Najnowsze

Najnowsze

Wałęsa przewróci Mur berliński

Lech Wałęsa przewróci pierwszą, gigantyczną kostkę domina, symbolizującą mur berliński podczas obchodów rocznicy jego zburzenia 9 listopada - poinformował w środę burmistrz niemieckiej stolicy Klaus Wowereit.

Zamachowiec zmarł a potem "zmartwychwstał"

- Żyje i oddycha – oświadczył adwokat zamachowca z Lockerbie Abdelbaseta al-Megrahiego, dementując informacje o śmierci swojego klienta. O zgonie Libijczyka poinformowała w środę telewizja Sky News powołując się na bliżej nieokreślone "doniesienia".

Śledztwo ws. afery pedofilskiej utknęło

Dochodzenie ws. dwóch morderstw związanych z pedofilską aferą na Litwie utknęło w martwym punkcie, ponieważ policja nie może namierzyć podejrzanego o ich popełnienie Drasiusa Kedysa - poinformował w środę przewodniczący komitetu Prawa i Praworządności w litewskim Sejmie, poseł Stasys Szedbaras.

Afgańczycy zatrzymani na polskiej granicy

Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku ustala, skąd wzięli się w Polsce dwaj Afgańczycy, którzy podając się za Łotyszy, próbowali przedostać się promem do Szwecji.

Znalazła 10 tys. euro. Oddała

O niesamowitym szczęściu może mówić młody Francuz, który wybrał się do Niemiec, by kupić używany samochód. Przez nieuwagę, mężczyzna zostawił na dworcu w Dortmundzie kopertę z kwotą 10 tys. euro przeznaczoną na zakup auta. Miał jednak farta, bo trafił na uczciwą znalazczynię.

Szefowie ABW wytłumaczą się z podsłuchów dziennikarzy

Posłowie z sejmowej komisji ds. służb specjalnych o 14. w czwartek spotkają się z szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztofem Bondarykiem oraz jej wiceszefem - Jackiem Mąką. Mają wyjaśnić czy doszło do nieprawidłowości w związku z podsłuchami dziennikarzy.

"Kiedy spotykają się starzy przyjaciele, rozmowa jest długa"

- Ta rozmowa napełniła mnie optymizmem - powiedział prezydent Lech Kaczyński po spotkaniu z wiceprezydentem USA Joe Bidenem. Głównym tematem rozmów były plany budowy nowego amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej oraz sojusz dwustronny. Dyskusja była długa, trwała około dwóch godzin. - Kiedy dwaj starzy przyjaciele się spotkają, rozmowa trwa długo - żartował wiceprezydent USA. Podkreślił, że zobowiązania USA i NATO dotyczące bezpieczeństwa Polski nie zmieniło się.

Niedoszły zabójca własnej córki dostał 14 lat

Tomasz P., który w maju 2008 r. usiłował zabić swoją dwumiesięczną córeczkę Amandę, spędzi 14 lat za kratkami. Sąd Apelacyjny w Szczecinie zdecydował w środę o podwyższeniu kary niedoszłemu zabójcy dziecka.

Kambodża ogranicza wolność zgromadzeń

Zakaz przeprowadzania zgromadzeń większych niż 200 osób wprowadził w środę kambodżański parlament. Ma to, przynajmniej według posiadającej absolutną większość w parlamencie Kambodżańskiej Partii Ludowej, zagwarantować porządek i stabilność narodową.

Polański dobrowolnie przed sądem w USA?

W środę napłynęła z Francji zaskakująca informacja - polski reżyser może zdecydować się dobrowolnie stanąć przed amerykańskim sądem, by uniknąć długotrwałej procedury ekstradycyjnej. Do tej pory Polański zdecydowanie wykluczał wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Szwajcarski resort sprawiedliwości potwierdził zaś w środę, że inicjatywa aresztowania Romana Polańskiego, by wydać go Amerykanom wyszła od szwajcarskich władz.

"Projekt PO rozmywa aferę"

Posłowie PiS nie zostawiają suchej nitki na projekcie PO ws. powołania komisji śledczej, która ma zająć się przebiegiem prac nad tzw. ustawą hazardową. Argumentują, że przyjęcie takiej uchwały będzie wskazywało, że Platformie nie zależy na wyjaśnieniu sprawy.

Boeing runął i stanął w płomieniach

Co najmniej 6 osób zginęło podczas katastrofy sudańskiego, transportowego Boeinga 707 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Lotnisko w Szardży, gdzie doszło do tragedii, zostało zamknięte dla ruchu powietrznego.

To miała być kaucja Polańskiego

Życzenie Romana Polańskiego, by wyjść ze szwajcarskiego aresztu za kaucją legła w gruzach. We wtorek szwajcarski sąd odrzucił ten wniosek reżysera. Polański, jako zabezpieczenie proponował m.in. swój dom w miejscowości Gstaad, którego zdjęcia prezentujemy.

