Polacy dostali darmowe działki w Szwecji

Gmina Nordmaling, położona w północnej części Szwecji nad Zatoką Botnicką, przyznała pierwsze darmowe działki w ramach kampanii na rzecz zwiększenia liczby ludności w regionie. Z nadesłanych zgłoszeń wybrano już pierwszych, przyszłych lokatorów. Wśród nich jest 12 Polaków.

Ambasada USA obroniona, niemiecka podpalona

Agresywni intruzi zostali wyparci z terenu ambasady USA w stolicy Sudanu. Rzecznik placówki oświadczył, że nikt z personelu dyplomatycznego nie ucierpiał. Przed ambasadą pod kołami policyjnego samochodu miał zginąć jeden z demonstrantów. Wcześniej kilkutysięczny tłum podpalił ambasadę Niemiec i próbował wedrzeć się na teren ambasady Wielkiej Brytanii.

Specjalny oddział Marines wylądował w Jemenie

Ambasada USA w stolicy Jemenu jest już ochraniana przez specjalny oddział Korpusu Piechoty Morskiej - poinformował Pentagon. Podobny oddział w ostatnich dniach miał też wylądować w Bengazi.

Bangladesz: 10 tys. demonstrantów i spalone flagi USA

Spalone flagi amerykańskie i około 10 tysięcy protestujących muzułmanów w Dhace, stolicy Bangladeszu. Manifestujący wyszli na ulicę w związku z nakręconym w USA amatorskiemu filmowi, który miałby obraża wyznawców Mahometa. Demonstranci próbowali podejść pod amerykańską ambasadę. Spalili flagi USA i Izraela.

Powietrzna flota sił specjalnych USA leci z odsieczą?

Dzień po ataku na konsulat w Bengazi nad Atlantykiem przeleciała duża formacja samolotów sił specjalnych USA - twierdzą entuzjaści lotnictwa obserwujący ruch samolotów i komunikację radiową wojska. Kilkanaście "specjalnych" Herkulesów służących do przewożenia i wspierania sił specjalnych miało znaleźć się gdzieś w Europie lub na Bliskim Wschodzie.

Kto stoi za filmem o Mahomecie? "Rząd USA i syjoniści"

Duchowo-polityczny przywódca Iranu Ali Chamenei wezwał Stany Zjednoczone do ukarania autorów antyislamskiego filmu o proroku Mahomecie. Podczas antyamerykańskich protestów przeciwko filmowi w krajach arabskich zginęło dotychczas osiem osób.

Janukowycz obiecuje, że po wyborach będzie lepiej

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz uważa, że po wyborach parlamentarnych wszelkie obawy Unii Europejskiej co do Kijowa znikną, a drogę integracji z Unią Ukraina przejdzie do końca. Janukowycz przemawiał na forum Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES).

Na powitanie papieża spalili KFC. Jedna osoba nie żyje

Benedykt XVI powiedział po przylocie do Libanu, że przybywa jako "pielgrzym pokoju". Na lotnisku w Bejrucie papieża powitał oficjalnie prezydent Michel Suleiman, natomiast w innym mieście Libanu, Trypolisie, papieża "powitały" demonstrujące tłumy. Ludzie skandowali antypapieskie hasła i podpalili KFC.

Pozbawili deputowanego mandatu. "Polowanie na czarownice"

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, pozbawiła mandatu poselskiego parlamentarzystę opozycyjnej partii Sprawiedliwa Rosja Giennadija Gudkowa oskarżonego o prowadzenie działalności biznesowej, co jest niezgodne ze statusem deputowanego.

Libeskind przebuduje słynne więzienie w Centrum Pokoju

- To będzie ikona. Pierwsze na świecie Centrum Pokoju i Rozwiązywania Konfliktów. Ale tu nie chodzi o sanktuarium dla terrorystów, tkwienie w przeszłości, ale o przyszłość - zapewnia dyrektor więzienia Maze pod Belfastem. To niesławne dla Irlandczyków miejsce - gdzie w 1981 r. zginęło 10 członków IRA - na nowo zaprojektuje światowej sławy architekt Daniel Libeskind.

Lotne patrole w Polsce. 19 ofiar śmiertelnych w Czechach

Już 19 osób padło w Czechach ofiarą zatrucia alkoholem metylowym wprowadzonym nielegalnie do obrotu pod postacią podrabianych napojów wyskokowych. Rząd wprowadził częściową prohibicję. W czwartek aresztowano kilka kolejnych osób, ale źródła dostaw nadal nie są znane. Tymczasem w Polsce na drogach jeżdżą lotne patrole Służby Celnej, mające na celu wykryć i skonfiskować nielegalny i groźny alkohol.

