Rozmowami stłumią rewoltę?

10 lipca odbędą się rozmowy z opozycją na temat ustalenia ram dialogu narodowego obiecanego przez prezydenta Syrii Baszara el-Asada - poinformowały w poniedziałek syryjskie władze. Od trzech miesięcy w kraju trwa krwawa rewolta przeciwko reżimowi Asada. W jej trakcie zginęło ponad 1300 cywilów, a rannych zostały tysiące. Aresztowano też ok. 10 tys. protestujących.

"Bogomoł" i "Dantes". Nietypowy konkurs MSW

MSW Rosji podsumowało wyniki internetowego konkursu na nazwy operacji specjalnych. Wśród zwycięskich nazw są m.in. "Bogomoł" ("wprowadzenie informatora do grupy przestępczej"), "Kalita" ("walka z porywaczami") i "Dantes" ("eliminacja szefa bandytów przy pomocy snajpera").

Rzecznik Watykanu: Słowa ks. Rydzyka nas nie dotyczą

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział, że "jakiekolwiek oświadczenie ks. Tadeusza Rydzyka nie angażuje Stolicy Apostolskiej ani polskiego Kościoła". Tak rzecznik skomentował wiadomość o nocie polskiego MSZ do Watykanu.

3 miliony Afgańczyków bez pomocy

Działający pod egidą ONZ Światowy Program Żywnościowy (WFP) ogłosił w poniedziałek, że z braku funduszy będzie musiał odciąć pomoc żywnościową dla ponad trzech milionów Afgańczyków z około połowy spośród 34 prowincji Afganistanu.

W tym przedszkolu nie ma "on" i "ona". Tylko "przyjaciel"

W szwedzkim przedszkolu "Egalia" równość przekroczyła granicę płci. Nie ma tam podziału na "ona" i "on". Zamiast tego wychowawcy zwracają się do 33 dzieci "przyjacielu", i zdecydowanie unikają sformułowań takich jak "chłopiec" czy "dziewczynka".

William i Kate, trawa i mała żółta piłeczka

Brytyjska para książęca William i Kate po raz pierwszy pojawiła się w poniedziałek na kortach All England Lawn Tennis Clubu, by oglądać wielkoszlemowy turniej na trawiastych kortach Wimbledonu (pula nagród 14,6 mln funtów).

Hybryda z Rosji ma już zamówień na 10 lat

Rosyjska firma Yo-Auto, producent hybrydowych samochodów Yo-mobile, dostała już zamówienia na 10 lat do przodu - chwali się współwłaściciel spółki, miliarder Michaił Prochorow. W rozmowie z anglojęzycznym kanałem tv Russia Today oligarcha nie sprecyzował jednak, o jakiej dokładnie liczbie aut mowa.

"The Glums". Książę Karol w faktycznej separacji

Pięć lat po formalnym zawarciu związku małżeńskiego, książę Karol i księżna Kamila znajdują się w faktycznej separacji - twierdzi magazyn "The People". Małżonka brytyjskiego następcy tronu ma nie znosić obowiązków związanych z byciem członkiem rodziny królewskiej i poglądów swojego męża. Znajomi pary mieli ich przezwać "The Glums", od nazwy popularnego niegdyś serialu, który ukazywał zgorzkniałą, kłótliwą brytyjską rodzinę. Jak piszą dziennikarze, to dość ironiczna sytuacja, biorąc pod uwagę niepowodzenie poprzedniego związku Karola z księżną Dianą.

Wierzą, że tylko ta wioska przetrwa Apokalipsę

Zaledwie 194 mieszkańców, zagubiona w górach. Wioska Bugarach na południu Francji stała się jednak miejscem pielgrzymek ludzi, którzy wierzą, że koniec świata nastąpi w 2012 roku. Ściągają do Bugarach, bo wierzą też, że to jedyne miejsce na ziemi, które przetrwa Apokalipsę.

