Najnowsze

Najnowsze

"Generał" szukał "towarzyszki życia". Wyłudził ponad 6 tysięcy euro

Poznali się przez portal społecznościowy. On twierdził, że jest generałem na misji w Afganistanie i że szuka partnerki. Ona mu uwierzyła, a kiedy poprosił o przelanie znacznej kwoty pieniędzy, zrobiła to. Sytuacja powtórzyła się dwukrotnie. Dopiero po trzeciej prośbie o przelew kobieta zawiadomiła policję. Ale po "generale" ślad zaginął.

Matka i córka spotkały się po 77 latach

Gdy miała 17 lat, została brutalnie zgwałcona i zaszła w ciążę. Urodziła córkę, którą oddała do adopcji. Jednak przez cały czas liczyła, że kiedyś ją odnajdzie. Udało się dopiero po 77 latach. Właśnie ukazała się książka w języku polskim o niezwykłych losach tych dwóch kobiet. Reportka programu "Polska i Świat" rozmawiała z jedną z nich.

Kościelna katastrofa komunikacyjna

Sprawa niechlubnej przeszłości abp. Juliusza Paetza co jakiś czas wypływa na forum publiczne jako koronny przykład braku nie tylko strategii komunikacyjnej, ale również zwyczajnego nieradzenia sobie przez Kościół katolicki z tzw. trudnymi tematami.

"Powód zawsze się znajdzie. Ludzie piją, ponieważ mają dziurę w duszy"

Napisał książkę określaną biblią dla ludzi, którzy wpadli w pułapkę alkoholizmu. Napisał ją o sobie, bo jest alkoholikiem. Nie pije od ponad trzydziestu lat i wiele z z nich poświęcił na pomaganie tym, którzy próbują pójść podobną drogą. W rozmowie z reporterką "Czarno na białym" profesor Wiktor Osiatyński opowiada o sobie, alkoholizmie i o drodze, którą przeszedł.

Iron Maiden na weselu, "Poznań" w Warszawie. Znajdź swoją ulubioną historię

Komu Halina Frąckowiak życzyła, by jej nie zapomniał? Co do przekazania Polakom miał John Fitzgerald Kennedy? Co Maryla Rodowicz, Bogusław Kaczyński i Iron Maiden robili w poznańskim hotelu Merkury? Odpowiedzi na te pytania odnajdziecie w książce "Historie warte Poznania. Od PeWuKi i Baltony do kapitana Wrony" Filipa Czekały, dziennikarza portalu tvn24.pl. Jednym z patronów książki jest TVN24.

Pentagon chce likwidować bazy wojskowe

Nowa analiza Pentagonu dotycząca baz oraz innych obiektów wojskowych szacuje, że jedna trzecia infrastruktury armii i sił lotniczych będzie „niepotrzebną nadwyżką” do 2019 - poinformował w piątek rzecznik amerykańskiego resortu obrony. Dodał, że ich utrzymywanie będzie marnowaniem ograniczonych zasobów w czasach napiętego budżetu.

"Katastrofalna próba, która zakończyła się porażką"

Ostatnia próba rakietowa Korei Płn. zakoczyła się "katastrofalną porażką". Rakieta, prawdopodobnie średniego zasięgu, eksplodowała kilka sekund po starcie - oświadczył w piątek rzecznik Departamentu Obrony USA kpt. Jeff Davis. Test potępiła Rada Bezpieczeństwa ONZ.

"Środek zapobiegawczy działaniom antyrządowym". MON się odcina, autorzy tłumaczą

"Wyposażona w broń maszynową, umundurowana formacja paramilitarna, może stanowić skuteczny środek zapobiegawczy (odstraszający) działaniom antyrządowym" - takie zdanie znalazło się w raporcie nt. budowy Obrony Terytorialnej przygotowanego przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych (NCSS). Wywołało to dużą burzę i obawy o przeznaczenie nowej formacji budowanej przez MON. Czy słusznie?

Rewolucja po holendersku

Holandia odchodzi od samochodów spalinowych i staje się prymusem dla ekologów. Za 9 lat ma być całkowity zakaz ich sprzedaży. Ich miejsca zajmą auta elektryczne lub napędzane wodorem.

