- Możemy przyspieszyć w tym roku przekazywanie Afgańczykom zadań ochrony bezpieczeństwa ich kraju i wycofywanie z Afganistanu wojsk USA - powiedział w piątek prezydent Barack Obama po spotkaniu z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem.

Malijskie wojska, wspierane przez francuskie oddziały, odzyskały w piątek miasto Konna w centrum kraju, które w minionym tygodniu zajęli rebelianci - poinformowało malijskie ministerstwo obrony. Pentagon rozważa udzielenie rządowi Mali pomocy logistycznej.

Oskarżono ją o zamordowanie młodej córki swojego chlebodawcy. Proces był poszlakowy. Oskarżenie nie miało twardego dowodu winy. Pomimo tego, Rita Gorgonowa została w 1932 roku skazana. Jej proces należał do najgłośniejszych w okresie międzywojennym, żył nim cały kraj, podobnie jak dziś żyje nadchodzącym procesem Katarzyny W. Podobieństw jest więcej.

Premier na urlopie, wicepremier zajęty. Bez polskich polityków na Cyprze odbył się nadzwyczajny szczyt liderów Europejskiej Partii Ludowej - informuje magazyn "Polska i Świat" w TVN24. Wśród poruszonych tam tematów znalazł się przyszły europejski budżet oraz wybory do europarlamentu w 2014 roku.

Grypa atakuje nie tylko w Polsce, ale także za oceanem. Epidemia objęła już 47 stanów. Choroba w tym sezonie pojawiła się wcześniej, niż co roku i ma groźniejszy przebieg. Wskutek zwiększonego popytu zaczęło już brakować szczepionek.

Proces Jamesa Holmesa, sprawcy lipcowej masakry w kinie Aurora, ruszy dopiero za dwa miesiące. Sąd w stanie Kolorado zgodził się w piątek na odroczenie terminu do 12 marca. Tego dnia Holmes ma zostać formalnie postawiony w stan oskarżenia i złożyć deklarację w sprawie winy.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej w piątek wszczął postępowanie sprawdzające w sprawie oskarżeń o pedofilię, które wobec jednego z najpopularniejszych blogerów w Rosji Rustema Adagamowa publicznie sformułowała jego była żona Tatjana Delsal.

Władze Mali, gdzie wojska walczą z rebeliantami islamskimi, ogłosiły stan wyjątkowy na całym terytorium kraju. Zostały tam wysłane wojska francuskie, by pomóc tamtejszym siłom zbrojnym w powstrzymaniu rebelii islamistów - poinformował prezydent Francji Francois Hollande. Przybycie żołnierzy na miejsce potwierdzili przedstawiciele władz Mali i mieszkańcy.

Dreamliner japońskich linii ANA miał w piątek dwie poważne usterki - poinformował przewoźnik. Najpierw w samolocie pękła przednia szyba, a później w tej samej maszynie zaobserwowano wyciek oleju. Boeing bezpiecznie wylądował na lotnisku Matsyuama. Nikomu nic się nie stało. Z powodu kłopotów amerykańska Administracja Lotnictwa zarządziła przegląd najważniejszych systemów 787.

Trzynastoletni chłopiec z północy Włoch po awanturze z ojcem zabrał mu kluczyki do mercedesa i odjechał. Prawdopodobnie chciał dotrzeć do Polski, gdzie mieszka jego siostra - podały w piątek włoskie media. Uciekinier został odnaleziony w Niemczech.

Czesi wybierają prezydenta. W piątek o 14 rozpoczęły się pierwsze w historii kraju bezpośrednie wybory głowy państwa. O sukcesję po Vaclavie Klausie ubiega się dziewięciu kandydatów. W sobotę, zgodnie z czeską tradycją, drugi dzień głosowania.

Niewielkie ładunki domowej roboty wybuchły przed mieszkaniami pięciorga dziennikarzy najważniejszych mediów w Atenach. Według policji, to protest przeciwko sposobowi, w jaki prasa i telewizja pokazują kryzys.

Nauczyciele z kalifornijskiej szkoły zostali nowymi bohaterami Stanów Zjednoczonych. Gdy w piątek zamachowiec otworzył ogień do uczniów, skłonili napastnika do odłożenia broni. W ataku ranny został uczeń, ale policja zauważa, że wszystko mogło skończyć się o wiele bardziej tragicznie.

Po kilku miesiącach starć największe na północy Syrii lotnisko wojskowe zostało przejęte przez rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada - poinformowała organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.