Berlusconi do Kaddafiego: Nie pomagamy rebeliantom

Premier Włoch Silvio Berlusconi odbył krótką rozmowę telefoniczną z dyktatorem Libii, Muammarem Kaddafim. Mówił mu o "pokojowym rozwiązaniu obecnego kryzysu" i stanowczo zaprzeczył posądzeniom Włoch o dostarczanie broni manifestantom z Bengazi. Włosi obawiają się fali nawet 300 tys. uchodźców z afrykańskiego państwa. USA, ustami sekretarz stanu Hillary Clinton, potępiają użycie przemocy przez reżim, ale zostawiają Kaddafiemiu pole do rozwiązania wewnętrznego konfliktu. Niemcy z kolei straszą Libię sankcjami.

Japonia znów będzie szpiegować

Jak podaje "Daily Telegraph", powołując się na przeciek ujawniony przez portal Wikileaks, Japończycy od 2008 roku przygotowują agencję wywiadowczą. Ta ma zbierać informacje głównie na temat sąsiadów - Korei Północnej i Chin.

Szef MSW opuszcza Kadafiego. Starcia w Trypolisie

Syn Muammara Kadafiego poinformował, że dotychczas w starciach w Libii zginęło 242 cywili i 58 żołnierzy. Wcześniej szef libijskiego MSW porzucił dyktatora i zadeklarował wsparcie dla "rewolucji". - Minister wezwał też armię do przyłączenia się do protestujących - podaje Al-Jazeera. Już po przemówieniu Kadafiego, w którym dyktator groził protestującym śmiercią i zapowiedział, że będzie walczył do końca, w Trypolisie ponownie wybuchły zamieszki.

Miliarder z szwajcarskim paszportem prezydentem

Behgjet Pacolli, miliarder ze szwajcarskim obywatelstwem został wybrany przez kosowski parlament na prezydenta. Natomiast Hashim Thaci został ponownie premierem Kosowa. Tym samym udało się przełamać trwający od grudnia impas. Przez dwa miesiące nie udawało się wybrać nowych władz kraju.

"Uprowadził dziecko, bo nienawidził i bał się kobiet"

- Uprowadził dziecko, bo nienawidził i obawiał się kobiet. Im byłam starsza, on coraz bardziej widział we mnie wroga. Bił mnie i podduszał, gdy próbowałam krzyczeć – mówi o swoim oprawcy Natascha Kampusch. Porwana w wieku 10 lat, i więziona przez osiem lat w piwnicy Kampusch udzieliła wywiadu Ewie Drzyzdze w programie "Rozmowy w toku" w TVN.

Koniec stanu wyjątkowego po 19 latach

Rząd Algierii przyjął rozporządzenie, które znosi obowiązujący od 1992 roku stan wyjątkowy. Jest to ustępstwo mające na celu złagodzenie fali protestów społecznych.

Armia Kadafiemu się sypie

150 000 żołnierzy, policjantów i najemników - to była zbrojna podstawa libijskiego reżimu. Połowa z nich to regularna armia. Bez utrzymania kontroli nad nią Kadafi nie utrzyma władzy. Elitarne, ale mniej liczne oddziały gwardzistów i strzelający bez skrupułów do cywilów najemnicy nie wystarczą. Tymczasem pojawia się coraz więcej doniesień, że wojsko przechodzi na stronę opozycji. Kadafi wydał rozkaz karania dezerterów śmiercią, ale ten drakoński środek może już nie pomóc. Kolejne jednostki armii wypowiadają posłuszeństwo, a według niepotwierdzonych doniesień, dowódca armii libijskiej Abu Bakr Junis Dżabir trafił do aresztu domowego.

"Cud gospodarczy nad Wisłą"

- Niegdyś zacofany kraj rolniczy przeżywa obecnie boom, co znajduje uznanie w całej Europie - pisze o Polsce "Der Spiegel" w artykule pod tytułem "Ambitny naród". Niemiecki tygodnik pisze też o "gospodarczym cudzie nad Wisłą", otwarciu Polski na Europę i o poprawie w stosunkach z Niemcami.

