Papież Benedykt XVI w specjalnym liście żąda "całkowitego posłuszeństwa" wobec nauki Kościoła od jezuitów, jednego z najbardziej liberalnych i wpływowych zakonów w kościele katolickim.

Omar Osama bin Laden, syn najbardziej poszukiwanego terrorysty świata ujawnił w wywiadzie dla Associated Press, że chce być "ambasadorem pokoju" pomiędzy muzułmanami a Zachodem.

- Moja pięcioletnia córka przyszła z przedszkola i powiedziała "wagina". Jestem zszokowana - to tylko jedna z reakcji australijskich rodziców, których dzieciom australijskie przedszkole na Tasmanii zafundowało edukację seksualną.

Władze Lwowa apelują do władz polskich i ukraińskich by projektowana strefa przygraniczna, która może umożliwić obywatelom Ukrainy wjazd Polski bez wizy, objęła cały obwód lwowski. Jako powód podają historyczne więzy łączące region z Polską.

Dwóch belgijskich turystów zginęło, gdy zbrojna grupa ostrzelała wycieczkę zwiedzającą południowo-wschodni Jemen. Jeszcze jeden Belg i dwóch Jemeńczyków odniosło rany.

W piątkowych ulicznych protestach w Kenii zginęło kolejnych osiem osób, a opozycja zapowiada, że demonstracje zostaną "na jakiś czas" zawieszone. Przeciwnicy prezydenta przejdą do innych metod walki z rządem.

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza nie ma wątpliwości, że za zabójstwem byłej pakistańskiej premier Benzair Bhutto stoi al-Kaida i jej miejscowi sprzymierzeńcy.

Pierwszy raz w historii swojej obecności na rosyjskim rynku Coca-Cola przerywa kampanię reklamową. Koncern wycofuje reklamy, które prawosławni mieszkańcy Niżnego Nowogrodu uznali za "bluźnierstwo".

Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Arsenij Jaceniuk zamknął posiedzenie parlamentu i przeniósł obrady na przyszły tydzień, po tym jak deputowani partii komunistycznej oraz prorosyjskiej Partii Regionów zablokowali trybunę. Domagają się odwołania listu władz Ukrainy w sprawie zacieśnienia współpracy z NATO.

Dwustronna współpraca gospodarcza, perspektywy Grupy Wyszehradzkiej i kwestia budowy tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej - o tym rozmawiali w Bratysławie premierzy Polski i Słowacji. Donald Tusk ocenił, że jego wizyta w słowackiej stolicy "była potrzebna nie dlatego, żebyśmy mieli jakieś trudne problemy do rozwiązania, tylko po to, żebyśmy ostro wzięli się za budowanie".

Sąd w Mińsku skazał Alaksandra Zdzwiżkoua, byłego zastępcę redaktora naczelnego opozycyjnej gazety "Zgoda", na trzy lata kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za publikację w lutym 2006 roku karykatur proroka Mahometa.

Setka policjantów i agentów federalnych, pięciu przestępców oraz świszczące w powietrzu kule - tak wyglądała dramatyczna obława na handlarzy narkotyków w meksykańskiej Tijuanie.

Tamilscy rebelianci zabili co najmniej 10 osób na południu Sri Lanki, niedaleko miasta Buttala. Zaledwie dwa dni temu, w tym samym regionie, 27 osób zostało zabitych w ataku Tamilskich Tygrysów na autobus.

W odpowiedzi na ataki rakietowe z terytorium palestyńskiego Izrael zamknął przejścia graniczne z kontrolowaną przez radykalny Hamas Strefą Gazy - poinformowały miejscowe źródła ONZ.

Po półtorarocznej przerwie na Ukrainie odkryto nowe ognisko ptasiej grypy. Specjaliści z Państwowego Komitetu Medycyny Weterynaryjnej poinformowali, że zarażone ptaki znaleziono w wiosce Riwne na Półwyspie Krymskim.

- Iran otrzymał w piątek od Rosji trzecią partię paliwa nuklearnego, przeznaczonego dla budowanej przez Rosjan elektrowni atomowej w Buszerze na południowym zachodzie kraju - poinformowało irańskie radio.

Trzej dyrektorzy państwowego koncernu NIGC zostali skazani przez sąd w Teheranie za branie łapówek. Każdy z nich dostał wyrok 10 lat więzienia, 2,5 miliona dolarów grzywny i... 74 uderzeń batem.

W wewnętrznym dokumencie ministerstwa spraw zagranicznych Kanady Stany Zjednoczone zostały wymienione jako jeden z krajów, gdzie więźniowie zagrożeni są torturami. Niektóre metody przesłuchań stosowane przez Amerykanów określono jako tortury.

Tragiczny wypadek w Boliwii. Niedaleko La Paz ciężarówka czołowo zderzyła się z busem. Zginęło co najmniej dziesięć osób, w tym dwoje dzieci.

Bank Światowy wezwał pracowników swej waszyngtońskiej centrali i innych biur w stolicy do pozostania w piątek w domu. Powodem jest groźba ataku terrorystycznego.

Lotnictwo izraelskie przeprowadziło w nocy serię nalotów na należącą do Autonomii Palestyńskiej Strefę Gazy, zabijając co najmniej 7 osób. Izrael zamknął też granice ze Strefą Gazy. To odpowiedź na ostrzał przygranicznych rejonów Izraela palestyńskimi pociskami rakietowymi.

Brytyjskie władze wydały pozwolenie na tworzenie ludzko-zwierzęcych embrionów. Naukowcy zamierzaja w przyszłości wykorzystać efekty tych badań do leczenia choroby Alzheimera, Parkinsona, czy zawałów serca.

Kilkudziesięciu kierowców TIR-ów zgromadziło się przed szlabanem na przejściu granicznym w Dorohusku, domagając się zwiększenia liczby celników pracujących na przejściu i przyspieszenia tempa odpraw. Nie przepuszczają żadnych samochodów - ani ciężarowych, ani osobowych.

Kubańscy politycy już tworzą projekt ustawy, która będzie zezwalać na legalizację związków homoseksualnych. Ma również umożliwić przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych w celu zmiany płci.