Domagają się współpracy od Syrii

Rada Praw Człowieka ONZ - mimo głosów sprzeciwu - przyjęła rezolucję, w której domaga się od władz Syrii współpracy z niezależną komisją do zbadania ich działań przeciwko uczestnikom protestów antyrządowych, w tym możliwych zbrodni przeciwko ludzkości.

Tabloid płacił doradcy Camerona

Były redaktor naczelny tabloidu "News of the World" Andy Coulson otrzymywał od News Corp. Ruperta Murdocha pieniądze także po odejściu z tej gazety. Coulson pracował już wtedy dla obecnego premiera Davida Camerona, gdy jego Partia Konserwatywna była jeszcze w opozycji.

Szef parlamentu zmarł od ran po zamachu

Przewodniczący izby wyższej parlamentu jemeńskiego Abd al-Aziz Abd Dulghani zmarł w Arabii Saudyjskiej od ran odniesionych w czerwcu w próbie zamachu na prezydenta Alego Abd Allaha Salaha - podała Al-Dżazira.

Euforia w Bengazi. Trypolis u stóp rebeliantów

Po kilku miesiącach zmagań z Muammarem Kaddafim, przywództwo libijskiego dyktatora chyli się ku upadkowi. Powstańcy domagający się pojmania Kaddafiego opanowali Trypolis. Wciąż jednak nie wiadomo, gdzie dyktator aktualnie przebywa. Filmową relację ze świętującego Bengazi przekazał nam @Yazan - obywatel Libii, który od kilku miesięcy relacjonuje w Kontakcie 24 wydarzenia w tym kraju.

Premier Japonii złoży dymisję. Przez tsunami?

Szef rządu Japonii Naoto Kan zapowiedział we wtorek, że wkrótce złoży dymisję, a jego następca obejmie urząd już w przyszłym tygodniu. Wśród kandydatów na przyszłego premiera wymieniany jest były szef dyplomacji Seiji Maehara. Popularność Kana drastycznie zmalała po trzęsieniu ziemi i tsunami, które w marcu nawiedziły Japonię.

Uciekał przed FBI 36 lat

Po 36 latach amerykańskie władze złapały Williama Waltera Ashera III poszukiwanego po ucieczce z więzienia z Kalifornii. W namierzeniu mężczyzny śledczym pomogła przypadkowo jego umierająca matka - donosi Fox News.

Istnieje od kilku tygodni. Nie dla internetu

Chociaż Sudan Południowy od lipca 2011 roku z mniejszym lub większym powodzeniem funkcjonuje jako niepodległe państwo, to na mapach internetowych w dalszym ciągu trudno się go doszukać. Dlaczego?

"Złamaliśmy kręgosłup tych szczurów i gangsterów"

Wymachuje pięściami, uśmiecha się, zapewnia, że jego ojciec ma się dobrze. Tłum wiwatuje. To Saif al-Islam, młodszy syn Muammara Kaddafiego, który wbrew wcześniejszym doniesieniom nie został pojmany przez rebeliantów. Jego starszy brat Mohammed również znajduje się na wolności. Choć został schwytany, udało mu się uciec z aresztu. Nie wiadomo jak.

Co grozi Kaddafiemu?

Co stanie się z libijskim przywódcą Muammarem Kaddafim, jeśli zostanie obalony i pojmany? Jeśli nie ucieknie do kraju, który zapewni mu nietykalność, odpowie przed sądem. Pytanie czy przed libijskim, czy może przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Najmłodszy syn Kaddafiego "zginął". To już trzeci raz

Wśród ciał ofiar poniedziałkowych starć w libijskiej stolicy znajdują się zwłoki 28-letniego Chamisa Kaddafiego, najmłodszego syna libijskiego dyktatora - podała telewizja Al-Dżazira. Informacja ta jest jednak dość niepewna, bo o śmierci tego potomka Muammara Kaddafiego donoszono już wcześniej.

Synowie Kaddafiego na wolności

Synowie Muammara Kaddafiego są jednak na wolności. Młodszy Saif al-Islam pojawił się przed hotelem w Trypolisie i powiedział, że rebelianci dali się zwabić w pułapkę. Starszy, Mohammad Kaddafi, uciekł z aresztu. We wtorek w nocy telewizja Al-Arabiya podała, że NATO bombarduje rezydencję Kaddafiego w stolicy kraju. Libijscy powstańcy zapowiadali wcześniej, że przygotowują się do zdobycia siedziby dyktatora Muammara Kaddafiego w Trypolisie. Relacja z konfliktu w Libii minuta po minucie w tvn24.pl

Chcieli "odbić" latarnię. Bez skutku

Grupa ukraińskich studentów podjęła nieudaną próbę przejęcia kontroli nad użytkowaną przez Flotę Czarnomorską latarnią morską - poinformowało dowództwo stacjonującej na Krymie rosyjskiej Floty. "Bractwo Studenckie" domagało się w ten sposób realizacji wyroku sądowego, zgodnie z którym Flota Czarnomorska ma zwrócić Ukrainie dzierżawione od niej obiekty nawigacyjne.

