MSZ odwołał konsulów z Łucka. Jest śledztwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwołało wszystkich konsulów odpowiedzialnych za wydawanie wiz w Łucku na Ukrainie. Kontrola w konsulacie wykazała m.in. stosowanie nieuzasadnionych preferencji dla niektórych interesantów. Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz prowadzi też Prokuratura Apelacyjna w Katowicach.

Call center w więzieniu. Brytyjscy więźniowie zastąpią Hindusów?

Brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości ma w planach założenie telefonicznych centrów obsługi, tzw. call center, na terenie zakładów karnych. Ma to być rewolucja w sposobie resocjalizacji więźniów przez pracę, a zarazem pomysł na powrót tej gałęzi usług do kraju z Indii - donosi piątkowy "Guardian".

Wyspy, za które "warto oddać życie". Japonia odwołuje ambasadora z Seulu

Japonia odwołała swego ambasadora z Korei Południowej kilka godzin po wizycie południowokoreańskiego prezydenta Li Miun Baka na niewielkim skalistym archipelagu Dokdo na Morzu Japońskim, do których Tokio rości pretensje. Prezydent odwiedził na nich 30 policjantów, którym tłumaczył, że utrzymanie wysp "warte jest poświęcenia życia".

Rosja zaplanowała atak na Gruzję. Putin przyznał się po czterech latach

Dopiero po czterech latach przywódcy Rosji przyznali się, że zaplanowali wojnę z Gruzją. Co więcej, ze słów Władimira Putina wynika, że tę wojnę sprowokowali. Dzięki wewnętrznej rozgrywce w moskiewskiej elicie na jaw wychodzą kulisy przygotowań do wojny oraz kluczowych, pierwszych dni konfliktu w sierpniu 2008.

Pogłębienie integracji? Niemców może czekać referendum

W Niemczech konieczne może być niebawem referendum w sprawie dalszego pogłębienia integracji europejskiej - ocenił szef frakcji współrządzącej Niemcami liberalnej partii FDP, Rainer Bruederle w opublikowanym w piątek wywiadzie dla gazety "Hamburger Abendblatt".

Proces Gu Kailai: Zabił ktoś inny?

Ktoś inny oprócz żony byłego baron KPCh i jej asystentki mógł być zamieszany w śmierć brytyjskiego biznesmena Neila Heywooda - donosi "Daily Telegraph". O prawdopodobnej roli trzeciej osobyb miała wspomnieć obrona Gu Kailai, której proces odbył się wczoraj w Hefei.

Apel o "zdecydowane kroki przeciw ostatniej dyktaturze Europy"

Do podjęcia zdecydowanych kroków przeciw ostatniej dyktaturze Europy (Białorusi) wezwały w piątek w oświadczeniu organizacja Freedom House i Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA). Był to ich komentarz do zamknięcia szwedzkiej ambasady w Mińsku.

Wielki upadek "Morfeusza"

Kosztowny wypadek na przylądku Canaveral. Testowany przez pracowników NASA nowoczesny lądownik roztrzaskał się o ziemię tuż po starcie.

Buddyjscy mnisi grali w pokera na pieniądze. Skazani

Niecodzienny wyrok w Korei Południowej. Dwaj buddyjscy mnisi, którzy grali w pokera na pieniądze - co jest zabronione w tym kraju - zostali skazani przez sąd na karę grzywny w wysokości 2 mln wonów każdy (1,4 tys. euro).

Winne pluszaki? Łukaszenka: Ambasador był tu nielegalnie

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył w czwartek, że konflikt dyplomatyczny ze Szwecją nie ma związku ze zrzuceniem nad Białorusią misiów z apelami o wolność słowa, ale że organizatorzy lotu współpracowali ze szwedzką ambasadą. Szwedzkie MSZ zaprzecza.

