"Kłopoty z maturą? Komisja nie zrobiła błędów"

Co z tą maturą? Wątpliwości uczniów i nauczycieli budzi język polski, WOS, a ostatnio matematyka. P.o. szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie poczuwa się do odpowiedzialności. - Z naszej strony nie ma błędów – przekonuje w TVN24 Marek Legutko.

Nocne wyścigi mogą być legalne

Podrasowane samochody, smród palonych opon, ogłuszający ryk silników... i wszystko wbrew prawu - tak wyglądają na warszawskich ulicach nocne wyścigi. W Łodzi jest inaczej - po zalegalizowaniu wyścigów ich liczba spadła o połowę. Te, które się odbywają, są bardziej bezpieczne, a i tak ogląda je wielu kibiców. Czy tak będzie w Warszawie?

1,5 mln zł za "podróż życia" Tusków

- To podróż życia - powiedział hiszpańskiej gazecie "El Mundo” o swej tygodniowej wyprawie do Ameryki Południowej Donald Tusk. Premier wraz z żoną, miłośniczką kultury Inków, wylądował w Peru w środę rano czasu polskiego. Ta wyprawa będzie kosztowała podatników nawet 1,6 mln zł - wylicza "Dziennik".

Prezydent: Nikt nie mówił mi o "akcjach" ABW

- Wiedziałem, że jest sprawa związana z płk. Aleksandrem L., ale nie wiedziałem o podejmowanych przez ABW "akcjach" - zapewnia Lech Kaczyński, zaprzeczając tym samym wcześniejszym słowom szefa MSWiA Grzegorza Schetyny, który w "Kropce nad I" mówił, że prezydent "był informowany o tym, jak prowadzone jest śledztwo" ws. nieprawidłowości przy likwidacji WSI.

Prywatne telewizje złożą się na TVP

TVP1 ma być oddzielną firmą i konkurować o reklamy ze stacjami komercyjnymi, które z kolei będą płaciły daninę na rzecz drugiej telewizyjnej spółki, misyjnej - wynika z założeń przygotowywanej przez PO ustawy o TVP i radiu publicznym, do której dotarł "Dziennik". - Gdyby ten pomysł wszedł w życie, zatrząsłby rynkiem mediów - komentuje gazeta.

Polacy przestają wierzyć w "Irlandię"

Coraz więcej Polaków jest niezadowolonych z rządów Donalda Tuska - donosi czwartkowa "Rzeczpospolita". To wynik niespełnionych obietnic wyborczych i niewprowadzonych reform - oceniają eksperci. Polska przestaje wierzyć w "Irlandię" premiera?

Odszedł, bo nie chciał podsłuchiwać z Ziobro?

Ludwik Dorn ustąpił z fotela ministra spraw wewnętrznych w geście protestu przeciw nielegalnym podsłuchom, które forsował Zbigniew Ziobro - donosi czwartkowy "Dziennik". Były minister sprawiedliwości miał zbierać w ten sposób informacje, potrzebne do rozprawienia się z polityczną konkurencją.

Bajkopisarze z piekła

"Bajki z pieca" - zwykły tytuł i nadzwyczajna historia. Te bajki pisało po kryjomu 30 więźniów Oświęcimia. Dla własnych dzieci. Robili do nich przepiękne ilustracje. Te bajki są tematem kręconego właśnie filmu.

"Listę leków refundowanych zmienimy jeszcze 3 razy"

- Specjalny zespół już dziś rozpoczął pracę nad listą leków refundowanych. Do końca tego roku planujemy ją zmienić jeszcze trzy razy - mówiła w "Magazynie 24 godziny" minister zdrowia Ewa Kopacz kilka godzin po tym, jak jej resort przedstawił taką właśnie listę. Zapowiedziała też, że będzie przekonywać prezydenta, aby nie wetował ustaw reformujących służbę zdrowia.

Alkohol niszczy życie kierowców

- Znam przypadki, kiedy publiczne napiętnowanie sprawcy sprawdzało się - tłumaczył w "Magazynie 24 Godziny" ksiądz Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców. Były policjant Marian R., który przed kilkoma laty spowodował wypadek pod wpływem alkoholu, przyznał, że wypadek zmienił jego życie.

