Najnowsze

Najnowsze

Spór o "pozytywną podstawówkę"

W Gdańsku spór o podstawówkę. Słowo "pozytywna" szkoła ma nie tylko w oficjalnej nazwie, co potwierdzają uczniowie i ich rodzice. Ale wokół placówki zrobiła się negatywnie atmosfera. Kuratorium i związkowcy mają zastrzeżenia prawne. Do wszystkiego dochodzi jeszcze polityka. I Smoleńsk.

Szyfr zatrzyma złodziei?

Bagaże w pociągach pod kontrolą. PKP Intercity zamawia linki, którymi podróżni będą mogli przypiąć walizki do stelaża. Będzie też specjalny szyfr.

24 lata, 85 prac naukowych

Sam studiów jeszcze nie skończył, ale ma już tytuł doktora i uczy innych studentów. Mówi się o nim: nadzieja polskiej kardiologii. Ma 24 lata. Nazywa się Mateusz Hołda i pewnie jeszcze o nim usłyszymy. Anna Wilczyńska.

Polska w ogonie Europy

Polska druga od końca w Unii Europejskiej pod względem poszanowania praw osób LGBT. Zero punktów dostaliśmy za ich ochronę prawną. To zero idzie na konto Sejmu. Tej, ale i poprzedniej kadencji.

"Skandaliczna ustawa"

Skandaliczna - to o ustawie podpisanej przez prezydenta mówi wicepremier rządu PiS. Jarosław Gowin tak zasadniczo, tak źle ocenia ustawę o aptekach. Co ciekawe za tę krytykę nie spotkała go żadna krytyczna reakcja ze strony premier Beaty Szydło. Gdy tymczasem swoją odrębność zaznaczyła niedawno minister Streżyńska - reprymenda była ostra.

Krąg zaufanych

Beata Kempa - najbardziej zaprawiona w politycznych bojach osoba z najbliższego otoczenia premier Szydło - w tym wąskim kręgu są jeszcze były prezenter pogody, niedoszły ksiądz, nauczycielka historii i człowiek, który w PiS-sie uchodzi za geniusza komunikacji internetowej. Czym się na co dzień zajmują i dlaczego właśnie im zaufała Beata Szydło - o tym Artur Warcholiński.

Blask cienia

Prawa ręka premier Szydło - szefowa jej kancelarii - znana z politycznego temperamentu, ciętego języka, płomiennych wystąpień przed ojcem Rydzykiem i z tego, że w przeciwieństwie do swoich poprzedników na tym stanowisku - nie pozostaje w cieniu przełożonego. W polityce od kilkunastu lat lojalnie u boku Zbigniewa Ziobry - jak układa się jej współpraca z premier Szydło - o tym między innymi rozmawiał z Beatą Kempą - Arkadiusz Wierzuk.

"To ja zadałem Morawskiemu pytanie. Było precyzyjne. Odpowiedział, że reprezentuje obie instytucje"

- Sędzia, czy ktoś kto uważa się za sędziego, nie może reprezentować tego, kto przed Trybunałem Konstytucyjnym jest oskarżony, czyli państwa, że zrobiło coś nielegalnego, że wydało niekonstytucyjną ustawę - mówił w "Kropce nad i" profesor doktor habilitowany Marcin Matczak. To on podczas konferencji w Oksfordzie zadał prof. Lechowi Morawskiemu pytanie, kogo reprezentuje: rząd czy Trybunał.

"Sprawa będzie skończona, gdy profesor Morawski powie: nie miałem racji, zagalopowałem się"

Nie może być tak, że profesor Morawski, który najpierw rozpętał taką aferę będzie decydował, że sprawa jest skończona. Sprawa będzie skończona wtedy, jeżeli profesor Morawski powie: nie miałem racji, zagalopowałem się - wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat komentował w "Faktach po Faktach" sprawę kontrowersyjnej wypowiedzi sędziego Lecha Morawskiego. W drugiej części programu gośćmi byli Zbigniew Girzyński i Tomasz Nałęcz.

