Najnowsze

Najnowsze

"Patologia w stosunkach państwo - Kościół"

- Kościół katolicki dostaje każdego roku olbrzymie dotacje z budżetu państwa - od 5 do 6 mld zł. Oznacza to, że jest jakaś patologia w stosunkach państwo - Kościół. Krzyż jest tego symbolem - powiedział w TVN24 poseł-elekt z Ruchu Palikota Robert Biedroń, tłumacząc dlaczego jego partia chce usunięcia krzyża z Sejmu. I dodał, że parlament ma swoje demokratyczne symbole - orła w koronie i biało-czerwoną flagę.

Izrael ustąpił. Będą kolejne porwania?

- Nikt nie ma wątpliwości, że konsekwencją tego będzie wzrost porwań, że cenę za tę wymianę zapłacą Izraelczycy, którzy będą porywani po to, żeby wymusić dalsze wymiany więźniów - tak wymianę sierżanta Gilada Szalita za palestyńskich więźniów ocenił w TVN24 publicysta i znawca problematyki bliskowschodniej Konstanty Gebert. Podobnego zdania są zachodni eksperci.

"Padło na tych biednych bankierów"

- To jest pytanie, czy oni dobrze wybrali adresata tych protestów - oceniał ruch "oburzonych" prezes warszawskiej giełdy Ludwik Sobolewski. Jak oceniał w TVN24, ich postulaty - świadomie bądź nie - przejmują też politycy europejscy, ale według niego brakuje im odwagi, by podjąć właściwe decyzje.

Angielska pogoda w Polsce. A po niedzieli słońce

Jeszcze dzisiaj cieszymy się słońcem. Jednak od jutra pogoda się popsuje. Przyjdą dni pełne chłodu, deszczu i silnego wiatru. – Do Polski wchodzi niż, przyniesie nam prawdziwą angielską pogodę – zapowiada Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Na szczęście brzydka pogoda zostanie z nami tylko do niedzieli. Potem możemy liczyć na to, że do końca października pogoda będzie ładna i słoneczna.

Kolejna wojna domowa w Afryce?

Walczyli za pieniądze dla Muammara Kaddafiego. Gdy ich pracodawca przegrał, przez Saharę wrócili do ojczyzny. Teraz sami chcą zrobić rewoltę w swoim kraju. Tuaregowie z Mali oświadczyli, że zjednoczyli szeregi i chcą niepodległości. Kolejna wojna domowa w Afryce wydaje się prawdopodobna.

Gigantyczna burza piaskowa w Teksasie

Ogromna burza piaskowa przeszła w poniedziałek wieczorem przez Lubbock w amerykańskim stanie Teksas. Wiało z prędkością prawie 100 km/h, wiatr pozrywał linie energetyczne. Jak dotąd nie pojawiły się doniesienia ani o rannych, ani o zniszczeniach.

"Wielki bałagan" na Widzewie przez remont Fabrycznej

Ruch kolejowy z zamkniętego w weekend dworca Łódź Fabryczna przejęła stacja na łódzkim Widzewie. Okazuje się jednak, że nie wszystko zostało tam dobrze przygotowane, a pasażerowie skarżą się na brak informacji i zamieszanie. Najwięcej problemów jest z przejściem pomiędzy peronami, w szczególności z dotarciem na peron drugi. - Wielki bałagan, nic nie jest przygotowane - skarżą się pasażerowie.

Marszałek Sejmu? "Chciejstwo tu ma najmniej do powiedzenia"

- Chciejstwo tu ma najmniej do powiedzenia. O tym zdecyduje Sejm, jak ja będę już oficjalnym kandydatem - powiedziała Ewa Kopacz pytana o to, czy chciałaby zostać marszałkiem Sejmu. Jak stwierdziła, jeśli zostanie marszałkiem, będzie to wielkim zaszczytem, ale i odpowiedzialnością. W ministerstwie zdrowia - jak zapewniała - nie pozostaną pustki. - Jest co robić - mówiła.

PiS: Nie było fałszerstw wyborczych

Biura Ochrony Wyborów PiS nie wykryło większych nieprawidłowości wyborczych. - Nie mamy sygnałów o próbach drastycznego naruszenia ordynacji - powiedział szef Komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński.

Zamieszani w 4 zabójstwa usłyszeli zarzuty

Dwóch mężczyzn zamieszanych w cztery zabójstwa, w tym ojca z córką, biznesmena i księdza zatrzymali policjanci z warszawskiej policji. Mariusz B. i Krzysztof Rz. trafili na trzy miesiące do aresztu, grozi im kara odpowiednio dożywotniego i na 10 lat pozbawienia wolności.

Jedna granica, potem druga. Telefon do matki

To największa od dekad wymiana więźniów pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami. Pojmany pięć lat temu żołnierz Galid Shalit ma zostać wydany przy Hamas w zamian za 1027 więźniów. Ponieważ obie strony wymiany zupełnie sobie nie ufają, cały proces został szczegółowo zaplanowany w wyniku długich i trudnych negocjacji.

Skuli i więzili upośledzonych umysłowo. Dla zasiłku

Trójka Amerykanów skuła łańcuchami i więziła w piwnicy czwórkę niepełnosprawnych umysłowo. Ludzie byli przetrzymywani w bardzo złych warunkach. - To było coś strasznego - mówił jeden z policjantów, którzy uwolnili więźniów. Przestępcy dzięki swoim ofiarom wyłudzali zasiłki. Jedna z oprawczyń siedziała już w przeszłości za celowe zagłodzenie na śmierć mężczyzny.

Niezwykłe narodziny. Zarodek był zamrożony przez 11 lat

Cztery dni temu na świat przyszła dziewczynka, urodzona dzięki metodzie in vitro. Jej narodziny są jednak niezwykłe, ponieważ zarodek, który wszczepiono jej matce, był zamrożony przez 11 lat. To pierwszy taki przypadek w Polsce - informuje "Gazeta Wyborcza".

Polska broń dla Indii za 275 mln dolarów?

Bumar jest bliski zdobycia dużego zamówienia eksportowego do Indii. Kontrakt na sprzedaż wozów technicznych WZT-3 może mieć wartość 275 mln dolarów - donosi "Rzeczpospolita".

Mniszka spaliła się w proteście

W proteście przeciwko chińskim represjom w Tybecie podpaliła się i zmarła młoda tybetańska mniszka - poinformowała we wtorek mająca swą siedzibę w Londynie organizacja "Wolny Tybet".

Po burdzie anarchistów zakaz demonstracji na miesiąc

W Rzymie przez miesiąc nie można organizować wszelkich pochodów i demonstracji w ścisłym centrum. Burmistrz Wiecznego Miasta Gianni Alemanno zareagował tak na gwałtowne sobotnie zamieszki wywołane przez anarchistów, którzy podłączyli się pod pokojowy marsz "oburzonych". Straty są szacowane na co najmniej pięć milionów euro.

Finansowanie Kościoła: 1 proc. podatku plus taca?

Dziś jest Fundusz Kościelny i taca. Mógłby być - według propozycji samego Kościoła - 1 procent z podatku i... znowu taca. Episkopat - ku zaskoczeniu wielu - szuka nowych sposobów finansowania parafii. 1 procent podatku, przy czym nie chodzi o ten, który od paru lat przekazujemy na organizacje pożytku publicznego, tylko o kolejny 1 procent podatku, miałby pójść na potrzeby Kościoła. Episkopat liczy na pół miliarda złotych, choć może się przeliczyć. Bo wiernych Kościołowi ubywa.

"USA sfabrykowały zarzuty ws. spisku"

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad odrzucił w poniedziałek zarzuty Stanów Zjednoczonych dotyczące domniemanego udziału Teheranu w spisku na życie saudyjskiego ambasadora w Waszyngtonie.

Autostrada bez zjazdu, znikający dworzec

Zamknięty most i znikający dworzec. Tłum pasażerów i korek kierowców. W Warszawie druga nitka metra plącze dotychczasowe trasy, a w Łodzi rozbierają najsłynniejszy dworzec kolejowy. Drogowych niespodzianek jest tak dużo, że gubią się i autobusy i GPS-y.

Bez mszy nad urną

Temat ciężki, ale ważny - kremacja. Czy będzie zakazana? Nie - ale dużo trudniejsza. Mimo, że "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz", biskupi zdecydowali, że msza ma być nad ciałem zmarłego, a nie nad prochami.

Zakładnicy w Paryżu. Siły specjalne w akcji

Zakładnicy w paryskim oddziale Krajowej Agencji ds. Zatrudnienia. Uzbrojony, bezrobotny, 45-latek, zamknął się w poniedziałek z dwojgiem pracowników w budynku urzędu. Interweniowały służby specjalne.