"Nadszedł czas, aby wreszcie podziękować Bogu"

Za dar wolności, niepodległość i tych, którzy za nią zginęli, za Jana Pawła II i każdego dobrego człowieka... - 1 czerwca Bogu ma podziękować cała Polska. Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz ogłosił pierwszą niedzielę czerwca Dniem Dziękczynienia. - Nadszedł czas, aby wreszcie podziękować Bogu za to, że żyjemy w wolnej Polsce - mówił arcybiskup, prezentując program tegorocznych obchodów.

"ABW popełniła błąd ws. przeszukań"

- ABW prawdopodobnie popełniła błąd nie zabezpieczając terenu, na którym szukano tajnych dokumentów. Nie zmienia to jednak faktu, że dziennikarze, którym zabrano kamerę powinni byli opuścić to miejsce, gdy zostali do tego wezwani - tak o tym, co działo się podczas przeszukania mieszkania Piotra Bączka mówił w "Magazynie 24 godziny" Jan Widacki z Demokratycznego Koła Poselskiego.

Będą dyscyplinarki za katastrofę CASY

Rusza postępowanie dyscyplinarne wobec pięciu generałów i kilkunastu oficerów pośrednio odpowiedzialnych za tragiczną katastrofę samolotu CASA. Bogdan Klich przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, że wczoraj zaakceptował listę 23 osób, których obejmie postępowanie.

Kurski: To pogwałcenie wolności mediów

PiS złoży w czwartek wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji kultury w sprawie wyjaśnienia, jak doszło do odebrania kamery dziennikarzom TVP, którzy filmowali przeszukanie w domu Piotra Bączka - poinformował Jacek Kurski (PiS) w programie "Kropka nad i". - Chodzi o napiętnowanie tego skandalicznego przypadku pogwałcenia wolności mediów - dodał.

"Składam skargę na działalność ABW"

Telewizja Polska składa skargę na działalność funkcjonariuszy ABW, którzy uniemożliwili wykonywanie dziennikarskich obowiązków reporterom TVP - napisał w liście do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego prezes TVP Andrzej Urbański.

Ziobro: To dzięki mnie Mazur nie wywiózł więcej

-To ja wydałem polecenie by zabezpieczyć majątek Edwarda Mazura - mówi Zbigniew Ziobro. Były minister sprawiedliwości odpowiada "Pulsowi Biznesu", który napisał, że za jego kadencji Mazur wytransferował z Polski 5 milionów złotych.

PiS straszy rząd referendum

- Jeżeli będzie taka prywatyzacja służby zdrowia, jaką zapowiadał premier, będziemy dążyć do referendum – zapowiedział w „Magazynie 24 godziny” były minister zdrowia Bolesław Piecha. – Muszę na to odpowiedzieć dwoma słowami powtórzonymi trzy razy: demagogia socjalistyczna, demagogia socjalistyczna, demagogia socjalistyczna – ripostował obecny wiceszef resortu Marek Twardowski.

"Zachowanie ABW wobec dziennikarzy do prokuratury!"

- Sprawę potraktowania dziennikarzy przez funkcjonariuszy ABW powinno wyjaśnić odrębne postępowanie sądowe - powiedział w "Magazynie 24 Godziny" Arkadiusz Mularczyk z PiS. Jego zdaniem, dziennikarze z pewnością złożą zażalenie. - Nie moze być tak, że dziennikarze wchodzą wszędzie i nie obowiązują ich żadne prawa - odparł Janusz Zemke z SLD.

Policyjny desant z Gdańska

Warszawscy policjanci będą mieli nowego szefa. W piątek zostanie nim Adam Mularz, dotychczasowy komendant wojewódzki policji w Gdańsku.

25 lat za bestialskie zabójstwo dziecka

Na 25 lat więzienia słupski sąd skazał 55-letniego Jerzego O. za bestialskie zabicie 7-miesięcznej dziewczynki. Skazany po pijanemu pobił dziecko tak, że zmarło ono w wyniku obrażeń głowy.

