgromadzenie Parlamentarne przyjęło poprawkę do konstytucji, która wprowadza bezpośrednie wybory prezydenckie. Jeśli zmiany zaaprobuje prezydent, głowa państwa będzie w Turcji wybierana przez wszystkich obywateli, a nie tylko deputowanych. Prezydent Ahmet Necdet Sezer zapowiada jednak, że może zawetować poprawki.

Środa, 9 maja, 21:00 Przemysław Gosiewski nie widzi podstaw do uznania obecnego kształtu ustawy lustracyjnej za niezgodny z konstytucją. W magazynie "24 Godziny" nowy wicepremier stwierdził, że jeśli tak się stanie, trzeba będzie znaleźć inny sposób, który pozwoli zamknąć temat lustracji w Polsce. Z podjęciem takiej decyzji należy poczekać jednak do ogłoszenia werdyktu przez Trybunał Konstytucyjny.