Luteranie "zranieni" decyzją Sejmu. Chodzi o Piotra Skargę

Był wybitnym kaznodzieją, pedagogiem, działał też społecznie. Ale - żeby uczciwie przedstawić tę postać - trzeba też powiedzieć, że walczył z innowiercami. Zasłynął choćby tym, że głośno krytykował i sprzeciwiał się uchwalonej w XVI wieku konfederacji warszawskiej, która gwarantowała wieczny pokój między wyznawcami różnych religii, dawała całej szlachcie - nieważne kto w co wierzył - równouprawnienie i opiekę państwa. Decyzją parlamentu przyszły rok będzie rokiem Piotra Skargi, co nie podoba się choćby wyznawcom tych religii, które Skarga zwalczał. Czego zabrakło naszym posłom - wiedzy czy wyczucia?

Szef kontrwywiadu szpiegował dziennikarza?

Szefowi francuskiego kontrwywiadu Bernardowi Squarciniemu postawiono w poniedziałek wstępne zarzuty w sprawie szpiegowania dziennikarza "Le Monde". Jak poinformował adwokat Squarciniego, są to zarzuty naruszenia tajemnicy korespondencji i bezprawnego zbierania danych.

12-latek zginął pod kołami radiowozu

Do tragicznego wypadku doszło w Moszczenicy w województwie łódzkim. 12-letni rowerzysta wymusił pierwszeństwo i uderzył w policyjny radiowóz. Mimo udzielonej pomocy zmarł.

"Rozmowa Rymanowskiego" 17.10

Poniedziałek, 17.10 Ruch Palikota, poprzez usunięcie krzyża z sali plenarnej Sejmu, nie dąży do dyskusji o realnym problemie, ale do wywołania wojny religijnej - zgodnie stwierdzili goście Rozmowy Rymanowskiego Ryszard Kalisz z SLD i Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS. Jednak sama kwestia obecności symboli religijnych w życiu publicznym polityków poróżniła.

Spłonęła fabryka szamb

Strażacy, informację o szalejącym w budynku przy ul. Bronisin w Łodzi pożarze, otrzymali tuż po godzinie 19. Po przyjeździe jednostek gaśniczych na miejsce okazało się, że ogień trawi już niemal całą, mierzącą 1200 metrów kwadratowych, halę produkcyjną. Na szczęście budynek w momencie wybuchu pożaru był pusty. Dotychczas nie ustalono przyczyn zdarzenia.

"Palikot chce wojny"

Ruch Palikota, poprzez usunięcie krzyża z sali plenarnej Sejmu, nie dąży do dyskusji o realnym problemie, ale do wywołania wojny religijnej - zgodnie stwierdzili goście Rozmowy Rymanowskiego Ryszard Kalisz z SLD i Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS. Jednak sama kwestia obecności symboli religijnych w życiu publicznym polityków poróżniła.

"Kropka nad i" 17.10

Poniedziałek, 17.10 - PiS będzie tak długo funkcjonował, jak długo będzie tego chciał Jarosław Kaczyński. Ale jest pytanie jaki PiS. W tej chwili nie jest tajemnicą, że osobą numer dwa jest Zbigniew Ziobro - mówił w "Kropce nad i" europoseł PiS Tadeusz Cymański, pytany czy po przegranych wyborach powinno dość do zmiany władz Prawa i Sprawiedliwości. Jak ocenia wynik wyborczy? - Według mnie to dotkliwa porażka - stwierdził.

"Numerem dwa w PiS jest Zbigniew Ziobro"

- PiS będzie tak długo funkcjonował, jak długo będzie tego chciał Jarosław Kaczyński. Ale jest pytanie jaki PiS. W tej chwili nie jest tajemnicą, że osobą numer dwa jest Zbigniew Ziobro - mówił w "Kropce nad i" europoseł PiS Tadeusz Cymański, pytany czy po przegranych wyborach powinno dość do zmiany władz Prawa i Sprawiedliwości. Jak ocenia wynik wyborczy? - Według mnie to dotkliwa porażka - stwierdził.

"That's a very important goal"

Kryzys szaleje na świecie i w Europie, a politycy zastanawiają się jak uchronić przed nim swoje kraje. W obronie Polski stanął w poniedziałek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Podczas brukselskiego Trójstronnego Szczytu Gospodarczego przedstawił polskie pomysły na walkę z kryzysem. Jak przystało na europejskiego polityka - po angielsku.