Ścigany za zbrodnie wojenne na konferencji z Trumpem

Ścigany za zbrodnie prezydent Sudanu Omar el-Baszir będzie w sobotę na konferencji w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie, na której obecny będzie również prezydent USA Donald Trump - podało w środę sudańskie MSZ. Nie jest jasne, czy dojdzie do ich spotkania.

"To ja zadałem Morawskiemu pytanie. Było precyzyjne. Odpowiedział, że reprezentuje obie instytucje"

- Sędzia, czy ktoś, kto uważa się za sędziego, nie może reprezentować tego, kto przed Trybunałem Konstytucyjnym jest oskarżony, czyli państwa, że zrobiło coś nielegalnego, że wydało niekonstytucyjną ustawę - mówił w "Kropce nad i" profesor doktor habilitowany Marcin Matczak. To on podczas konferencji w Oksfordzie zadał prof. Lechowi Morawskiemu pytanie, kogo reprezentuje: rząd czy Trybunał.

Między tronem a ołtarzem

64% badanych Polaków wiąże wyznawaną religię z przynależnością narodową. Tak wynika z badań autorów raportu "Wierzenia religijne i przynależność narodowa w Europie Środkowo-Wschodniej". W krajach Europy Śródkowo-Wschodniej, w których dominującą religią jest Katolicyzm odsetek ten wynosi 57%, w krajach z dominującym Prawosławiem 70%. O roli religii w życiu społecznym i politycznym w Polsce w programie Tak Jest rozmawiali Krystian Legierski i Piotr Strzembosz.

Senatorowie chcą notatek szefa FBI. Comey wezwany na przesłuchanie

Senacka komisja wywiadu USA wezwała na przesłuchanie odwołanego szefa FBI Jamesa Comeya. To reakcja na ujawnioną przed media informację o notatce służbowej, w której Comey przyznaje, że Trump namawiał go do porzucenia śledztw w sprawie kontaktów ludzi prezydenta z Rosjanami. Komisja wystąpiła także do FBI o przekazanie notatek sporządzonych przez byłego szefa FBI i dotyczących rzekomego rosyjskiego wpływu na wybory prezydenckie.

Od Buñuela do Hanekego. Festiwal, któremu kino zawdzięcza największych mistrzów

Dziś po raz 70. startuje jubileuszowy festiwal filmowy w Cannes i zarazem największe święto X Muzy na Starym Kontynencie. Patrząc na wielkie nazwiska tegorocznej imprezy- takie jak Michael Haneke, Roman Polański, Andriej Zwiagincew czy Michel Hazanavicius, pamiętajmy, że właśnie temu festiwalowi zawdzięczamy największych mistrzów kina. Począwszy od Buñuela i Felliniego poprzez Antonioniego, a nawet Amerykanina Scorsese, festiwal na Lazurowym Wybrzeżu daje początek wielkim karierom indywidualności kina.

"Obmowa i oszczerstwo są zachowaniem niegodziwym". Oświadczenie sędziów TK o Morawskim

Bezpodstawne zarzuty sędziego Trybunału Konstytucyjnego Lecha Morawskiego nie powinny pozostać bez odpowiedzi - napisało ośmioro sędziów Trybunału w specjalnym oświadczeniu. Podpisał się pod nim między innymi sędzia Piotr Pszczółkowski, wybrany przez PiS. Sędziowie wskazują na "brak adekwatnej reakcji" kierownictwa TK na wypowiedzi Morawskiego podczas debaty w Oksfordzie.

Król lata incognito. Jako drugi pilot

Dwa razy w miesiącu król Holandii lata samolotami pasażerskimi jako drugi pilot - podaje holenderski dziennik. Pasażerowie dotychczas nie mieli świadomości, że w kokpicie siedzi król. Wilhelm Alexander pracuje w ten sposób od 21 lat.

Przeciek "jest zmartwieniem dla wywiadu w Izraelu"

Izraelski minister obrony Awigdor Lieberman chwali się doskonałymi stosunkami w dziedzinie bezpieczeństwa z USA po tym, jak w ubiegłym tygodniu prezydent Donald Trump miał wyjawić tajne informacje podczas spotkania z rosyjskimi dyplomatami - informuje w środę agencja AP. Z kolei były szef izraelskiego kontrwywiadu twierdzi, że przeciek może zaszkodzić relacjom Izraela i USA.