Najnowsze

Najnowsze

Żuławski nagrodzony w Locarno za "Kosmos". Staroń wygrywa "Tydzień Krytyki"

"Kosmos" Andrzeja Żuławskiego - adaptację prozy Witolda Gombrowicza nagrodzono na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno za najlepszą reżyserię. Z kolei dokument Wojciecha Staronia "Bracia" wygrał prestiżową sekcję "Tydzień Krytyki", a Karolina Bielawska za obraz "Mów mi Marianna" otrzymała nagrodę "dla filmu, który upomina się o sprawiedliwość i społeczną etykę". Główna nagroda - Złoty Lampart trafiła do koreańskiego twórcy Honga Sang-soo za film "Right Now, Wrong Then".

Trump chce deportować wszystkich nielegalnych imigrantów

Jeden z czołowych republikańskich kandydatów do prezydentury, miliarder Donald Trump, oświadczył w wywiadzie dla telewizji NBC, że gdyby został prezydentem, deportowałby wszystkich "nieudokumentowanych", czyli nielegalnych, imigrantów.

Gwałceni, bici, wielu ginie. Gehenna imigrantów z Afryki

Imigranci, którzy z narażeniem życia decyzują się na desperacką podróż przez Morze Śródziemne do Europy, przechodzą gehennę. W czasie transportu padają ofiarami gwałcicieli, mają nieleczone rany postrzałowe, często bywają torturowani - donosi "The Independent", powołując się na relację lekarki z organizacji Lekarze bez Granic, która niesie pomoc uchodźcom we Włoszech.

Nieporozumienia na lewicy. "Festiwal osobistego i partyjnego egoizmu"

- To jest oczywiście katastrofa z punktu widzenia lewicy. To była dość twarda zagrywka - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Kwiatkowski z ruchu Wolność i Równość, komentując rejestrację w PKW dwóch Zjednoczonych Lewic. Były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Urbański sądzi, że jedyną szansą na wzrost notowań lewicy to gwałtowna kampania, żeby odebrać kilka procent PO.

Ziobro: PO nie chciała znaleźć 100 zł dla dzieci, a lekką ręką pani Pitera chce wydawać na kolejne referenda

Byłoby czymś nieracjonalnym wydawać pieniądze na taką skalę na kolejne referendum. Skoro już ma się odbyć, to lepiej załatwić więcej spraw za jednym razem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Ziobro (SP, Zjednoczona Prawica). Odniósł się w ten sposób do trwającej dyskusji ws. ewentualnego dopisania kolejnych pytań do głosowania zarządzonego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Prezydent na święcie Wojska Polskiego w Radzyminie. "Podnosili kraj z ruin, my musimy Polskę tylko naprawić"

Ta bitwa jest z całą pewnością jednym z przełomowych momentów tamtej wielki, strasznej dla Polski wojny. Wojny, która mogła zakończyć się katastrofą także dla Europy - mówił w Radzyminie podczas uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda. Podkreślał, że po zwycięstwie nad bolszewikami Polacy podnosili kraj z ruin, a współcześni muszą go "tylko naprawić w wielu dziedzinach".

W Gdańsku stanął pomnik Anny Walentynowicz

W Gdańsku odsłonięto pomnik Anny Walentynowicz. Nastąpiło to w 86. rocznicę urodzin działaczki Wolnych Związków Zawodowych. Monument stanął przy skwerze jej imienia u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Waryńskiego, w pobliżu kamienicy, w której mieszkała przez wiele lat.

"Kościół czuje oddech laicyzacji". Dyskusja po słowach arcybiskupa

- Nie zagraża nam państwo wyznaniowe, ale kłamstwo udające prawdę i grzech udający dobro - przekonywał podczas uroczystości Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Temat polskiego Kościoła i jego miejsca poruszono w programie "Babilon". - Polski Kościół upomina się o swoje miejsce, bo chyba czuje oddech laicyzacji - mówiła dr Renata Mieńkowska-Norkiene z Instytutu Nauk Politycznych UW. Jagna Marczułajtis-Walczak przyznała, że Kościół zbyt mocno wchodzi do polityki.