MSZ wysyła samolot do Libii

- Do Trypolisu poleci w środę rządowy embraer - zapowiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Polska uzyskała zgodę na lądowanie w stolicy Libii. Wcześniej na MSZ spadła fala krytyki - Polacy znajdujący się w ogarniętym rewolucją kraju skarżą się, że polskie władze nie pomagają im w ucieczce. - Od dwóch dni próbujemy zdobyć bilety, żeby stąd wyjechać, ale nie otrzymaliśmy żadnej pomocy - powiedziała na antenie TVN24 Katarzyna Kopańska, Polka mieszkająca w Libii.

"Islamscy ekstremiści chcą rozerwać Rosję"

Dmitrij Miedwiediew ostrzegł, że niepokoje w krajach arabskich mogą wynieść do władzy fanatyków i doprowadzić do dezintegracji tych krajów. Prezydent zaznaczył, że fanatycy próbują też siać niepokój w Rosji.

Irańskie okręty na Morzu Śródziemnym

Dwie jednostki irańskiej marynarki wojennej przepłynęły Kanał Sueski - poinformował Reuters. Okręty wypłynęły na Morze Śródziemne, co zdaniem Izraela jest kolejną irańską prowokacją.

Praca dla rewolucji albo śmierć?

Ukraińskie MSZ sprawdza doniesienia pracującego w Bengazi ukraińskiego lekarza Mychajła Firtela, że lekarze zmuszani są groźbami śmierci do opieki nad rannymi w starciach z siłami Muammara Kadafiego - poinformował rzecznik MSZ Ołeksandr Dikusarow.

Sądzony za śmierć 28 tys. Żydów grozi głodówką

Oskarżony o pomoc w zamordowaniu 28 tys. Żydów w Sobiborze w 1943 roku John Demjaniuk zagroził strajkiem głodowym w proteście przeciw procesowi. Po ekstradycji z USA, Demjaniuk sądzony jest od blisko roku w Monachium.

Iran: Naloty na rodzinę opozycjonisty

Irańskie służby bezpieczeństwa zatrzymały syna jednego z przywódców opozycji Mehdiego Karubiego, Alego - podano we wtorek na opozycyjnej stronie internetowej Sahamnews. Przeszukania dokonano też w domu samego Karubiego.

"Mordercę można tylko straszyć siłą"

Z szatanem, dyktatorem i mordercą, jakim jest Kadafi można rozmawiać tylko językiem siły - powiedział na antenie TVN24 dr Nasr Sewehli, mieszkający w Polsce Libijczyk. W walkach między protestującymi, a rzuconymi do walki przez Kadafiego siłami mogło zginąć w poniedziałek nawet kilkaset osób.

36 osób stratowanych na stadionie

Co najmniej 36 osób zostało stratowanych na śmieć w stolicy Mali - Bamako, gdy w trakcie odbywającego się na stadionie zgromadzenia religijnego wybuchła panika. Tłumy zgromadziły się, by posłuchać nauk islamskiego duchownego imama Osmana Madani Haidarę.

"Czarne dni w historii Nowej Zelandii"

- Możemy być świadkami czarnych dni w historii Nowej Zelandii - oświadczył premier Key w wystąpieniu telewizyjnym. W trzęsieniu ziemi o sile 6,3 stopnia w skali Richtera najbardziej ucierpiało miasto Christchurch. Władze kraju potwierdzają informację o 65 ofiarach śmiertelnych, ale Bob Parker, burmistrz drugiego co do wielkości miasta Nowej Zelandii, obawia się, że nie jest to ostateczny bilans ofiar. Co najmniej 200 osób może być uwięzionych w zawalonych budynkach. - Będą zabici, będzie wielu rannych - mówił burmistrz, który ogłosił stan wyjątkowy i zarządził ewakuację centrum miasta i szpitali.

Kryzys w Libii: Świat potępia i ewakuuje

Społeczność międzynarodowa nie czeka już na dalszy rozwój sytuacji w Libii. Organizowane są powroty do ojczyzn obywateli m.in. krajów Unii Europejskiej, którzy nadal znajdują się w Trypolisie. – Rozlew krwi musi się natychmiast skończyć – zaapelowała amerykańska Sekretarz Stanu, Hillary Clinton.

