Najnowsze

Najnowsze

Bój o przyszłość prestiżowego gimnazjum. Wśród obrońców ojciec prezydenta

Walka o przyszłość jednej z najstarszych i najlepszych krakowskich szkół może być symbolem podobnych batalii, jakie toczą się teraz w całej Polsce. Miasto, głosami radnych PiS, zdecydowało, że Gimnazjum nr 1 pod Wawelem będzie filią podstawówki, a dyrekcja i rodzice chcą, by zostało przekształcone w liceum. Wśród obrońców placówki jest Jan Duda, ojciec prezydenta Polski. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Demokracja po rosyjsku. Wygrana Putina to za mało

Kreml stoi przed bardzo trudnym zadaniem. Nie chodzi o to, by Władimir Putin wygrał prezydenckie wybory w 2018, bo nikt nie ma wątpliwości, że tak się stanie. Putin ma wygrać po emocjonującej kampanii i z miażdżącą przewagą, a wszystko po to, by miał pełną legitymację do rządzenia. To może jednak nie być łatwe. Mimo ogromnego poparcia, Rosjanie są już trochę Putinem zmęczeni i mogą w ogóle nie pójść na wybory.

Bundeswehra wkrótce z niemal 200 tys. żołnierzy

Niemcy zwiększą liczebność swojej armii o 5 tys. żołnierzy - poinformowało ministerstwo obrony. W 2024 roku ma ona liczyć 198 tys. żołnierzy. Zwiększy się też liczba pracowników cywilnych. Kilka dni temu o powiększeniu wojska poinformowała Finlandia, która zwiększy pobór aż o 50 tys. osób.

Rosja kupi ropę od Iranu. Za część zapłaci towarami

Iran ogłosił we wtorek, że przez najbliższe 15 dni będzie sprzedawał Rosji 100 tysięcy baryłek ropy dziennie, otrzymując za to zapłatę w połowie w gotówce, a w połowie w towarach i usługach - podała Irańska Studencka Agencja Prasowa (ISNA).

Recepta PiS na służbę zdrowia

PiS bierze się za służbę zdrowia. Rząd przyjął projekt sieci szpitali, który ma sprzyjać pacjentom. W reformę nie wierzy jednak wicepremier - Jarosław Gowin złożył zdanie odrębne. A w środowisku medycznym pojawia się kpiące określenie: że to nie będzie sieć szpitali, a sieć oddziałów zamkniętych.

Jak przyjęto ustawę o wycince

Ustawa dotycząca zasad wycinki drzew to twardy orzech do zgryzienia nawet dla posłów PiS. Ci, którzy zagłosowali za jej przyjęciem, teraz ze swojego głosu się wycofują. Prześledźmy więc, jak doszło do uchwalenia tej ustawy.

Tajemnice więźniarek ukryte w listach

Więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego nie chciały, by świat o nich zapomniał. Informacje z obozu przekazywały w listach pisanych moczem. Korespondencja ta trafiła do Lublina.

Lekarze wspomnień

Masz złe wspomnienia - możemy je usunąć. Tak mówią kanadyjscy naukowcy. Twierdzą, że znaleźli sposób genetycznego modyfikowania neuronów, które odpowiadają za długotrwały stres. Lekarze chcą pomagać w ten sposób przede wszystkim żołnierzom oraz osobom uzależnionym od narkotyków.

Szef MON zmienia front

W co gra Antoni Macierewicz? Minister obrony zaprzecza swoim słowo. Po jasnych deklaracjach, że NATO pomoże w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej, teraz słowa te odwołuje. Antoni Macierewicz teraz zmienia front i mówi, ze nigdy nie prosił i nie zwracał się o taką pomoc.

Minister kontra prezes PiS

Minister Jan Szyszko na przekór Jarosławowi Kaczyńskiemu. Ustawa o wycince drzew do zmiany - tak niespodziewanie zapowiada Jarosław Kaczyński. Minister środowiska wciąż jednak uważa, że wycinka drzew na prywatnej działce to dobry pomysł. Czy minister słyszał zdanie prezesa PIS, skąd ten dwugłos i kto wygra tę walkę w Prawie i Sprawiedliwości?

"Zniknie 200 szpitali. Radziwiłł demoluje system". Ewa Kopacz o reformie służby zdrowia

- Niestety, tą ustawą minister Konstanty Radziwiłł demoluje system ochrony zdrowia, a nie poprawia jego jakość - powiedziała w "Kropce nad i" była premier i była minister zdrowia Ewa Kopacz (PO). Skomentowała w ten sposób projekt tzw. sieci szpitali przyjęty we wtorek przez rząd Beaty Szydło. - Niewątpliwie około 200 szpitali na pewno zniknie - oszacowała była premier. Przypomniała, że jej poprzednik na stanowisku ministra zdrowia - prof. Zbigniew Religa - także proponował utworzenie sieci szpitali. Jednak - jak mówiła - Religa "miał cywilną odwagę" powiedzieć opinii publicznej, że efektem tego będzie zamknięcie części placówek.

Chwiejna podstawa

Budzące kontrowersje zmiany organizacyjne w szkołach - to jedno. Ale bardzo poważne zastrzeżenia są też do nowych podstaw programowych, które określają, czego będą uczyć się dzieci. Poprosiliśmy o opinię ekspertów z różnych dziedzin, ale wszyscy nasi rozmówcy są zgodni. Zamiast zapowiadanych nowoczesnych podstaw, są takie, które edukację cofają. Niektórzy mówią, że nawet o pół wieku. Dużo wkuwania i mało nauki samodzielnego myślenia. Brak spójności między przedmiotami i brak ciągłości między klasami. To najważniejsze uwagi.

Wójt na zagrodzie

Samorządowiec, który odmawia wprowadzenia reformy PiS. Wójt gminy Rusiec w Łódzkiem, wprawdzie wymienia się uprzejmościami, a nawet uśmiechami z minister Zalewską, ale wprost jej mówi, że swojej ręki do zmian nie przyłoży. Pokazuje też medal, jaki dostał - o ironio - za poprzednich rządów PiS z ministerstwa edukacji. Nagrodzono go w uznaniu za to, jak dobrze zorganizował szkoły na swoim terenie.

"Fałszywe dokumenty fałszywych republik"

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył we wtorek, że Rosja, która oficjalnie uznała dokumenty wydawane przez swoich separatystów w Donbasie, powinna być za to ukarana nasileniem sankcji międzynarodowych.

Kopacz o planach PiS: zniknie 200 szpitali

- Niestety, tą ustawą minister Konstanty Radziwiłł demoluje system ochrony zdrowia, a nie poprawia jego jakość - powiedziała w "Kropce nad i" była premier i była minister zdrowia Ewa Kopacz (PO). Skomentowała w ten sposób projekt tzw. sieci szpitali przyjęty we wtorek przez rząd Beaty Szydło.

Bójka po szkole

Walka o przyszłość jednej z najstarszych i najlepszych krakowskich szkół - to może być symbol podobnych batalii, jakie toczą się teraz w całej Polsce. Dyrekcja i rodzice chcą, by Gimnazjum nr 1 pod Wawelem - szkoła z tradycją i dorobkiem - została przekształcona w liceum. Miasto - głosami radnych PiS - zdecydowało, że będzie to filia podstawówki. Ten spór jest o tyle zaskakujący, że ta szkoła kładzie duży nacisk na wychowanie patriotyczne, tak ważne przecież dla obecnej władzy. Podkreślają to znani w Krakowie obrońcy placówki - wśród nich Jan Duda, ojciec prezydenta Polski.