Zasiłek na karcie. Kupisz papierosy, stracisz pomoc

Czeskie Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych ma pomysł na zdyscyplinowanie osób pobierających zasiłki socjalne. Zamiast gotówki będzie im wydawana specjalna karta płatnicza. Pozwoli to na ścisłą kontrolę wydatków. Przeznaczenie pieniędzy od państwa np. na alkohol lub papierosy ma skutkować utratą części lub nawet całości zasiłku.

Wydał Chapman, uznany winnym zdrady stanu

Wojskowy sąd w Moskwie uznał byłego oficera wywiadu, który pomógł Amerykanom wykryć rosyjską siatkę szpiegowską, winnym zdrady stanu. Były pułkownik Aleksandr Potiejew został skazany na 25 lat łagru. Zaocznie, bo oskarżony ukrywa się od roku w USA. Jak ustalono w czasie procesu, Aleksandr Potiejew zaczął pracować dla CIA już w latach 1999-2000.

Rebelianci zbliżają się do wrót Trypolisu

Siły libijskich rebeliantów starły się z oddziałami rządowymi około 80 kilometrów od Trypolisu. Opozycja zapewnia, że to część ofensywy na libijską stolicę. Walki toczą się 30 kilometrów od miasta Az-Zawija, nazywanego zachodnimi "wrotami" Trypolisu.

Komuniści zdobyli Akropol

Lud ma władzę i nigdy się nie podda - głoszą wielkie transparenty wywieszone na najsłynniejszym wzgórzu świata, ateńskim Akropolu. W ten spektakularny sposób swój sprzeciw wobec planu oszczędnościowego wyrazili członkowie Komunistycznej Partii Grecji.

Pożar zagraża centrum prac nad bronią atomową

Centrum badawcze w Los Alamos, w stanie Nowy Meksyk, znalazło się na drodze wielkiego pożaru lasów, pustoszących stan. Zarządzono dobrowolną ewakuację miasta i centrum badawczego, gdzie opracowano pierwszą bombę atomową i gdzie nadal są prowadzone badania nad bronią jądrową.

Los Grecji w rękach pięciu posłów. Rząd boi się czwartku

Dziś rozpoczyna się w greckim parlamencie debata nad programem radykalnych cięć finansowych. W rządzie widać coraz większą nerwowość, bo minimalna większość, jaką premier Papandreu ma w parlamencie, rychło może przestać być większością. Kilku posłów PASOK nie kryje swych wątpliwości i grozi, że zagłosuje przeciwko drastycznym oszczędnościom.

Najstarszy i najmłodszy atomowy kolos razem

Na Morzu Czerwonym doszło do nietypowego spotkania dwóch atomowych lotniskowców US Navy. Najstarszy okręt tego typu w amerykańskiej flocie, USS Enterprise spotkał się z najmłodszym, USS George H.W. Bush. Oba okręty dzieli różnica 45 lat. Przy okazji dowódcy obu okrętów zrobili niespodziankę załogom. Helikopterami przewieziono między jednostkami osoby, które miały na drugim lotniskowcu bliskie osoby.

Zamienią się miejscami? Całkiem prawdopodobne

Między prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i premierem Władimirem Putinem nie ma poważnej różnicy zdań. Można przypuszczać, że obaj uznają potrzebę reform gospodarczych i większej konkurencji na scenie politycznej - pisze poniedziałkowy "Financial Times". Niewykluczone, że w przyszłym roku obaj panowie zamienią się miejscami. Putin wróci na Kreml, a Miedwiediew zostanie premierem-reformatorem.

Kim ma problem z wyżywieniem nawet wojska

Władzom Korei Północnej już tylko z najwyższym trudem udaje się wyżywić wojsko - wynika z nagranego potajemnie w tym kraju filmu, który przemycono do Chin. Na nagraniu żołnierz opowiada, że znaczna część ludzi w jego jednostce chronicznie cierpi na niedożywienie.

Japończycy boją się atomu. Zabraknie im prądu?

