Dzielą surowce za kręgiem polarnym

We wtorek, podczas wizyty Dmitrija Miedwiediewa w Norwegii, prezydent Rosji i premier Norwegii wspólnie zapowiedzieli, że w środę podpiszą umowę regulującą wieloletni spór o przebieg ich granicy. Sporny obszar o powierzchni 176 tys. km. kwadratowych to fragment Morza Barentsa, pod którym prawdopodobnie znajdują się znaczne zasoby ropy i gazu.

"Czerwone wampiry", czyli jak Włosi naciągali na mandaty

We wtorek 38 osobom w całych Włoszech postawiono zarzuty w aferze "czerwonych wampirów". Sprawa dotyczy sygnalizatorów świetlnych, które były tak ustawiane, aby jak najwięcej kierowców popełniało wykroczenia i płaciło mandaty. W jednej tylko miejscowości koło Mediolanu kierowców ukarano na łącznie 2,4 miliona euro.

Szef ukraińskiego MSZ: możliwa stabilna współpraca

Emocje w Kijowie wokół umowy o pobycie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie szybko się uspokoją i możliwa będzie stabilna współpraca rządu i parlamentu Ukrainy - uważa szef ukraińskiej dyplomacji Kostiantyn Hryszczenko. We wtorek ukraiński szef MSZ był gościem spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego, czyli Niemiec, Francji i Polski.

"Jan Paweł II nie wiedział o molestowaniu"

Nie ma dowodów na to, aby Jan Paweł II wiedział o kierowanych do Watykanu skargach i zarzutach wykorzystywania seksualnego pod adresem założyciela zgromadzenia Legion Chrystusa księdza Marciala Maciela Degollado - pisze we wtorek "Il Giornale".

Flota Czarnomorska. Rosyjska potęga czy złom?

Czym jest Flota Czarnomorska, o którą we wtorek rano w ukraińskim parlamencie rozgorzały tak gwałtowne spory? Czy flota, która na mocy ukraińsko-rosyjskiego porozumienia zostanie na Krymie aż do 2042 r., jest poważną siłą militarną czy tylko symbolem przebrzmiałej rosyjskiej mocarstwowości?

Największy teleskop świata powstanie w Chile

Na wysokości 3 tys. metrów, na chilijskiej pustyni Atacama, powstanie największy teleskop świata - zadecydowała rada Europejskiego Obserwatorium Południowego. European Extremely Large Telescope (E-ELT) będzie miał zwierciadło o 42-metrowej średnicy, czyli około 5 razy większe niż najlepsze współczesne teleskopy.

Noriega już w rękach Francuzów

Były dyktator Panamy, na którego ekstradycję do Francji zgodzili się Amerykanie, wylądował już w Paryżu i tam został przekazany francuskim władzom. Manuel Noriega odpowie za przemyt narkotyków, pranie brudnych pieniędzy i wymuszenia. Obaleniem Noriegi w 1989 roku przez amerykańskie oddziały żył cały świat.

Obalony prezydent oskarżony o masowe morderstwo

- Obalony prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew został oskarżony o zorganizowanie masowego morderstwa - oświadczył wicepremier w kirgiskim rządzie tymczasowym Azimbek Beknazarow. Wicepremier zapowiedział, że nowe władze wystąpią do Białorusi z wnioskiem o ekstradycję eksprezydenta.

"Czerwone koszule" na torach

Uczestnicy antyrządowych protestów w Tajlandii wdarli się na jedną ze stacji kolei miejskiej w Bangkoku. Do negocjacji z "czerwonymi koszulami" wysłano wojsko, które skłoniło demonstrantów do odblokowania stacji.

Putin: Tymoszenko też chciała rosyjskiej floty

Premier Rosji Władimir Putin nie rozumie protestów ukraińskiej opozycji, w tym Julii Tymoszenko, po podpisaniu porozumienia o przedłużeniu zgody na stacjonowanie Floty Czarnomorskiej na Krymie. Wcześniej - zdaniem Putina - Tymoszenko nie była przedłużeniu przeciwna, a kwestią sporną była tylko cena.

Chcieli zabić senatora, zginęli ochroniarze

Dwaj agenci ochrony zginęli, gdy niezidentyfikowani sprawcy na motocyklach otworzyli ogień do furgonetki, którą jechał paragwajski senator Robert Acevedo. Do zamachu doszło w mieście Pedro Juan Caballero, około 550 km na północny wschód od stolicy kraju, Asuncion.

Naomi Campbell zbiera na rosyjskie dzieci

Supermodelki zawsze twierdzą, że chcą pomagać potrzebującym. Naomi Campbell przeszła od słów do czynów - postanowiła zebrać pieniądze na bezdomne dzieci z Moskwy. Jej cel to okrągły milion dolarów.

Playboy uratował słynny napis

Lata lecą, a Hugh Hefner dalej w formie. Założyciel "Playboya" przejął się losami najsłynniejszego chyba napisu na świecie - drewnianych liter tworzących słowo "Hollywood". I oczywiście uratował go przed przejęciem przez prywatnych inwestorów.

Belgia podzielona, monarcha działa

Kolejny kryzys polityczny w Belgii. Król Albert II przyjął dymisję rządu po kolejnym fiasku prób przezwyciężenia animozji między Walonami i Flamandami. Sytuacja jest dodatkowo skomplikowana, ponieważ 1 lipca Belgia przejmuje na pół roku przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Putin proponuje układ energetyczny Ukraińcom

Rosja proponuje Ukrainie połączenie aktywów w dziedzinie energetyki jądrowej - ujawnił w nocy z poniedziałku na wtorek w Kijowie rosyjski premier Władimir Putin. We wtorek ukraińska Rada Najwyższa ma głosować nad nową umowę o przedłużeniu na 25 do 30 lat dzierżawy ukraińskich baz stacjonującej na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Prezydent Wiktor Janukowycz zapowiada, że z ratyfikacją problemów nie będzie.

