Za dar wolności, niepodległość i tych, którzy za nią zginęli, za Jana Pawła II i każdego dobrego człowieka... - 1 czerwca Bogu ma podziękować cała Polska. Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz ogłosił pierwszą niedzielę czerwca Dniem Dziękczynienia. - Nadszedł czas, aby wreszcie podziękować Bogu za to, że żyjemy w wolnej Polsce - mówił arcybiskup, prezentując program tegorocznych obchodów.
Za co dziękować?
- Polacy będą mieli czas, aby podziękować Opatrzności Bożej za niezwykły dar wolności, za wszystkich tych, którzy oddali życie i zdrowie. Dzień Dziękczynienia powinien stać się naszym duchowym wotum wdzięczności za niepodległość i wolność każdego z nas - mówił metropolita warszawski.
Przyznał, że chciałby, aby ten dzień stał się też "okazją i przypomnieniem, że każdego dnia warto mówić "dziękuję" ludziom, od których otrzymujemy dobro". - Dzięki temu niezwykłemu słowu możemy uczynić świat wokół nas bardziej życzliwym i uśmiechniętym - dodał arcybiskup.
Dlaczego czerwiec?
Czerwcowa niedziela to termin nieprzypadkowy. Jak tłumaczył metropolita, właśnie ten miesiąc wielu Polaków w szczególnym sposób kojarzy z polskim papieżem. - Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać naszą wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki rozpoczynały się z początkiem czerwca - wyjaśniał abp Nycz. - Dzień ten ma też przypominać, że prawdziwym wotum jest Polska Bogu wdzięczna, a budowa Świątyni Bożej Opatrzności powinna łączyć się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków.
Czym jest Centrum Opatrzności Bożej?
31 maja - godz.20.15 czuwanie na Pl. Piłsudskiego 1 czerwca - godz. 7:00 wymarsz pielgrzymki młodzieży spod znaku krzyżana Pl. Piłsudskiego na Pola Wilanowskie - godz.12:00 Msza święta koncelebrowana przez Metropolitę Warszawskiego, Ks. Abpa K. Nycza i Prymasa Polski, Józefa Kardynała Glempa przed Świątynią Opatrzności Bożej. Podczas niej dokona się symboliczny Akt Dziękczynienia za Polskę z udziałem biskupów, duchowieństwa i wiernych - godz.13:30 otwarcie Miasteczka Rekreacyjnego dla dzieci, koncert zespołów muzycznych - godz.15:00 „Przesyłka do nieba" – wypuszczenie baloników ze słowem „DZIĘKUJĘ" - godz.21:30 Modlitwa na zakończenie „Dnia Dziękczynienia" Program I Dnia Dziękczynienia
Pod świątynią powstanie Panteon Wielkich Polaków. Będzie to miejsce pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów, ludzi kultury i nauki.
Nowoczesne multimedialne muzea Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego będzie można zwiedzić na piętrze budynku.
Co będzie się działo w Dzień Dziękczynienia?
Obchody Dziękczynienia poprzedzi nocne czuwanie przy papieskim krzyżu na Pl. Piłsudskiego. Stamtąd 1 czerwca o 7 rano wyruszy pielgrzymka, która przejdzie ulicami Warszawy aż na Wilanów, na plac budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Właśnie świątynia ma stać się szczególnym symbolem Dni Dziękczynienia. - Już dziś zapraszam na spotkanie rodzinne mieszkańców stolicy i wiernych z całego kraju – namawiał arcybiskup Nycz, zapewniając że tego dnia przed wilanowską świątynią będzie mnóstwo ciekawych wydarzeń.
Ponieważ pierwszy Dzień Dziękczynienia przypada 1 czerwca, będzie też coś specjalnego dla najmłodszych. Na placu powstanie Miasteczko Rekreacyjne dla dzieci. O godz. 15 nad świątynię wzbije się specjalna „Przesyłka do nieba”. Każdy będzie mógł wysłać swojego balonika ze słowem „dziękuję”.
Dzień Dziękczynienia zakończy wspólna modlitwa o godz. 21.30.
Wesprzeć fundusz budowy Świątyni Opatrzności będą tego dnia mogli wierni w całej Polsce. We wszystkich kościołach przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na ten cel.
"Dziękuję Ci..."
Organizatorzy przyznają, że sukces Dnia Dziękczynienia zależy przede wszystkim od tego, żeby w obchody zaangażowało się jak najwięcej osób. Dlatego w TVP i Polskim Radiu rusza kampania pod hasłem "Dziękuję Ci". Jak mówią organizatorzy cel jest jeden: dotrzeć do wszystkich, "którzy w codziennym pędzie zapominamy o słowie dziękuję".
W najbliższych dniach ruszy też portal internetowy dziekuje.pl, stworzony przez zespół wspierany przez Kubę Sufina, redaktora naczelnego tvn24.pl, laureata nagrody im. Dariusza Fikusa.
Centrum chce też zainteresować katechetów, ogłaszając konkurs na scenariusz katechezy: Dziękuję – czy to trudno powiedzieć.
Biuro Centrum zaprasza do współpracy wolontariuszy. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: centrumopatrznosci.pl.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24