Pięć miesięcy więzienia więzienia za obrazę narodu tureckiego - taką karę wymierzył sąd wydawcy książki o pogromie Ormian z lat 1915-1917. Tureccy sędziowie uznali Ragipa Zarakolu za winnego "obrazy instytucji Republiki Turcji". Zarakolu wydał książkę brytyjskiego autora George'a Jerijana o zagładzie 1,5 mln Ormian w schyłkowych latach Imperium Osmańskiego.

Po trzęsieniu ziemi kolejny żywioł niszczy Chiny. W wyniku powodzi na południu tego kraju zginęło już 169 osób, a rząd ostrzega, że prognozy pogody nie są korzystne. Ulewne deszcze będą padać jeszcze co najmniej do końca tygodnia.

51 osób zginęło we wtorek w szyickiej dzielnicy Bagdadu al-Hurrija, gdy eksplodował samochód-pułapka. Rannych jest co najmniej 75 osób. To najkrwawszy zamach w irackiej stolicy od trzech miesięcy.

Kanadyjska policja ma do rozwiązania nie lada zagadkę. Na plaży niedaleko Vancouver odnaleziono w poniedziałek ludzką stopę. To już piąte takie "znalezisko" w tej okolicy w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Nie wiadomo, do kogo należały stopy i jak się znalazły w wodach oceanu.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" informuje Rosjan, że Śląsk może pójść za przykładem Kosowa i oddzielić się od Polski. Publikacja jest tym bardziej zaskakująca, że opisywane przez gazetę wydarzenia miały miejsce na początku maja. Polaków uspokajają przedstawiciele Ruchu Autonomii Śląska, którzy zapewniają, że w ich działaniach o oddzieleniu od kraju nie ma mowy.

Poszukiwany przez Interpol i Centrum Szymona Wiesentahla za zbrodnie wojenne Chorwat Milivoj Asner jak gdyby nigdy nic kibicował w Klagenfurcie Chorwatom w walce z Polakami.

Konserwatywny dziennik brytyjski "Daily Telegraph" napisał we wtorek na swych internetowych stronach o "polskim obozie koncentracyjnym na Majdanku". Bulwarowy "The Sun" w poniedziałkowym numerze posunął się jeszcze dalej - napisał o "polskich komorach gazowych".

Według naukowców dni największych piłkarzy takich jak Cristiano Ronaldo, Nihat Kahveci czy David Villa mogą być policzone. Stworzone przez nich futbolowe roboty w rozgrywkach piłkarskich w 2050 roku mają pokonać ludzi.

Od czwartkowego poranka między Izraelem a palestyńskim Hamasem obowiązywać będzie zawieszenie broni - poinformował pośredniczący w negocjacjach obu stron egipski dyplomata. Izrael nie potwierdził jeszcze tej informacji.

Ośmiu członków sycylijskiej loży masońskiej aresztowała włoska policja pod zarzutem współpracy z sycylijską mafią. Masoni mieli brać pieniądze za informacje dostarczane przestępcom.

Francuską armię czekają ciężkie czasy - prezydent Nicolas Sarkozy zapowiedział, że ponad 50 tys. cywilnych i wojskowych pracowników sił zbrojnych straci pracę.

Jeśli wycofamy swoje wojska z Abchazji, na całym Kaukazie z winy Gruzji i jej sojuszników wybuchnie wojna - oświadczyło rosyjskie MSZ. Wcześniej prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili stwierdził, że Tbilisi może w każdej chwili zażądać wycofania rosyjskich żołnierzy z Abchazji.

W komentarzach po wizycie Angeli Merkel w Polsce niemiecka prasa podkreśla dobrą atmosferę rozmów kanclerz z Donaldem Tuskiem. Dziennikarze zauważają jednak, że dwa ważne problemy we wspólnych relacjach nie zostały wyjaśnione.

W Japonii kolejni trzej skazani za morderstwa więźniowie zostali powieszeni we wtorek. Łącznie już 13 osób stracono w tym roku w japońskich więzieniach.

Ponad 60 policjantów, w tym jeden generał zostało zakładnikami 20-tysięcznego rozwścieczonego peruwiańskiego tłumu. Peruwiańczycy protestują przeciwko sytuacji ekonomicznej: uważają, że mają zbyt mały udział w gospodarczym boomie w kraju.

Blokowanie niewygodnych stron internetowych oraz kary dla obywateli za udzielanie informacji zagranicznym mediom - m.in. takie zapisy znalazły się w propozycji nowego prawa prasowego Białorusi.

Nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie największe gospodarki świata uzgodnią szybką redukcję emisji gazów cieplarnianych. Premier Japonii Yasuo Fukuda już zapowiedział, że raczej nie stanie się to na lipcowym szczycie G8.

Chciał obalić krwawego dyktatora bogatej w ropę naftową Gwinei Równikowej, ale wpadł w jego ręce. Simon Mann, nazywany ostatnim prawdziwym psem wojny, staje we wtorek przed sądem posłusznym swojej niedoszłej ofierze.

Kalifornia stała się od poniedziałku drugim stanem USA, w którym geje i lesbijki mogą zawierać małżeństwa. Prawo takie mają także przyjezdni z innych stanów.

Afgańczycy i siły NATO szykują się do odbicia dwóch wsi pod Kandaharem, które w poniedziałek zajął silny oddział około pięciuset talibów. Rebelianci tymczasem ostrzegają przed falą ataków samobójczych.

Stany Zjednoczone walczą z największą od 15 lat powodzią. Nadal ogromna część stanu Iowa pozostaje pod wodą. Swoje domy musiało opuść kilkadziesiąt tysięcy osób. Tysiące budynków znalazło się pod wodą. W wielu miejscach do akcji ratunkowej wkroczyło wojsko.

Perfekcyjnie wyszkoleni i nieskazitelni moralnie - tacy mają być meksykańscy policjanci. Teraz mogą ćwiczyć taktykę w supernowoczesnym centrum operacyjnym.

Barack Obama zyskał kolejnego sojusznika w wyścigu o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Zrobię wszystko, żeby Obama został prezydentem - deklaruje Al Gore, były wiceprezydent USA, laureat nagrody Nobla.

Najpierw próbował go udusić, wrzucił do rzeki, a potem zakopał ciało. Sąd w Leeds nie miał wątpliwości, że 25-letni były żołnierz Daniel Sykes zabił 23-letniego Polaka.