"Teraz wiem, czemu tu tak pięknie"

- Teraz wiem dlaczego, tu jest tak pięknie - zachwycał się premier Władimir Putin po nieoczekiwanym początku spotkania z Donaldem Tuskiem, czyli przechadzce po sopockim molo. Jednak spacer miał swoją cenę - z braku czasu odwołano planowane rozmowy polskiej i rosyjskiej delegacji.

Putin z "wizytą pojednania"

Rosyjska prasa przywiązuje wielką wagę do wizyty Władimira Putina w Polsce. W artykułach opublikowanych 1 września dominuje ton nadziei na poprawę stosunków polsko-rosyjskich.

Miasto Aniołów w płomieniach

Przedmieścia Los Angeles w coraz większym niebezpieczeństwie - konieczna może być ewakuacja 12 tysięcy rodzin. Szalejące pożary wysuszonych lasów i zarośli zbliżają się do zabudowań. Zagrażają też jednemu z obserwatoriów astronomicznych.

Dokąd trafi oskarżony o mordowanie Żydów?

Po Johnie Demjaniuku kolejny Ukrainiec oskarżony o mordowanie Żydów w czasie wojny może zostać wyrzucony ze Stanów Zjednoczonych. Amerykański Departament Sprawiedliwości wszczął postępowanie w sprawie deportacji 88-letniego Johna Kalymona.

"Polska sympatyzowała z Niemcami"

W przeddzień 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej rosyjska telewizja pokazała film oparty na odtajnionych dokumentach wywiadu Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR). Niespodzianki nie było. Autorzy dokumentu odpowiedzialnością za wywołanie wojny obarczyli Anglię i Francję, a Polsce dostało się za "sympatyzowanie z Niemcami".

Huragan przegnał turystów

Pełne lotniska z powodu uciekających turystów, puste plaże i kieszenie właścicieli pensjonatów turystycznych na meksykańskiej części Półwyspu Kalifornijskiego. To wszystko efekt nadciągającego huraganu.

"Zrasta się rana sprzed 70 lat"

Okrągła, 70. rocznica wybuchu II wojny światowej stała się okazją do wspólnego wystąpienia ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec. Według Radosława Sikorskiego i Franka-Waltera Steinmeiera, oba kraje dokonały znacznego postępu na drodze ku pojednaniu i wspólnej przyszłości. - Tam, gdzie przed 70-ciu laty otwarta została rana, Europa zrasta się dziś wyraźnie - napisali we wspólnym artykule.

Nauczanie o Holokauście zakazane w Strefie Gazy

Palestyńczyków z radykalnego Hamasu irytują plany kontrolującego szkoły w Strefie Gazy ONZ, by uczyć dzieci o Holokauście. To "reklamowanie kłamstwa", uważa Junis al-Astal, jeden z przywódców Hamasu.

Wnuk Stalina w obronie "dobrego imienia" dziadka

Józef Stalin jest osobiście odpowiedzialny za śmierć obywateli sowieckich - wnuk dyktatora Jewgienij Dżugaszwili uważa, że to zdanie napisane przez niezależną "Nowoj Gazetę", znieważa jego dziadka.

Miękka odpowiedź polskiego ambasadora

Miała być mocna odpowiedź na rosyjskie rewelacje o sojuszu Polski z Hitlerem, lecz w od dawna zapowiadanym wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti ambasador RP w Moskwie Jerzy Bahr, mówiąc o polskiej wizji historii, używał wyjątkowo dyplomatycznego języka.

Kiedy zaczęła się wojna?

Fakt, iż II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r., wydaje się oczywisty. Ale nie dla większości Rosjan, z których jedynie 22 proc. wie, że wojna zaczęła się właśnie wtedy.

Miller o "wyciągniętej ręce Putina"

- Putin wyciągnął do Warszawy rękę przyjaźni - tak były polski premier Leszek Miller komentuje dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti list Władimira Putina, który opublikowała w poniedziałek "Gazeta Wyborcza".

Przyczyny katastrofy najwcześniej za rok

Dopiero za rok będzie wiadomo, dlaczego francuski Airbus A330 spadł 1 czerwca nad Atlantykiem. Poszukiwania kolejnych szczątków maszyny i wyjaśniane przyczyn katastrofy będzie też wyjątkowo kosztowne.

