Na cztery dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji socjalista Francois Hollande wyprzedza o dwa punkty procentowe swego największego rywala, ubiegającego się o reelekcję centroprawicowego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Watykan poinformował w środę, że otrzymał odpowiedź lefebrystów na dokument doktrynalny, od którego akceptacji uzależnia powrót bractwa do Kościoła. Według Stolicy Apostolskiej, odpowiedź jest "zachęcająca", choć nie oznacza jeszcze rozwiązania tej sprawy.

Król Hiszpanii Juan Carlos przeprosił za swoją wyprawę do Afryki na polowanie na słonie. Monarcha był krytykowany za to, że udał się w taką podróż, podczas gdy jego kraj boryka się z kryzysem ekonomicznym. - Bardzo przepraszam, popełniłem błąd. To się już więcej nie powtórzy - powiedział 74-letni król - podaje BBC.

W szeregach niemieckiej Partii Piratów mnożą się rewizjonistyczne i antysemickie wypowiedzi - informuje dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Jednym z najgłośniejszych takich przypadków była wypowiedź Bodo Thiesena, który obwinił Polskę o wybuch II wojny światowej. Mimo to, zachował legitymację partyjną.

Deklaracja Australii o wycofaniu żołnierzy z Afganistanu przed 2014 rokiem jest "całkowicie zgodna z ustalonym planem" - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Wcześniejsze wyjście wojsk australijskich z Afganistanu ma respektować strategię sojuszu dotyczącą wyjścia NATO z tego kraju.

Czeski rząd stracił większość w parlamencie i jest na drodze ku upadkowi. Premier Petr Neczas zapowiedział, że albo uda się zbudować nową koalicję, albo niedługo ogłosi nowe wybory. Wszystko przez skazanie za korupcję byłego ministra transportu Vitema Barty, którego partia "Sprawy Publiczne" (VV) wchodziła w skład koalicji rządowej. - Wykluczam dalszą współpracę z klubem poselskim, którym z zewnątrz lub zakulisowo kieruje człowiek skazany za korupcję - powiedział Neczas.

171 kobiet i nastolatek trafiło do szpitala z objawami ciężkiego zatrucia, po tym jak napiły się wody z studni w żeńskiej szkole. Żadna nie straciła życia. Władze miasta Rostak w prowincji Takhar w północno-wschodnim Afganistanie twierdzą, że był to atak ekstremistów sprzeciwiających się nauczaniu kobiet.

- Podobnie jak Australia, Nowa Zelandia rozważa wycofanie swych wojsk z Afganistanu jeszcze przed przewidzianym na koniec 2014 roku zakończeniem bojowej misji sił międzynarodowych w tym kraju - poinformowało nowozelandzkie radio.

- Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, a od niedawna też birmańska deputowana Aung San Suu Kyi w czerwcu po raz pierwszy od 24 lat opuści Birmę i odwiedzi Norwegię oraz Wielką Brytanię - poinformowała jej partia, Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD). Noblistka wcześniej przez lata była przetrzymywana w więzieniach i areszcie domowym.

- Niemal 75 procent Polaków twierdzi, że Żydzi wykorzystują Holokaust. 63 procent jest przekonanych, że Izrael prowadzi eksterminację Palestyńczyków. Połowa jest przekonana, że Żydzi mają za duże wpływy w Polsce - pisze dziennik "Times of Israel", powołując się na treść raportu przygotowanego przez niemiecką fundację Friedricha Eberta.

Chiny wstrzymały odsyłanie uciekinierów z Korei Północnej do ojczyzny, gdyż Phenian nie skonsultował z Pekinem daty wystrzelenia rakiety dalekiego zasięgu - podał w środę japoński dziennik "Yomiuri Shimbun", powołując się na chińskich urzędników. Jeśli doniesienia się potwierdzą, będzie to bardzo ważny krok w relacjach Phenianu z swoim najważniejszym i praktycznie jedynym sojusznikiem.

Dla wielu zagranicznych obserwatorów to, co się dzieje w sądzie w Oslo, jest nie do pomyślenia. Morderca 77 osób jest witany uściśnięciem ręki, uśmiechami, a sędzia pozwala mu wypowiadać swoje absurdalne teorie i zwraca się do niego nad wyraz spokojnie. Proces Andersa Breivika jest określany jako "cyrk", który służy wyłącznie terroryście do manifestowania swoich poglądów. - To owszem jest cyrk, ale to niezbędny cyrk - broni norweska profesor prawa Ragna Aarli.

W Korei Północnej w najlepsze trwają spekulacje nad tym, kto jest winny nieudanemu odpaleniu rakiety z satelitą. Najpopularniejszą tezą jest zwykła awaria techniczna, ale pojawiają się spekulacje, że było to "przechwycenie z zewnątrz". Ale nie brakuje głosów, że winę ponosi "partyjna opozycja" wobec nowego dyktatora Kim Dzong Una, a podobne tezy w systemach totalitarnych często prowadzą do czystek.

W obliczu zbliżania się ceny litra benzyny w Rzymie do dwóch euro, kierowcy masowo rezygnują z samochodów i przesiadają się do autobusów oraz na rowery. Sprzedaż paliwa w Wiecznym Mieście spadła aż o jedną czwartą. Właścicielom 400 ulicznych dystrybutorów paliwa i małych stacji benzynowych grozi bankructwo. Twierdzą, że to oni, a nie kierowcy, najbardziej odczuwają skutki wzrostu cen.

Guru inwestorów giełdowych i jeden z najbogatszych Amerykanów Warren Buffett jest chory na raka prostaty. - Dobra wiadomość jest taka, że nowotwór jest w początkowym stadium i moje życie nie jest zagrożone - uspokaja miliarder.

Kilka dni po wejściu w życie zawieszenia broni w Syrii doszło znowu do eskalacji przemocy. Według działaczy opozycji, we wtorek w całym kraju zginęło w atakach sił rządowych co najmniej 77 osób.

Prom kosmiczny Discovery odleciał na zasłużoną "emeryturę". Dumnie wieziony na grzbiecie Jumbo Jeta wyruszył ze słynnego przylądka Canaveral na Florydzie, przeleciał nad Białym Domem i wylądował w muzeum. Kończy się pewna epoka. Rozpoczyna zupełnie nowa, w której kosmos staje się otwarty jak nigdy wcześniej.

Po kolejnym nieudanym wystrzeleniu rakiety z satelitą na pokładzie Korea Północna nie ma zamiaru się poddać. - Będziemy nadal korzystać z naszego prawa do przestrzeni kosmicznej - oświadczyło MSZ w Phenianie, pomimo ostrej krytyki międzynarodowej związanej z odpaleniem rakiety Unha-3.

Władze Egiptu podtrzymały decyzję o dyskwalifikacji 10 z 23 kandydatów w wyborach prezydenckich, czyli wszystkich, którzy odwołali się od sobotniej decyzji, w tym byłego wiceprezydenta i szefa wywiadu - podały źródła w komisji nadzorującej wybory.

Jordański muzułmański radykał Abu Katada, uważany kiedyś za prawą rękę Osamy bin Ladena w Europie, został aresztowany w swoim domu w Londynie. - Władze mają wznowić wobec niego procedurę ekstradycji do Jordanii - ogłosił brytyjski resort spraw wewnętrznych.