Najnowsze

Najnowsze

Zabił czarnoskórego nastolatka. "Nie jestem rasistą"

26 lutego 2012 r. zabił nieuzbrojonego 17-letniego czarnoskórego nastolatka na Florydzie. Teraz jego proces śledzi cała Ameryka. George Zimmerman, członek straży sąsiedzkiej, jest przez wiele organizacji afroamerykańskich postrzegany jako rasista i to kwestie rasistowskie miały ich zdaniem spowodować "zbrodnię", której dokonał. Rodzina zabitego Trayvona Martina uczestniczy w procesie. Na razie zaczęły się przesłuchania przyszłych sędziów przysięgłych.

Internetowa blokada w Tadżykistanie. Przez pląsy prezydenta

Przez dziewięć dni dostęp do YouTube w Tadżykistanie był zablokowany, gdy prezydent tego kraju zorientował się, że tysiące internautów oglądają jego taneczny popis na weselu syna. Nagranie powstało kilka lat temu, ale dopiero 18 maja tego roku wideo z udziałem Emomalego Rahmona zostało opublikowane przez niezależną telewizję K+ i na YouTube.

23 przekroczone stany alarmowe

Po utrzymujących się od dwóch dni opadach deszczu na Dolnym Śląsku rzeki przekroczyły stan alarmowy na 23 wodowskazach. Nadal obowiązują alarmy powodziowe na terenie czterech gmin oraz we Wrocławiu na rzekach Bystrzyca, Ślęza i Widawa.

Gaz i armatki, policja odbiła plac Taksim. Premier ją pochwalił

Oddziały tureckiej policji wkroczyły we wtorek rano na plac Taksim w Stambule i po około trzech godzinach starć, w których użyły gazu łzawiącego i armatek wodnych, wyparły antyrządowych manifestantów. Inni protestujący przebywają jeszcze na terenie sąsiadującego z placem parku Gezi. Tam - jak zapewnił gubernator Stambułu - mogą przebywać. Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan pochwalił policję do sprawnie przeprowadzoną akcję.

Grupa Q na tropie Snowdena. Znajdzie azyl? "Wszystkie opcje są złe"

Po raz ostatni widziano go w Hongkongu w poniedziałek w południe. Gdzie jest teraz Edward Snowden? Najbardziej zainteresowani odpowiedzią na to pytanie są amerykańskie służby specjalne. Według byłych oficerów wywiadu, poszukiwaniem autora przecieku o programie PRISM zajmuje się "wydział wewnętrzny" NSA, nazywany Grupą Q. Sam Snowden przyznał wcześniej, że jeśli chodzi o jego dalszą ucieczkę przed amerykańskim państwem, "wszystkie opcje są złe".

Nowak nie przyszedł na komisję. "Stchórzył"

PiS zarzuciło we wtorek ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi, że stchórzył nie decydując się na udział w zaplanowanym na ten dzień posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury. Według PiS "atmosfera wokół Nowaka gęstnieje coraz bardziej".

Watergate, Enron i "Siedmiu Krasnoludów". Jak informatorzy zmieniali historię

Amerykański rząd nie mógł wygrać wojny w Wietnamie, celowo zarażał syfilisem swoich obywateli, a potężne biznesowe lobby uzależniało miliony ludzi od papierosów bez ich wiedzy. Żaden z tych faktów historycznych nie ujrzałby światła dziennego, gdyby nie odważne decyzje jednostek. To zawsze jeden człowiek uruchamiał proces, który kilka razy w historii USA zmieniał jej bieg. Dokonania takich postaci jak Mark Felt (afera Watergate) czy Jeffrey Wigand (pozew przeciwko koncernom tytoniowym) doczekały się też wybitnych filmów i trafiły do masowej wyobraźni.

Samir S. zostaje w areszcie. Do 15 września

Podejrzany o potrójne zabójstwo w Gdańsku Samira S. zostanie w areszcie do 15 września. Lada dzień Rosjanin zostanie przetransportowany na obserwację psychiatryczną. Pojedyncze badanie nie przyniosło jednoznacznych ustaleń ws. jego zdrowia psychicznego.

Groby do usunięcia. Osuwisko uszkodziło cmentarz

Część grobów z cmentarza w Sochaczewie prawdopodobnie będzie trzeba przenieść. Grunt pod nimi opadł o kilkadziesiąt centymetrów i odkrył ich pieczary. Zniszczenia to efekt nawałnicy, która przeszła nad miastem w ubiegłym tygodniu.

Składują śmieci w sortowni. Dostali 2 tys. zł kary

2 tys. zł kary ma zapłacić WPO Alba, firma odpowiedzialna za wywóz śmieci. Władzom Wrocławia nie podoba się, że firma gromadzi odpadki w sortowni przy ul. Szczecińskiej. Zgodnie z nową ustawą nieczystości powinny trafić do specjalnych, regionalnych instalacji - informuje Radio Wrocław.

Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik - kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Prezeska Fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Przewodniczka miejska po Warszawie. Pisarka i felietonistka "Polityki" i "Pani". Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (min. Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki). Autorka powieści "Kieszonkowy Atlas Kobiet" ,"Dzidzia" ,"Cwaniary" oraz książki "Warszawa Kobiet", "Mama ma zawsze rację" i "Proszę wejść".

Michał Głowiński

Michał Głowiński - teoretyk literatury i znawca nowszych dziejów literatury polskiej, autor lektur polonistycznych, a także prozy wspomnieniowej i esejów. Autor licznych prac poświęconych językowi w czasach PRL, szczególnie zjawisku nowomowy. Profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Collegium Invisibile oraz członek Polskiej Akademii Nauk.

Bogusław Kott

Bogusław Kott - absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS (obecnie SGH) w Warszawie, wieloletni pracownik Ministerstwa Finansów, specjalista w zakresie finansowania handlu zagranicznego. Jest współzałożycielem i współorganizatorem Banku Millennium i od momentu jego powstania w roku 1989, Prezesem jego Zarządu.

Ktoś zagroził zamachem. Lądowanie pod eskortą F-16

Samolot pasażerski linii Southwest Airlines lecący z Los Angeles do Austin w Teksasie musiał przymusowo lądować w poniedziałek w Phoenix, w stanie Arizona, po tym, jak przewoźnik otrzymał anonimowy telefon o grożącym zamachu.

Gowin: jeśli wystartuję w wyborach, to przegram dotkliwie

- Nie jestem naiwniakiem. Wiem, że jeżeli wystartuję w wyborach, to przegram i to przegram dotkliwie - powiedział w poniedziałek Jarosław Gowin, pytany o swój start w wyborach na szefa PO. Według niego jednak, może to być szansa na przekonanie ludzi PO do wartości konserwatywno-liberalnych.