Najnowsze

Najnowsze

Lata gehenny i kontrakt wart miliardy dolarów. Indie kupują od Francuzów myśliwce

Po wielu latach negocjacji, nagłych zwrotów akcji i oskarżeń o korupcję, Indie finalnie zdecydowały się kupić francuskie myśliwce Rafale. Stosowną umowę podpisali w piatek ministrowie obrony Francji i Indii, Jean-Yves Le Drian i Manohar Parrikar. To największe zamówienie w historii francuskiego koncernu Dassault. Za 36 myśliwców, dodatkowy sprzęt i szkolenia Indie zapłacą osiem miliardów euro.

W kosmosie jest od 12 lat. Misję skończy na komecie

Sonda Rosetta 30 września upadnie na powierzchnię komety, która nosi nazwę 67P/Czuriumow-Gierasimienko. W taki sposób zakończy swoją misję, która trwa od 2004 roku. Sonda była ważną częścią programu badań kosmicznych Horizon 2000. Całkowity koszt misji szacuje się na blisko półtora miliarda euro. Celem misji jest przeprowadzenie badań mających pomóc w poznaniu pochodzenia komet oraz ich znaczenia dla powstania Układu Słonecznego.

Szałamacha musi odejść? "Odsyłam do mojego braku odpowiedzi"

Zmiany w rządzie ogłoszone będą w przyszłym tygodniu - zapowiedziała w piątek w rozmowie z Polskim Radiem premier Beata Szydło. Mają one mieć wymiar "nie tylko personalny, ale też systemowy". Na piątkowej konferencji prasowej minister finansów Paweł Szałamacha kilkukrotnie był pytany o swoją dymisję.

Muzycy, którzy gapią się na buty. Dlaczego znów lubimy shoegaze

Mówi się, że wszystko w muzyce już było. Przeżywaliśmy powroty różnych epok w popkulturze, przyszła i pora na lata 90. Jednym z trendów, powracających razem z nostalgią za tą dekadą, jest shoegaze – muzyka pełna gitarowych sprzężeń, rozmarzonych melodii, hipnotyzująca, piękna. Do jej reprezentantów należą Lush, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać na OFF Festivalu.

Renowacja kosztowała 1,5 mln euro. Słynne schody już otwarte

Znów będzie można podziwiać słynne Schody Hiszpańskie (Scalinata di Trinità dei Monti) w Rzymie. Symbol Wiecznego Miasta był poddany renowacji. Teraz władze chcą nauczyć ludzi właściwego korzystania z tego zabytku. Remont kosztował półtora miliona euro. Sfinansowała go znana włoska firma jubilerska.

"Damy mu rodzinę i będzie naszym bratem". Sześciolatek napisał do Obamy

Sześciolatek z Nowego Jorku skradł serce prezydenta Baracka Obamy. W liście wysłanym do Białego Domu zaoferował, że przyjmie do swojego domu małego Syryjczyka, Omrana Daqneesha. Jego zdjęcie po bombardowaniu Aleppo kilka tygodniu temu obiegło świat. Widać na nim dopiero co wyciągniętego spod gruzów, pokrytego kurzem i zakrwawionego pięciolatka, który posadzony w karetce pogotowia nie płacze.

Irakijczyk zatrzymany podczas ŚDM zostaje w areszcie

Łódzki sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku o przedłużenie aresztu dla 48-letniego Irakijczyka. Mężczyzna został zatrzymany podczas Światowych Dni Młodzieży. Na jego bagażu znaleziono śladowe ilości materiałów wybuchowych: pentrytu i trotylu.

Auto na sprzedaż? Tak, ale najpierw trzeba zapłacić miastu

Zadzwonił do mnie urzędnik i poinformował, że mam zapłacić za to, że mam kartkę w samochodzie mówiącą o tym, że sprzedaję auto - mówi mieszkaniec Kamiennej Góry (woj. dolnośląskie). Koszt? 25 złotych za dzień. Okazuje się, że to sposób miasta nie na wzbogacenie się, ale na "wyeliminowanie niepotrzebnie blokowanych miejsc". Materiał programu "Polska i Świat".

Kontratak wiceprezesa ZUS. "Mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją"

Policjanci z Bydgoszczy zatrzymali w czwartek Marcina Wojewódkę, wiceprezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - dowiedział się tvn24.pl. Sprawę prowadzili funkcjonariusze zwalczający korupcję. Wieczorem Wojewódka został zwolniony bez ogłaszania mu zarzutów, po czym sam poinformował prokuraturę o "fałszywym zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa".

Pomagają trudnej młodzieży i malują murale. "To pomaga im się otworzyć"

Najpierw uczą ich najprostszych czynności, potem pomagają znaleźć prace. By nadać wszystkiemu kolorów tworzą z trudną młodzieżą murale, bo jak mówią, to pomaga jej otworzyć się na świat. – Praca dla społeczeństwa jest dla mnie bardzo ważna, ale jestem też artystą. Spróbowałem połączyć obie te pasje i powstało to – mówi Joel Berger, artysta zaangażowany w projekt.