Nowy Jork zakazuje wielkiej coli

Nowojorska rada ds. zdrowia zaaprobowała w czwartek rano zaproponowany przez burmistrza Michaela Bloomberga zakaz sprzedaży słodzonych cukrem napojów w dużych opakowaniach. To część miejskiej wojny wydanej otyłości.

Były skazaniec twórcą "Niewinności muzułmanów"?

Autor obraźliwego dla muzułmanów filmu "Niewinność muzułmanów" ("Innocence of Muslims"), który doprowadził do wybuchu zamieszek na Bliskim Wschodzie to 55-letni Nakoula Basseley Nakoula, urodzony w Egipcie, ale mieszkający w Los Angeles kopt - twierdzą NBC News i Reuters powołując się na źródła w organach ścigania. W ostatnich dniach pojawiło się kilka różnych wersji tego, kim jest twórca kontrowersyjnego obrazu.

Pogrążył barona KPCh. Były szef policji staje przed sądem

We wtorek w Chinach rozpocznie się proces byłego szefa policji w Chongqingu w południowo-zachodnich Chinach Wang Lijuna. Jest on oskarżony o wykorzystywanie władzy, przyjmowanie łapówek i dezercję - poinformował w piątek rzecznik sądu w mieście Chengdu.

Brytyjczycy wyjdą z Afganistanu już w przyszłym roku?

Nie jest wykluczone, że brytyjscy żołnierze opuszczą Afganistan już w 2013 roku, czyli rok wcześniej, niż planowano - poinformował brytyjski minister obrony Philip Hammond w wywiadzie opublikowanym w czwartek wieczorem na stronie internetowej dziennika "Guardian".

"Policjanci to bandyci". Kolejna fala zamieszek w Kairze

"Policjanci to bandyci!" - krzyczeli rozjuszeni Kairczycy do funkcjonariuszy ochraniających ambasadę USA. W nocy w jej okolicy doszło do nowej fali zamieszek, wywołanych filmem o proroku Mahomecie. Według egipskiego ministerstwa zdrowia, 224 osoby zostały ranne. Media podawały wcześniej bardzo różne liczby - od kilkunastu do kilkudziesieciu poszkodowanych.

Katalonia żąda "autonomii podatkowej"

Katalonia będzie walczyła o ustanowienie w przyszłości własnego państwa, ale już teraz domaga się "suwerenności podatkowej", ponieważ generuje największe dochody - zapowiedział w czwartek szef regionalnego rządu autonomii katalońskiej Artur Mas.

Obama dzwonił do Jemenu, bo boi się o swoich dyplomatów

Prezydent USA Barack Obama podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Jemenu Abd ar-Rabem Mansurem al-Hadim wyraził obawy o bezpieczeństwo amerykańskich dyplomatów przebywających w stolicy tego kraju Sanie - poinformował Biały Dom w komunikacie.

W ataku na konsulat zginęli byli członkowie Navy SEALs

We wtorkowym ataku na konsulat USA w Bengazi, w którym śmierć ponieśli dwaj amerykańscy dyplomaci, w tym ambasador, zginęli też dwa byli członkowie amerykańskich sił specjalnych Navy SEALs - podała w czwartek telewizja NBC. 42-letni Glen Doherty oraz 41-letni Tyrone Woods byli odpowiedzialni za ochronę dyplomatów w Libii.

Były kanclerz: Żołnierze na placu Tiananmen tylko się bronili

Były kanclerz Niemiec Helmut Schmidt wyraził zrozumienie dla postawy chińskiej armii, która krwawo stłumiła demonstracje studentów na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku. W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit" ocenił, że żołnierze się bronili.

Rakiety z USA końcem neutralności Finów? Póki co nie wszystkie latają

Decyzja o zakupieniu przez Finalndię amerykańskich rakiet cruise JASSM w znaczący sposób zmienia relacje polityczne i wojskowe w regionie - pisze Fiński Instytut Spraw Międzynarodowych. Tymczasem Finowie mają poważny problem z innymi rakietami z USA. Pociski AMRAAM zakupione na potrzeby myśliwców F/A-18 nie chcą latać.

Straciła pracę przez Putina-żurawia, Putin-prezydent ją wsparł

Prezydent Rosji Władimir Putin zaprosił na Kreml dziennikarkę Mashę Gessen, wyrzuconą z popularnego miesięcznika "Wokrug swieta" ("Dookoła świata"). Kobieta straciła pracę, bo odmówiła zrelacjonowania jego niedawnego lotu na motolotni na czele klucza żurawi syberyjskich.