Niemieckiej młodzieży najtrudniej byłoby zrezygnować z telefonu komórkowego. Trudniej nawet, niż z seksu, alkoholu czy telewizji. Tydzień bez komórki szczególnie trudno sobie wyobrazić nastolatkom - wynika z opublikowanego w środę sondażu Instytutu Forsa.

Przed sądem w RPA stanęło siedmiu młodych ludzi w wieku 13-20 lat podejrzanych o zbiorowy gwałt na niepełnosprawnej umysłowo 17-latce, nagranie przestępstwa za pomocą telefonu komórkowego i umieszczenie filmu w sieci.

W związku z wyciekiem licznych poufnych dokumentów z Watykanu do mediów, na polecenie papieża Benedykta XVI powołano Komisję Kardynalską, która ma zająć się tą sprawą - poinformował w środę watykański Sekretariat Stanu.

Kierownictwo Iranu składa się z "bardzo rozsądnych ludzi" - stwierdził szef sztabu izraelskich sił zbrojnych generał Benny Gantz i podkreślił, że w związku z tym nie wierzy, by Iran zdecydował się zbudować bombę atomową. Swoją ocenę sytuacji przedstawił w wywiadzie dla dziennika "Haarec".

Norwescy psychiatrzy, którzy uznali Andersa Behringa Breivika za niepoczytalnego, zostali przez niego oskarżeni o "niegodziwe zmyślanie". Zdaniem sądzonego w Oslo masowego zabójcy, próbują oni przedstawić go jako osobnika irracjonalnego i nieinteligentnego, co nie jest zgodne z prawdą.

Ambasador Polski Leszek Szerepka wrócił w środę na Białoruś po prawie dwóch miesiącach nieobecności. Ambasador przekroczył granicę i jedzie w kierunku Mińska - potwierdził szef MSZ Radosław Sikorski. W południe w stolicy Białorusi pojawił się już też ambasador Szwecji. Przedstawicielstwa krajów UE na Białorusi nie miały oficjalnych szefów od 28 lutego, gdy ci - w geście solidarności z polskim ambasadorem, de facto wyrzuconym przez Mińsk - opuścili granice Białorusi.

Na ciele byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która oskarżyła władze więzienne o pobicie, widoczne są sińce - oświadczyła w środę na konferencji prasowej w Kijowie ukraińska rzeczniczka praw człowieka, Nina Karpaczowa, potwierdzając wczorajsze doniesienia adwokata byłej premier. Teraz żąda śledztwa i ukarania osób, które dopuściły się przemocy wobec byłej premier. Tymczasem ukraińskie MSZ oficjalnie poprosiło niemieckich lekarzy badających już wcześniej opozycjonistkę o przybycie do Charkowa, by potwierdzili, że do żadnego pobicia nie doszło.

Królowa Holandii Beatrix przyjęła dymisję rządu i premiera Marka Ruttego oraz zaakceptowała datę 12 września jako termin przedterminowych wyborów - podał w środę rzecznik dworu. Rząd złożył rezygnację po załamaniu się rozmów o redukcji deficytu budżetowego.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Francji Nicolas Sarkozy wykluczył jakąkolwiek umowę ze skrajnie prawicowym Frontem Narodowym po wyborach prezydenckich, jeżeli w nich zwycięży. Równocześnie jednak polityk uznał, że nie należy "demonizować" wyborców, którzy głosowali na kandydatkę FN, Marine Le Pen, w I turze wyborów prezydenckich.

Poważne starcia studentów, lekarzy i górników z policją w Boliwii. Kilka tysięcy osób wyszło we wtorek na ulice stolicy kraju La Paz, by protestować przeciwko złym warunkom pracy i wydłużeniu jej czasu przy minimalnym podniesieniu pensji. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, a miasto zostało sparaliżowane na całe popołudnie.

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan oświadczył w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że sytuacja w tym kraju jest "ponura", a najgorzej sytuacja przedstawia się w Hamie, gdzie - według syryjskich źródeł - siły reżimu Baszara el-Asada zabiły ponad 30 osób po tym, jak te rozmawiały z obserwatorami organizacji.

Pakistan przeprowadził udany test unowocześnionej rakiety średniego zasięgu, która może przenosić głowice nuklearne - poinformował przedstawiciel armii pakistańskiej. To odpowiedź na próbę wykonaną przed tygodniem przez sąsiednie Indie.

Co najmniej 16 osób zginęło, a 34 zostało rannych w ataku lotniczym sił sudańskich na Sudan Południowy - poinformowała ambasador USA przy ONZ Susan Rice, powołując się na dane dostarczone przez oenzetowską misję w Sudanie (UNMIS).

Dwóch kolejnych agentów Secret Service zrezygnowało z pracy w związku ze skandalem z wynajmowaniem prostytutek w Cartagenie w Kolumbii przed przyjazdem tam prezydenta USA Baracka Obamy - poinformowały we wtorek te służby.

Korea Północna wycofała inżynierów i sprzęt z miejsca, skąd wystrzelono 13 kwietnia rakietę mającą - według Phenianu - wynieść satelitę na orbitę okołoziemską. Sugeruje to, że do drugiej próby rakietowej nie dojdzie w najbliższej przyszłości. Południowokoreański wywiad twierdzi jednak, że już trwają przygotowania jego sąsiada do podziemnej próby jądrowej.

Niespodzianki nie było. Były gubernator Massachusetts Mitt Romney z łatwością wygrał we wtorek prawybory republikańskie we wszystkich pięciu stanach, gdzie tego dnia głosowano: w Nowym Jorku, Pensylwanii, Connecticut, Delaware i Rhode Island.

Walczący o nominację prezydencką z ramienia Partii Republikańskiej politycy toczą bój o pięć stanów. Wyborcy opowiadają się za swoimi faworytami w Pensylwanii, Connecticut, Nowym Jorku, Delaware i Rhode Island.

Wnuk Józefa Stalina, zwrócił się do głównego prokuratora wojskowego Federacji Rosyjskiej Siergieja Fridinskiego o wznowienie śledztwa w sprawie Katynia. Jewgienij Dżugaszwili uważa, że śledztwo powinno zakończyć się aktem oskarżenia.

Żołnierz USA Bradley Manning, oskarżony o udostępnienie portalowi WikiLeaks tajnych dokumentów dyplomacji amerykańskiej, na wtorkowym przesłuchaniu przed sądem w Maryland wniósł o oddalenie wszystkich stawianych mu zarzutów z powodu uchybień prokuratury.