Usypia psa w jeziorze. "On żyje dla tego zwierzęcia"

Mówi się, że pies jest prawdziwym przyjacielem człowieka. Jednak dla Johna Ungera z Wisconsin w Stanach Zjednoczonych jego 19-letni pies Schoep jest dosłownie wszystkim. Do tego stopnia, że mężczyzna, aby ulżyć zwierzęciu w chorobie - wozi go nad jezioro i kąpie się z nim. Wtedy Schoep usypia jak dziecko. Sceny te właśnie zostały sfotografowane.

Obrona: Holmes jest chory psychicznie i prosił o pomoc

Sprawca masakry w Kolorado z 20 lipca James Holmes, któremu zarzuca się zabójstwo 12 ludzi i zranienie kolejnych 58, jest chory psychicznie i przed strzelaniną zabiegał o pomoc - oświadczył obrońca oskarżonego w sądzie. - Próbował uzyskać pomoc w leczeniu choroby psychicznej - powiedział Daniel King, adwokat Holmesa.

"Zaraz po ataku atomowym, miał nastąpić biologiczny"

ZSRR planował atak na USA za pomocą broni biologicznej, który miał nastąpić po ewentualnym ataku atomowym - dowiadujemy się z książki "The Soviet Biological Weapons Program" o tajnym sowieckim programie wojny biologicznej.

Gauss atakuje. Podobny do Stuxnetu, Flame'a i Duqu

Nowy wirus śledzący transakcje finansowe, e-maile i aktywność w mediach społecznościowych pojawił się w Izraelu, Libanie i Palestynie - twierdzi firma komputerowa Kaspersky Lab. Gauss ma podobne funkcje, jak wykorzystywany prawdopodobnie przez USA i Izrael "robak" Stuxnet, który zaatakował kilka miesięcy temu serwery irańskiego programu atomowego.

Wybaczyli rekinom, walczą z zupami z płetw

Stowarzyszenie ofiar ataków rekinów w USA wzięło się za chińskie restauracje w największych miastach kraju. Chce wymóc na obywatelach rezygnację ze spożywania zup z płetw rekina. Okazuje się, że 81 proc. użytych do nich sładników pochodzi z zagrożonych gatunków. - Chcemy pomóc rekinom. Już im wybaczyliśmy - mówi inicjatorka akcji.

Tarcza antyrakietowa w Zatoce Perskiej? USA łączą przyjaciół

Stany Zjednoczone i kraje Zatoki Perskiej tworzą system obrony antyrakietowej na wzór tej planowanej w Europie. Ma ona chronić granice państw, miasta, gazociągi i ropociągi, a także amerykańskie bazy wojskowe w regionie. "The New York Times" pisze, że przekaz płynący z tego projektu jest jasny: Iran musi się bać, bo USA ma sojuszników w regionie, którzy zadbają o bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie, nie licząc się z Teheranem.

Półka z winami. "Sieg Heil" obok "Giovanni Paolo II"

Na półkach pewnego sklepu w Gardzie nieopodal Werony w północnych Włoszech turysta odkrył butelki wina z wizerunkami Adolfa Hitlera. Nazywają się m.in. "Sieg Heil" i "Wino Fuehrera". Na półce sąsiadują z winem "Jan Paweł II".

Brytyjczycy wracają do otrucia Litwinienki. Sprawa wyjątkowa jak śmierć Diany

Brytyjski wymiar sprawiedliwości zdecydował o zatrudnieniu jednego z doświadczonych sędziów do powtórnego zbadania sprawy otrucia rosyjskiego dysydenta i byłego oficera FSB Aleksandra Litwinienki. Litwinienko został otruty silnie radioaktywnym polonem-210 w 2006 r. Podejrzanego o śmierć Litwinienki Rosja nie chce wydać Wielkiej Brytanii.

Odcięli rękę złodziejowi. "Takie jest prawo Boże"

Okupujący północ Mali islamiści amputowali rękę złodziejowi. Do zdarzenia doszło w miejscowości Ansongo na południe od Gao. Wyroku tego typu dokonano po raz pierwszy od przejęcia przed czterema miesiącami kontroli przez islamistów nad regionem - donosi agencja AFP.