Koniec sterylizacji

Koniec darmowej sterylizacji zwierząt w Warszawie. Wojewoda mazowiecki unieważnia program i tłumaczy, że z darmowych zabiegów korzystały nie tylko zwierzęta bezdomne ale i te mające właściciela. Ratusz z decyzją się nie zgadza i zapowiada: będziemy się odwoływać.

Spotkanie po 77 latach

To historia wielkiej determinacji i jeszcze większej wiary. Minka Disbrow czekała i modliła się 77 lat, by móc choć przez chwilę zobaczyć swoją córkę. Doczekała się.

Kłopotliwy obrót

Obrót ziemią tylko dla rolników. Z jednym wyjątkiem: może to robić kościół i związki wyznaniowe. Ustawa czeka na podpis prezydenta, posłowie opozycji protestują, a Paweł Kukiz podpowiada: załóżmy zatem związek.

Sądowy absurd

Miało być szybciej i sprawniej, ale się nie udało. Każdy chce robić porządki po swojemu, nowi negują założenia władzy poprzedniej i tak doszliśmy do absurdu, kiedy to sprawy sądowe rozpatrywane są według trzech innych procedur.

Szansa prezydenta

Niewielu widzi szanse na kompromis w sprawie Trybunału, ale pojawiła się szansa dla Andrzeja Dudy, by zmienić swój obraz w oczach opozycji. Do tej pory postrzegany był jako marionetka Jarosława Kaczyńskiego, ale po ostatnich wydarzeniach i słowach o jedności wzbudził w niektórych politykach nadzieję, że będzie prezydentem wszystkich Polaków.

Skarby Wałbrzycha

Kiedyś Wałbrzych słynął z czarnego złota, czyli węgla, produkowano tam też białe złoto - porcelanę. Dzisiaj cały świat przyjeżdża tam szukać złotego pociągu. My też się skusiliśmy i nie żałujemy!

"Dwie prawdy" o obchodach rocznicy chrztu Polski

Uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu i msza w tamtejszej archikatedrze - tak uczczono 1050-lecie chrztu Polski. Prezydent Andrzej Duda nazwał w orędziu chrzest Mieszka I najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu. O piątkowych obchodach dyskutowali w programie "Dwie prawdy" Roman Kurkiewicz i Marek Migalski.

Amerykanie namawiają Rosjan: wywrzyjcie presję na Asada

Szef dyplomacji USA John Kerry, który rozmawiał w piątek telefonicznie ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, wezwał Moskwę do wywarcia presji na prezydenta Syrii Baszara el-Asada w sprawie przestrzegania rozejmu.

Życie na gazie

Alkoholu nocą nie powinno się sprzedawać. I na pewno nie na stacjach benzynowych, bo szukają go tam głównie ci, którym właśnie alkoholu zabrakło. W tej dyskusji głos człowieka, którego warto posłuchać. Bohater reportażu Brygidy Grysiak napisał książkę określaną biblią dla ludzi, którzy wpadli w pułapkę nałogu. Napisał ją o sobie, bo jest alkoholikiem. Nie pije od ponad trzydziestu lat i wiele z tych ostatnich poświęcił na pomaganie tym, którzy próbują pójść podobną jak on drogą. To profesor Wiktor Osiatyński.

Ile piją Polacy?

Projekt pozwalający na ograniczenie liczby miejsc, gdzie alkohol można kupić w nocy, zapewne zostanie odrzucony. Taką rekomendację przedstawiła właśnie - na wniosek posłów PiS - sejmowa komisja. Prędzej czy później dyskusja na ten temat jednak powróci, bo statystyki są jednoznaczne: pijemy coraz więcej, a tak zwane konsekwencje społeczne są oczywiste. Będzie nas to coraz więcej kosztowało. Zwłaszcza, że coraz częściej i coraz wcześniej po alkohol sięgają ludzie bardzo młodzi. Kto, co i dlaczego w Polsce pije?

Alkohol non-stop

Kolejny raz powrócił projekt ograniczenia dostępności alkoholu. Zgodnie z pomysłem samorządowców, pochwyconym przez posłów Platformy Obywatelskiej to lokalne władze ustalałaby liczbę punktów sprzedających alkohol w nocy. W domyśle chodzi oczywiście o ograniczenie liczby takich miejsc. Projekt prawdopodobnie zostanie odrzucony, pozostanie jednak pytanie o problem. Coraz większy.