Francja i Niemcy zagrożone? "Nie zwiększamy oceny zagrożenia"

USA ostrzega przez zamachami terrorystycznymi na starym kontynencie. Odzew w Europie? Wielka Brytania precyzuje, że niebezpiecznie może być we Francji i Niemczech, ale Paryż i Berlin nie zmieniają oceny zagrożenia atakami i - jak na razie - nie zamierzają nic zmieniać. Czesi natomiast "zapobiegawczo" zwiększyli środki bezpieczeństwa na lotniskach.

Alarm w rosyjskim samolocie. Fałszywy

Alarm bombowy na pokładzie rosyjskiego samolotu lecącego w niedzielę z Moskwy do stolicy Czeczenii, Groznego był fałszywy. Załoga musiała zmienić kierunek lotu po anonimowym telefonie informującym o bombie na pokładzie.

Znów negują odpowiedzialność Stalina za Katyń

Kolejna publikacja negująca odpowiedzialność Józefa Stalina i NKWD za mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku pojawiła się w Rosji. Kontrowersyjna książka "Niemcy w Katyniu. Dokumenty o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych jesienią 1941 roku" ukazała się w 3 tys. egzemplarzy.

W Australii plaga na "biblijną" skalę

Australijscy farmerzy przygotowują się na najgorszą od 75 lat plagę szarańczy. Zagrożone są miliony ton plonów, które w tym roku wyjątkowo się udały ze względu na dobrą pogodę. Do niedawna farmerzy cieszyli się z perspektywy najlepszych od 30 lat zbiorów, teraz starają się pokonać owady, które mogą obrócić ich pracę wniwecz.

Szef Fiata: Włochy to zoo, w którym ktoś otworzył klatki

- Włochy to zoo, w którym ktoś otworzył klatki - stwierdził Dyrektor generalny Fiata Sergio Marchionne. Biznesmen zaapelował o "oderwanie się od katastrofalnej mentalności" Włochów, która jego zdaniem sprzyja wzrostowi napięć społecznych, lecz nie dopuszcza dialogu.

"Bez Solidarności jedność Niemiec nie byłaby możliwa"

- Jedność Niemiec nie byłaby możliwa bez pomocy ruchów wolnościowych w innych krajach, w tym polskiej Solidarności - powiedział podczas przemówienia w Bremie prezydent Niemiec Christian Wulff. Niemcy obchodzą dziś 20. rocznicę zjednoczenia.

Afganistan rozbraja najemników

Afgański prezydent Hamid Karzaj wydał rozporządzenie zakazujące działalności ośmiu prywatnym firmom ochroniarskim. - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadza nowe prawo w życie z zdecydowaniem i powagą - ogłosił rzecznik prezydenta Waheed Omer. W kraju nadal funkcjonują 44 inne firmy tego rodzaju.

Trzech Polaków rannych w Afganistanie

Rebelianci ostrzelali z moździerzy grupę polskich, amerykańskich i afgańskich żołnierzy w prowincji Ghazni. W wyniku ataku trzech Polaków zostało rannych. Przetransportowano ich już do szpitala, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Resocjalizacja przez bębny

Na Tajwanie funkcjonuje nietypowa grupa 20 bębniarzy, dających koncerty gromadzące tłumy. Nietypowe jest to, że po zakończeniu występu ich opiekunowie zakuwają ich w więzienne kajdany. Od roku młodzi przestępcy z więzienia Changhua, biorą udział w programie resocjalizacji przez muzykę.

Archeolodzy zaczną pracę za 9 dni

- Polscy archeolodzy rozpoczną prace w Smoleńsku 12-13 października - poinformowała dr Anna Zalewska, archeolog z UMCS. Grupa ekspertów wróciła z Rosji, po ustaleniu szczegółów dotyczących terminu i przebiegu prac na miejscu katastrofy prezydenckiego TU-154.

Rozmowy o pluskwach na szczycie

Kanadę nawiedziła dolegliwa plaga. Sytuacja jest na tyle poważna, że w Toronto zwołano specjalny "szczyt" aby przedyskutować plan działania. Wzięli w nim udział politycy i obywatele. Kanadyjczycy szukali sposobów na zwalczanie pluskiew, których populacja w kraju gwałtownie rośnie.

Tej nocy paryżanie nie spędzili w łóżkach

Setki tysięcy paryżan i turystów nie przespało nocy z soboty na niedzielę. Zamiast spędzić ją w łóżkach, postanowili wyjść na ulice miasta. W stolicy Francji odbyła się "Biała Noc". Dziesiątki muzeów i kościołów było otwartych do rana.

Kolorowe i smutne niebo nad Nowym Meksykiem

Setki wielkich balonów wzniosło się w niebo nad Nowym Meksykiem w USA. Pomimo setek tysięcy widzów, Międzynarodowa Fiesta Balonowa w Albuquerque rozpoczęła się w smutnym nastroju. Cieniem na zawodach położyło się zaginięcie nad Adriatykiem dwóch znanych i utytułowanych baloniarzy.

Niemcy europejskie czy Europa niemiecka?

Tadeusz Mazowiecki w programie "Horyzont" w TVN24 wspominał historyczne wydarzenia sprzed 30 lat - zjednoczenie Niemiec. Ówczesny premier mówił, że w nim, jak i w wielu Polakach budziło one różne uczucia - zrozumienie, nadzieję, ale i strach.

BiH wybierze Unię?

Niedziela to dzień wyborów w Bośni i Hercegowinie (BiH). Mieszkańcy tego kraju wskazują zarówno centralne instytucje: prezydium BiH oraz centralny parlament, jak i lokalne parlamenty.

Ahmadineżad "rzuci kamieniem w Izrael"

- Spojrzę na Izrael, a nawet rzucę w niego kamieniem - tymi słowami irański prezydent Mahmud Ahmadineżad zapowiedział swoją wizytę libańskich wiosek przy granicy z Izraelem. Do tej dość kontrowersyjnej podróży dojdzie 13 października.

Komando porwało turystów

22 meksykańskich turystów zostało porwanych przez grupę uzbrojonych napastników w kurorcie Acapulco na południu kraju. Los porwanych jest nieznany - poinformowało w sobotę biuro prokuratora stanu Guerrero.

Brazylia będzie miała pierwszą kobietę-prezydent?

Brazylijczycy wybierają dziś władze stanowe, parlament i przede wszystkim prezydenta. Na czele wyścigu do fotela szefa państwa jest 62-letnia Dilma Rousseff. Dzięki poparciu odchodzącego szefa państwa Luiza Inacio Luli da Silvy może być pierwszą kobietą-prezydentem w historii kraju.

Samolot runął tuż po starcie

Sześć osób zginęło w katastrofie niewielkiego samolotu niedaleko płaskowyżu Nazca w Peru. Wśród ofiar jest czworo brytyjskich turystów i dwóch peruwiańskich pilotów.

Premier zdał wyborczy sprawdzian

Centroprawicowa koalicja rządowa jest zwycięzcą sobotnich wyborów parlamentarnych na Łotwie - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród osób wychodzących z lokali wyborczych.

Latają 55 lat, polatają kolejne 30

Amerykańskie bombowce B-52 po raz pierwszy wzbiły się w powietrze w 1952 roku. Teraz koncern Boeing ogłosił, że otrzymał kontrakt na ich dalszą modernizację i zapewnienie utrzymania tych samolotów w służbie do 2040 roku. Umowa opiewa na 11,9 miliarda USD.

Komorowski: To nasze wspólne święto

- Ten marsz rozpoczął się w Polsce 4 czerwca od wygranych przez "Solidarność" wyborów parlamentarnych - napisał Komorowski w specjalnym oświadczeniu. W sobotę niemiecki dziennik "Bild" opublikował życzenia polskiej głowy państwa. Prezydent pogratulował Niemcom z okazji 20-tej rocznicy zjednoczenia Niemiec.

F-35 uziemnione. Winne oprogramowanie

Wszystkie egzemplarze F-35 zostały przymusowo uziemione. Podczas testów najnowszego amerykańskiego myśliwca V generacji odkryto błąd w programie sterującym pracą pomp paliwowych. Wadliwy kod mógł potencjalnie spowodować wyłączenie się silnika w locie.

Chińczycy celują w Księżyc

Chiny coraz aktywniej rozwijają swój program kosmiczny. Już ChRL zdołała juz samodzielnie wysłać ludzi w kosmos. Teraz ambicje są większe, władza ludowa celuje w Księżyc. W kierunku Srebrnego Globu wyruszyła sonda Chang'e 2, która ma dokładnie zbadać jego powierzchnię pod kątem miejsc do przyszłego lądowania ludzi.

Albo osiedla, albo pokój

- Wznowienie rozmów pokojowych wymaga zamrożenia przez Izrael budowy nowych osiedli - oświadczyli palestyńscy przywódcy. Zainaugurowane zaledwie miesiąc temu nowa seria rozmów pomiędzy Tel-Awiwem a Ramallah znalazła się w impasie.

Ponad 150 mln euro do wygrania w lotto

Aż 151,5 mln euro może wynieść z włoskiej kolektury dzisiejszy zwycięzca gry liczbowej Superenalotto. Kumulacja jest najwyższą w kilkunastoletniej historii loterii, szczęśliwa "szóstka" nie padła w tej grze od lutego.