Niemieccy przesiedleńcy odzyskali dom

Polski wymiar sprawiedliwości zmienia zdanie w sprawie sporu rodzin - niemieckiej i polskiej - o gospodarstwo w Kanigowie (warmińsko - mazurskie). Sąd okręgowy w Olsztynie uznał w środę, że Lukashewscy, którzy wyjechali do Niemiec 26 lat temu, nadal są właścicielami porzuconego wtedy gospodarstwa. Uchylił zaś decyzję sądu rejonowego w Nidzicy. Tamten uznał, że gospodarstwo zostało przejęte przez kolejnych lokatorów przez zasiedzenie w dobrej wierze. Wyrok jest prawomocny.

Prokuratura zajmie się podsłuchami dziennikarzy

Dwa doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa ws. podsłuchów rozmów dziennikarzy zbada Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Informacje zawarte w zawiadomieniach są wystarczające do podjęcia śledztwa - informuje prokuratura.

Iran odda uran Francji i Rosji?

Iran przekaże większość wzbogacanego przez siebie uranu Rosji i Francji. Moskwa i Paryż uran Teheranowi oddadzą, tyle że w formie, która nie pozwoli na stworzenie broni jądrowej. Tak wynika porozumienia, jakie ma zostać zawarte pomiędzy Rosją, Francją, USA i Iranem.

Tusk: wchodzimy w tarczę

Polska jest gotowa uczestniczyć w nowym projekcie amerykańskiej obrony przeciwrakietowej, zapewnił wiceprezydenta USA Joe Bidena premier Donald Tusk.

Są kandydaci do komisji hazardowej. Sekuła jej szefem?

Poseł Mirosław Sekuła jest rozważany przez PO jako kandydat na szefa komisji hazardowej - dowiedziała się TVN24. To, czy będzie sprawował tę funkcję, rozstrzygnie się w środę wieczorem podczas posiedzenia klubu. Platforma pokieruje pracami nowej komisji śledczej, gdyż nie chce zrobić tego jej koalicjant - PSL. - Nie jesteśmy zainteresowani - przyznał Waldemar Pawlak.

Dorn chce być kontrolowany

Ludwik Dorn nie jest już posłem niezrzeszonym. Od środy szefuje nowemu kołu parlamentarnemu - "Polsce PLUS". Jak zapowiedział na konferencji prasowej, "Polska PLUS", która z czasem ma przerodzić się w ugrupowanie polityczne, ma być poważną alternatywą dla PO i PiS. Dorn chce też, by markowany jego nazwiskiem ruch "nieomal na bieżąco kontrolowali wyborcy".

100 tys. kobiet kontra premier

- Jest pani bardziej piękna niż inteligentna - "skomplementował" włoską deputowaną premier Silvio Berlusconi i rozpętało się piekło. List w proteście przeciwko "komplementowi" i w obronie godności kobiet podpisało już prawie 100 tys. kobiet.

Jak pierogi to tylko w siedzibie rządu

To się nazywa wspieranie przez rząd prywatnej inicjatywy. W moskiewskim Białym Domu, siedzibie rządu Rosji, otwarto właśnie prywatną restaurację. Według dziennika "Wiedomosti", który w środę podał tę informację, jest to pierwszy przypadek wpuszczenia prywatnego biznesu na teren rządowego obiektu.

Berlusconi na herbatce u Putina

Silvio Berlusconi jeździ do Rosji częściej niż niegdyś włoscy komuniści, zauważa sarkastycznie włoska centrolewica, komentując prywatną wizytą premiera u szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina.

Chlebowski jednorękim bandytą

PiS kolejny raz atakuje PO prześmiewczym spotem. Tym razem nawiązując do afery hazardowej. Jeden z jej głównych bohaterów Zbigniew Chlebowski zamienia się w animowanym filmiku w wielką maszynę do gry.

Zakładnicy z Lidla uwolnieni

Policja uwolniła sześciu pracowników supermarketu Lidl w podparyskim Sevran, którzy zostali zakładnikami grupy włamywaczy.

Nowy wiceszef CBA przed komisję śledczą

Janusz Czerwiński, nowy wiceszef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, stanie przed komisją śledczą badającą uprowadzenie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika - twierdzi "Rzeczpospolita". Powód? Pracując w CBŚ miał forsować tezę o samouprowadzeniu Olewnika. CBA zaprzecza jednak doniesieniom gazety.

Żonaci księża w Kościele

Włoska prasa z uznaniem pisze o decyzji papieża Benedykta XVI, który postanowił przyłączyć do Kościoła całe grupy anglikanów nie aprobujących ostatnich posunięć i decyzji swej wspólnoty. Problemem zauważa "La Stampa" mogą być jednak żony nowych anglikańskich duchownych.

Phenian z atomem? "Nigdy"

Korea Północna nigdy nie powinna mieć dostępu do broni atomowej, zastrzegł sekretarz obrony USA Robert Gates. Koreańczykom z Południa przyrzekł zaś amerykański parasol.

Graś: chcemy upublicznienia podsłuchów

Rząd chce ustalić, czy istnieje możliwość prawna, by informacje o podsłuchach zakładanych przez służby specjalne mogły być przekazane opinii publicznej i Sejmowi. Premier Donald Tusk sprawdzenie tej sprawy polecił zarówno ministrowi sprawiedliwości Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, jak i sekretarzowi Kolegium ds. Służb Specjalnych Jackowi Cichockiemu - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś.