Włoski senator Marcello Dell'Utri, bliski współpracownik byłego premiera Silvio Berlusconiego, był przed laty pośrednikiem między nim a sycylijską mafią. Dell'Utri płacił przestępcom znaczne sumy pieniędzy za bezpieczeństwo swoje oraz swojej rodziny - orzekł Sąd Najwyższy.

Sudan wypowiedział wojnę Sudanowi Południowemu - oznajmił prezydent Południa Salva Kiir Mayardit prezydentowi Chin Hu Jintao we wtorek podczas wizyty w tym kraju. Konflikt państw sudańskich w spornych, bogatych w ropę, rejonach granicznych trwa od kilku tygodni.

Departament obrony USA planuje utworzenie w swej strukturze nowej agencji wywiadowczej. Jej głównym zadaniem byłoby prowadzenie operacji w krajach jak Iran, Korea Północna i Chiny - podają amerykańskie media na podstawie własnych przypuszczeń i przecieków ze służb specjalnych.

Julia Tymoszenko oskarżyła ukraińskie władze penitencjarne o stosowanie wobec niej przemocy. - Z bólu i rozpaczy zaczęłam się bronić, tak jak potrafiłam, i przez prześcieradło otrzymałam silny cios pięścią w brzuch - napisała głodująca od 20 kwietnia opozycjonistka. Wcześniej jej obrońca Serhij Własenko poinformował, że Tymoszenko "na rękach ma siniaki, a na brzuchu wielki krwiak".

Słynny reżyser i łowca przygód James Cameron, dyrektor zarządzający Google'a Larry Page i szef rady nadzorczej tej firmy Eric Schmidt zamierzają wykorzystać roboty do wydobywania drogocennych surowców z asteroidów - donosi BBC.

Prezydent Mołdawii Nicolae Timofti odmówił we wtorek podpisania ustawy, dopuszczającej chemiczne kastrowanie cudzoziemców, skazanych za seksualne wykorzystywanie dzieci.

Premier Rosji Władimir Putin poinformował we wtorek, że po zaprzysiężeniu go na prezydenta Federacji Rosyjskiej ustąpi z funkcji przewodniczącego partii Jedna Rosja i zaproponuje na swojego następcę Dmitrija Miedwiediewa. Sam Miedwiediew, który podsumował dziś swoją kadencję, za największe osiągnięcie uznał obronę obywateli przed kryzysem gospodarczym.

Największy sprzedawca detaliczny na świecie, firma Wal-Mart, straciła 10 mld dolarów swojej rynkowej wartości z powodu oskarżeń o dawanie łapówek w Meksyku. O podejrzeniach związanych z korupcją napisał w sobotę "The New York Times".

Rząd Izraela zalegalizował trzy żydowskie osiedla wybudowane na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu bez pozwolenia władz izraelskich - poinformowała we wtorek w komunikacie kancelaria premiera Benjamina Netanjahu. To precedens - od 20 lat rząd nie zgadzał się na nowe osiedla.

Do 59 wzrosła liczba osób zabitych w poniedziałek w Syrii - podało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. - To kara dla mieszkańców Hamy, ponieważ spotkali się z obserwatorami ONZ. Oni przynieśli nam zniszczenie - oceniają syryjscy aktywiści.

Policja w stanie Utah zatrzymała dwie osoby, które zainstalowały potencjalnie śmiertelne pułapki na popularnym szlaku wycieczek w kanionie Provo. Nie wiadomo, czy miał być to lekkomyślny żart czy też mężczyźni faktycznie mieli zamiar zranienia turystów.

Zdobywczyni Oscara i Grammy, aktorka Jennifer Hudson, zeznawała w poniedziałek jako pierwszy świadek w procesie mężczyzny oskarżonego o morderstwo trzech członków jej rodziny. W 2008 roku William Balfour miał zabić jej matkę, brata i bratanka.

- Rozpoczyna się kolejna kampania. Mogę wśliznąć się jak mysz przez dziurkę, zwłaszcza, jeśli okaże się nieco większa niż sądzono - mówi, jak podają francuskie media, swym przyjaciołom Nicolas Sarkozy, który przegrał I turę wyborów prezydenckich, ale zdaje się mieć nadzieję na zdobycie poparcia wyborców Marine Le Pen. Kandydatka skrajnej prawicy otwarcie przyznaje jednak, że wolałaby zobaczyć porażkę Sarkozy'ego niż jego zwycięstwo.

Kalifornia może być kolejnym stanem USA, który zniesie karę śmierci. W tej sprawie w listopadzie odbędzie się referendum. Inicjatywę rozpisania głosowania poparło ponad pół miliona osób.

Od dziś przez rok grupa osiemnastu więźniów z rzymskiego zakładu karnego Rebibbia będzie sprzątać i troszczyć się o zieleń w rejonie najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych Rzymu, między innymi Koloseum. Grupa będzie opuszczać więzienie na 4 godziny dziennie.

Strażacy musieli wyciągać z głębokiej na sześć metrów dziury nastolatkę, pod którą nieoczekiwanie załamał się chodnik. Zdarzenie, do którego doszło w prowincji Shanxi w Chinach, zarejestrowały kamery monitoringu.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez po ośmiu dniach milczenia pojawił się w poniedziałek w telewizji i zdementował pogłoski, według których jego stan zdrowia się pogorszył. Zapowiedział, że w czwartek powróci z Kuby do kraju.