Najnowsze

Najnowsze

IED i samobójcze zamachy. Niepokonani od 10 lat

Przed 10 laty wydawało się, że przeszli już do historii. Rozgromieni przez Amerykanów i ich sojuszników talibowie po kilku latach jednak się odrodzili i są coraz groźniejsi. Międzynarodowa koalicja nie potrafi sobie poradzić z partyzancko-terrorystycznymi metodami walki islamistów: zamachami przy użyciu improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) czy samobójczymi atakami.

"Jego dzieło zostaje z nami". Odprowadzili Havla na Hrad

Trumna z ciałem ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego przywódcy Czech Vaclava Havla spoczęła w środę na Praskim Zamku. Havla odprowadziły na Hradczany tysiące ludzi. Z najwyższymi honorami pożegnali go przedstawiciele czeskich władz i wojska.

Śmierć Kim Dzong Ila

Kim Dzong Il, zwany "Ukochanym Przywódcą" i "Słońcem Niebios", będący przywódcą Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Północnej przez 17 lat, zmarł w grudniu na zawał serca. Miał 70 lat. Władzę w najbardziej odizolowanym kraju świata ma przejąć teraz jego najmłodszy syn - Kim Dzong Un. Niedługo po ogłoszeniu śmierci dyktatora, nowy władca dał pokaz sił - Phenian wystrzelił rakietę krótkiego zasięgu.

Dwa dożywocia za ludobójstwo w Rwandzie

Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy (ICTR) działający pod egidą ONZ skazał w środę w Tanzanii dwóch członków partii Hutu na karę dożywotniego więzienia za ich rolę w ludobójstwie z 1994 roku - podała agencja Reutera.

Przyjaźń Toma Cruise'a z chirurgiem czy ze skalpelem?

49-letni Tom Cruise na wtorkowej uroczystej premierze swojego filmu "Mission Impossible - Ghost Protocol" w Nowym Jorku wyglądał młodziej i promienniej niż kiedykolwiek. Media spekulują, że to efekt jego przyjaźni z legendarnym chirurgiem plastycznym Ivo Pitanguy'em, któremu "młodszą" twarz zawdzięczali m.in. Jacqueline Kennedy, François Mitterrand i Frank Sinatra. Jako dowód publikują dziś zdjęcia aktora: sprzed i po.

Ciężki żywot karpia. "To już niemal tradycja"

Stłoczone w ciasnych pojemnikach, często bez odpowiedniego nawodnienia, okaleczane przy odławianiu - w takim stanie czekają na klientów supermarketów wigilijne przysmaki polskiej kuchni, czyli karpie. "Taki przedświąteczny obrazek to już niemal tradycja" - oceniają internauci Kontaktu 24.

Zmarł Leopold Unger

W Brukseli zmarł znany dziennikarz i publicysta Leopold Unger - poinformował zastępca redaktora naczelnego belgijskiego dziennika "Le Soir", dla którego Polak pracował przez ponad 40 lat. Unger zmarł we wtorek wieczorem po ciężkiej chorobie.

Chcą "wykurzyć, zastraszyć, zapędzić" żołnierzy

- Afganistan jest ogromnym polem walki nie tyle o polityczną przyszłość tego kraju, ile o handel narkotykami - stwierdza na antenie TVN24 Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport. Wojsko, Technika, Obronność". Uznaje, że winnym środowego zamachu na polskich żołnierzy w Afganistanie jest właśnie tamtejsza "mafia narkotykowa". W wyniku wybuchu miny pułapki zginęło pięciu wojskowych.

Kopacz: Po której stoicie stronie?

Była minister zdrowia Ewa Kopacz broni ustawy o lekach refundowanych i odpiera zarzuty opozycji, że brak listy leków refundowanych to wina bałaganu, jaki zostawiła w ministerstwie zdrowia. - Gdybym miała kiedykolwiek wrócić i cofnąć czas, zrobiłabym to samo - stwierdziła marszałek Sejmu. Kopacz powtórzyła też, że lekarze nie będą musieli sprawdzać dowodu ubezpieczenia pacjentów.

Były członek władz ZSRR otworzył prace Dumy

W środę rano rozpoczęło się posiedzenie inauguracyjne wybranej 4 grudnia Dumy Państwowej. Obrady otworzył Władimir Dołgich, były zastępca członka Biura Politycznego i sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR).

"Borowcy mogli postąpić lepiej". Śledztwa smoleńskie jeszcze rok

- Śledztwa smoleńskie mogą potrwać jeszcze mniej więcej rok. To, co wstrzymuje ich zakończenie, to głównie kwestia materiałów z Rosji - powiedział w RMF FM prokurator generalny Andrzej Seremet. I dodał, że ma nadzieję na "rozwiązanie tego problemu podczas najbliższej wizyty w Rosji", która odbędzie się 11 stycznia. Powiedział też, że prokuratura nie wyklucza postawienia zarzutów funkcjonariuszom BOR.

Litwini wolą Rosjan od Polaków

Litwini bardziej przychylnie oceniają mniejszość rosyjską niż polską w swoim kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez amerykańską organizację pozarządową Pew Research Center.

Stworzyli zmutowany wirus. "Jestem oburzona do żywego"

Jak można było dać na to pieniądze i podjąć się takiego zadania - pyta profesor Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zbulwersowana wiadomością, że Holendrzy stworzyli zmutowany, niezwykle groźny, wirus ptasiej grypy. Zachęca jednocześnie do szczepień przeciwko zwykłej grypie.