Setki zabitych w Trypolisie

Zacięte walki na ulicach stolicy Libii. Liczba ofiar, według różnych źródeł, wynosi od 200 do ponad 300. Al-Jazeera i BBC powołując się na świadków, twierdziły, że libijskie lotnictwo bombarduje liczne cele w stolicy. Najgwałtowniejsze starcia w Trypolisie mają się toczyć we wschodnich, biednych, dzielnicach miasta. Około godz. 2 lokalnego czasu pokazano na chwilę w państwowej telewizji Kadafiego, który oświadczył, że jest "w Trypolisie, a nie w Wenezueli". Już wcześniej Wenezuela stanowczo zaprzeczyła, jakoby dyktator jechał do tego kraju.

Przewrót na Białorusi? Łukaszenka grozi armią

- Jeśli obrót sytuacji byłby taki, że pojawiłaby się w naszym kraju groźba przewrotu, zagrożenie dla dziesięciomilionowego narodu, to nie zawahałbym się użyć sił zbrojnych - oświadczył prezydent Białorusi. Aleksandr Łukaszenka nawiązał w ten sposób do demonstracji w Mińsku w wieczór po wyborach, która została rozbita przez służby bezpieczeństwa.

Zabójca z Pakistanu był agentem CIA

Raymond Davis, Amerykanin oskarżony o zastrzelenie dwóch Pakistańczyków na ulicy w Lahore, jest pracownikiem CIA. Źródła Reutersa twierdzą, że amerykański wywiad korzystał z jego usług, jednak Davis nie brał udziału w tajnych operacjach.

Groźni talibowie w rękach Polaków

Jeden z głównych komendantów talibów działających w dystrykcie Andar - Sana Mohammada, dowódca lokalnej grupy rebelianckiej oraz prawdopodobny zamachowiec-samobójca zostali zatrzymani przez żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie.

Nie chcieli bombardować tłumów. Uciekli na Maltę

Dwa libijskie myśliwce Mirage F1 niespodziewanie wylądowały na lotnisku na Malcie. Maltańskie władze potwierdziły, że piloci odmówili bombardowania demonstrantów i zdecydowali się uciec z kraju wraz z maszynami. Myśliwce pilotowali oficerowie w randze pułkownika.

Wirtualna wycieczka po weneckich kanałach

Władze Wenecji uruchomiły stronę dla internautów, którzy chcą zwiedzać miasto nie ruszając się z domu. Umieszczono tam wysokiej rozdzielczości zdjęcia, dzięki którym można "pływać" łódką po najsłynniejszych kanałach świata.

Miedwiediew zwolnił wiceszefa FSB

Dmitrij Miedwiediew zwolnił zastępcę dyrektora FSB, generała Wiaczesława Uszakowa. Według prezydenta Uszakow wywierał presję na śledztwo, w które zamieszani są prokuratorzy i moskiewscy urzędnicy. - Nie wolno mówić o winie przed wyrokiem sądu, a tym bardziej wywierać nacisk za pośrednictwem mediów. Jest to niedopuszczalne - argumentował prezydent Rosji.

Wielki rosyjski radar za polską granicą

- Rosja buduje pod Kaliningradem stację radiolokacyjną, która będzie częścią systemu ostrzegania o ataku rakietowym - poinformował pierwszy wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej, generał Władimir Popowkin. Oprócz radaru w obwodzie kaliningradzkim powstaje centrum wspomagające sterowanie satelitami Wojsk Kosmicznych FR.

Domniemany plagiator nie straci stanowiska

Oskarżony o popełnienie plagiatu w pracy doktorskiej niemiecki minister obrony Karl-Tehodor zu Guttenberg, może być spokojny o swoje stanowisko. Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że darzy swojego współpracownika "pełnym zaufaniem".

"Informujcie o cudach Jana Pawła II". Z myślą o kanonizacji

Postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II apeluje do wiernych, by przekazywali mu informacje o nowych możliwych cudach. Są one potrzebne do kanonizacji polskiego papieża. - Jedyne, co mogę powiedzieć, to aby modlić się i czuwać, aby ten cud dokonał się jak najprędzej - podkreślił ksiądz Sławomir Oder.