Najnowsze

Najnowsze

Wojna o muzeum

4 tysiące - tyle osób odwiedziło gdańskie Muzeum II Wojny Światowej w ciągu ostatniego weekendu, gdy zaprezentowano nieukończoną jeszcze wystawę placówki. Placówki o którą trwa polityczny spór między władzami miasta a Ministerstwem Kultury. Minister Gliński złoży zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wstrzymaniu połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - do czego dążył. W jego ocenie powstająca placówka w zły sposób oddaje historię Polaków w kontekście działań wojennych. O sprawie w programie Tak jest rozmawiali dyrektor muzeum Paweł Machcewicz oraz Marian Piłka z Prawicy RP.

Polski odrzutowiec

Polacy stworzyli najmniejszy na świecie odrzutowiec, mogący starować z trawiastych lotnisk. Kosztuje 5 mln złotych, a kolejka oczekujących szybko rośnie. Głowę dla polskiego jeta stracił nawet wokalista Iron Maiden.

Marine Le Pen "straci połowę wynagrodzenia z europarlamentu"

Liderka francuskiego Frontu Narodowego i kandydatka na prezydenta Francji straci połowę swej pensji oraz świadczenia przysługujące jej jako europosłance za nieprawidłowe wydanie 300 tysięcy euro z kasy europarlamentu - poinformowały źródła w PE.

Ważna nominacja Trumpa zatwierdzona przez senacką komisję

Komisja amerykańskiego Senatu zatwierdziła w środę kandydaturę senatora Jeffa Sessionsa na prokuratora generalnego, nominowanego przez prezydenta Donalda Trumpa. Wcześniej wobec blokady ze strony demokratów republikańska większość w amerykańskim Senacie zawiesiła zasady regulujące zatwierdzanie prezydenckich nominacji na ministrów i dzięki temu przeforsowała w komisjach kandydatów na szefów resortów finansów i zdrowia.

Żelazo rozgrzane do czerwoności. Tak Chińczycy witają nowy rok

Artyści z prowincji Hebei i Hubei w północnych i centralnych Chinach witali Nowy Rok w bardzo niecodzienny sposób. Zorganizowali pokaz rozpryskiwania na ścianie żelaza rozgrzanego do 1000 stopni Celsjusza, tworząc niezwykłe świetlne widowisko. Inna grupa artystów wykonała specjalny taniec smoka wśród rozpalonych do czerwoności kropel metalu. Ta forma sztuki doczekała się w Chinach własnej nazwy: Ognisty Smok i Stalowy Kwiat.

Ustawka na A1 pod lupą prokuratury. "Sprawdzimy, czy doszło do przestępstwa"

Nie milkną echa sobotniej ustawki na A1. Kilkunastu mężczyzn próbowało zatrzymać auta kibiców innych klubów sportowych. Sprawę bada policja, która skierowała wnioski o ukaranie czterech osób. Zajściem na autostradzie zajmuje się też Prokuratura Rejonowa z Tczewa. Śledczy mają ocenić, czy doszło tam do przestępstwa.

RPO: projekt zmian ustawy o KRS budzi poważne wątpliwości

RPO uważa, że projekt Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa budzi "poważne wątpliwości" pod kątem ochrony wolności i praw obywatelskich. Zdaniem Adama Bodnara kilka zapisów projektu jest niezgodnych z konstytucją.

Pedro Almodovar będzie przewodniczył jury festiwalu w Cannes

Reżyser Pedro Almodovar będzie przewodniczącym jury 70. Festiwalu Filmowego w Cannes - ogłosili we wtorek organizatorzy. Almodovar, nagrodzony Złotą Palmą za dramat "Wszystko o mojej matce", będzie pierwszym Hiszpanem, który stanie na czele jury Konkursu Głównego.

Zmarła 7-latka. Śledczy sprawdzają, czy lekarze popełnili błąd

Śledczy z Gdańska zajmą się sprawą śmierci 7-latki z Pluskowęs (woj. kujawsko-pomorskie). Dziecko miało być kilkukrotnie odsyłane z pogotowia i nieprzyjęte do szpitala. Prokuratura sprawdza, czy lekarze nie popełnili błędu, przyczyniając się do śmierci dziecka.

Berlin potępia, szef NATO wzywa Rosję do działania. Zachód reaguje na sytuację w Donbasie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził ubolewanie z powodu najnowszego nasilenia walk w Donbasie i wezwał Rosję, by użyła swojego "znaczącego wpływu" na separatystów. Rzecznik niemieckiego rządu oświadczył z kolei, że Berlin potępia eskalację konfliktu i apeluje do obu stron o natychmiastowe przerwanie działań zbrojnych. Sytuację w Donbasie skomentowała także rzeczniczka brytyjskiej premier, która podkreśliła, że Londyn obserwuje sytuację.

W nocy był szturm, za dnia ustalili rozejm. Nie utrzymał się długo

Siły rządowe Ukrainy i prorosyjscy bojownicy przerwali w środę walki w rejonie Awdijiwki w pobliżu Doniecka, jednak zawieszenie broni nie trwało długo. Rebelianci ostrzelali brygadę remontową, która miała przystąpić do remontu zniszczonych ostrzałami linii energetycznych. W wyniku ostrzałów 25-tysięczne miasto zostało pozbawione prądu i ogrzewania.

"Kolega buduje bombę atomową". Za głupi żart mogą zapłacić więzieniem

Dwóch studentów z Wrocławia miało zawiadomić Państwową Agencję Atomistyki o tym, że ich kolega produkuje bombę atomową. Sprawą zajęła się policja. Żadnej bomby w rzeczywistości nie było. Jest za to groźba ośmiu lat więzienia dla żartownisiów. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu.

Bił patelnią i dusił. "To przez dopalacze". 25 lat więzienia za okrutne morderstwo

Pobił i udusił znajomego, starszego człowieka, a potem mieszkanie podpalił i odkręcił gaz, narażając na niebezpieczeństwo mieszkańców całego bloku. Przyznał się do winy dopiero przed sądem. - To przez dopalacze. Świadomie bym tego nie zrobił. Znałem i lubiłem pana Tadeusza od dziecka - powiedział 28-latek. Sąd był nieugięty i wydał wyrok 25 lat więzienia.

Tajemnicze zniknięcie miliardera. Ostatni raz widziano go w hotelu

W Hongkongu, po tajemniczym zniknięciu chińskiego miliardera Xiao Jianhua, którego po raz ostatni widziano w ubiegłym tygodniu w luksusowym hotelu, ponownie ożyły obawy, że Pekin nie zamierza utrzymać półautonomicznego statusu tego regionu - pisze agencja Reutera.

Byli oficerowie FSB oskarżeni o zdradę stanu na rzecz USA

Dwaj byli oficerowie rosyjskiej FSB i pracownik firmy komputerowej Kaspersky Lab zostali oskarżeni o zdradę stanu na rzecz USA. Zarzucono im także współpracę z amerykańskim wywiadem - poinformował w rozmowie z agencją Reutera adwokat jednego z oskarżonych.