"Pokażę, że jestem najlepsza"

Co z tego, że nikt mnie nie zna - zdaje się mówić nowa szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. I przekonuje: jestem kompetentna i mam zamiar pokazać, że jestem najlepszą osobą do tej pracy.

Powyborczy relaks przy piwku

Po emocjach towarzyszących wyborowi nowego przewodniczącego Rady Europejskiej oraz szefa unijnej dyplomacji przyszedł czas na relaks. Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz premier Szwecji Fredrik Reinfeldt wybrali tradycyjny męski sposób na wypoczynek - wieczór spędzony w barze. Oczywiście przy kuflu piwa.

Duchowny zastrzelony w cerkwi

Zamaskowany napastnik zastrzelił w czwartek wieczorem prawosławnego duchownego, 34-letniego Daniła Sysojewa - poinformowali rosyjscy śledczy. Duchowny zginął w moskiewskiej cerkwi.

"Pan i Pani Nikt na czele Unii"

Media w Europie nie zostawiają suchej nitki na wyborze Hermana van Rompuy na przewodniczącego Rady Europejskiej i Catherine Ashton na szefową unijnej dyplomacji. "Europa stawia na nobodys" - pisze niemiecki tygodnik "Der Spiegel", "Pan i Pani Nikt na czele Unii" - wtóruje prasa włoska. Jedyny pozytywny głos przyszedł z Belgii. "Decyzja o wyborze otwiera interesujące perspektywy" - komentuje dziennik "Le Soir".

Sprzedawali ludzki tłuszcz na kosmetyki

Peruwiańska policja aresztowała cztery osoby podejrzewane o morderstwo dziesiątek osób. Są oskarżone o sprzedaż ludzkiego tłuszczu i tkanek, które następnie były prawdopodobnie używane do produkcji kosmetyków używanych w Europie - donosi serwis internetowy BBC.

Szkocja zaszczepi dzieci

Kolejna faza programu szczepień przeciwko nowej grypie w Szkocji obejmie dzieci - poinformowała tamtejsza minister zdrowia Nicola Sturgeon. Szkockie władze chciałyby zaszczepić blisko 260 tys. dzieci w wieku od szóstego miesiąca do piątego roku życia. Sceptyczni wobec szczepionek są natomiast amerykańscy rodzice.

Nowe władze Unii - "osoby przechodzące do historii"

Ze świata napływają gratulacje dla nowych unijnych władz. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy podkreślał, że wybór na przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana van Rompuy "nie był z konieczności". Z obsadzenia na szefa unijnej dyplomacji Catherine Ashton cieszył się premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero. Z Polski przyszedł głos trochę mniej entuzjastyczny - Donald Tusk z nowych unijnych władz był zadowolony tylko połowicznie.

Wielki penis zawisł na redakcji niemieckiego dziennika

Niemiecki dziennik "Die Tageszeitung" wyciąga ciężką broń przeciwko swojemu konkurentowi - tabloidowi "Bild". W Berlinie, na siedzibie swojej redakcji "TAZ" umieścił instalację w postaci sześciometrowego penisa. Przyrodzenie "należy" do Kaia Diekmanna, szefa "Bilda", o którym pisano, że poddał się zabiegowi wydłużenia członka.

Polański nie zgodzi się na ekstradycję

Roman Polański "nigdy nie zgodzi się na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych" - oświadczył adwokat reżysera Herve Temime w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Le Figaro".

Samolot się rozbił, nikt nie zginął

Pasażerowie tego lotu mogą mówić o ogromnym szczęściu. Kongijski samolot, którym lecieli, miał poważną awarię. Pilot brawurowo wylądował na powulkanicznym terenie. Co prawda samolot uległ niemal całkowitemu zniszczeniu, ale w wypadku nikt nie zginął.

Unia ma prezydenta i  szefową dyplomacji

Premier Belgii Herman Van Rompuy nowym prezydentem Unii Europejskiej, a Brytyjka Catherine Ashton - unijna komisarz do spraw handlu - szefową unijnej dyplomacji. Van Rompuy podziękował za wybór, choć przyznał, że trudno będzie mu się pogodzić z rezygnacją z funkcji w swoim kraju. - Nie spodziewałem się tego zaszczytu, ale biorę na siebie tę odpowiedzialność z entuzjazmem i zaangażowaniem - powiedział na konferencji prasowej.

Tusk: Dziś może nie udać się wybrać prezydenta UE

W Brukseli rozpoczął się szczyt, podczas którego przywódcy państw UE planują wybrać m.in. przewodniczącego Rady Europejskiej (potocznie nazywanego prezydentem UE). Donald Tusk stwierdził przed szczytem, że przywódcy unijnych państw i rządów mogą nie porozumieć się w sprawie obsady nowych stanowisk. Polski premier nie wykluczył polskiego poparcia dla Tony'ego Blaira.

