Najnowsze

Najnowsze

"To jest syf!" Śmierdzące serce Warszawy

Wyjątkowość stolicy objawia się w wielu dziedzinach - także tych śmierdzących. Warszawa jest jedynym dużym miastem Polski i jedyną stolicą w całej Unii Europejskiej, która wpuszcza ścieki z setek tysięcy domów prosto do rzeki. Wszystko to dzieje się w samym centrum miasta - blisko Zamku Królewskiego i nowoczesnego Centrum Nauki "Kopernik". Że są powody do wstydu, przyznają nawet urzędnicy.

Nekrofagi w szpitalu, czyli opatrunki z larw wracają

Larwy muchy plujki i pijawiki wracają do szpitali. Choć psychiczny opór pacjentów czasem trudny jest do przełamania, to wielu przypadkach okazuje się, że nekrofagi - organizmy żywiące się martwymi tkankami - są ratunkiem w trudnych przypadkach.

Relikwiarz z krwią papieża - dla chorych dzieci

Relikwiarz z krwią Jana Pawła II zostanie umieszczony w kaplicy watykańskiego szpitala pediatrycznego Bambino Gesu (Dzieciątka Jezus) w Rzymie - podała włoska agencja Ansa. W czwartkowej ceremonii ma wziąć udział sekretarz stanu w Watykanie kardynał Tarcisio Bertone.

10 tys. dol. za zdjęcie, bilet na spotkanie - jak na mecz NBA

Michelle Obama wspiera męża w zbieraniu funduszy na kampanię reelekcyjną. Za udział w imprezie, na której pojawi się Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, trzeba zapłacić jak za dobry mecz NBA, "rodzinne" zdjęcie to koszt 10 tys. dolarów. Pieniądze mają trafić na konto wyborcze prezydenta USA i Partii Demokratycznej.

Kolejny świadek pogrąża osobistego lekarza Jacksona

Dr Conrad Murray, osobisty lekarz Michaela Jacksona, doprowadził do śmierci piosenkarza - stwierdził biegły z zakresu medycyny zeznający w procesie. Lekarz będący ostatnim świadkiem oskarżenia ocenił, że Murray popełnił błędy podczas leczenia króla popu oraz ustawicznie i jaskrawo naruszał zasady opieki nad pacjentem. Murray oskarżony jest o nieumyślne spowodowanie śmierci piosenkarza. Nie przyznaje się do winy.

Janukowycz nie chce być ubogim krewnym Unii

Wiktor Janukowycz nie chce umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, jeśli Wspólnota nie zagwarantuje Ukrainie perspektywy członkostwa. Prezydent zajął takie stanowisko w telewizyjnym wywiadzie. Jak podkreślał, chce negocjować z UE i jest przekonany, że nie przełoży się na to sprawa byłej premier Julii Tymoszenko. - Minie trochę czasu i wszystko się ułoży - powiedział.

Polski student groził "masakrą" czeskiej uczelni

Były polski student Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie groził swojej dawnej uczelni "masakrą" w zemście za konflikt, w jaki przed laty wdał się z władzami uczelni. W środę sąd wyższej instancji utrzymał w mocy wyrok skazujący Polaka na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na półtora roku. Sprawę gróźb bada też policja. "Podpalę uniwersytet albo zabiję wykładowców" - cytują w środę jego słowa czeskie media.

"Rozmowa Rymanowskiego" 19.10

Środa, 19.10 Najprawdopodobniej Sławomir Kopyciński z SLD przejdzie do sejmowego klubu Ruchu Palikota. Sam poseł w rozmowie z TVN24 informacji "nie potwierdza i nie zaprzecza". Dodał jednak, że "wszystkiego dowiemy się w czwartek o 12". O sprawie wie nowy szef klubu Sojuszu Leszek Miller. - Jeżeli pan Palikot myśli, że nas zaskoczy, to myli się jak zwykle - powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego".

"Niech zrzekną się funkcji prokuratora i już"

- Święczkowski i Barski powinni się zrzec funkcji prokuratora i wówczas będą mogli sprawować mandat posła - powiedział w "Faktach po Faktach" były wicepremier i adwokat Roman Giertych, komentując kłopoty posłów-elektów z PiS. Jego zdaniem ustawa o prokuraturze rozstrzyga całą sprawę na niekorzyść prokuratorów. - Przepisy obowiązują już 14 lat. Dziwi sytuacja, że dopiero teraz są pewne wątpliwości prawne - zauważa z kolei poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

"Kropka nad i" 19.10

Środa, 19.10 Janusz Palikot zapowiada pierwszy powyborczy transfer - z SLD. - Jutro o godzinie 11 jeden z posłów, którzy nie akceptują wyboru Leszka Millera na szefa klubu SLD, przejdzie do Ruchu Palikota - ogłosił w "Kropce nad i" w TVN24.