"Cena musi być wyższa". Broń od Polaków w rękach Camorry

Polska staje się coraz ważniejszym krajem na mapie wpływów... włoskiej mafii. Dziennikarze "Superwizjera TVN" odkryli, że neapolska Camorra w trakcie brutalnej wewnętrznej wojny używała broni dostarczonej przez naszych rodaków. A wszystko zaczęło się od pewnej mieszkanki Tarnowa, która wyjechała do Włoch w poszukiwaniu pracy.

Zagraniczne media o szansach Jarosława Kaczyńskiego

Zdecydowana większość komentatorów zauważa, że choć prezes PiS jest typowany do przejścia do drugiej rundy, to trudno mu będzie pokonać marszałka Bronisława Komorowskiego. Zagraniczne media prognozują ponadto, że jego kampania będzie się opierać na patriotycznych odczuciach, jakie obudziły się w Polakach po śmierci brata Jarosława - Lecha Kaczyńskiego.

Kto zabił ochroniarza Kadyrowa?

Według austriackich mediów, śledztwo w sprawie zabójstwa byłego ochroniarza prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa ujawniło powiązania między podejrzanym o zabójstwo a doradcą czeczeńskiego przywódcy. 27-letni Umar Izraiłow został zastrzelony na ulicy 13 stycznia 2009 roku.

3,5 roku za pirackie dyski

Precedensowy wyrok wydał ukraiński sąd. 3,5 roku spędzi w więzieniu handlarz pirackimi dyskami z rynku "Petriwka" w Kijowie. Według komunikatu organizacji Business Software Alliance to pierwszy na Ukrainie przypadek orzeczenia kary więzienia za piractwo komputerowe.

Chcieli wysadzić IBM

Szwajcarska policja zatrzymała dwóch mężczyzn i kobietę podejrzanych o planowanie zamachu bombowego na ośrodek badawczy IBM koło Zurychu. Zatrzymani mieli przy sobie ładunki wybuchowe.

Groźny wypadek polskiego ambasadora

Tragiczny wypadek ambasadora RP w Serbii. Andrzej Jasionowski trafił do szpitala na oddział intensywnej terapii po wypadku drogowym w Belgradzie.

Polska nie może przejąć od Rosji śledztwa

- Polska prokuratura nie ma żadnych podstaw prawnych, by przejąć śledztwo od prokuratury rosyjskiej - powiedział TVN24 rzecznik prokuratora generalnego. Na początku przyszłego tygodnia prokurator generalny Andrzej Seremet leci Rosji, by osobiście dopilnować wykonywania wniosków o pomoc prawną, z jakimi polscy prokuratorzy zwrócili się do strony rosyjskiej.

Amerykańscy żołnierze przepraszają za ostrzał cywili

Dwaj amerykańscy żołnierze przeprosili za atak z pokładu śmigłowca Apache na 12 irackich cywili. Film, który pokazuje, jak cywile giną w ostrzale prowadzonym z pokładu amerykańskiego śmigłowca w Bagdadzie w 2007 roku, ujawnił portal WikiLeaks. Listowne przeprosiny przyjęła m.in. wdowa, której mąż zginął podczas ostrzału. Rodziny pracowników Reutersa, którzy także zginęli w nalocie oświadczyli, że powinni zrobić to przed tym jak film trafił do internetu.

Prezydent RPA: nie mam HIV

Nie jestem zarażony wirusem HIV - oznajmił prezydent RPA Jacob Zuma, inaugurując tym samym w swoim kraju program walki z AIDS. Co ciekawe, Zuma był 4 lata temu sądzony za rzekomy gwałt na zarażonej HIV kobiecie.

350 śledztw ws. terroryzmu

Rekordowa liczba śledztw przeciwko podejrzanym o terroryzm islamistom prowadzona jest w Niemczech. Jest ich 350, a prawie połowa dotyczy zamachów na żołnierzy Bundeswehry w Afganistanie.

"Rosjanie otrzymali kapitał sympatii"

Po katastrofie pod Smoleńskiem "Rosja i Rosjanie otrzymali kapitał sympatii, jakiego dawno nie było w świadomości Polaków" - stwierdził w wywiadzie dla dziennika "Wriemia Nowostiej" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Zastrzegł jednak, że relacji między naszymi krajami wciąż nie można uznać za normalne.

Katastrofa ekologiczna w Zatoce Meksykańskiej

Ze względu na złą pogodę w poniedziałek zostały zawieszone działania mające ograniczyć wyciek ropy z platformy wiertniczej, która zatonęła w ubiegłym tygodniu. Do wód Zatoki Meksykańskiej przedostają się znaczne ilości ropy, które wypływają z wraku spoczywającego na głębokości około 1500 m. Do zatamowania wycieku mają posłużyć między innymi zdalnie sterowane podwodne roboty, które rozpoczęły pracę już w niedzielę.

Filipińskie slumsy poszły z dymem

Tysiące rodzin zostały bez dachu nad głową po pożarze slumsów w mieście Quezon na Filipinach, do którego doszło w niedzielę po południu. Z dymem poszło co najmniej 600 domów. Cudem nikt nie zginął, ale jedną osobę przewieziono do szpitala z poparzeniami pierwszego stopnia.

Diamenty się kończą

Największy na świecie producent diamentów na świecie - koncern De Beers uważa, że zasoby diamentów powoli się wyczerpują i dlatego zapowiedział zmniejszenie do 40 milionów karatów wydobycie tych kamieni szlachetnych w 2011 roku. To o 1/5 mniej niż przed dwoma laty.