Pierwsze zakażenie EHEC w Szwecji

Szwedzkie władze sanitarne poinformowały o stwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia szczepem pałeczki okrężnicy EHEC, do którego doszło w kraju. Natomiast władze powiatu Paderborn, w Dolnej Saksonii w Niemczech podały, że ponieważ kilkoro uczniów i pracowników zaraziło się EHEC, na tydzień zamknięta została szkoła podstawowa w miejscowości Altenbeken. Fala zatruć spowodowała dotychczas w Europie śmierć 48 osób; prawie wszystkie zmarły w Niemczech.

Premier: Bułgarzy są jak psy. Trzeba ich trzymać na smyczy

- Moje psy są ładne, lecz tak samo jak Bułgarów, należy je trzymać krótko na smyczy - stwierdził w niedzielę na wystawie czworonogów premier Bułgarii Bojko Borysow. Porównanie przez niego współobywateli do psów wywołało burzę polityczną.

Kosmiczne śmieci zagroziły ISS. Ewakucja astronautów

Odpadki kosmiczne, która zagrażały Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), minęły ją w odległości zaledwie 250 metrów. Wcześniej sześciu astronautów zostało ewakuowanych do dwóch kapsuł rosyjskich statków Sojuz, zacumowanych przy ISS.

Polak wicemerem Wilna

Radny Jarosław Kamiński z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) został wicemerem Wilna. Jego kandydaturę poparło we wtorek 34 radnych w 51-osobowej Radzie Samorządu Wilna. Przeciwko głosowało 10 osób.

Wzięli pomoc od Unii, a w kraju afera goni aferę

Pogrążona w kryzysie Portugalia, podobnie jak Irlandia i Grecja, otrzymała pomoc Unii Europejskiej. Finansowe kłopoty tego kraju nie dziwią jednak w kontekście ujawnionych ostatnio afer finansowych. Okazuje się, że przez ponad rok wojskowi dostawali pensje wyższe, niż powinni. Pisze o tym dzisiejsza prasa portugalska. Wczoraj z kolei media ujawniły raport, z którego wynika, że w 2010 r. aż 40 proc. recept zostało sfałszowanych.

Były minister obrony kieruje "grupą zbrojną"?

Były gruziński minister obrony Irakli Okruaszwili został oskarżony o utworzenie grupy zbrojnej w celu zapewnienia sobie możliwości powrotu do Gruzji - ogłosiła prokuratura w Tbilisi. Na Okruaszwilim, który przebywa we Francji ciąży zarzut korupcji.

"Turbokapitalizm made in China kupuje sobie Niemcy i Europę"

Umowy gospodarcze o wartości 15 mld dolarów podpisano we wtorek w Berlinie podczas pierwszych niemiecko-chińskich konsultacji międzyrządowych - poinformował premier Chin Wen Jiabao. Część niemieckich komentatorów ostrzega jednak przed ryzykiem związanym z gospodarczą ekspansją Chin. "W Polsce właśnie upadł największy, prowadzony przez Chińczyków projekt infrastrukturalny w Europie" - przypomina jedna z gazet.

Sukces "Buławy". Trafiła w cel oddalony o 6 tys. km

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło sukces próby pocisku balistycznego "Buława". "Wystrzelenie we wszystkich parametrach zostało przeprowadzone z powodzeniem. Bojowe głowice międzykontynentalnej rakiety balistycznej "Buława" zostały dostarczone w przewidziany rejon poligonu "Kura" na Kamczatce w przewidywanym czasie" - poinformował resort obrony na swojej stronie internetowej.

Śledztwo ws. zabójstwa Stańczaka zawieszone

Z braku odpowiedzi Pakistanu na sześć wniosków o pomoc prawną, warszawska prokuratura zawiesiła śledztwo w sprawie zabójstwa polskiego geologa Piotra Stańczaka. Polak został porwany a następnie zamordowany przez pakistańskich talibów w 2009 r. O zawieszeniu śledztwa poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie prok. Zbigniew Jaskólski.

Dziewczyna Bonda deportowana

Malajska aktorka Michelle Yeoh, która została sławna dzięki roli chińskiego szpiega u boku Pierca Brosnana w "Jutro nie umiera nigdy", znalazła się teraz w centrum politycznych zawirowań. Kobieta została bez podania powodu deportowana z Birmy. Najprawdopodobniej to kara za zagranie przeciwniczki miejscowego reżimu, noblistki Aung San Suu Kyi.

Bomby Luftwaffe spadną na Muammara Kaddafiego

Niemcy są gotowe wesprzeć dostawami broni operację NATO w Libii - twierdzą niemieckie media. Do tej pory Berlin odcinał się od międzynarodowej interwencji w ogarniętym wojną domową kraju - niemieckie siły zbrojne nie biorą w niej udziału, ani nie wspierają w niej bezpośrednio sojuszników.

Sprzęt poborowego: karabin, bagnet i iPad

Co dostaje w rękę przeciętny poborowy po stawieniu się w jednostce? Mundur, hełm, karabin i inne mało finezyjne przedmioty przystosowane do brutalnego traktowania przeciwnika na polu walki. Wojsko Singapuru zmienia zasady gry. Teraz każdy nowy poborowy otrzyma też iPada.

