Najnowsze

Najnowsze

Kaczyński o ustawie o IPN: była martwa

Uchylone przepisy "były martwe" i "trudno byłoby je zastosować bez bardzo negatywnych konsekwencji dla kraju" - oświadczył w piątek Jarosław Kaczyński, odnosząc się do znowelizowanej ustawy o IPN. Błyskawiczne tempo wprowadzenia zmian prezes PiS uzasadniał tym, że w przypadku dłuższej dyskusji "znalazłyby się na świecie siły, które by to zablokowały".

Koalicjant Merkel po szczycie: chcemy współpracować

Porozumienie państw Unii Europejskiej w sprawie zaostrzenia polityki migracyjnej to pozytywny sygnał, choć nie rozwiązuje wszystkich spornych kwestii - ocenił w piątek wysoki rangą przedstawiciel współrządzącej w Niemczech partii CSU, Hans Michelbach.

"To najlepszy na świecie piłkarz". Prezydencka pogawędka o futbolu

Donald Trump gościł u siebie prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousę. W czasie spotkania w Białym Domu rozmowa prezydentów zeszła na mundial w Rosji. - Proszę nie zapominać, że Portugalia ma najlepszego na świecie piłkarza. Nazywa się Cristiano Ronaldo. Na pewno pana syn wie, kto to jest - powiedział prezydent Portugalii. - Czy Cristiano będzie startował w wyborach prezydenckich jako pana rywal? - odpowiedział żartem Trump.

"To było upokorzenie piłkarzy, kibiców i Jakuba Błaszczykowskiego"

Zwycięstwo na pożegnanie z mundialem jest, ale padają po nim bardzo ostre słowa. - Ten fragment pokazał, że to nie był mecz o honor - oświadczył w programie "Wstajesz i wiesz" dziennikarz i producent Tomasz Ziółkowski, komentując końcowe minuty tego, co w czwartkowe popołudnie działo się w Wołgogradzie.

"Jestem zawstydzony, że muszę mówić premierowi, że głęboko się myli"

Ustawa o IPN zmieniona po legislacyjnym sprincie. Premier chwalił się w środę sukcesem, sięgając również do historycznych odniesień. Padło wiele słów, ale zdaniem historyków nie wszystkie oddawały rzeczywistość. - Jestem zawstydzony, że muszę mówić premierowi naszego kraju, że głęboko się myli - komentuje profesor Jacek Leociak z Centrum Badań nad Zagładą Żydów Polskiej PAN. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Mój przykład wskazuje, że nie ma niezależności sądów"

Historia prezesa sądu w Toruniu to przykład, jak politycy mogą zmuszać sędziów do wykonywania poleceń. I co może się stać, gdy polecenia nie zostaną wykonane. Sprawa profesora Jerzego Naworskiego dotyczy nie tylko sędziów, ale też obywateli, których sprawy do sądu trafią. Czy będzie to sąd niezawisły? O tym z byłym już prezesem toruńskiego sądu rozmawiał reporter "Czarno na białym" Tomasz Marzec.

Wbił się autem do fryzjera. Runęły ściany i dach

35-letni kierowca zasłabł, pędząc po ulicach Charleston w Stanach Zjednoczonych. Auto zjechało i z impetem uderzyło w budynek, w którym mieści się zakład fryzjerski. Samochód zburzył narożnik lokalu i część dachu, który runął pozbawiony podparcia. Na szczęście w budynku nikogo nie było. Kierowca doznał jedynie lekkich obrażeń.

Zmiany w ustawie o IPN w ekspresowym tempie i wiele słów

Premier zadowolony, chwali się sukcesem. Do błędu się nie przyznaje. Ustawa o IPN już w nowej wersji po środowym legislacyjnym sprincie. Było duże tempo i wiele słów. I nie wszystkie oddawały rzeczywistość. Kiedy po raz pierwszy Niemcy wzięli na siebie całą winę za Holokaust i od kiedy świat wie o wojennym heroizmie Polaków? To przypomina dziś, bo wyraźnie ktoś zapomniał.