To on odejdzie do Palikota?

Najprawdopodobniej Sławomir Kopyciński z SLD przejdzie do sejmowego klubu Ruchu Palikota. Sam poseł w rozmowie z TVN24 informacji "nie potwierdza i nie zaprzecza". Dodał jednak, że "wszystkiego dowiemy się w czwartek o 12". O sprawie wie nowy szef klubu Sojuszu Leszek Miller. - Jeżeli pan Palikot myśli, że nas zaskoczy, to myli się jak zwykle - powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego".

Grecja zaciska pasa. Jeszcze mocniej

Wyższe podatki, redukcja płac o 20 procent i zwalnianie urzędników państwowych. To główne punkty nowego ostrego planu oszczędności, którego projekt zatwierdził grecki parlament. Politycy okazali się odporni na gwałtowne protesty dziesiątek tysięcy ludzi na ulicach Aten i innych greckich miast.

Carla Bruni urodziła córkę

Carla Bruni-Sarkozy urodziła w środę wieczorem córeczkę - informuje na swej stronie internetowej francuskie radio Europe1. Pierwsza Dama Francji trafiła do paryskiej kliniki De la Muette w środę po południu. Na pół godziny pojawił się tam też prezydent Nicolas Sarkozy. Klinika, którą oblegają paparazzi, jest pilnie strzeżona.

Turyści czy terroryści? FBI przesłuchuje

Trzej młodzi Marokańczycy z francuskimi paszportami zostali aresztowani w San Antonio w Teksasie, kiedy o godz. 2 nad ranem czasu lokalnego weszli przez okno do starego budynku sądu, z którego roztacza się widok na całe miasto.

Barykady i zapora z ognia. Eksmisja irlandzkich nomadów

Eksmisja mieszkańców nielegalnego koczowiska Dale Farm, ok. 50 km od Londynu przekształciła się w regularną, kilkunastogodzinną bitwę. Irlandzcy Podróżnicy (Irish Travellers) i ich obrońcy starli się wręcz z policją. Byli ranni, aresztowano 23 osoby, zanim wreszcie udało się przełamać opór zamieszkujących obozowisko nomadów.

Odszkodowania nie dostanie. Bo drzewo było "niczyje"

Środa, 19 października Czternastoletni Gracjan z Gryfic od siedmiu miesięcy jest sparaliżowany po tym, jak na samochód, którym jechał, spadło drzewo. Rodzina przez kilka miesięcy walczyła o odszkodowanie od gminy. Całą batalię będzie musiała rozpocząć od nowa. Okazało się, że to nie gmina jest właścicielem drzewa.

Limuzyna dla burmistrza, przetarg sprawdza CBA

Środa, 19 października Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś dostał nowy służbowy samochód, ale warunki jego zamówienia budzą wątpliwości. Jedynym pasującym autem okazał się podczas rozstrzygania przetargu Citroen C5. Dodatkowo samochodem burmistrza jeździ nie tylko on sam, ale i jego rodzina.

Merkel chce dla eurostrefy "silnego bata"?

Unijni dyplomaci oczekują, że niedzielny szczyt Unii zajmie się zmianą traktatu UE, by umożliwić większą integrację eurolandu. Decyzja jednak jeszcze nie zapadła. Wielu polityków mówi o potrzebie zmian, ale konkretnych propozycji nikt jeszcze nie przedstawił. Nieoficjalnie mówi się, że np. Angela Merkel może wysunąć pomysł powołania nowego komisarza, który zająłby się m.in. pilnowaniem dyscypliny finansowej w eurostrefie.

"Moją wojnę z Kurskim i Ziobrą nakręcał prezes"

- Kurski i Ziobro to ludzie, którzy szczuli prezesa na mnie. Ale potem zorientowałem się, że moją i Bielana wojnę z nimi nakręcał prezes - powiedział Michał Kamiński w "Tak Jest" w TVN24. Eurodeputowany PJN jest zdania, że w przyszłości władza w PiS może "wpaść do rąk" właśnie Ziobrze i Kurskiemu.

Rosja szykuje odpowiedź na tarczę

Przedstawiciel Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin powiedział dziennikarzom w Gorkach, że Rosja przygotowuje kontrposunięcia w związku z amerykańską tarczą antyrakietową w Europie, lecz zamierza też kontynuować rozmowy w tej sprawie.