Czarna seria Mi-8. Kolejna katastrofa rosyjskiego śmigłowca. Nie żyje pięć osób

Co najmniej pięć osób zginęło w katastrofie śmigłowca Mi-8 w Kraju Chabarowskim w Rosji. Wypadek przeżyło ośmiu pasażerów i trzech członków załogi. Według wstępnych informacji, helikopter rozbił się na morzu. Rosyjska agencja TASS informuje, że od początku eksploatacji Mi-8 doszło do kilkuset incydentów, w których zginęli ludzie.

Podziemny świat dla milionów ludzi. Tak Chiny miały przetrwać wojnę nuklearną z ZSRR

Pod koniec lat 60. XX wieku, u szczytu zimnej wojny, Mao Zedong rozpoczął budowę największego na świecie podziemnego kompleksu, do którego przenieść miała się 6-milionowa wówczas populacja Pekinu. Tworząc warunki do egzystencji pod ziemią, Mao liczył na zwycięstwo w zbliżającej się wojnie nuklearnej ze Związkiem Radzieckim. Wojna ta nigdy nie nadeszła, a tajemniczy, monstrualny kompleks pozostał w ukryciu.

Zatrzymany w Donbasie rosyjski major apeluje do Putina: potwierdźcie, że jestem oficerem

Rosyjski oficer Władimir Starkow publicznie zaapelował do prezydenta Władimira Putina, by potwierdził, że jest majorem sił zbrojnych Rosji. Starkow walczył w szeregach prorosyjskich rebeliantów w Donbasie. Został zatrzymany i trafił do ukraińskiego aresztu. Władze na Kremlu utrzymują, że rosyjskich wojskowych w Donbasie nie ma. "Nie odcinajcie się od nas" - prosił oficer.

Żywa lekcja historii. Rozpoczął się D-Day Hel

Na Półwyspie Helskim rozpoczęła się właśnie dziesiąta, jubileuszowa edycja imprezy D-Day Hel, upamiętniającej lądowanie aliantów 6 czerwca 1944 roku na plażach Normandii podczas II wojny światowej. W inscenizacji historycznej biorą udział grypy rekonstrukcji historycznej z całego kraju. Zgromadzona publiczność z bliska może podziwiać na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych i prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat. - To prawdziwa, żywa lekcja historii - tak o D-Day Hel mówi Rafał Bier, główny organizator. Impreza potrwa do 23 sierpnia.

Ewakuacja w Tiencin. W pobliżu miejsca eksplozji znaleziono kolejną żywą osobę

50 metrów od centrum środowej eksplozji, chińscy ratownicy znaleźli w sobotę żywego 50-letniego mężczyznę. Tymczasem władze ostrzegły mieszkańców Tiencin przed "szkodliwymi substancjami" po tym, jak zmienił się kierunek wiatru w mieście. Chińska policja przekazała, że na miejscu zdarzenia doszło do wycieku cyjanku sodu, jednej z najsilniejszych znanych trucizn.

Łódź pełna imigrantów, pod pokładem 40 ciał

Ciała co najmniej 40 imigrantów znalazła w sobotę włoska marynarka wojenna na łodzi w Cieśninie Sycylijskiej. W stronę wybrzeży Włoch płynęło w sumie około 300 imigrantów, kiedy uratowała ich włoska marynarka wojenna.

Chcą przejechać autami z PRL 1500 km. "To największy rajd charytatywny w Europie"

Bez mechaników, lawet i części zamiennych. Niemal 400 samochodów komunistycznej produkcji lub konstrukcji jedzie w IX rajdzie Złombol. Uczestnicy imprezy pokonają blisko 1500 km, jadąc przez Czechy, Szwajcarię, Lichtenstein, Austrię i Włochy. A wszystko w szczytnym celu. Udostępniając darczyńcom powierzchnię reklamową na swoich samochodach, zbierają pieniądze na prezenty dla dzieci ze śląskich domów dziecka. - To największy rajd charytatywny w Europie - przekonuje organizator imprezy, Marcin Tetzlaff.

Jechał slalomem przez 25 km. Usłyszał zarzuty

Zarzut nieświadomego sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym i prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym usłyszał 53-latek, który pijany, slalomem jechał krajową "jedynką" w okolicach Częstochowy. Jego niebezpieczne zachowanie na drodze nagrał jadący za nim kierowca i od razu zawiadomił policję. Mimo to mężczyzna został zatrzymany dopiero trzy dni później. Miał wówczas ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.