Neapol na skraju katastrofy ekologicznej

Na uliach Neapolu leży 1200 ton niewywiezionych odpadków, a miasto znalazło się na skraju katastrofy ekologicznej - alarmują włoskie media informując o kryzysie śmieciowym w głównym mieście Kampanii.

Papież: Internet grozi powiększeniem samotności

Benedykt XVI przestrzegł, że internet może powiększyć poczucie samotności i wyobcowania. O tych zagrożeniach dla młodych ludzi papież mówił w sobotę w przemówieniu do członków Papieskiej Rady Kultury.

Noblistki chcą spotkania z Aung San Suu Kyi

Sześć laureatek Pokojowej Nagrody Nobla zapowiedziało, że jak najszybciej będą chciały się spotkać z uwolnioną z aresztu domowego Aung San Suu Kyi. Legendarna przywódczyni birmańskiej opozycji demokratycznej pozbawiona była wolności przez 15 z ostatnich 21 lat.

Zoo w płomieniach

26 zwierząt zginęło w pożarze, jaki wybuchł w ogrodzie zoologicznym w Karlsruhe w Niemczech. Z ogniem walczyło 100 strażaków. Nie wiadomo jeszcze, co spowodowało pożar.

Polacy pomagali przy transporcie odpadów nuklearnych

W zabezpieczaniu transportu odpadów radioaktywnych z Francji do Niemiec brali udział "gościnnie" także policjanci z Polski - ujawniła agencja dpa. 123 tony odpadów z niemieckich elektrowni, przerobionych w La Hague we Francji, dostarczono w miniony wtorek do magazynu w Gorleben w Dolnej Saksonii. Operacja trwała ponad 90 godzin i spotkała się z największymi od wielu lat protestami.

Putin: polscy bracia zorganizowali nam skandal

O "obstrukcji" i "światowym skandalu", jaki zorganizowali Rosji Polacy w sprawie gazociągu Nord Stream, mówił premier Władimir Putin w rozmowie z prezydentem Bułgarii Georgim Pyrwanowem w styczniu 2008 r. W sobotę, tuż przed wizytą Putina w Bułgarii, zostały opublikowane stenogramy z tych rozmów.

Polak nie żyje, holownik do góry dnem

Polski inżynier pracujący na holowniku "Fairplay 22" w Rotterdamie zginął, gdy łódź wywróciła się do góry dnem - donosi zajmujący się tematyką morską portal towingline.com. Drugi polski członek załogi trafił do szpitala. Podczas wypadku zaginął też trzeci mężczyzna - belgijski kapitan jednostki.

Suu Kyi "bohaterką" i "inspiracją" dla innych

Świat cieszy się z uwolnienia birmańskiej opozycjonistki Aung San Suu Kyi. "Bohaterka", "postać symboliczna", "inspiracja" dla walczących o wolność - tak o zwolnionej dziś z aresztu domowego noblistce mówią przywódcy USA, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz organizacje obrony praw człowieka. Wszyscy, w tym polskie Ministerstwo Spraw Zagraniczych, podkreślają jednak, że do zatrzymania Suu Kyi w ogóle nie powinno dojść, a pozostali więźniowie polityczni w Birmie także powinni zostać uwolnieni.

Najpierw pobił, potem poszedł na policję

Belgijska policja zatrzymała 25-letniego Polaka, obwiniając go o pobicie wraz z kompanem 67-letniego Portugalczyka. Ujęto go... na komisariacie. Poszedł tam, by zgłosić niegroźną kolizję samochodów.

Miedwiediew nie chce "dyplomatycznych gestów"

Spotkanie w cztery oczy przywódców zwaśnionych krajów. Premier Japonii Naoto Kano podczas szczytu APEC w Jokohamie skrytykował niedawną wizytę Dmitrija Miedwiediewa na jednej z Wysp Kurylskich. Prezydent Rosji zadeklarował, że nie chce "emocjonalnych oświadczeń", a priorytetem powinna stać się gospodarka. Według rosyjskiej dyplomacji, premier Japonii ma przyjechać z wizytą do Moskwy.

Aung San Suu Kyi wreszcie wolna

- Jest pora milczenia i pora, żeby mówić - tymi słowami Aung San Suu Kyi powitała zgromadzone pod jej domem tysiące zwolenników. Przywódczyni opozycji i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla została uwolniona z aresztu domowego, w którym przebywała od 2009 roku. Był to najnowszy z serii jej aresztów, w których łącznie spędziła aż 15 lat.

Ruszył szczyt APEC. Japończycy protestują

W japońskiej Jokohamie rozpoczął się dwudniowy szczyt państw organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC). Biorą w nim udział m.in. prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew. W proteście przeciwko wizycie prezydenta Chin Hu Jintao, który spotkał się z premierem Japonii Naoto Kan demonstrowało kilka tysięcy osób. Oba kraje toczą spór o wyspy na Morzu Wschodniochińskim.

W Kosowie kwitnie handel ludzkimi organami

Prokuratorzy w Kosowie oskarżyli w piątek kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym nielegalnych transplantacji organów w prywatnej klinice w Prisztinie. W połowie października zarzuty postawiono pięciu osobom, w tym byłemu wysokiej rangi pracownikowi kosowskiego ministerstwa zdrowia.

