Najnowsze

Najnowsze

Applebaum: po co macie mieć więcej wrogów niż trzeba?

Sześć miesięcy temu nikt na Zachodzie nie myślał, że Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust, nikt nie myślał, że Polacy zbudowali obozy koncentracyjne. Jest eksplozja tematu, który nie istniał - powiedziała w "Faktach po Faktach" dziennikarka "Washington Post" i "Gazety Wyborczej" Anne Applebaum. Odniosła się do nowelizacji ustawy o IPN, która wywołała krytykę między innymi ze strony Izraela i USA.

"Trybunał wypowie się szybciej niż prokurator w poszczególnych sprawach"

Nie widzę potrzeby, żeby polska prokuratura musiała podejmować wysiłek, by na drugim końcu świata wykonywać jakieś czynności prokuratorskie wobec starszej osoby, która przeżyła Holokaust - powiedział Sebastian Kaleta z Ministerstwa Sprawiedliwości, komentując sprawę wejścia w życie nowelizacji ustawy o IPN.

Euro w Polsce?

Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej przekonywał w „Tak Jest”, że Unia Europejska będzie się integrować w strefie euro, a bez przyjęcia wspólnej waluty Polska zostanie na jej peryferiach. Stanisław Tyszka z Kukiz’15 podkreślał natomiast, że strefa euro to projekt czysto polityczny, a nie ekonomiczny i Polska nigdy nie powinna zrezygnować z własnej waluty.

Pożar wśród rakiet i głowic termojądrowych. Rosjanie przyznają, że było blisko katastrofy

Po niemal siedmiu latach od wypadku na pokładzie atomowego okrętu podwodnego Jekaterynburg rosyjski minister obrony przyznał, że było blisko od trudnej do wyobrażenia katastrofy. Siergiej Szojgu potwierdził w wywiadzie, że kiedy na pokładzie zacumowanej w stoczni jednostki wybuchł pożar, były na niej rakiety balistyczne i torpedy. Wcześniej nieoficjalne informacje na ten temat podawały rosyjskie media, pisząc, że było "blisko katastrofy niewidzianej od czasu Czarnobyla".

"Czas mija, a ludzie giną". Rosja utworzy korytarze humanitarne

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał w poniedziałek wprowadzić we Wschodniej Gucie w Syrii pięciogodzinne zawieszenie broni i utworzyć korytarze humanitarne - poinformował szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Szojgu. Mają nimi być ewakuowani cywile.

"Żadnych złudzeń. Chiny nie przekształcą się w demokrację"

Przywódca Chin Xi Jinping przejął stery władzy w dość młodym wieku i zapragnął zostać dożywotnim przywódcą - powiedział profesor Edward Haliżak w TVN24 BiS. Tak skomentował informację, że chińska partia komunistyczna chce umożliwić Xi pozostanie u władzy dłużej niż dopuszczalne obecnie dwie pięcioletnie kadencje.

CDU poparła "wielką koalicję" Merkel

Partia Angeli Merkel CDU na poniedziałkowym zjeździe poparła zdecydowaną większością głosów umowę koalicyjną między chadeckim blokiem CDU/CSU a socjaldemokratami z SPD. Teraz w sprawie utworzenia rządu wypowiedzą się w referendum członkowie SPD.

Rosyjscy sekstrenerzy zatrzymani w Tajlandii. Pracowali na czarno

Tajlandzka policja zatrzymała w poniedziałek dziesięciu Rosjan za pracę bez zezwolenia - prowadzili oni kursy technik seksualnych dla innych obywateli Rosji. Według agencji TASS wśród zatrzymanych jest celebrytka znana z niedawnego skandalu z udziałem wicepremiera Rosji.

Szkoły bez dzieci uchodźców. MSWiA zaprzecza

Resort spraw wewnętrznych chce oddać w ręce samorządów decyzję o tym, czy dzieci uchodźców będą realizować obowiązek szkolny w ośrodkach, w których przebywają, czy w publicznych szkołach - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że założeniem przygotowywanego projektu nie jest wykluczenie dzieci cudzoziemców z systemu polskiej edukacji, a jedynie udzielenie wsparcia w fazie przygotowawczej edukacji przed pójściem do szkoły.

Stoki przygotowane, narciarze nie. 70 wypadków tylko w jeden weekend

Wchodzą na stok prosto zza biurka. W nocy przyjadą, rano zakładają narty. Bez kondycji, bez ćwiczeń. A wystarczyłoby jeden dzień pospacerować, zaaklimatyzować się i zdaniem eksperta byłoby mniej wypadków na stokach. W Beskidach było ich półtora tysiąca od początku roku, 70 tylko w ostatni weekend.

Loża prasowa 25.02.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w "Loży Prasowej" byli: Renata Grochal ("Newsweek"), Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita"), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) i Wojciech Maziarski ("Gazeta Wyborcza"). Głównym tematem programu było wejście w życie nowelizacji ustawy o IPN. Goście odnieśli się również do marszu środowisk narodowych ku czci Romualda Rajsa ps. Bury w Hajnówce, któremu sprzeciwiali się lokalni samorządowcy i mieszkańcy. W programie rozmawiano też między innymi o nominacjach generalskich i konwencji Platformy Obywatelskiej.