"Nasze relacje nie mogą być zakładnikiem polityków"

Premier Litwy Andrius Kubilius powiedział w czwartek, że rządy Litwy i Polski nie powinny pozwolić na to, aby stosunki dwustronne stały się zakładnikiem polityków. Dodał, że pojawiły się ostrzejsze wypowiedzi poszczególnych polityków, które, być może, zostały zainspirowane przez radykalizm wywołany przez recesję i zbliżające się w Polsce wybory.

Ma proces, bo zabił grizzly. Mówi, że w obronie dzieci

Jeremy M. Hill ze stanu Idaho na zachodzie USA stanął przed sądem za bezprawne zastrzelenie chronionego przez federalne prawo niedźwiedzia grizzly. Mężczyzna podkreśla, że działał w obronie swoich dzieci. Grozi mu kara nawet do roku więzienia.

"SAS tropi Kaddafiego. Na polecenie Camerona"

Brytyjscy komandosi działają na terytorium Libii. Pomagają powstańcom szukać Kaddafiego - twierdzi "The Daily Telegraph". Żołnierze 22. Regimentu SAS mieli się udać do Libii na polecenie premiera Davida Camerona. Minister obrony Wielkiej Brytanii Liam Fox nie potwierdził tej informacji, ale i jej nie zaprzeczył.

Wysiadali z samolotu, runął rękaw

Dwie osoby zostały ranne na lotnisku w Los Angeles podczas wychodzenia z samolotu. Zawalił się rękaw, łączący maszynę z terminalem lotniska.

"Nie chcę być najbogatszym człowiekiem na cmentarzu"

Steve Jobs, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy firmy Apple, ustąpił ze stanowiska. - Zapamiętamy go nie tylko ze względu na to, co robił, ale też na umiejętność zawarcia skomplikowanej idei w kilku prostych słowach. "The Wall Street Journal" przypomina jego najlepsze wypowiedzi.

Jak bardzo niebezpieczne są strzały w powietrze?

Libijscy powstańcy po wdarciu się do twierdzy Kaddafiego strzelali na wiwat w powietrze. - To nie jest bezpieczny sposób wyrażania radości - mówią eksperci i zauważają, że wystrzelone w powietrze kule już niejednokrotnie przyczyniły się do śmierci wielu osób.

Libijskie powstanie kosztowne dla Rosji

Reżim Muammara Kaddafiego ściśle współpracował z rosyjskimi firmami. Rebelia, która trwa od pół roku, wpłynęła na zamrożenie lub zerwanie większości kontraktów. Rosyjscy dziennikarze i ekonomiści podliczają straty.

Złoto ostatnią deską ratunku Kaddafiego

Muammar Kaddafi będzie próbował spieniężyć część rezerw złota Libii, żeby zapłacić za swoje bezpieczeństwo i skłócić libijskie plemiona - twierdzi był szef banku centralnego Libii Farhat Bengdara.

Orangutanica wiedziała, że przyjdzie trzęsienie

Kilkanaście minut przed tym, jak w Nowym Jorku zatrzęsła się ziemia, zwierzęta w zoo zaczęły się dziwnie zachowywać. Szczególnie zaniepokojona okazała się orangutanica Iris, ale zdenerwowane były też goryle, flamingi i lemury.

Rosja zawiesza loty Sojuza. Co będą jeść astronauci?

Rosja wstrzymała starty rakiet Sojuz w następstwie wypadku statku kosmicznego Progress, którego w środę nie udało się wyprowadzić na właściwą orbitę - poinformował w czwartek anonimowy przedstawiciel władz. Rosyjskie statki kosmiczne to obecnie jedyny środek transportu zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Irene sunie na Wschód

Huragan Irene, jako pierwszy w tym sezonie, sunie nad Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Synoptycy przewidują, że może uderzyć w rejonie Nowej Anglii, zagrażając tym samym Nowemu Jorkowi i Waszyngtonowi.

Najgorszy strajk od czasów Pinocheta

36 osób zostało rannych, a 348 zatrzymała policja w pierwszym dniu strajku, który zorganizowali chilijscy studenci, związkowcy i politycy opozycji. Dwudniowy, ogólnonarodowy strajk, którego celem jest wymuszenie zmian w składzie rządu zaczął się w środę.

Trzęsienie w Peru. 19 rannych

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło z środę wschodnie Peru. Rannych zostało 19 osób. Wstrząsy odczuwane były również w stolicy kraju, Limie.

Rebelianci opanowali też media

Na walki w Trypolisie patrzy cały świat. Przede wszystkim ten arabski. Tylko niewielka część tamtejszych mediów wspiera Muammara Kaddafiego. Znakomita większość sympatyzuje z rebeliantami. Jednoznacznie wieszczą koniec dyktatury.