Do Izraela płyną "aktywiści terroru"

- Uczestnicy Flotylli Wolności są aktywistami terroru, którzy próbują wywołać prowokację i szukają krwi - powiedział minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman w wywiadzie dla izraelskiego radia. Aktywiści skarżą się tymczasem, że ktoś sabotuje ich wyprawę.

Podpatrzyli tajnego drona Chińczyków

Japońskie Siły Samoobrony podpatrzyły dotychczas nieznany chiński samolot bezzałogowy. Samolot patrolowy obserwujący ćwiczenia marynarki wojennej Pekinu zrobił zdjęcie tajemniczemu dronowi latającemu wokół chińskich okrętów.

Afera wygnała szefa banku

Według jego własnej wersji wydarzeń podał się do dymisji i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, bo bał się o swoje życie. Afgański rząd twierdzi jednak, że prezes banku centralnego Abdul Kadir Fitrat po prostu do USA uciekł. A wszystko to w gęstej atmosferze skandalu Kabul Banku.

Wyrok na Poczobuta znów odłożony. Do lipca

Już dziś mógł zapaść wyrok w procesie Andrzeja Poczobuta, działacza związku Polaków i korespondenta "Gazety Wyborczej", oskarżonego o zniesławienie prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Ostatecznie sąd odroczył jednak proces do 5 lipca, a na kolejnej rozprawie wystąpili jedynie obrońcy oskarżonego.

Kim wybiera się do Rosji

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Il wybiera się do Rosji, informuje południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Sydney przeprasza za to, że istnieje

Rada miasta Sydney oficjalnie zadekretowała zmianę postrzegania historii. Od wtorku we wszystkich oficjalnych dokumentach przybycie białych skazańców na kontynent na przełomie XVIII i XIX wieku będzie określane jako "inwazja". Tym samym w większości biali włodarze miasta, w imię poprawności politycznej, weszli w skórę rdzennej ludności Australii.

Powódź zalała elektrownię atomową

Fala powodziowa przerwała wał ochronny wokół elektrowni atomowej w Fort Calhoun w amerykańskim stanie Nebraska. Na teren siłowni wdarły się wody wezbranej rzeki Missouri. Operator elektrowni i władze zapewniają, że nie ma zagrożenia dla zakładu.

Najemnik "nieumyślnie" ostrzelał i zabił Afgańczyków

Były najemnik z firmy Blackwater, Justin Cannon, został skazany przez amerykański sąd na trzydzieści miesięcy więzienia za "nieumyślne zabójstwo". Mężczyzna wraz z innym najemnikiem ostrzelał samochód, w którym zginął Afgańczyk i przypadkowo zabili kolejnego, który przechodził na spacerze z psem.

Trybunał to "zachodnie narzędzie prześladowań"

Rząd libijski odrzuca wydane przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazy aresztowania przywódcy Libii Muammara Kaddafiego, jego syna oraz szefa libijskiego wywiadu. - Libia nie akceptuje decyzji MTK, który jest narzędziem świata zachodniego do prześladowania przywódców Trzeciego Świata - powiedział minister sprawiedliwości Mohammed al-Qamoodi.

Asteroida minęła nas o włos

Miała wielkość sporej ciężarówki, nazwano ją 2011 MD. Asteroida minęła w poniedziałek Ziemię w odległości 12 tys. km - poinformowało kalifornijskie Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) należące do agencji NASA. Najbliżej przelatującego kosmicznego obiektu znalazł się Ocean Atlantycki.

Białoruś pogrąży się w ciemnościach?

Białoruś w poniedziałek miała zapłacić rosyjskiemu koncernowi Inter RAO zaległą należność za dostawy energii elektrycznej. Ze źródeł rosyjskich wynika, że termin spłaty przeniesiono na wtorek rano. Taką informację podała w poniedziałek wieczorem rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na źródło w koncernie.

Libia ma "obowiązek aresztowania Kaddafiego"

Libia i państwa-strony Statutu Rzymskiego, na mocy którego powołano Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), mają obowiązek wykonać nakaz aresztowania płk. Muammara Kaddafiego - ocenił przewodniczący Zgromadzenia państw-stron Christian Wenaweser.

Od Waterloo do Białego Domu?

Konserwatywna członkini Kongresu ze stanu Minnesota, przywódczyni klubu Tea Party w tej izbie, czyli Michelle Bachmann ogłosiła zamiar ubiegania się prezydencką nominację z ramienia republikanów.

Polskie MSZ: Dla Kaddafiego nie ma miejsca w nowej Libii

Bengazi i Misratę, bastiony libijskich powstańców, ogarnęła w poniedziałek radość po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazów aresztowania przywódcy Libii Muammara Kaddafiego. Z kolei polski MSZ stwierdził, że decyzja MTK powinna przyczynić się do rozejmu w Libii.

Zobacz 12 najpiękniejszych miejsc na Ziemi

UNESCO wybrało 12 nowych miejsc, którym przyznało status światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego ludzkości. Te widoki zapierają dech w piersiach i dla milionów miłośników podróży staną się teraz jeszcze silniejszym magnesem.