"Cyberatak jak ferrari w garażu, tylko do wielkiego wyścigu"

Amerykańskie wojsko rozważało zmasowany atak cybernetyczny na armię Muammara Kaddafiego. Celem miało być zablokowanie komunikacji pomiędzy jednostkami i sparaliżowanie obrony przeciwlotniczej - twierdzi "New York Times". Z ataku miano jednak zrezygnować głównie z obawy, że zostanie to potraktowane przez Chiny i Rosję jako precedens do podobnych działań. Z kolei obawa przed reakcją Islamabadu spowodowała, że nie cyberbroni nie użyto w czasie akcji przeciwko bin Ladenowi.

Limuzyna dla burmistrza, przetarg sprawdza CBA

Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś dostał nowy służbowy samochód, ale warunki jego zamówienia budzą wątpliwości. Jedynym pasującym autem okazał się podczas rozstrzygania przetargu Citroen C5. Dodatkowo samochodem burmistrza jeździ nie tylko on sam, ale i jego rodzina.

Odszkodowania nie dostanie. Bo drzewo było "niczyje"

Czternastoletni Gracjan z Gryfic od siedmiu miesięcy jest sparaliżowany po tym, jak na samochód, którym jechał, spadło drzewo. Rodzina przez kilka miesięcy walczyła o odszkodowanie od gminy. Całą batalię będzie musiała rozpocząć od nowa. Okazało się, że to nie gmina jest właścicielem drzewa.

Po 14 latach znaleziono ciało Sylwii. "To przełom"

Szczątki poszukiwanej 17-letniej Sylwii odnaleziono w środę w okolicy urzędu miasta w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie). Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy mogą mieć związek ze śmiercią dziewczyny. - Po czternastu latach od zaginięcia 17-latki nastąpił przełom w śledztwie - powiedział Maciej Daszkiewicz z kujawsko-pomorskiej policji.

"Daj mi skończyć!" Purpurowe twarze i awantura na antenie

- Będziesz tak po prostu ciągle gadał? Daj mi skończyć co chcę powiedzieć! - mówił poirytowany pretendent do amerykańskiej prezydentury Mitt Romney do swojego partyjnego kolegi Ricka Perry'ego. Dwaj republikanie ostro się ścięli podczas debaty przed prawyborami, które mają wyłonić republikańskiego rywala Baracka Obamy. Pomiędzy politykami doszło do wyjątkowo zażartej wymiany zdań, nawet jak na warunki USA.

Rosyjski historyk ujawnia dane 111 oprawców z Katynia

"Kaci. Oni wykonywali zlecenia Stalina" - to tytuł nowej książki rosyjskiego historyka Nikity Pietrowa, w której opowiada m.in. o popełnionych z rozkazu tyrana zbrodniach i kreśli sylwetki największych stalinowskich oprawców. Działacz Memoriału ujawnia m.in. dane 111 funkcjonariuszy i pracowników NKWD zamieszanych w zbrodnię katyńską oraz pisze o dokumencie potwierdzającym udział NKWD w "obławie augustowskiej", mordzie na ok. 600 Polakach dokonanym w lipcu 1945.

"Tadeuszu nie idź tą drogą"

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak i rzecznik partii Adam Hofman krytykują europosła Tadeusza Cymańskiego za jego poniedziałkową wypowiedź w TVN24 o porażce wyborczej PiS. - Tadeusz Cymański idzie złą drogą. Naśladując Aleksandra Kwaśniewskiego, mógłbym powiedzieć: Tadeuszu nie idź tą drogą - powiedział w Sejmie Błaszczak. Cymański całą sprawą jest zaskoczony. - Krytyczny głos to nie atak - podkreśla.

"Nie chcę wolności, bo musiałabym iść do pracy"

- Nie, dziękuję, ponieważ musiałabym iść do pracy, a nie przepracowałam ani jednego dnia w moim życiu – powiedziała Patrizia Gucci, odrzucając ofertę zwolnienia warunkowego. Była żona spadkobiercy fortuny Guccich, która została skazana na 26 lat za zlecenie zabójstwa męża, odsiedziała już połowę kary i może wyjść na wolność. - Wolę zostać w celi i podlewać moje kwiatki – powiedziała w więzieniu w Mediolanie.

"SLD umiera" wspominając "dawną świetność"

- Wybór Millera jest sygnałem, że ta partia umiera - komentuje wybór Leszka Millera na szefa klubu SLD politolog prof. Jacek Wódz. Według socjologa Jarosława Flisa fakt, że to były premier został nowym przewodniczącym lewicy dowodzi spojrzenia partii w przeszłość. - Trudno w każdym razie traktować to inaczej niż powrót do pamięci, wspomnień o dawnej świetności - dodaje.