Premier Szydło zapowiada rekonstrukcję rządu

Zmiany w rządzie zapowiedziała w piątkowym wywiadzie dla Polskiego Radia premier Beata Szydło. Mają one mieć wymiar "nie tylko personalny, ale też systemowy". - O tym, jakie to będą zmiany, powiem w przyszłym tygodniu - dodała.

Dyplomacja chce współpracy, wojsko wie swoje. "To nie byłoby rozsądne"

Najwyższy rangą amerykański wojskowy stwierdził, że jest niechętny bliskiej współpracy z Rosjanami w Syrii. Zdaniem Szefa Kolegium Połączonych Sztabów gen. Josepha Dunforda, koordynowanie z nimi nalotów i dzielenie się informacjami wywiadu "byłoby kiepskim pomysłem". Skrytykował w ten sposób pomysły amerykańskiej dyplomacji, która chciała do tego nakłonić wojsko.

Motocyklista na przejeździe kolejowym wjechał w szynobus

W piątek nad ranem na strzeżonym przejeździe kolejowym motocyklista uderzył w szynobus. Motocykl stanął w płomieniach, mężczyznę zabrano do szpitala. Dzień wcześniej na tym samym przejeździe pociąg uderzył w ciągnik rolniczy.

Nowoczesna traci miliony. Odwoła się do Strasburga? "Rozważamy"

Ubolewamy nad decyzją Sądu Najwyższego, kara jest niewspółmierna do winy - mówiła we "Wstajesz i wiesz" wiceszefowa Nowoczesnej Joanna Schmidt. Tak zareagowała na czwartkowe orzeczenie, w której SN podtrzymał decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego tej partii. W rezultacie Nowoczesna straci miliony złotych - 75 procent subwencji.

KOR 40 lat później

Kiedyś byli razem, teraz są podzieleni - i to mocno. Widać to będzie podczas 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. Część z osób związanych z KOR-em nie skorzysta z zaproszenia Andrzeja Dudy. Pisze oficjalne oświadczenie i wyjaśnia powody swojej nieobecności. Materiał z programu "Polska i Świat".

Interwencja u prezydenta. Jakich dokumentów kontrwywiadu szukał Misiewicz?

Czego szukał w Centrum Eksperckim NATO Bartłomiej Misiewicz - pyta Marek Biernacki, były koordynator służb specjalnych w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Biernacki oskarża też szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, podwładnego ministra Macierewicza, że potraktował odwołaną ekipę CEK w taki sam sposób, w jaki komuniści niszczyli "żołnierzy wyklętych". Pismo trafiło również na biurko premier Beaty Szydło.

Rząd "przez przypadek" odciął aerokluby od pieniędzy? "Chyba zabrakło komunikacji"

Aerokluby do niedawna mogły handlować paliwem lotniczym bez koncesji. Dlatego też - przez lata - jej nie wyrabiały, chociaż na działaniu lotniskowych stacji paliw często opierał się ich budżet. Teraz - w świetle nowej ustawy o energetyce - aerokluby muszą mieć koncesję - tak jak każda inna stacja paliw. - Oni chyba to zrobili z nieuwagi, już starają się to poprawić - kręcą nosem piloci i liczą straty.

Student, były student, absolwent? Tajemnica wykształcenia Misiewicza

Jakie wykształcenie ma Bartłomiej Misiewicz, prawa ręka szefa MON Antoniego Macierewicza? Jest absolwentem, studentem czy osobą skreśloną z listy studentów? Sam Misiewicz długo zbywał pytania o swoje wykształcenie i choć ostatnio odpowiedział, to wątpliwości pozostają. Materiał programu "Czarno na białym".

Niemcy wskazują największe zagrożenia dla ich jedności

Jeśli wyniki wyborów do Bundestagu w przyszłym roku byłyby takie, jak wyniki ostatnich wyborów lokalnych to Niemcy czekać może polityczne trzęsienie ziemi. Bo do tej pory w Meklemburgii i Berlinie wygrywała nie CDU, a SPD i skrajnie prawicowa AfD. Skrajna prawica ma szczególnie wielu sympatyków nie na zachodzie, a na wschodzie Niemiec. Niemiecki rząd przyjął właśnie raport o stanie jedności kraju 26 lat po zjednoczeniu. Okazuje się, że nie jest on aż tak zjednoczony. Zupełnie inny jest np. stosunek do uchodźców i imigrantów na wschodzie i zachodzie kraju. Sprawa jest tak poważna, ze nie tylko turyści, ale i inwestorzy zaczynają omijać wschodnie landy, a to już spory problem. Dlaczego te różnice są wciąż tak duże i do czego mogą doprowadzić?

USA daje zielone światło dla dostarczenia broni na Ukrainę

Izba Reprezentantów USA uchwaliła w środę ustawę upoważniającą rząd do dostarczania Ukrainie broni i sprzętu wojskowego. Ustawa ma też zapewnić ciągłość obowiązywania sankcji wobec Rosji niezależnie od wyników wyborów prezydenckich w USA.

Wiadomo kiedy ruszy Brexit

Na początku 2017 roku Wielka Brytania rozpocznie formalną procedurę wychodzenia z Unii Europejskiej i być może nie będzie potrzebowała aż dwóch lat na wynegocjowanie porozumienia - zapowiedział w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson.