Pociągnął prezydenta. Pójdzie siedzieć?

Do trzech lat więzienia oraz kara w wysokości 45 tysięcy euro grożą mężczyźnie, który w czwartek mocno popchnął prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w miejscowości Brax na południu kraju. Motywy działania dotąd niekaranego mężczyzny nie są znane.

Polska chluba w NATO wróciła do kraju

Polski okręt dowodzenia ORP Kontradmirał Xawery Czernicki po półtorarocznej służbie pod flagą NATO wrócił w czwartek do macierzystego portu w Świnoujściu. Marynarzy w kraju witali przy dźwiękach orkiestry ich dowódcy i stęsknieni bliscy.

CIA ma nowego szefa

Senat USA zatwierdził przez aklamację generała Davida Petraeusa jako nowego dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Swoje nowe stanowisko Petraeus ma objąć we wrześniu. Obecny szef CIA Leon Panetta ma natomiast 1 lipca objąć stanowisko szefa Pentagonu.

Piorun zabił całą klasę. Pożegnali ofiary

W krajach rozwiniętych pioruny najczęściej są najwyżej niedogodnością. Czasem jednak dochodzi do wypadków śmiertelnych. W Ugandzie sprawa jest drastycznie odmienna. Tam 18 dzieci, cała klasa, oraz ich nauczyciel zginęło od uderzenia pioruna w szkołę. Kolejne 38 dzieci trafiło do szpitala.

O jeden sukces polskiej prezydencji mniej

Unia Europejska zamknęła negocjacje akcesyjne z Chorwacją - poinformował komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele. Oznacza to, że Polska straciła jeden z sukcesów, który był już zaliczany na konto polskiej prezydencji. Węgrzy ubiegli Warszawę dosłownie o godziny.

Broń z Libii wzmacnia Al-Kaidę?

Broń jest przemycana z ogarniętej wojną domową Libii i prawdopodobnie sprzedawana Al-Kaidzie w Afryce Północnej. To umożliwi organizacji pogłębienie chaosu na kontynencie - ostrzegł szef MSW Hiszpanii Alfredo Perez Rubalcaba. Na dodatek w ostatnich dniach Francja oświadczyła, że zrzuca nowoczesną broń rebeliantom. Szef rosyjskiego MSZ uznał to za "jaskrawe pogwałcenie" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ sankcjonującej interwencję w Libii.

Tarcza w Polsce? Rosyjscy wojskowi znajdą "odpowiedź"

Projekt tarczy antyrakietowej ma szanse na sukces wyłącznie, jeśli będzie realizowany z Rosją - oznajmił w Warszawie stały przedstawiciel tego kraju przy NATO Dmitrij Rogozin. Zapowiedział, że w przeciwnym wypadku będzie odpowiedź na rozmieszczenie elementów tarczy w Polsce, a najlepiej żeby tarczy w ogóle nie było. Niemniej polskie MSZ z rozmów z Rogozinem jest zadowolone.

Chcą wyrzucić Polaków z ambasady

Ambasada polska w Mińsku ma kłopoty z wynajmowaną siedzibą, której termin dzierżawy mija pod koniec roku. Według dotychczasowych sygnałów władze białoruskie nie zamierzają przedłużać umowy wynajmu. O nowej siedzibie na razie nic nie wiadomo, tymczasem ewentualna przeprowadzka już powinna się rozpocząć.

Rosyjska flota spuszcza z tonu. Miało być sześć, będzie jeden

Jeszcze w 2007 roku dowódca rosyjskiej floty nakreślił wizję wielkiego rozwoju rosyjskiej marynarki. Do 2025 w służbie miało być 300 okrętów, w tym sześć wielkich lotniskowców, a cała flota miała być porównywalna z amerykańską. Po czterech latach okazuje się, że było to rzucanie słów na wiatr. Teraz Rosjanie zapewniają, że "najdalej w 2023 roku" będzie gotowy "prawdziwy nowoczesny lotniskowiec". Jeden.

Unia zadowolona z greckiej konsekwencji. Pójdą fundusze

Grecki parlament uchwalił drugą ustawę oszczędnościową, zakładającą drakońskie cięcia wydatków. Unia Europejska oświadczyła, że pogrążona w głębokim kryzysie Grecja spełniła tym samym warunki odblokowania nowych funduszy, na ratowanie kraju przed bankructwem. Piąta transza pomocy opiewa ona na 12 miliardów euro.

Kozieradka z Egiptu. Nowy winny EHEC?

Komisja Europejska ostrzegła Hiszpanię i sześć innych państw UE przed nasionami kozieradki importowanymi z Egiptu w 2009 i 2010 roku. Zdaniem KE nasiona mogły mieć związek z groźnym szczepem bakterii EHEC w Niemczech i Francji.

"Rosja jest wielkim mocarstwem arktycznym"

- Rosja będzie bronić w Arktyce swoich interesów strategicznych i rozszerzać tam swoją obecność - powiedział Władimir Putin, zapowiadając odrodzenie północnego szlaku morskiego i budowę na półwyspie Jamał portu oraz zakładu skraplania gazu.

"Biblia" scjentologów zakazana w Rosji

Scjentolodzy, kontrowersyjna sekta, lub według innych kościół, otrzymała silny cios od rosyjskich władz. Sąd w Moskwie wydał zakaz publikacji i sprzedaży książek twórcy ruchu Lafayette'a Ronalda Hubbarda. Według sędziów dzieła Amerykanina "zawierają wezwania do działań ekstremistycznych".

Sarkozy ofiarą ataku

Rytualne przejście wzdłuż tłumu gapiów i ściskanie im dłoni to chleb powszedni dla wielu znanych polityków. Jednak, jak przekonał się Nicolas Sarkozy, nie zawsze jest to bezpieczny sposób kontaktu z wyborcami. Kiedy francuski prezydent przechodził wzdłuż szpaleru ludzi w miasteczku Brax, z tłumu nagle wystrzeliła ręka, która chwyciła go za klapę marynarki i gwałtownie szarpnęła.

Putin: Kampania prezydencka będzie brudna

Rosyjski premier Władimir Putin ostrzegł, że kampania przed wyborami prezydenckimi w marcu 2012 będzie brudna. Ponownie uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy będzie starał się o powrót na Kreml.

Polski eurooptymizm "ociera się o prowokację"

Polska prezydencja nada Europie pozytywne impulsy, tak potrzebne dziś dla jej rozwoju - ocenił szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. W związku z objęciem w piątek przez Polskę półrocznego przewodnictwa w Unii Europejskiej, w europejskiej prasie pojawiły się liczne komentarze. Większość podkreśla polskie pozytywne nastawienie do UE i wielkie przemiany, jakie dokonały się w Polsce w ostatniej dekadzie.

Niemcy: Polski autobus uderzył w drzewo

18 osób odniosło lekkie obrażenia po tym jak autobus z Polski miał wypadek w Hesji w Niemczech - poinformowała agencja dpa. Wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci.

Posłowie w Bułgarii chodzą z rumuńskim komórkami

Bułgarscy posłowie wpadli w psychozę. Wszyscy boją się podsłuchów, którymi nadzwyczaj chętnie posługują się tamtejsze służby. Chcąc obronić się przed inwigilacją, niemal każdy poseł zaopatrzył się w telefon z Rumunii. Jak informuje dziennik "Standard", ostatnio modne wśród parlamentarzystów stają się również komórki włoskie, rzadziej brytyjskie, bo są droższe.

Litewska TV o zbrodni Polaka. Wilno: Reakcja Polski naciągana

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy jest zaskoczone reakcją strony polskiej na zapowiedź wyemitowania w czwartek w prywatnej telewizji litewskiej LNK programu o krwawym morderstwie sprzed 13 lat, popełnionym przez Polaka z Wileńszczyzny. Kontrowersje budzi nie tylko sugerowanie, że zbrodni dokonano na tle narodowościowym. Program zostanie pokazany w czasie, gdy na Litwę przyleci Radosław Sikorski.

750 tys. ludzi strajkuje, ale Wyspy to nie Ateny

750 tys. pracowników budżetówki zaczęło w Wielkiej Brytanii wielki strajk. To ich głos w obronie emerytur i miejsc pracy. Skala wielka, więc i policja w pełnej gotowości. Wszystko po to, by przed brytyjskim parlamentem nie powtórzył się scenariusz z Aten.

Bundestag za Niemcami bez atomu

Niemiecki Bundestag uchwalił w czwartek pakiet ustaw, które zakładają stopniową rezygnację z wykorzystania energii atomowej do końca 2022 r. oraz szybszy rozwój energii opartej na źródłach odnawialnych.

NATO: Nie dostarczaliśmy broni wrogom Kaddafiego

Sojusz Północnoatlantycki nie brał udziału we francuskiej operacji, w ramach której dostarczono broń libijskim powstańcom - powiedział w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen.

Niemcy krytykują projekt budżetu UE. Bo za duże wydatki

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle skrytykował projekt nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Jak oświadczył, Niemcy nie są gotowe zaakceptować proponowanej wielkości budżetu, jak również nowego podatku europejskiego.

Zamknął uczelnie, studentów wysłał do fabryk i na pola

Korea Północna zamknęła na 10 miesięcy uniwersytety i wysłała studentów do pracy w przemyśle i rolnictwie. Czy to kolejna dramatyczna próba ratowania znajdującej się w opłakanym stanie gospodarki? A może próba uniknięcia rewolucji na kształt tych, które dokonały się w Afryce Północnej?

Książę ostrzega. Nuklearny wyścig zbrojeń w Zat. Perskiej?

Wystarczyła jedna wypowiedź członka rodziny królewskiej z Arabii Saudyjskiej, żeby wzbudzić poważny niepokój na Zachodzie. Książę Turki al-Fajsal, "szara eminencja" władz w Rijadzie, ostrzegł na tajnym spotkaniu z przedstawicielami NATO, że jeśli Iran pozyska broń atomową, Arabia Saudyjska odpowie na to tym samym.

42 kilometry nad morzem. Chiński rekord świata

Chińczycy oddali do użytku najdłuższy na świecie most poprowadzony nad morzem. Przerzucona nad zatoką Jiaozhou konstrukcja ma 42 km długości i łączy portowe miasto Qingdao z wyspą Huangdao.

Prezydencja "z twarzą zwróconą na Wschód"

"Z twarzą zwróconą na Wschód" - tak dziennik "Moskowskije Nowosti" tytułuje w czwartek korespondencję z Warszawy, prezentującą priorytety rozpoczynającego się 1 lipca półrocznego przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej. W ocenie gazety, "Polska chce roztoczyć europejski parasol nad byłymi republikami ZSRR".

Ateny liżą rany, posłowie postawią kropkę nad "i"?

Grecki parlament będzie dziś głosował nad przyjęciem drugiej ustawy "oszczędnościowej". Wczoraj przeszła pierwsza ustawa w sprawie radykalnych cięć. Choć głosowanie nad dzisiejszą ustawą jest niemniej ważne od wczorajszego, ulice Aten wyglądają zupełnie inaczej. Po dwóch dniach i nocach zamieszek, w stolicy Grecji panuje względny spokój.

Polska to "największy europejski plac budowy"

W specjalnym dodatku poświęconym polskiej prezydencji w UE "Financial Times" zauważa, że Warszawa będzie starała się o zapewnienie w nowym budżecie unijnym "szczodrych nakładów na fundusze strukturalne". Gazeta przypomina, że dzięki takim środkom w obecnym cyklu budżetowym Polska stała się "największym europejskim placem budowy".

Hakerzy dopiekli zwolennikom świętej wojny

Zablokowane w środę popularne forum internetowe dla dżihadystów al-Shamukh zostało zaatakowane przez hakerów - uważają eksperci ds. antyterroryzmu i cyberterroryzmu. Jednak zaznaczają, że atak na forum wcale nie leży w interesie zachodniego wywiadu.