Niemal 70 proc. Japończyków obawia się ponownego uruchomienia reaktorów jądrowych, które zostały okresowo wyłączone po silnym trzęsieniu ziemi w marcu. Zdaniem mieszkańców kraju, awaria w Fukushimie I wykazała, że zabezpieczenia elektrowni są niewystarczające. Latem, gdy wzrasta zapotrzebowania na energię elektryczną, Japończycy mogą mieć problem z prądem.

Miliony gejów, lesbijek i transwestytów na ulicach

Miliony gejów, lesbijek i transwestytów wzięło udział w paradach, które odbyły się w wielu miastach na świecie. Największa przeszła główną aleją Sao Paulo w Brazylii, wzięło w niej udział około trzech milionów ludzi. Ubrani w kolorowe stroje lub przebrani homoseksualiści bawili się w rytm tanecznej muzyki, mimo deszczowej pogody. Podobne, ale mniejsze liczebnie parady odbyły się w Bogocie, Barcelonie Istambule czy Nowym Jorku.

Zjedli kiełki na przyjęciu. 8 osób w szpitalu

Groźny szczep bakterii E.coli, który spowodował śmierć 46 osób w Niemczech i Szwecji, pojawił się we Francji - podało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Do szpitali trafiło osiem osób z Bordeaux. Siedem z nich brało udział w przyjęciu na terenie miejscowego przedszkola.

Ściągają haracze od walk kogutów i upraw limonek

Meksykański kartel narkotykowy La Familia czerpie zyski ze ściągania haraczy od rolników, górników, przedsiębiorców, a nawet pobiera procent od koncertów i walk byków - ujawniły w niedzielę federalne władze w raporcie na temat gangu.

Deskorolkarze opanowali miasto. Rząd zauważył?

Setki deskorolkarzy przejechały ulicami stolicy Filipin, Manili. Akcja ma na celu zainteresowanie tym sportem jak największej liczby osób i wprowadzenie przepisów umożliwiających im treningi w odpowiednio przystosowanych do tego miejscach.

Chiny chcą pożyczać Europie

Premier Chin Wen Jiabao, który jest z wizytą w Wielkiej Brytanii, chwalił w niedzielę w Brimigham w środkowej Anglii "owocną współpracę" gospodarczą z Londynem. Mówił także, że Chiny mają zamiar pożyczać pieniądze europejskim krajom, które doświadczają trudności finansowych.

Sędziwi Khmerzy za ludobójstwo przed sądem. Ruszył proces

W Phnom Penh, ponad trzydzieści lat po upadku reżimu Czerwonych Khmerów, rozpoczął się długo oczekiwany, drugi proces ich przywódców, rządzących Kambodżą w latach 1975-1979. Staną oni przed oenzetowskim międzynarodowym trybunałem ds. ludobójstwa w Kambodży. Żadne z nich nie przyznaje się do winy.

5 ton "wyjątkowo czystej" kokainy

Ponad pięć ton "wyjątkowo czystej" kokainy przechwyciła gwardia narodowa na południu kraju - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych. To druga największa dostawa tego narkotyku, jaką udało się przechwycić w Wenezueli.

Nie połączą wysp. Helgoland nadal odcięta

Zwolennicy powiększenia niemieckiej wyspy Helgoland na Morzu Północnym zostali pokonani w niedzielnym referendum. Połączenie z sąsiednią Duene miało umożliwić rozwój turystyki, 583 mieszkańców wypowiedziało się przeciwko powiększeniu wyspy, a 482 za.

Woda, która zabrała im wszystko, wreszcie ustępuje

Mieszkańcy zalanego miasta Minot w amerykańskim stanie Dakota Północna poczuli wreszcie ulgę po tym, jak nadeszła informacja, że rzeka Souris, która spowodowała ogromne zniszczenia, wreszcie zaczęła się cofać. W sobotę Souris osiągnęła rekordową wysokość, o 2 metry przekraczając stan alarmowy.