Już 240 ofiar wulkanu Merapi

W wyniku erupcji wulkanu Merapi na indonezyjskiej wyspie Jawa zginęły już 240 osoby. Najnowszy bilans kataklizmu podał w sobotę anonimowy przedstawiciel indonezyjskich służb ratowniczych. Z informacji wynika jeszcze, że blisko 390 tysięcy ludzi musiało uciekać z zagrożonych terenów.

Cenne znalezisko: latryna

Rzymską latrynę wchodzącą w skład kompleksu wielkiej łaźni na terenie obozu legionowego z drugiej połowy II wieku n.e. odkryli archeolodzy w Novae (obecnie miasto Swisztow) w Bułgarii. Wykopaliskami kieruje Polak, dr. Andrzej B. Biernacki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

14 samobójców zaatakowało w Afganistanie

Atak talibów na bazę NATO na lotnisko w Dżalalabadzie w północno-wschodnim Afganistanie. W ataku zginęło kilku napastników, jak zapewnia dowództwo sił międzynarodowych nie ma ofiar wśród żołnierzy NATO. W sobotę mija dziewięć lat od upadku rządu talibów.

Spełnione sny Disneya

Statek "Disney Dream", budowany w niemieckim Papenburgu, w piątek wieczorem ruszył w swój pierwszy samodzielny rejs po rzece Ems. Towarzyszyły mu fajerwerki, wiwaty i ... protesty ekologów.

Chińczycy będą zbierać śnieg

Wobec chronicznych kłopotów z zaopatrzeniem w wodę stolica Chin zamierza skorzystać z nietypowego źródła życiodajnego płynu. Tej zimy miasto będzie zbierać i topić śnieg, aby napełnić zbiorniki - podała w piątek chińska prasa.

Obama chce Japonii w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent USA Barack Obama powiedział w sobotę w Jokohamie, że Japonia powinna być stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Deklaracją padła podczas szczytu państw organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC), w którym biorą udział m.in. prezydenci USA i Rosji.

Haiti umiera. ONZ wzywa do pomocy

Stan epidemii cholery na Haiti jest alarmujący - ostrzegają służby medyczne działające w zdewastowanym kraju. Powodem jest niewydolny system ochrony zdrowia, zniszczony podczas wielkiego trzęsienia ziemi z początku 2010 roku. ONZ wzywa społeczność międzynarodową do ofiarowania 164 milionów dolarów dla zagrożonego rejonu.

Połowa Ameryki zadowolona ze zmiany

Niemal połowa Amerykanów cieszy się z wyników wyborów uzupełniających do Kongresu z 2 listopada - wynika z najnowszego sondażu ośrodka badań Pew Research Center, opublikowanego w piątek.

OMON rozpędził protest opozycji

Siły specjalne milicji OMON rozpędziły w piątek wieczorem demonstrację opozycjonistów w Moskwie. Zwolennicy Frontu Lewicowego i innych radykalnych formacji po raz kolejny próbowali zorganizować akcję "Dzień Gniewu" przed siedzibą władz stołecznych na Placu Twerskim.

Walka o włoski rząd

Centrolewicowa włoska opozycja w Izbie Deputowanych złożyła w piątek wniosek o wotum nieufności dla rządu Silvio Berlusconiego. W odpowiedzi na to centroprawica przedstawiła w Senacie wniosek o udzielenie poparcia gabinetowi.

"Rosyjskich szpiegów w Gruzji jest więcej"

Odkryta ostatnio grupa rosyjskich szpiegów nie jest jedyną, która działa w Gruzji - oświadczył minister spraw wewnętrznych tego kraju Wano Merabiszwili. Zapewnił jednak, że gruzińskie służby kontrolują sytuację. W minionym tygodniu gruzińskie MSW poinformowało, że pod zarzutem szpiegostwa aresztowano 13 osób, w tym czterech obywateli Rosji.

Znów kłopoty linii Qantas. Tym razem boeing

Podejrzane wibracje zmusiły Boeinga 767 linii Qantas do zawrócenia na lotnisko. Lecąca do Melbourne maszyna z 234 osobami na pokładzie musiała 10 minut po starcie z powrotem wylądować w Perth na zachodzie Australii.

Gorąca agentka przybywa karocą i otwiera butik

Najbardziej znana rosyjska szpieg Anna Chapman korzysta ze zdobytej popularności. Inni przy okazji również. Chapman właśnie wzięła udział w otwarciu szwajcarskiego butiku niedaleko Placu Czerwonego w Moskwie.

Juszczenko zwolnił, Janukowycz przyjął

Był szefem kancelarii byłego prezydenta Wiktora Juszczenki, został ministrem ds. sytuacji nadzwyczajnych nowego szefa państwa. Wiktor Janukowycz przyjął do pracy Wiktora Bałoha.

Dobre wyniki szczepionki przeciwko AIDS

Badania nad włoską szczepionką terapeutyczną przeciwko AIDS przyniosły pozytywne rezultaty - poinformowali badacze. Ich zdaniem preparat regeneruje system immunologiczny.