Włosi obejrzeli egzekucję i pomogli złapać zabójcę

Włoska policja złapała na południu kraju poszukiwanego od ponad dwóch tygodni zabójcę pracującego dla mafii. Jego tożsamość ustalono dzięki ujawnieniu filmu z egzekucji, której dokonał w Neapolu. Nagraniem żyły od tamtego czasu całe Włochy a decyzja śledczych wywołała wiele kontrowersji.

Mega-meduzy kontra Japonia

Kiedy Japończycy wieszczyli zagładę swojej stolicy z rąk gigantycznego jaszczura, nie docenili rzeczywistego niebezpieczeństwa czyhającego w morskich odmętach. Od kilku miesięcy rybacy z Kraju Kwitnącej Wiśni zmagają się z olbrzymimi meduzami, które nawiedzają ich wybrzeża.

Niewolnicza praca Polaków na Wyspach

31-letni Sebastian G. został oskarżony przed sądem koronnym w Northampton w Anglii o spisek polegający na ściąganiu do pracy osób z nowych państw UE oraz o wypranie pieniędzy na łączną sumę 10 mln funtów.

WHO: zgony nie są związane ze szczepionkami na A/H1N1

Badania wykazały, że śmiertelne przypadki po zaszczepieniu przeciwko grypie A/H1N1 nie są związane ze szczepionkami - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Do tej pory, po przyjęciu szczepionki przeciwko A/H1N1 na świecie zmarło kilka osób.

Błąd komputera odwołał i opóźnił loty

Usterka komputera w Atlancie spowodowała w czwartek opóźnienia i odwołanie lotów wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. Federalna Administracja Lotnictwa poinformowała, że chodzi o awarię systemu przetwarzającego informacje o lotach.

Oskarżana o zbrodnie na Polakach armia ma swoje muzeum

Na Ukrainie otwarto pierwsze muzeum Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). W Polsce UPA obarczana jest odpowiedzialnością za zbrodnie wojenne na ludności polskiej dawnych Kresów Wschodnich. Ukraińcy traktują tę formację jako siłę walczącą o niepodległość państwa.

Flota Czarnomorska musi odpłynąć

Prezydent Wiktor Juszczenko kolejny raz dał do zrozumienia, że Ukraina będzie domagać się od Rosji wycofania w uzgodnionym terminie Floty Czarnomorskiej z baz na Krymie.

Pekin krytykuje Izrael

Po Waszyngtonie i Londynie do grona krytyków izraelskiej decyzji o budowie osiedli we wschodniej, okupowanej Jerozolimie dołączył Pekin.

Tajne więzienie CIA w stajni?

Tajne więzienie CIA na Litwie, mimo zaprzeczeń Wilna, istniało - informuje amerykańska telewizja ABC News. Co więcej, pokazuje miejsce, w którym według niej przetrzymywani byli zatrzymani przez Centralną Agencję Wywiadowczą.

Juszczenko chce renegocjować umowę gazową

Prezydent Ukrainy Witkor Juszczenko chce renegocjować zawartą w styczniu umowę gazową z Rosją. Prezydent uważa, że obowiązująca umowa może doprowadzić do problemów z tranzytem gazu do państw Europy Zachodniej.

Steinbach czeka na Święta

Święta Bożego Narodzenia to zdaniem Eriki Steinbach dobry czas do namysłu dla niemieckiego rządu. Gabinet Angeli Merkel miałby się wtedy zastanowić nad rozwiązaniem sporu wokół nominacji przewodniczącej Związku Wypędzonych (BdV) do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".

"Morderstwo z przyczyn naturalnych"

Pod takim tytułem amerykański "Wall Street Journal" zamieścił niezwykle ostry tekst, w którym krytykuje rosyjskie władze za przyczynienie się do tajemniczej śmierci Siergieja Magnickiego, prawnika reprezentującego zachodnią firmę uwikłaną w jedną z bardziej zagadkowych rosyjskich afer ostatnich lat.

Widział cud Jana Pawła II

Byłem świadkiem uzdrowienia dziecka przez Jana Pawła II, oznajmił dziennikowi "La Repubblica" kardynał Javier Lozano Barragan. Meksykanin był w komisji w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która w poniedziałek w głosowaniu opowiedziała się za uznaniem heroiczności cnót polskiego papieża.

70-letni rabuś terroryzuje Kalifornię

Jest całkiem siwy, chudy i ma około 70 lat. Do tego prawdopodobnie ma problemy z oddychaniem. To nie opis pensjonariusza domu starców, ale groźnego bandyty poszukiwanego przez FBI.

W Afganistanie za pięć lat ma być spokój

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj został zaprzysiężony na drugą kadencję. Powodów do radości ma jednak niewiele. Posadę obejmuje bowiem w atmosferze wyborczego skandalu i rosnącej krytyki Zachodu wobec władz w Kabulu.

Obama i Korea stawiają warunki Kimowi

Korea Północna musi wrócić do wielostronnych negocjacji na temat programu atomowego i zrezygnować ze swojego prowokacyjnego zachowania, oznajmili wspólnie prezydenci USA Barack Obama i Korei Południowej Li Miung Bak.