"Dość rozlewu krwi. Zasiądźcie do rozmów"

Kuzyn Muammara Kaddafiego poparł przywódcę rebeliantów. Ahmed Gaddaf al-Dam zaapelował do Libyjczyków o jak najszybsze zakończenie działań zbrojnych. - Koniec niszczenia. Dość rozlewu krwi - stwierdził w wywiadzie telewizyjnym.

Wikileaks ujawnia tajne depesze USA o Libii

Po opanowaniu Trypolisu przez powstańców portal WikiLeaks opublikował depesze dyplomacji USA dotyczące Libii. WikiLeaks informuje na Twitterze, że jest to 349 dokumentów, powstałych od lat 80-tych do czasu przed wybuchem libijskiego powstania.

Nowe życie stali z zawalonego WTC

Wraz ze zbliżającą się 10 rocznicą zamachów terrorystycznych na World Trade Center z 11 września rośnie zapotrzebowanie na stalowe fragmenty z zawalonych wież. Używane są one w całych Stanach Zjednoczonych do budowy pomników upamiętniających tragiczne zamachy.

Rebelianci: Dowódca obrony Trypolisu sprzedał miasto

Jakim sposobem libijska opozycja tak szybko zdobyła Trypolis, który mógłby być broniony przez długi czas? Jak ujawnił rzecznik sił zbrojnych opozycji, poszło tak łatwo między innymi dzięki zdradzie. Oficer dowodzący brygadą, która miała bronić Trypolisu, sprzedał miasto rebeliantom w imię prywatnej zemsty na Muammarze Kaddafim.

Ostatni Serb oskarżony o zbrodnie się nie przyznał

Były przywódca Serbów chorwackich Goran Hadżić, ostatni ze zbrodniarzy wojennych poszukiwanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny ds. Jugosławii, nie przyznał się do winy. W środę odbyło się drugie posiedzenie trybunału z jego udziałem.

Rosja zamraża starty rakiety. Za dużo porażek

Rosja zawiesiła starty swojej głównej rakiety służącej do wynoszenia satelit na orbitę. Decyzja została podjęta, gdy Proton-M zawiodła po raz kolejny w tym roku i nie dostarczyła tam gdzie powinna wyjątkowo drogiego i ważnego satelity Express AM4. Wstrzymanie lotów i kolejne porażki rakiety to poważny cios dla rosyjskiego przemysłu kosmicznego.

Słynna czapka Kaddafiego wyzwolona

Świat obiegły zdjęcia jednego z bojowników opozycji, który najwyraźniej "wyzwolił" słynną paradną czapkę Muammara Kaddafiego. Mężczyzna mówi, że jej zdobycie nie było trudne. - Po prostu wszedłem do jego pokoju - mówi Al-Winda w rozmowie z reporterką telewizji Sky News. - Pomyślałem sobie: "O mój Boże, jestem w pokoju Kaddafiego, o mój Boże!" - wspomina Libijczyk.

Izraelowi brakuje rakiet do obrony

Koncern Rafael na wniosek izraelskiego wojska gwałtownie zwiększy liczbę produkowanych antyrakiet dla systemu "Iron Dome". To reakcja na nową wojnę z Hamasem, który zaczął seryjnie ostrzeliwać Izrael rakietami. Broniący państwa żydowskiego system zaczął zużywać swoich cennych pocisków Tamir w zdwojonym tempie i może ich zabraknąć.

Tragiczny finał przesiadki w locie. Kaskader zginął

To miał być kolejny z pokazów w wykonaniu amerykańskiego kaskadera Todda Greena. Mężczyzna miał wykonać swój popisowy numer, czyli przesiadkę z samolotu do helikoptera w locie. Tym razem jednak zabrakło mu szczęścia. W krytycznym momencie poślizgnął się i na oczach oniemiałego tłumu spadł z ponad 60 metrów na ziemię.

"Opodatkujcie nas" - proszą Francuzi

Część najbogatszych Francuzów wykazała się nie lada inicjatywą. Chcąc przyczynić się do rozwiązania finansowych problemów kraju zaoferowali, że zapłacą wyższe podatki.

Wolny, ale nie "wybielony"

Choć sąd w USA zgodził się na wycofanie zarzutów przeciw Dominique'owi Straussowi-Kahnowi, nie został on wybielony ani uniewinniony - podkreślają francuskie media. Powrót byłego szefa MFW na francuską scenę polityczną jest uznawany za mało prawdopodobny.

Urzędnicy Łukaszenki powalczą o wieprzowinę

Administracja Aleksandra Łukaszenki znalazła panaceum na niedobór mięsa na lokalnym rynku. Panaceum kojarzące się bardziej z sowiecką gospodarką rozdzielczo-nakazową, niż wolnym rynkiem.

Słynna czeska dysydentka nie żyje

W wieku 55 lat zmarła w Albanii Marketa Fialkova - słynna czechosłowacka dysydentka i polityk. Fialkova była pierwszą niekomunistyczną kobietą-ambasadorem Czechosłowacji. W latach 90. przebywała na placówce w Polsce.