Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował dziś, że zgodzi się piastować stanowisko premiera po tym, gdy na jego następcę zostanie wybrany Dimitrij Miedwiediew. Zastrzegł, że nie będzie zabiegał o dodatkową władzę.

Dwustu aktywistów Greenpeace z 14 krajów europejskich, w tym 15 z Polski, zamurowało dziś rano 7 wejść do budynku Rady Unii Europejskiej w Brukseli. Na murze namalowali hasło „Shut Down until Fish Stocks Recover” (Zamknięte aż odrodzą się łowiska).

Połowa pociągów nie wyruszyła w trasę, nie działa kilka szpitali i kilkaset szkół - to efekt wielkiego protestu na Węgrzech przeciwko planowanej przez rząd Gyurcsanego prywatyzacji ubezpieczeń i reformy emerytalnej.

- Potrzebujemy oczywiście międzynarodowego wsparcia. Mamy problemy z bezpieczeństwem. Przez najbliższe 10 lat nasza armia nie będzie w stanie obronić Iraku - powiedział rzecznik irackiego rządu.

UE zobowiązała się przekazać w 2008 roku 650 mln dolarów pomocy humanitarnej, a Japonia 150, rządowi Autonomii Palestyńskiej w czasie konferencji w Paryżu, której celem jest poprawienie dramatycznej sytuacji na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Kreml publicznie oświadczył, że dostarczenie rosyjskiego paliwa może sprawić, że Iran przestanie produkować własne. Teheran natychmiast odpowiedział, że "nie przerwie programu atomowego pod żadnym pozorem".

Ponad 12 mln nowych zachorowań i 7,6 mln zmarłych - te porażające "osiągi" chorób nowotworowych na ten rok rok ustaliło Amerykańskie Stowarzyszenie Przeciwdziałania Rakowi.

Rozpoczął się Hadżdż - pielgrzymka do Mekki, najświętszego miasta w Islamie. Bierze w niej udział niemal półtora miliona muzułmanów ze 100 krajów świata. Pielgrzymka jest obowiązkiem każdego muzułmanina.

Ponad 550 przebranych w historyczne stroje górników przemaszerowało centrum niemieckiego miasta Marienburg. Była to tradycyjna parada świąteczna przypadająca na trzeci tydzień adwentu.

Miał 117 lat i do końca swych dni cieszył się doskonałym zdrowiem, ale w końcu nazwisko zobowiązuje - na Ukrainie zmarł najstarszy człowiek świata, Hryhorij Nestor.

Burze śnieżne, silny wiatr, samochody zsuwające się z pokrytych lodem dróg - zima zdecydowanie nie rozpieszcza mieszkańców północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. A będzie jeszcze gorzej.

- Relacje z Iraku wskazują na wzrastającą siłę mudżahedinów i pogarszającą się sytuację Amerykanów - stwierdził w nagranym na wideo oświadczeniu jeden z przywódców Al-Kaidy, Ajman al-Zawahiri. Jego zdaniem, "decyzja Brytyjczyków o ucieczce z Basry jest tego wystarczającym dowodem".

70 godzin pracy w tygodniu, brak wynagrodzenia za nadgodziny, zamykanie dostępu do toalet i wody oraz upokarzające traktowanie - tak, według szwedzkiego radia, miały wyglądać warunki pracy Polaków w jednej z największych firm ogrodniczych w tym kraju.

Mołdawska dziennikarka rosyjskiego tygodnika "The New Times" Natalia Morar nie została wpuszczona do Rosji. Według jej współpracowników ma o związek z jej krytycznymi publikacjami na temat "czarnej kasy Kremla", czyli finansów administracji Putina.

299 z 377 osadzonych uciekło z więzienia w Dantewada w Indiach. Do masowej ucieczki doszło, gdy więźniowie usłyszeli, że podany zostanie obiad. Strażnicy próbowali ich powstrzymać strzelając, jednak sami zostali ranni. Nie wiadomo w jaki sposób.