"Niech RPO interweniuje ws. skandalicznych działań ABW"

- Rzecznik Praw Obywatelskich powinien domagać się wyjaśnień na temat skandalicznego zachowania ABW wobec dziennikarzy TVP - apeluje Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich do Janusza Kochanowskiego. - Siłowe rozwiązanie, jakie wobec nich zastosowano, przypomina standardy białoruskie - napisała w liście Krystyna Mokrosińska, przewodnicząca SDP.

Matura: Zobacz odpowiedzi z matematyki

Obliczanie liczby przekątnych w dwudziestokącie wypukłym, obliczanie najmniejszej i największej wartości funkcji kwadratowych, rozwiązywanie równań i nierówności z niewiadomymi - między innymi z takimi zadaniami musieli zmierzyć się abiturienci, którzy jako przedmiot maturalny wybrali matematykę.

Nowe recepty nie do podrobienia?

- Ponad dwadzieścia nowych lekarstw znajdzie się na liście leków refundowanych - zapowiada Ewa Kopacz. Według obietnic minister zdrowia, blisko 80 preparatów na nowej liście ma być tańszych niż dotychczas. Resort staje też na drodze fałszerzom recept - nowe mają być chronione przed podrobieniem na sześć różnych sposobów.

Kaczyński: To arcyskandal

To arcyskandal - Jarosław Kaczyński dobitnie skomentował fakt zabrania przez funkcjonariuszy ABW kamery dziennikarzom TVP. Do incydentu doszło podczas rewizji w domu Piotra Bączka, współpracownika Antoniego Macierewicza.

IPN musi przesłuchać Thatcher i Gorbaczowa

Sąd Okręgowy w Warszawie zwrócił Instytutowi Pamięci Narodowej akt oskarżenia wobec autorów i wykonawców stanu wojennego z grudnia 1981 r., w tym Wojciecha Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka i Stanisława Kani. Tym samym wyrok ponownie opóźni się.

Pitera o Palikocie: był zbyt nachalny

Może był trochę za nachalny - tak minister Julia Pitera mówiła o blogowych sugestiach Janusza Palikota na temat stanu zdrowia prezydenta. Tyle powiedziała dziennikarzom przed wejściem do prokuratury, gdzie była w tej sprawie przesłuchiwana. Pytana o to, co zeznała, przyznała tylko: -Powiedziałam, że nic na ten temat nie wiem.

Sprawa Przemyka: świadek nie pamięta, że był milicjantem

"Pamiętał" jedynie, że nazywa się Arkadiusz Denkiewicz. "Nie pamiętał" m.in. że pracował w milicji, i że został skazany w związku ze śmiercią Grzegorza Przemyka. W dwudziestą piątą rocznicę zabójstwa syna znanej opozycjonistki wciąż nie ma wyroku w tej sprawie. Sąd przesłuchuje kolejnych świadków.

Śledztwo ws. łosia, łowczy zawieszony

Łowczy, który zastrzelił łosia na warszawskim Ursusie został zawieszony. Zdecydowała tak prezydent stolicy po tym jak prokuratura wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić, czy były podstawy, by zabić zwierzę.

Picasso znaleziony w Piasecznie

Kilkaset skradzionych w Europie dzieł sztuki, w tym prawdopodobnie grafikę Picassa i obraz Nikifora odzyskali policjanci Centralnego Biura Śledczego. Zatrzymano 57-letniego Marka G., podejrzanego o międzynarodowy handel i przemyt zabytków.

Sprzedają krew za euro

Uczniowie ze Zgorzelca znaleźli sposób za łatwy zarobek. Co kilka dni udają się do niemieckiej firmy Haema, która prowadzi stację krwiodawstwa w miejscowości Görlitz, aby oddać osocze - pisze "Gazeta Wrocławska" dodając, że nikt nie kontroluje jak często to robią. Zarobione w ten sposób pieniądze wydają na kosmetyki, ciuchy czy alkohol i papierosy - twierdzą dziennikarze.