Opozycja chwali Sikorskiego za brak komentarza ws. broni

Politycy opozycji chwalą szefa MSZ za ucięcie dyskusji ws. dostarczania broni libijskim rebeliantom. - Sytuacja jest jeszcze niejednoznaczna, niestabilna. Nie czas na taką dyskusję - mówił w "Rozmowie Bardzo Politycznej" w TVN24 Witold Waszczykowski z PiS. Tadeusz Iwiński z SLD zachowanie polskiej dyplomacji ocenił, jako "wyważone". Jacek Saryusz-Wolski z PO stwierdził zaś, że nie ma sensu drążyć tematu, ponieważ nie można potwierdzić informacji o pomocy Libijczykom.

"Kadafi odszedł, teraz twoja kolej, Baszar"

Wiele tysięcy ludzi wyszło w poniedziałek na ulice syryjskich miast po wystąpieniu prezydenta Baszara el-Asada, domagając się jego ustąpienia. Jak podają świadkowie siły bezpieczeństwa otworzyły ogień w mieście Hims w zachodniej Syrii, zabijając co najmniej jedną osobę.

"Reżim Kaddafiego przeszedł do historii"

Reżim Muammara Kaddafiego przeszedł do historii. W końcu przyszłość kraju znalazła się w rękach jego obywateli - powiedział przebywający na wakacjach Barack Obama. Prezydent USA dołączył tym samym do grona wszystkich najważniejszych światowych przywódców, którzy z zadowoleniem przyjęli wynik poniedziałkowych walk w stolicy Libii, Trypolisie. Powstańcy kontrolują już większość miasta.

Nie było gwałtu? Prokuratura oddala zarzuty wobec DSK

Nowojorska prokuratura wnosi o oddalenie zarzutów wobec Dominique'a Strauss-Kahna. Dokumenty zostały już złożone w biurze sądu. - Prokurator odmówił prawa dochodzenia sprawiedliwości ofierze gwałtu - skomentował adwokat pokojówki Nafissatou Diallo, Kenneth Tompson.

Kaddafi samolotem nie ucieknie. "Powstańcy mają lotnisko"

- Powstańcy libijscy zajęli lotnisko międzynarodowe w Trypolisie. Kaddafi już im nie ucieknie, przynajmniej nie samolotem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ahmed El-Mallul, Libijczyk mieszkający od 25 lat w Polsce, który ma bezpośredni kontakt z Narodową Radą Libijską.

Piorun, pożar i wielka ucieczka Kate Winslet

Zdobywczyni Oskara i jedna z najpopularniejszych brytyjskich aktorek Kate Winslet cudem uniknęła śmierci, kiedy w dom jej przyjaciela i miliardera Richarda Bransona uderzył piorun i rozpętał się wielki pożar. Wszystko działo się w bardzo filmowej scenerii Wysp Karaibskich, w które w niedzielną noc uderzył huragan.

Tymoszenko podtruwana?

Julia Tymoszenko przebywająca w kijowskim areszcie już trzeci tydzień może być podtruwana, stwierdzili jej obrońcy. Była premier od kilku dni czuje się coraz gorzej, a na jej ciele "pojawiły się plamy niewiadomego pochodzenia". - Wygląda bardzo ładnie, delikatnie - stwierdziła tymczasem prokurator Lidia Frołowa, jedna z prowadzących sprawę byłej premier. Prokuratura wciąż nie zgadza się na dopuszczenie do Tymoszenko jej rodzinnego lekarza.

Rosja blokuje start opozycyjnej partii

Sąd rejonowy w Moskwie w poniedziałek oddalił skargę opozycyjnej Partii Wolności Narodowej (Parnas) na decyzję Ministerstwa Sprawiedliwości o odmowie wpisania jej do rejestru partii politycznych. Oznacza to, że partia nie będzie mogła startować w wyborach.

"Szok. Białoruś boi się, co będzie dalej"

Żona aresztowanego na Białorusi opozycjonisty Alesia Bialackiego szuka pomocy w Polsce. Na spotkaniu z dziennikarzami mówiła, że wiadomość o wydaniu przez Polskę informacji o kontach jej męża była szokiem. - Jest niepokój i strach, co będzie dalej - powiedziała.

Bazooki zatrzymały konwój NATO

Kosztowna strata dla wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego. W Beludżystanie, południowo-zachodniej prowincji Pakistanu mającej wspólną granicę z Afganistanem około 12 napastników zaatakowało bazookami konwój cystern przewożących paliwo dla stacjonujących w Kandaharze jednostek. Spłonęło 18 ciężarówek.

Uran w świętym mieście

Władze Iranu poinformowały w poniedziałek, że rozpoczęto przenoszenie wzbogacających uran wirówek z głównego ośrodka nuklearnego w Natanz, w środkowej części kraju, do podziemnego bunkra niedaleko świętego szyickiego miasta Kum.

Polska broń dla Libii? MON zaprzecza, MSZ nie komentuje

- Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że nie dostarczało broni i amunicji do Libii - powiedział tvn24.pl rzecznik resortu, Jacek Sońta. Według informacji, które podała wcześniej PAP powołując się na nieoficjalną informację ze źródła rządowego, Polska kilka miesięcy temu dostarczyła broń powstańcom. Operacja miała zostać przeprowadzona za zgodą rządu. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który w sprawie sytuacji w Libii wydał oficjalne oświadczenie stwierdził, że tych doniesień nie będzie komentował.

Korespondent BBC "torturowany w więzieniu"

Korespondent radia BBC w Tadżykistanie, oskarżony o przynależność do nielegalnej muzułmańskiej organizacji, był torturowany wkrótce po aresztowaniu - poinformowała jego prawniczka.