W Kirgistanie zakończyły się wybory parlamentarne. Niemal pewnym zwycięzcą jest partyjny blok prezydenta Bakijewa (Ak Żoł), jednak opozycja oskarża Centralną Komisję o dokonywanie fałszerstw na jej rzecz. Wybory obserwowała OBWE.

Cztery godziny trwał szturm 300 policjantów i 70 żołnierzy na złodziejską kryjówkę na przedmieściach Ciudad de Guatemala. Zginęło sześciu podejrzanych. Wśród ofiar jest też policjant i strażnik sklepu, na który wcześniej napadli bandyci.

Duża liczba tureckich samolotów zaatakowała bazy Partii Pracujących Kurdystanu w północnym Iraku - oświadczył rząd Turcji. Miejscowe władze donoszą jednak, że bomby spadły na wioski, a co najmniej jedna kobieta została zabita, a setki osób musiały uciekać z domów.

Władze Arabii Saudyjskiej chcą pokazać, że gotowe są zapewnić bezpieczeństwo dla ponad dwóch milionów pielgrzymów, które przybędą na obchody święta Hadż. Dlatego kilka dni przed jego rozpoczęciem zorganizowały wielką paradę wojskową.

Hiszpańska policja poinformowała o zatrzymaniu 63 osób w ramach wspólnej operacji przeciw pedofilom prowadzonej w czterech krajach. Akcja wymierzona była w środowisko produkujące i handlujące filmami pedofilskimi.

Wielka Brytania przekazała irackim siłom kontrolę nad południową prowincją Iraku - Basra. Brytyjscy żołnierze sprawowali nad nią władzę od 2003, teraz zajmą się jedynie szkoleniem i wspieraniem irackich sił bezpieczeństwa.

- Wyraźnie coś się trochę poprawiło, jeśli chodzi o wolę dobrych stosunków niemiecko - polskich - powiedziała Erika Steinbach w wywiadzie dla rozgłośni radiowej "Deutschlandfunk". Wywiad zostanie nadany dziś, relacjonuje go z wyprzedzeniem agencja dpa.

W Kirgistanie, jednej z byłych republik dawnego ZSRR, trwa głosowanie w wyborach parlamentarnych. Największe szanse na wygraną ma ugrupowanie powiązane z prezydentem Kurmanbekiem Bakijewem, krytykowanym przez opozycję za ograniczanie demokracji.

Mapa Europy może się niedługo zmienić. Holendrzy planują zbudować na Morzu Północnym sztuczną wyspę, która będzie zarówno dodatkowym terenem pod uprawy, jak i falochronem. "Ziemia odzyskana" ma mieć kształt kojarzonego z Holandia tulipana.

Około 6 tysięcy róż zawisło na prawie dwóch kilometrach słynnej plaży Copacabana w Brazylii. Nie jest jednak radosny happening - każdy kwiat symbolizuje bowiem śmierć w wyniku przemocy.

Trzy osoby ranne, dwa i pół tysiąca interweniujących policjantów - to bilans demonstracji młodych lewicowców w Hamburgu.

Prezydent Pervez Musharraf ogłosił w sobotę dekrety znoszące stan wyjątkowy, który obowiązywał w Pakistanie od 3 listopada, a w przemówieniu telewizyjnym potwierdził, że wybory parlamentarne odbędą się 8 stycznia.

- Kongresowe obietnice, nawet w formie uchwały, nie pozwalają płacić rachunków - powiedział Bush w swym cotygodniowym wystąpieniu radiowym, nawiązując do deklaracji kongresowych w sprawie finansowania działań wojskowych w Iraku i Afganistanie.

"Piłeś - nie jedź". To znana w Polsce już akcja. Tymczasem przed Świętami również w Anglii pojawiły się ulotki i plakaty ostrzegające polskich kierowców przed skutkami prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym.