Nicolas Sarkozy w wywiadzie opublikowanym w "Le Journal du dimanche" deklaruje przekonanie w zwycięstwo w wyborach prezydenckich. - Czuję wznoszącą falę - powiedział prezydent i zaproponował zorganizowanie dwóch telewizyjnych debat kandydatów między pierwszą a drugą turą głosowania we Francji.

Policja zatrzymała troje opozycjonistów, którzy w niedzielę próbowali rozbić namiot na Placu Czerwonym, by w ten sposób zażądać odejścia Władimira Putina. Wśród zatrzymanych jest przywódczyni Ruchu w Obronie Lasu Chimkińskiego Jewgienia Czyrikowa.

Obalony w marcu przez juntę wojskową prezydent Mali Amadou Toumani Touri, który pozostawał dotąd w ukryciu, podał się w niedzielę oficjalnie do dymisji - poinformował szef dyplomacji Burkina Faso, Yipene Djibril Bassolet.

Nadal trwają poszukiwania 124 pakistańskich żołnierzy i 11 osób cywilnego personelu, których w sobotę zasypała lawina w bazie na lodowcu Siaczen na granicy z Indiami. Blisko 40 godzin po wypadku nadal nie odnaleziono ofiar.

Korea Północna wykonała zaskakujący krok. Kilkudziesięciu zagranicznych dziennikarzy zostało zaproszonych na wyrzutnię, gdzie jest szykowana do startu najnowsza rakieta Unha-3. Koreańczycy pokazali też przedstawicielom mediów satelitę, który ma zostać umieszczony na jej szczycie i centrum kontroli lotów. Ta niezwykła otwartość miała za zadanie przekonać świat, że wystrzelenie rakiety ma rzeczywiście charakter naukowy a nie wojskowy.

Iżmasz, czyli fabryka produkująca "oryginalne" Kałasznikowy została postawiona w stan upadłości przez sąd w rosyjskiej Udmurtii. Zarząd w firmie przejmie komisarz. Fabryka stała się ofiarą swojego sukcesu. Karabinki systemu Kałasznikowa są tak niezawodne, że zapotrzebowanie na nowe egzemplarze ciągle spada. Od lat firma przynosiła straty.

Władze Syrii żądają pisemnych gwarancji, że rebelianci złożą broń i zaprzestaną walk, zanim siły rządowe zawieszą broń i opuszczą miasta, na co zgodził się prezydent Baszar el-Asad. Rebelianci takich gwarancji dać nie chcą, ale zapewniają, że będą przestrzegać zawieszenie broni, które ma zacząć obowiązywać od 10 kwietnia.

Korea Północna w tajemnicy szykuje trzeci test broni jądrowej - twierdzą południowokoreańskie media, powołując się na anonimowe źródła w wywiadzie Seulu. Zdjęcia satelitarne poligonu na północy kraju ujawniły, że trwają tam zaawansowane prace nad budową kolejnego tunelu prowadzącego w głąb góry, pod którą uprzednio detonowano dwa testowe ładunki atomowe.

Papież wygłosił z balkonu bazyliki św. Piotra orędzie do 100 tysięcy wiernych. Zaapelował w nim o położenie kresu przelewowi krwi w Syrii, mówił też o Sudanie i konflikcie Palestyńsko-Izraelskim.

Niemiecki noblista Guenter Grass został uznany za "persona non grata" w Izraelu - poinformował Minister Spraw Wewnetrznych Eli Yishai, powołując się na prawo, które zezwala nie wpuszczać do kraju byłych nazistów. Grass w ubiegłym tygodniu opublikował wiersz, gdzie mocno krytykuje Izrael, co z kolei wywołało to falę krytyki wobec noblisty w jego kraju. Przeciwnicy zarzucają mu antysemityzm i wytykają służbę w Waffen SS. - Pozostałeś tym, kim stałeś się dobrowolnie: esesmanem, który przez 60 lat milczał (o swojej przeszłości) - ocenił noblistę pisarz Rolf Hochhuth w dzienniku "Muenchner Merkur". Iran natomiast broni pisarza i ma nadzieję, że wiersz "obudzi uśpione sumienie Zachodu".

W Tulsie w Oklahomie (USA) trwają poszukiwania mężczyzny, który zastrzelił trzy osoby a dwie inne ranił w "czarnej dzielnicy" miasta - podaje agencja Reuters.

124 żołnierzy i 11 cywilów zostało zasypanych przez lawinę, która w sobotę rano zeszła na wojskową kwaterę na lodowcu Siaczen na granicy z Indiami. Ponad 17 godzin po tym wydarzeniu wciąż nie znaleziono nikogo żywego - pisze agencja Reutera.

80 osób, w tym 52 cywilów zginęło w sobotę w Syrii, gdy siły rządowe próbowały zająć miasto Latamna w prowincji Hama - podaje agencja AFP powołując się na opozycjonistów. Prawie 700 osób uciekło w ciągu ostatniej doby z Syrii do Turcji - poinformowały w sobotę tureckie władze.

Rosyjski prezydent elekt Władimir Putin wierzy w to, że kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) mogą potencjalnie poskromić Stany Zjednoczone - sądzi dyrektor ośrodka Centre for European Reform (CER) Charles Grant.

W okresie Wielkiego Tygodnia około 20 anglikańskich duchownych i 200 parafian odejdzie od Kościoła anglikańskiego przenosząc się do specjalnego ordynariatu utworzonego przez Benedykta XVI dla anglikanów niechętnych "nowinkom" w ich kościele.

Chrześcijańska Wielkanoc splata się z żydowskim Pesach - świętem Paschy. Nigdzie nie widać tego tak wyraźnie, jak w Jerozolimie, która przeżywa właśnie oblężenie. Tysiące wiernych chce spędzić Wielkanoc w okolicy Golgoty i pomaszerować w tamtejszej wielkopiątkowej procesji.