"Polska podatna na infekcję nacjonalizmu"

- Polska jest, niestety, podatna na infekcję nacjonalizmu - oznajmił przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Konstantin Kosaczow. Zarzucił Polakom, że "zbyt jednostronnie traktują zdarzenia" historyczne.

W Moskwie biją Murzynów

Prawie 60 proc. czarnoskórych mieszkańców Moskwy padło ofiarą przemocy rasowej, donosi BBC, powołując się na raport przygotowany przez protestancki związek wyznaniowy.

Chcą do Rosji

Eduard Kokojty, przywódca samozwańczej gruzińskiej republiki Osetii Południowej, chce utworzyć państwo związkowe z Rosją. Byłby to kolejny krok w celu utrwalenia rosyjskich wpływów w tym nieuznawanym przez społeczność międzynarodową kraju.

"Sytuacja jest poważna, ale sukces osiągalny"

Sytuacja wojsk międzynarodowej koalicji w Afganistanie jest poważna, ale sukces osiągalny - ocenia w specjalnym raporcie dowódca ISAF i amerykańskich sił w Afganistanie gen. Stanley McChrystal.

"Le Figaro": Tusk zakłopotany, unika polemiki

Zagranica ocenia polskie reakcje na rosyjskie historyczne "rewelacje". - Premier Donald Tusk jest zakłopotany rosyjskimi wypowiedziami przed zbliżającą się rocznicą wybuchu II Wojny Światowej - napisał w poniedziałek francuski dziennik "Le Figaro".

Pilot zemdlał, pasażer poleciał

Pilot małego samolotu w Australii zemdlał podczas lotu i wszystko zakończyłoby się tragicznie, gdyby nie refleks pasażera, który chwycił za stery i pilotował tak długo, aż lotnik doszedł do siebie.

Cholera wzięła Papuę Nową Gwineę

Epidemia cholery w Papui Nowej Gwinei zabiła już ponad 40 osób. Zdaniem przedstawicieli władz w prowincji Morobe zachorowało nawet do 800 ludzi.

Putin był gotów odwołać wizytę w Polsce

Gdyby Polska zbyt uporczywie domagała się uznania winy ZSRR za rozpętanie II Wojny Światowej, premier Rosji był gotowy odwołać wizytę w Polsce - napisała "Niezawisimaja Gazieta". Jednocześnie z sieci zniknął tekst Siergieja Ławrowa, gdzie szef rosyjskiego MSZ wypowiadał oceny dotyczące II Wojny Światowej sprzeczne z polskim punktem widzenia.

Iran zbada tajne groby w Teheranie

Władze Teheranu zgodziły się wszcząć śledztwo ws. tajnych grobów, w których mieliby być rzekomo pogrzebani ludzie zabici podczas powyborczych protestów.

Dalajlama z wizytą ściśle niepolityczną

Przebywający od niedzieli na Tajwanie Dalajlama XIV modlił się za ofiary tajfunu Morakot, który zabił tam co najmniej 600 osób. Jak powiedział, jego wizyta ma "bardzo ściśle niepolityczny charakter", ale nie omieszkał napomknąć, że jest zwolennikiem demokracji.

Pożar zabija strażaków

Dwóch strażaków zginęło w niedzielę wieczorem w Kalifornii podczas gaszenia szalejących w tym stanie od kilku dni pożarów. 12 tys. domów jest zagrożonych, a ogień zagraża przedmieściom Los Angeles. Żywiołowi sprzyja suche powietrze i panujące na zachodzie USA upały.

Putin: dostrzegamy próby napisania historii od nowa

- Płótno historyczne to nie tania reprodukcja, którą można tandetnie podretuszować - przyznaje Władimir Putin w specjalnym artykule dla "Gazety Wyborczej". Rosyjski premier potępia pakt Ribbentrop-Mołotow, ale przypomina, że z nazistami współpracowały wszystkie ówczesne państwa.

"Żałujemy, że nie pomogliśmy Polsce"

- Wiemy i żałujemy, że w 1939 roku sojusznicy Polski nie byli w stanie udzielić jej zbrojnego poparcia - napisał szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband, przed zbliżającą się rocznicą wybuchu II Wojny Światowej.