Premier spotka się z p. Czesławem? "Tam gdzie zawsze"

- Mamy spotkać się w barku, tam gdzie zawsze - powiedział na antenie TVN24 Czesław Dolecki z Katowic. Mowa o planowanym spotkaniu premiera Donalda Tuska z katowiczaninem, na które panowie umawiają się od czasu ostatniej kampanii wyborczej. Podobno ma do niego dojść dzisiaj w samo południe w stołówce Spółdzielni Socjalnej "Rybka".

Fukushima - problem nawet na 40 lat

Rząd Japonii przedstawił w środę obliczoną nawet na 40 lat "mapę drogową", która ma doprowadzić do zneutralizowania i wyburzenia elektrowni atomowej Fukushima I, uszkodzonej w marcu w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami.

Seremet: Wyścig z czasem ws. Macierewicza. Decyzja w styczniu

Analiza wniosku o uchylenie immunitetu Antoniego Macierewicza będzie gotowa do końca grudnia - zapowiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. - Z początkiem stycznia muszę podjąć decyzję - wyjaśnił. Dodał, że trzeba się spieszyć w zakresie jednego z wątków, ponieważ jest on zagrożony przedawnieniem. - Jeśli nie zostanie uchylony immunitet do lutego, wówczas ten wątek może ulec przedawnieniu - podkreślił.

Nowy wirus zabija i deformuje zwierzęta

Farmerzy są "niezwykle zaniepokojeni" nowym wirusem , który atakuje zwierzęta hodowlane - donoszą holenderskie media. Zarażone nim owce, kozy i krowy rodzą zdeformowane lub martwe płody. Wirus nie przenosi się bezpośrednio na ludzi.

Śmiertelny wypadek i awaria. Kolej już odblokowana

Tuż po godzinie 9 przywrócono ruch pociągów na trasie Żyrardów - Grodzisk Mazowiecki. Rano śmiertelny wypadek oraz awaria sieci trakcyjnej całkowicie sparaliżowały ruch kolejowy na tym odcinku. O porannych utrudnieniach poinformowali internauci za pośrednictwem Kontaktu 24.

Wbił się w ciężarówkę

Jedna osoba zginęła, a kolejna została ranna w wypadku, do jakiego doszło w środę rano na drodze krajowej numer 88 niedaleko miejscowości Brzezina (woj. opolskie). Z nieustalonych przyczyn kierowca samochodu osobowego zjechał na przeciwległy pas ruchu, wprost pod nadjeżdżającą ciężarówkę.

Kurier na schwał. Rzucił monitorem i odjechał

Oto nagranie, w jaki sposób został "dostarczony" mój monitor - pisze użytkownik YouTube i publikuje filmik, na którym widać, jak kurier rzuca delikatnym urządzeniem przez ogrodzenie. Firma kurierska FedEx zapowiada wyciągnięcie konsekwencji wobec mężczyzny.

Złożyli choinkę z butelek

20 tysięcy butelek użyli pracownicy pewnego hotelu w chińskiej prowincji Junnan, by stworzyć sztuczną choinkę. - Przez ostatnie pięć lat w holu budynku stała najprawdziwsza jodła, ale w tym roku postanowiliśmy z dyrekcją zrobić coś dla środowiska - tłumaczą twórcy "drzewka".

Syn Kima podzieli się władzą

Syn Kim Dzong Ila - Kim Dzong Un - będzie musiał podzielić się władzą z wujem i wojskiem po śmierci przywódcy Korei Północnej - donosi agencja Reutera. Według niej oznacza to przejście od silnej dyktatury do rządów kolektywnych.

NASA znalazła pierwsze planety wielkości Ziemi

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) poinformowała o odkryciu dwóch planet wielkości Ziemi poza Układem Słonecznym. To pierwsze takie odkrycie w historii kosmicznej eksploracji.

Rewolucja w barze mlecznym

Warszawska bitwa o bar mleczny, a w charakterze broni pierogi. Kilkudziesięciu młodych ludzi wtargnęło w poniedziałek do zamkniętego baru mlecznego "Prasowy" w Warszawie. Wyłamali kłódkę, wnieśli własne stoły, rozpalili ogień w kuchni i rzucili się do gotowania i rozdawania posiłków wszystkim chętnym, których było sporo. Chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko zamknięciu jadłodajni.

W pogoni za kłusownikami

Święta to nie tylko choinka, ale i ryba na stole. To w okresie przedświątecznym oznacza także wyjątkowy natłok kłusowników na jeziorach. Jak to wygląda z bliska?

Sypnęło dzień przed zimą

Zaledwie na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, a także na dzień przed nadejściem astronomicznej zimy, na przeważającym obszarze kraju utrzymuje się jesienna aura. Gdzieniegdzie jednak pojawił się śnieg. W nocy z wtorku na środę najwięcej napadało go na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Dożywią 810 mln ludzi

Poprzez subsydiowanie żywności dla ponad dwóch trzecich społeczeństwa Indii, liczącego 1,2 mld ludzi, indyjski rząd chce walczyć z powszechnym tam niedożywieniem. Ustawa w tej sprawie może zostać przyjęta przez parlament na początku przyszłego roku.

Partia Ziobry w lutym

Za dwa miesiące odbędzie się kongres założycielski partii ziobrystów - dowiedziała się "Rzeczpospolita". We władzach nowej partii mieliby się znaleźć Marek Jurek i Ludwik Dorn. - Rzeczywiście chcemy stworzyć blok prawicy ze skrzydłami od prawej strony do centrum - przyznaje poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący klubu Solidarna Polska.