Gdańsk ma być przyjazny dla wszystkich

Ani płeć, ani wiek, czy orientacja seksualna, pochodzenie a także niepełnosprawność. To nie będzie miało znaczenia. Gdańsk chce być przyjazny dla każdego. A przynajmniej chce tego część radnych. W radzie debata nad Modelem na rzecz Równego Traktowania. Na ulicy protesty.

Łatwiej o karę dla firm?

Dość kluczenia. Firma, która złamie prawo odpowie za to już na podstawie decyzji prokuratury. Do tej pory skazać trzeba było samego prezesa, by konsekwencje dotknęły cała firmę. Teraz ma się to zmienić. Choć to działanie na skróty, niektórych niepokoi.

Efekt nocnych rozmów. Jest porozumienie w sprawie migrantów

Po prawie dziewięciu godzinach rozmów unijni liderzy porozumieli się w sprawie wniosków ze szczytu dotyczących migracji. O porozumieniu poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Uzgodniono, że w państwach UE powstaną centra kontroli migrantów, a poza "28" - ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu ze statków.

"Uratowali nam życie. Nigdy tego nie zapomnę"

Tytułami i medalami "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" uhonorowano w czwartek w Bieczu dwie polskie rodziny i siostry zakonne, które podczas Holokaustu ratowały Żydów. - Uratowali nam życie. Nigdy tego nie zapomnę - podkreślał 90-letni Ira Goetz, ocalony w czasie wojny przez rodzinę Kosibów. - Tylko w ten sposób możemy spłacić dług wdzięczności wobec Sprawiedliwych - mówiła ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Francja nie będzie ścigać rosyjskiego miliardera

Francuski wymiar sprawiedliwości umorzył dochodzenie wobec rosyjskiego miliardera i senatora Sulejmana Kerimowa, podejrzanego o oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy w tym kraju - poinformowali w czwartek jego obrońcy.

Prezydent: reforma łotewskiego szkolnictwa nie dotknie polskich szkół

Polskie szkoły na Łotwie reprezentują bardzo wysoki poziom - stwierdził prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką przebywa z wizytą w tym kraju. Reforma łotewskiego szkolnictwa nie dotknie polskich szkół w tym kraju - takie zapewnienie od premiera Łotwy usłyszał Duda. Prezydent mówił o tym na czwartkowym spotkaniu z Polakami mieszkającymi na Łotwie.

Lewandowski: wściekłość minęła, jest złość

- Jeśli nie wychodzi się z grupy, a taki był nasz cel i marzenie, to nie można czuć radości - przyznał po ostatnim meczu polskiej reprezentacji na mundialu Robert Lewandowski. On czuje złość i rozczarowanie.

Unijne źródła: Włochy blokują szczyt

Dyskusja na unijnym szczycie przywódców państw i rządów krajów członkowskich w sprawie migracji będzie trudna i długa - spodziewają się źródła unijne. To między innymi przez Włochy, które zablokowały przyjęcie części wniosków z posiedzenia przywódców.

Nie kalkulowali. Zdecydował piękny gol

Koniec fazy grupowej na rosyjskich mistrzostwach. Belgia nie kalkulowała - choć mogła - i ograła Anglię 1:0. Zwycięstwo dało jej pierwsze miejsce w grupie G. Wyspiarze do 1/8 finału awansowali z drugiej pozycji. W drugim meczu tej grupy Tunezja pokonała Panamę 2:1.

"Sejm stał się atrapą"

Procedowanie stało się procederem. Sejm staje się atrapą. Dowiedzieliśmy się na godzinę przed o tym, że będzie w ogóle procedowany ten projekt, przez pewien czas nie mieliśmy w ogóle dostępu do niego. Jeden wielki skandal - mówiła w "Kropce nad i" posłanka Joanna Mucha o środowych pracach nad nowelizacją ustawy o IPN. - Nas martwi, że ta ustawa została zmieniona wskutek ingerencji obcego mocarstwa - dodał Marek Jakubiak z Kukiz'15.